Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obliczanie strumienia mag.

09 Lis 2006 21:14 2016 6
  • Poziom 12  
    z jakiej zależności moge wyznaczyć wartość strumienia mag jeżeli przy stałym prądzie 1,5 A mam układ trzehc cewek jak na rys.2,6
    zmienaim odległość x między cewkami i wówczas zmienia sie napięcie mieżone na V1jak w tabeli IV (odległość zmieniam co 2 cm).Prosze o pomoc
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Witam,
    wykonałeś pomiary wg Tabeli IV?
    Gdzieś był i coś robił na wykładzie u dr Cieś... a?
    Podpowiem; pomocne będzie tu równanie (różniczkowe) na strumień skojarzony z cewką 3, a pochodzący od prądu o wartości skutecznej I =1,5A,
    którego wartość chwilowa i zmienia się sinusoidalnie z częstotliwością f =50Hz ... :D

Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    Oczywiście wykonałem wszystkie pomiary ale niestety w dalszym ciągu nie moge znaleźć wzoru (również w notatkach z wykładu jak i w literaturze) o którym piszesz.Będę wdzięczny jeśli podasz mi ten wzór.
  • Poziom 43  
    Witam,
    toś się zdrzemnął, jak widać na całe dwa tygodnie.

adamzelt napisał:
    z jakiej zależności moge wyznaczyć wartość strumienia mag jeżeli przy stałym prądzie 1,5 A mam układ trzehc cewek jak na rys.2,6

Gdzie tu stały prąd? Należy mówić o stałej wartości skutecznej prądu sinusoidalnie zmiennego o wartości skutecznej 1,5A.
    Jakby nie było to nie jest to prąd stały i(t) = const.
    Podpowiem tylko:
    uL(t) = dΨ/dt, to zależność wynikająca z reguły Lenza na zmienny w czasie Strumień Skojarzony ψ z ilością zwojów z.
    I nie pisz mi, że P. doktor nie wspominał o tym... ponieważ to kiedyś mój stażysta i współpracownik, więc doskonale wiem co potrafi i co wykłada ... :D

Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    Nie podważam kompetencji ani nie wątpię w wiedze dr. Cieś... w ramach wyjaśnienia dodam że wykłady miałem i mam z dr. Marusz.. a z dr. Cieś.. miałem dopiero pierwsze zajęcia. Dzięki za pomoc mam nadzieje że coś z tego wywnoiskuje.
  • Poziom 12  
    Nie wiem czy dobrze kombinuje, ze wzoru:
    uL(t) = dΨ/dt
    uzyskuje:
    uL(t)=z(dΦ/dt)
    z-liczba zwojów cewki
    Φ-strumień którego szukam
    nie wiem tylko skąd mam wziąść czas t
  • Poziom 43  
    Witam,
    widzę, iż nie tylko tego nie wiesz. Chwilowa wartość strumienia magnetycznego Φ(t) zmienia się sinusoidalne tak, jak zmienia się natężenie pola magnetycznego H pochodzące od przewodnika z prądem I.
    Φ(t) = Φm•sinω•t, również indukowane w cewce napięcie jest sinusoidalnie zmienne;
    uL(t) = ULm•sin(ω•t + ψu), gdzie;
    ω = 2•Π•f, pulsacja, a f =50Hz (częstotliwość nominalna sieci energetycznej), natomiast Π to liczba Pi, czyli iloraz obwodu koła do jego średnicy.
    Oczywiście indeksy m dotyczą wartości maksymalnych (amplitud) przebiegów strumienia i napięcia.
    Resztę, niestety, ale musisz policzyć sobie sam. Przypomnę tylko, że wolmierz mierzył wartość skuteczną indukowanego napięcia U1, a poszukiwana wartość strumienia magnetycznego Φ jest również wartością skuteczną przebiegu sinusoidalnego.

Pozdrawiam