Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przekaźnik? Radio w bagażniku. Możliwość wyłączenia tylnych głośników.

logolo 08 Nov 2006 15:47 1925 6
    logolo
    Level 10  
    Witam

Nie wiem czy ten post trafil w dobre miejsce jesli nie to prosze mederatora o jego przeniesienie.

Na poczatku wspomne ze jestem totalnym amatorem jesli chodzi o elektronike wiec
    czytajac moje pytanie prosze wziasc to pod uwage.

A oto moj problem
    Chce zamontowac radio w bagazniku (tak w bagazniku).
    (wiele razy mi ukradziono radio samochodowe) .
    Bede je obslugiwal z pilota.

Problem polega na tym ze czasami nie jezdze sam. Czesto jezdze z malym dzieckie z tylu wiec chcialbym miec mozliwosc wylacznia lub wyciszana tylnych glosnikow.
    Pilot nie obsluguje takich funkcji.

I oto pytanie. Zakladajac ze chcialbym moc wylaczac tylne glosniki za pomoca przelacznika na desce rozdzielczej , czy musze prowadzic az 4 przewody?
    Czy jest cos takiego (pewnie jest ale jak to sie zwie) co umozliwia sterowanie
    za pomoca jednego sygnalu kilkoma sygnalami?
    Wiem ze wyrazam sie nieprecyzyjnie ale chodzi o to ze chcialbym poprowadzic tylko
    dwa przewody i teraz w zaleznosci czy te dwa przewody beda polaczone czy nie (jeden przelacznik na desce)
    chcialbym zeby to urzadzenie laczylo lub rozlaczala DWA ODDZIELNE kanaly (chcialbym miec jednak stereo z tylu). ?
    Rozumiem ze to cos to jakis rodzaj przekaznika, czy tak ?

1. Jak sie cos takiego nazywa?

2. Czy na tych dwoch przewodach musze miec doprowadzone oddzielne napiecie
    czy wystarczy to napiecie z tych wejsc ktore maja byc zalaczane (2 tylnich glosnikow)

Z gory dziekuje o pomoc i prosze o odpowiedz bardzo konkretna.
    Jesli to byloby mozliwe poprosze o nazwe typ i jak to sie podalcza.
    (chyba nie musze przypominac ze w samochodzie jest 12V, glosniki mam jakies nieduze)

Dzieki i pozdrawiam
    mrrudzin
    Level 39  
    Quote:

1. Jak sie cos takiego nazywa?

Przekaźnik lub przekaźniki. Wyłącznikiem będziesz włączał jego/ich zasilanie, a on/e za pomocą swoich styków będą włączać/wyłączać głośniki.
    Przekaźnik powinien mieć cztery pary zestyków.
    Pisałem w liczbie mnogiej - ponieważ możesz mieć też dwa takie które mają po dwie pary, lub cztery przekaźniki mające po 1 parze.
    Oczywiście cewka przekaźnika powinna być na 12V.
    logolo
    Level 10  
    Dzieki, ale nadal mam pewne watpliwosci,
    Po co az tyle par tych stykow?

Tak jak ja to widze to powinno byc tak.

Dwa styki do zasilania (sterowania)
    dwa styki do jednego glosnika - jeden kabel odacy do glosnika przecinam i w to miejsce wstawiam przekaznik
    dwa styki do drugiego glosnika - jw

Razem to daje 2 pary stykow (glosniki) + zasilanie

Z tego co mrrudzin napisal wywnioskowalem ze glosniki trzeba podlaczyc
    nieco inacej to znaczy przeciac nie jeden kabel ale dwa kable idace do glosnikow. Otrzymamy w ten sposob cztery kabelki ktore nalezy podloczyc do przkaznika.
    Byc moze tak sie powinno robic ale czy moj sposob jest zly? (zeby przeciac tylko jeden kabel idacy do glosnika?)

Bardzo prosze o komentarz.
    TEDS
    Level 11  
    Prawdą jest że opisałeś swój problem jak kompletny laik.Do rozłączania obwodów elektrycznych żadko używa sie jednego przewodu oczywiście jeśli mamy na to miejsce. Do odłączania głośników w tyle powinieneś użyć dwóch par styków na jeden kanał. Przekaznik powinien mieć styki o obciążalności styków minimum 16 amper.Są miniaturowe przekaźniczki na 12 volt o takich parametrach dostepne w sklepach elektroinstalacyjnych lub elektronicznych.Możesz również zrobić to jako układ elektroniczny gdzie role przekaźnika będą spełniać tyrystory ,dwa na jeden głosnik,ale koszt tego będzie dużo większy.
    mrrudzin
    Level 39  
    Quote:

Możesz również zrobić to jako układ elektroniczny gdzie role przekaźnika będą spełniać tyrystory ,dwa na jeden głosnik

Myśle że jest to kiepski pomysł. Zwróć uwagę że aby tyrystor przewodził prąd musi odłożyć się na nim pewne napięcie. W efekcie gdy napięcie na głośnikach (ma przebieg z grubsza sinusoidalny) będzie w pobliżu zera - tyrystor nie będzie przewodził.
    Proponuje zrobić proste doświadczenie - szeregowo z głośnikiem/kolumną podłączyć przeciwsobnie dwie diody. Efekt z tyrystorem będzie jeszcze "silniejszy" gdyż na diodzie odkłada się około 0,7V, a na tyrystorze trochę więcej.
    mietek.r
    Level 18  
    Jak napisał kolega nie kombinuj i użyj przekaźnika -jeden przewód do załączenia masy cewki przekaźnika przez włącznik. Zasilanie przekaźnika napięciem sterowania anteny z radia.