Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AdexAdex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Opel Zafira. Komputer wybłyskał kod 13. Czy to błąd sondy lambda?

09 Lis 2006 22:34 6166 13
  • Poziom 16  
    mam pytanie dotyczace tego autka: rok 2000, silnik 1.8 automat:

auto wyjechalo z serwisu gdzie stwierdzono uszkodzenie sterownika.
    przeczytalem kilka postow i postanowilem sprawdzic cos na wlasna reke.
    auto czasami gaslo i swieci kontrolka silnika.
    z pierwszym problemem sie uporalem, czyszczac przepustnice, no i nie gasnie. natomiast co do drugiego przypadku to: zlaczylem piny 5 i 6 w kostce. komputer wyblyskal mi kod 13. nie wiem czy dobrze ale w moim przekonaniu jest to blad sondy lambda. wymienilem ja ale usterka jest nadal.( aha czasami kontrolka swieci czasami nie). moze ktos mial podobny przypadek i co w tym momencie jeszcze mozna zrobic. napiecie na sondzie mam 4,7V i przy dodawaniu gazu sie zmienia na inne wartosci.

za pomoc z gory dzieki !!!
  • AdexAdex
  • Poziom 19  
    Czasami te sterowniki padają, objawia się to np.zanikaniem napięcia zasilania na jakieś podzespoły. Naginając wtyczkę na sterowniku te stany się zmieniają. Czasami jest tak że można delikatnie naprężyć wtyk i auto będzie jeździło przez miesiąc albo dwa bez usterki. Ja wymieniłem takich sterowników do 1,8 około 5 szt na taką właśnie usterkę.
  • Poziom 16  
    a w jakiej cenie chodza takie sterowniki ??? nasówa mi sie jedna mysl : wywalic kontrolke silnika. wiem ze to nie jest rozwiazanie, ale autko hula i to dosc ladnie.
  • Użytkownik usunął konto  
  • AdexAdex
  • Poziom 19  
    Musiał byś podłączyć się do TECHA i zobaczyć co tam takiego siada (jaki obwód) wtedy wiedział byś jak może obejść ten problem. Nie wiem ile kosztuje sterownik bo nie kupuję. Ale zakładam nowe w serwisie, koszt około 4000 zł. Ale słyszałem że używka w granicach 1500 zł ale tym się nie sugeruj. Pamiętaj że używka może być taka sama jak Twoja. Zauważyłem że większość tych aut miało wcześniej wypadek, może jakiś żel w sterowniku obrywa się i uszkadza wewnętrzną strukturę. Ale to są tylko moje domysły :)
  • Poziom 16  
    naprawde blinkuje mi tem sterownik. pierwsze 10 razy, pozniej 1 przerwa 3, i znowu 10. nie naleze do ludzi ktorzy wymyslaja. mam pytanie co to jest MAF ?
  • Poziom 16  
    ok nie na codzien naprawiam ople. moglem sie pomylic. a co do twojej poprzedniej odpowiedzi, jezeli to nie jest tajemnica: co to jest ten MAF ?

przegladalem schematy i nic takiego nie znalazlem.
  • Poziom 27  
    0130 Regulacja poza zakresem / nieprawidłowy sygnał sondy ?
  • Poziom 16  
    to napiszcie mi co ja moge zrobic w tym aucie ?

z gory dzieki !!!
  • Poziom 19  
    MAF = przepływomierz, sprawdź na nim zasilania i masę. W trakcie pracy zakres regulacji na nim. Jeśli mieszanka będzie zła to sonda będzie stać w miejscu. Przepływomierz reguluje mieszankę (w skrócie). Lub odłącz przepływkę , auto przejdzie w tryb awaryjny a sonda powinna zacząć pracować.
  • Poziom 16  
    zamykam temat. dzieki jeszcze raz wszystkim za pomoc. przeprogramowanie ecu silnika rozwiazalo problem.