Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Skaner SUBLIME, zasięg, nasłuch 2 stron jest możliwy?

jasieczek1 08 Nov 2006 15:32 2189 5
    jasieczek1
    Level 14  
    witam. mam skaner analogowy o nazwie SUBLIME, jest to chyba przestarzałe urządzenie i dosyć prymitywne. strojenie odbywa się za pomocą gałki, antena teleskopowa o długości max.ok 61 cm. radyjko działa i na paśmie PB odbiera odbiera dwustronnie (patrol-centrala) policję, oraz jednostronnie (centrala) choć choć z wielkim trudem taxi i bardzo rzadko pogotowie lub stację amatorską. jako że jestem laikiem w tej dziedzinie, proszę o podpowiedź , czy w takim urządzeniu jest możliwy nasłuch dwuch stron jak w przypadku policji, czy jest potrzebne bardziej zaawansowane urządzenie. czy skaner typu uniden UBC 60XLT-2 umożliwi odbiór dwustronny i na jaką odległość jest możliwy nasłuch przy wykorzystaniu orginalnej anteny. oczywiście ze nie chcę w żaden sposób ingerować w działanie tych służb- kieruje mną tylko ciekawość.
    proszę o odpowiedź. życzę miłego dnia.
    medicb
    Level 28  
    Jak na oryginalna antenę zasięg będzie raczej niewielki. Zakładając że będziesz znajdował się np na 1/2 piętrze powinieneś odbierać silne nadajniki z odległości ok 15km
    robokop
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Odbierasz korespondencję jedenostronnie ze względu na to żesłużby typu straż miejska czy taxi pracują z tzw shiftem, inna jest częstotliwość nadawania a inna odbioru korespondencji.Co do zasięgu - wszystko zależy od mocy nadajnika, ukształtowania terenu, wysokości na jakiej się znajdujesz.
    SQ7FJA
    Level 14  
    Witam

W/d mnie odbiór tylko stacji bazowej nie wynika z shiftu tak jak kolega wyżej napisał. Gdyby taki był używany w służbach profesjonalnych to samochody policji nie mogły by się ze sobą porozumieć, to samo w straży lub karetkach, a jest to konieczne w czasie akcji ratunkowych. Gdyby jednak używali shiftu to tylko do współpracy z przemiennikami, a te stosowane są w dużych miastach. Słuchając takiego przemiennika kolega w swoim skanerze słyszał by wszystkich.
    To, że słyszy tylko stację bazową wynika ze słabej jakości skanera i anteny.
    Można wymontować z niego antenę teleskopową i wyposażyć w gniazdo antenowe. Antenę zaś zamontować na dachu lub balkonie. W literaturze i internecie jest dużo projektów anten, wystarczy poszukać 'antena 2m' lub podobne hasła.

Pozdrawiam Damian
    M. S.
    Level 34  
    To, że kolega słyszy tylko stację bazową będzie wynikać z dużej odległości, różnic w mocach nadajników z samochodów i bazowych (a conajmniej z różnic w położeniu anten tych nadajników). Mam skaner własnej roboty, który bierze z 15km bez problemu (czysto) zarówno stację bazowa jak i radia na pojazdach. W celu poprawy odbioru należy zająć się w pierwszej kolejności anteną. Ja korzystam z typowej kierunkowej logarytmicznej anteny telewizyjnej ze wzmacniaczem (głowica skanera pochodzi z telewizora). Chodzi to wszystko w paśmie 2m i okolice a także w 70cm. Po wstrojeniu się na częstotliwość przemiennika słyszę krótkofalowców pracujących nawet w odległości 100km na paśmie 70cm. Na AM słyszę też z odległości ok. 80km lotnisko BALICE.
    Pozdrawiam i zachęcam do prób.
    IjeSJot
    Level 27  
    robokop wrote:
    Odbierasz korespondencję jedenostronnie ze względu na to żesłużby typu straż miejska czy taxi pracują z tzw shiftem, inna jest częstotliwość nadawania a inna odbioru korespondencji.Co do zasięgu - wszystko zależy od mocy nadajnika, ukształtowania terenu, wysokości na jakiej się znajdujesz.

A bzdury piszesz o tej strazy miejskiej... Taxi zdarzaja sie w duosimpleksie ale rzadko i glownie na 80MHz i na 70cm w dodatku najczesciej pracuja przez przemienniki. Straze miejskie zwykle pracuja w zwyczajnym simpleksie, a jesli juz musza w duosimpleksie to tylko przez przemienniki...