Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

kondensatory odsprzegajace?

fartuch 09 Lis 2006 18:03 1454 6
 • #1 09 Lis 2006 18:03
  fartuch
  Poziom 11  

  Witam,
  szukam jakiegos artykulu lub wykladu, ktory wyjasnialby po co sa, kiedy sie stosuje i jakiej wartosci powinny byc kondensatory odsprzegajace i sprzegajace. moze ktos posiada stosowny link ?

  z gory dzieki za pomoc

  0 6
 • #2 09 Lis 2006 18:10
  poeta5
  Poziom 23  

  ale do czego chcesz stosować te kondensatory (w jakim układzie) przecież nie istnieją takie reguły co ukałd to inna potrzeba co do kondensatora odsprzegajacego

  0
 • #3 09 Lis 2006 20:43
  fartuch
  Poziom 11  

  nie chodzi mi o konkretny uklad. wiem tylko, ze niektorych ukladach stosuje sie kondensatory odsprzegajaca napiecie zasilania. nie wiem jednak co rozumiec przez odsprzegajace , po co one tak naprawde sa i jak je dobierac. nie buduje zadnego ukladu , poprostu interesuje mnie to i chcialem sie dowiedziec czego wiecej na ten temat.

  0
 • #4 09 Lis 2006 21:26
  jony
  Specjalista elektronik

  W praktycznie wszystkich układach elektronicznych stosuje się kondensatory włączone między szynami zasilania. Kondensatory takie nazywa się kondensatorami filtrującymi lub właśnie odsprzęgającymi. Konieczność ich stosowania wynika z istotnej właściwości układów elektronicznych. Mianowicie we wszystkich układach, w mniejszym lub większym stopniu, tętnienia zasilania przenoszą się do torów sygnałowych.
  Efekty tego są różne: pojawienie się przydźwięku sieci, wzrost zniekształceń, pogorszenie stabilności, a w najgorszym przypadku samowzbudzenie układu.

  Aby zminimalizować te zagrożenia, stosuje się kondensatory, które zmniejszają zawartość niepożądanych sygnałów na szynach zasilających. Standardowo, niemal we wszystkich układach stosuje się po dwa kondensatory: elektrolit o pojemności 10...220µF, który zmniejsza zawartość “śmieci” o niższych częstotliwościach i
  ceramiczny “lizaczek” o pojemności 100nF, który pracuje w zakresie wysokich częstotliwości.
  W każdym przypadku chodzi o zwarcie przebiegów zmiennych do masy, czyli o wyeliminowanie przebiegów zmiennych z danego obwodu.


  tekst z edw

  A jeśli chodzi o kondensator sprzęgające, to jak sama nazwa wskazuje łączą ze sobą dwa obwody.
  I zadaniem tych kondensatorów sprzęgających jest połączenie tych dwu obwodów dla prądu zmiennego, a zachowanie izolacji dla prądu stałego (jak to kondensator który przepuszcza tylko prąd zmienny, a dla prądu stałego stanowi przerwę)

  0
 • #5 09 Lis 2006 22:30
  fartuch
  Poziom 11  

  to mi wiele wyjasnilo, dzieki :)

  czy w takim razie jezeli na plytce mam 3 scalaki to kazdemu powinienem wpiac miedzy VCC i GND te 2 kondensatory czyli razem 6 , czy wystarcza 2 kondziory
  za zasilaczem miedzy VCC i GND ,z ktorych potem beda poprowadzone linie do scalakow?

  p.s. jakiego rzedu wartosci maja kondensatory sprzegajace?

  0
 • Pomocny post
  #6 09 Lis 2006 22:47
  jony
  Specjalista elektronik

  Normalnie to wystarcza dwa kondensatory „za zasilaczem”. A jeśli układów scalonych jest dużo to dajemy po parze kondensatorów na każde 3 do 5 układów scalonych. I kondensatory ceramiczne powinny być możliwie blisko układu scalonego z możliwie jak najkrótszymi końcówkami.

  Wartość kondensatora sprzęgającego dobieramy z reguły z tego wzoru
  C=0.16/(R*F)
  Gdzie:
  R to rezystancja ( najczęściej wejściowa)
  F to częstotliwość sygnału ( najczęściej Fmin)

  Wiec ciężko podąć rząd wielkości nie mając konkretnego przykładu.
  Np. w układach audio dajemy z reguły od 470nF do 100uF

  0
 • #7 10 Lis 2006 10:36
  fartuch
  Poziom 11  

  wielkie dzieki za pomoc :)

  0
  Szukaj w 5mln produktów