Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak dorobić sprzęgło przy kierownicy

10 Lis 2006 10:58 9745 7
  • Poziom 2  
    Witam wszystkich.
    Ponieważ shifter'a już sobie zrobiłem (z pada na usb) pozostało mi tylko dorobić pedał sprzęgła.
    Zwracam się tu szczególnie do panów którzy go mają lub którzy wiedzą jak to zrobić.
    Chodzi mi głównie o elektronike (kiera na usb twin turbo supreme2) :
    1.Podzielenie gazu i hamulca na oddzielne osie (są połączone ,mają potencjometry liniowe ,może lepiej użyć nieliniowych potencjometrów?)
    2.Podpięcie potencjometru od sprzęgła (nie bardzo wiem gdzie się moge wpiąć , do kiery czy jakoś da się to podpiąć do pada)

Z góry dziękuje za pomoc.
    Pozdrawiam

edit: jak pomyliłem działy to uprzejmie proszę moderatora o przeniesienie.
  • Poziom 14  
    a poco Ci psrzeglo do kierownicy?? Nie widzialem gry ktora obsluguje taki bajer. Dodam ze jesli gra nie obsluguje tego to to nie bedzie dzialac a wiec kicha
  • Poziom 2  
    AwoniX napisał:
    a poco Ci psrzeglo do kierownicy?? Nie widzialem gry ktora obsluguje taki bajer. Dodam ze jesli gra nie obsluguje tego to to nie bedzie dzialac a wiec kicha

To jeśli nie widziałeś takiej gry to poszukaj w necie czegoś o "live for speed",
    albo toca race driver 2, 3 , gt legends.
    Pozdrawiam
  • Poziom 17  
    hmm płynnie regulowanego sprzęgła to raczej nie zrobisz można zaprogramować jeden z przycisków przy kierownicy (i tak wszystkie sportowe sprzęgła działają na zasadzie włącz wyłącz więc w grach jest to zapewne uwzględnione)
  • Poziom 2  
    polls napisał:
    hmm płynnie regulowanego sprzęgła to raczej nie zrobisz można zaprogramować jeden z przycisków przy kierownicy (i tak wszystkie sportowe sprzęgła działają na zasadzie włącz wyłącz więc w grach jest to zapewne uwzględnione)

He he zrobiłem ;)
    Znalazłem pozostałości z joysticka z którego robiłem shiftera i tam były 2 osie do wolantu i jedna oś do przepustnicy. są to trzy potencjometry nieliniowe płytka na której jest z 10 diód (jak by ktoś chciał to moge zrobić schemat) jest to oczywiście podłączane na gameport. A w konfiguracji gry wybrałem sobie odpowiednie osie.
    Zabawa jest świetna na takim zestawie :D
    Pozdrawiam
  • Poziom 26  
    Sory za odkopanie ale daj ten schemat i schemat tego schiftera. Pozdrawiam !!!
  • Poziom 1  
    Witam :)

Sprzęgło najlepiej dorobić dokupując drugą kierownicę ;)

Ja kupiłem używaną Logitech DFP z 900 stopni obrót (jak w realu) z pedałami - super kierownica i do dokupiłem drugą też z pedałami, skrzynią biegów i hamulcem ręcznym. Łącze te dwie i mam komplet sprzęt za 350 zł.

Problem jest tylko taki, że tylko nieliczne gry, symulatory obsługują sprzęgło.

Zawiodłem się strasznie na symulatorach do nauki jazdy:
    1. 3D Driving-School - brak sprzęgła :(
    2. DriverTest_demo - nie mogę skonfigurować kierownicy i pedałów, program nie widzi analogowych urządzeń...
    3. PrawoJazdy3d - po polsku i ... tu już koniec zalet, brak obsługi kierownicy :(
    4. Urban Jungle Autoskola - problem z przypisaniem kierownicy, jak ustawię obrót kierownicy to zeruje się ustawienie gazu i odwrotnie, porażka ;(
    Nadzieja w nowym symulatorze polskim Minielka Educar, ale nigdzie nawet dema nie ma :(

Dobrze mi się gra za to ze sprzęgłem w: Test Driver Unlimited, Live for Speed i Need for Speed™ ProStreet