Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lewitron magnetyczny by JS

JStan 10 Nov 2006 16:52 28950 45
Optex
 • Witam!!

  Lewitron magnetyczny by JS

  Lewitron magnetyczny by JS

  Chciałem wam przedstawić mój model lewitronu, czyli układu służącego do zaobserwowania zjawiska lewitacji magnetycznej. Układ powstał zainspirowany referatem na temat układów regulacji położenia, jaki dostałem na zajęciach z podstaw automatyki. Długo nie myślałem czy wykonać model czy opierać się na czystej teorii i przedstawić tylko rysunki... Poza tym wykonanie czegoś takiego chodziło mi od jakiegoś czasu po głowie, zima jest długa a jest jeszcze kilka innych pomysłów, które tylko czekają na realizację, projekty już są, czekam tylko na zakup własnej laserówki aby nie biegać z pdf’ami po kafejkach i namawiać do druku na folii. Wracając do opisu, miał być zwięzły ale ja nie umiem pisać zwięźle, mam nadzieje że lubicie czytać.

  Schemat i część elektroniczna

  Po części inspirowałem się podobnym tego typu konstrukcjami przedstawionymi w EdW, jednak schemat nieco przerobiłem i dostosowałem do moich potrzeb i upodobań. Generalnie zamiast na jednej, układ jest wykonany na 4 płytkach, na bazowej zamontowałem własny blok zasilacza, gdyż układ miałem zamiar od początku zasilać z mojego kombajnu do zasilania, mam tam wyjście prądu zmiennego o wystarczającej wydajności, czyli mostek prostowniczy na 6A-spokojnie wystarcza, choć trochę się grzeje, przewidziałem miejsce na radiator, kondensator filtrujący, i stabilizator 7805. Na drugiej płytce osobno zamontowałem czujniki światła, fotorezystory, które było ciężko dostać, wszak w moim mieście jest tylko jeden sklep elektroniczny i nie zawsze wszystko jest, lub może odwrotnie, zawsze nic niema, nie no tak tragicznie nie jest ;-) Przy okazji poćwiczyłem tworzenie bibliotek elementów gdyż fotorezystorów jaki kupiłem nie było w bibliotekach. Na trzeciej płytce, połączeniowej z elektromagnesem, zamontowana jest dioda chroniąca przed przepięciami powstającymi w uzw. elektromagnesu, dołożyłem też LEDa do wizualizacji przepływy prądu przez ten powyższy, jako że jest to model, wszystko ma być zobrazowane. Na ostatniej jest wyłącznik urządzenia i diody stanu pracy. Płytki połączone są za pomocą odpowiednich odcinków przewodów, wykorzystałem starą tasiemkę FDD, przewód połączeniowy karty dźwiękowej z cd-romem i przewód 0,75mm do zasilania elektromagnesu. Wszędzie zastosowałem złączki na bazie goldpinów złączy ARK lub podobnych wynalazków. Powiecie że zadałem sobie dużo pracy tym całym „rozdrabnianiem”?? Ja akurat to lubię i wole tak niż pójść na łatwiznę. Projekt powstał w moim ulubionym narzędziu jakim jest Eagle, następnie po rozmieszczeniu elementów większość ścieżek poprowadziłem sam, wiadomo jak bywa z autorouterem, on wykonał tylko część trudniejszych połączeń. Wszak cały schemat nie jest aż tak rozbudowany, ale dopracowywanie go trochę trwało, to taka moja „wada” że wszystko bym poprawiał...
  Oto schemat i płytki drukowane:


  Lewitron magnetyczny by JSLewitron magnetyczny by JS


  Następnie stosując zindywidualizowaną technologie produkcji obwodów wykonałem cztery płytki, w skrócie opisze etapami, może ktoś skorzysta, płytki wychodzą bardzo ładnie co będzie można zaobserwować na zdjęciach:

  1. Docięcie laminatu na zadany wymiar, ostry nóż tapicerski i nożyczki wystarczą
  2. Przetarcie laminatu proszkiem do prania, wypłukanie, osuszenie co oczyszcza, odtłuszcza i powoduje zmatowienie powierzchni, lepiej przylega toner
  3. Odbicie mozaiki ścieżek gałgankiem szmatki na odwróconym do góry nogami żelazku rozgrzanym do temp ok. 120stopni(zależne od folii)
  4. Trawienie, bez komentarza, chociaż nawet „z” bo napiszę że używam B327 i nieco podtrawiłem dwie ścieżki gdyż był to laminat dwustronny i musiałem czekać na całkowite wytrawienie dolnej warstwy.
  5. Wiercenie otworków
  6. Zmycie tonera szorstką szmatką przy użyciu acetonu
  7. Ponowne powtórzenie pkt. 2
  8. Cynowanie bezprądowe przy użyciu roztworu SENO – nie stosowałem tym razem akurat z powodu jego braku
  9. Ponowna zabawa z żelazkiem, tym razem z warstwą opisową elementów i jednocześnie z soldermaską, opracowałem sprytne ustawienie warstw w Eaglu pozwalające na wyeksportowanie soldermaski.
  10. Montaż elementów

  Więcej na ten temat nie będę pisał bo o robieniu płytek było już za dużo wszędzie napisane ;-) Jednak wykonanie soldermaski to dość innowacyjny pomysł, w jednej z moich poprzednich wypowiedzi na forum, pisałem że warto zostawić toner po trawieniu i zedrzeć go tylko z punktów lutowniczych i zostaje nam soldermaska, jednak taka zabawa przy większej ilości punktów lutowniczych to za dużo, w dodatku po zdarciu tonera można zastosować najpierw cynowanie a potem nałożyć soldermaske, to już prawie jak profesjonalna płytka, przy czym to prawie nie robi już dużej różnicy ;-). Laser jest to jak się domyślacie wyjęta dioda laserowa z wskaźnika za kilka złotych, wraz z układem zabezpieczającym. Umieszczona na ruchomym góra-dół ramieniu pozwalającym ustawić wysokość bariery, fotoelementy też są regulowane. Z elektromagnesem natomiast nie było już tak łatwo, śruba M10x90mm, do tego uwaga, prawie 130m drutu miedzianego 0,9mm w emalii który musiał w ciągu 2ch dni przewinąć się po moim kciuku, zadanie ułatwiłem sobie wykonując w śrubie dwa nakiełki i montując ją obrotowo między dwoma małymi szpicami zamontowanymi w stołowych imadełkach, pierwsze trzy warstwy udało mi się nawinąć szybko bo stosując napęd od akumulatorowej wkrętarki, paskiem była podwójnie złożona sznurówka, potem patent przestał być funkcjonalny i przeszedłem na napęd ręczny. Nie liczyłem zwojów ale znalazłem w internecie na mniej lub bardziej niektórym znanej stronie myzlab w dziale dot. coilguna skrypt do obliczania parametrów cewek, prawidłowo podał długość drutu jaki miałem użyć aby uzyskać wymagane parametry elektromagnesu, skrypt wykorzystałem niejako od tyłu ale wielce mi pomógł, na podstawie wprowadzonych danych czyli średnicy wewnętrznej, długości cewki i rozmiarów drutu podał mi średnice zewnętrzną cewki, ilość zwojów, warstw i opór drutu. Elektromagnes ma około 1500 zwojów w 19 warstwach, opór nieco ponad 4, długość 75mm i średnice 50mm. Krążki boczne wycięte z pleksi transparentnego o grubości około 1,5mm.


  Konstrukcja mechaniczna

  Została wykonana z pleksi transparentnego, na początku miało to być aluminium, ale wpadłem na lepszy pomysł. Miałem zamiar wyposażyć się w gotowe kawałki dociętego pleksi od pewnej firmy handlującej na allegro, nie podam namiarów, sami możecie znaleźć ale odradzam z prostego powodu, pojawiły się zbyt duże koszty które nagle wzrosły dwukrotnie ze śmiesznych powodów... Pomimo że czas zaczął gonić przejechałem się do Mrówki i kupiłem dwa arkusze pleksi 500x250x4mm i ostry, gruby nożyk tapicerski. Wymiary miałem już zaplanowane, sposoby połączeń też, przeliczyłem jeszcze raz i jak się okazało pleksi jest wdzięcznym materiałem do obróbki, wystarczy mocne kilkukrotnie nacięcie i przełamanie(nie tyle siebie co pleksi;-) ) Oczywiście zdarzyło mi się, że kilka razy nóż zjechał z trasy i mam kilka rysek na pleksi, ale trudno... cóż musi być jakiś minus. Potem tylko wiercenie i elementy które następnie należało zaokrąglić po podgrzaniu zapalniczką dało się ładnie zagiąć do przymiaru pod kątem 90 stopni. Szczegóły konstrukcyjne są widoczne na fotografiach. Brzegi pleksi jako że były nieco nierówne, trochę pomogło szlifowanie nożykiem wzdłuż, zakleiłem ładnie czarną taśmą izolacyjną o szerokości 10mm(płytki złożone podwójnie miały 8mm) Nie obeszło się oczywiście od znalezienia na googlach symboli ostrzegawczych i etykietki, bajerów które mówią o zastosowaniu lasera diodowego klasy IIIa, możliwych jego refleksach i o silnym polu magnetycznym. Wydruki na papierze samoprzylepnym, dodatkowo z naklejoną samoprzylepną folią przezroczystą(zawsze w ten sposób robię etykiety czy opisy na panele przednie), umieszczone są między płytkami konstrukcyjnymi. Wszystko skręcone jest śrubkami M3 o odpowiednich długościach z zastosowaniem podkładek sprężystych, aby pleksi nie pękało. Przewody pociągnięte są razem i przytrzymywane kawałkami rurki termokurczliwej przyklejonej do brzegu płytki, co widoczne jest na zdjęciach.

  Lewitron magnetyczny by JSLewitron magnetyczny by JSLewitron magnetyczny by JS
  Lewitron magnetyczny by JSLewitron magnetyczny by JSLewitron magnetyczny by JS
  Lewitron magnetyczny by JSLewitron magnetyczny by JSLewitron magnetyczny by JS
  Lewitron magnetyczny by JS


  Wykonanie i raport z działania lewitronu

  Prace trwały okrągłe 4 dni nie całe bo mam też inne zajęcia, najwięcej czasu zajęło nawijanie druta :-)v Oczywiście wcześniej faza projektowania i kompletacji elementów też trwałą ale była bardziej rozłożona w czasie. Układ zaczął działać prawidłowo od pierwszego uruchomienia. Po wyregulowaniu napięć na obydwu fotorezystorach potencjometrem układ stał się całkowicie odporny na zewnętrzne warunki oświetleniowe. Podczas pracy przez zwoje elektromagnesu przepływa prąd około 2A w stanie maksymalnym, powoduje to dosyć duże nagrzewanie się BD911, dlatego myśląc o tym wcześniej na płytce umieściłem R13 stanowiący ew. obciążenie dla bramki tranzystora unipolarnego, który mógłbym zastosować, podejrzewam że stosując np. BUZ90 lub 6N60 zmniejszę grzanie się, w końcu ich RdsON jest mała. Jednak po kilkudniowych testach i przedstawieniu modelu na zajęciach, włączyłem go w domu i utrzymywałem nim w stanie lewitacji kręcąca się śrubę M10x140 widoczną zresztą na jednym z filmików, po godzinie stwierdziłem że temperatura radiatora nie przekroczy 90 stopni, więc chłodzenie jest wystarczające, mostek prostowniczy i 7805 też się troszkę grzeją, mają małe radiatorki które wystarczają w zupełności. Jedyny mankament który wyszedł przy dłuższej pracy urządzenia to to, że tani laserek po połowie godziny ciągłego świecenia traci intensywność świata, sprawdzałem, zasilanie jest ok, poprostu nie nadaje się on widać do pracy ciągłej. Zasadniczo nie przeszkadza to a nawet można uznać za zaletę bo refleksy nie rażą tak po oczach. Generalnie więc układ nadaje się do pracy ciągłej, prawidłowo utrzymuje od małych aż po duże przedmioty, siła elektromagnesu jest naprawdę duża, jak źle ustawi się dużą śrubę naprzeciw i zostanie przyciągnięta to trudno ją oderwać. Udało mi się nawet wprowadzić w stan lewitacji duże łożysko z wału od MZ(6306), które miałem pod ręką, waży ono prawie 300g, lewitowało jakieś pół centymetra od magnesu tylko że trochę niestabilne. Inne przedmioty zobaczycie na filmikach, polecam ich ściągnięcie.

  http://rapidshare.com/files/2759531/MVI_2546.avi.html
  http://rapidshare.com/files/2763476/MVI_2547.avi.html
  http://rapidshare.com/files/2763477/MVI_2549.avi.html
  http://rapidshare.com/files/2763478/MVI_2552.avi.html
  http://rapidshare.com/files/2763480/MVI_2555.avi.html
  http://rapidshare.com/files/2763481/MVI_2558.avi.html

  Zapraszam do pooglądania zdjęć i filmików, uwagi i pytania mile widziane. Jak dla mnie – satysfakcja z budowy i działania gwarantowana.

  Pozdrawiam!!

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  JStan
  Level 16  
  Offline 
  Has specialization in: elektronika/automatyka
  JStan wrote 288 posts with rating 41, helped 3 times. Live in city Sanok. Been with us since 2006 year.
 • Optex
 • #2
  lechoo
  Level 39  
  Diodki z tanich wskaźników mają moc <1mW.
  Ponadto ew. ostrzeżenia powinny być napisane zdecydowanie w języku polskim.
 • Optex
 • #3
  MichałKob
  Level 20  
  Hehehe jestem pierwszy (pierwszy pozytywny ofkoz). No więc tak: Lewitron jest śliczny. Elektromagnes został uwity z naprawdę anielską cierpliwością :) ja raczej spróbowałbym znaleźć gotowca :D. Nie widziałem jeszcze lewitronu tak starannego wykonania, ale dzięki temu z pewnością będzie trwalszy, a nie jak zabawka na miesiąc. Sporo pracy widać - nie próbowałem jeszcze aplikować soldermaski do moich PCB, powiem tak - efekt twoich starań mnie zmotywował, używam wprawdzie... Autotraxa [śmiech na sali :D], ale zrobię sobie na podstawie niego ładną soldermaskę w IrfanView.


  PS. Jeżeli jesteś taki maestro jak widać w technologii wytwarzania PCB, to może doradzisz mi co robię źle, jeżeli papier kredowy (jedyny do jakiego mam dostęp bez specjalnego wysiłku) po oderwaniu jego warstwy na mokro zostaje na złość w strzępkach pomiędzy padami IC i równoległymi ścieżkami.
  I czym jest czerwonawy nalot pojawiający się na miedzi płytek wyjętych na chwilę z chlorku. Wiem że mam anachroniczną technike w stosunku do twojej :)

  Jeszcze raz Congratulations.


  EDIT:
  Dla Traksiarzy [użytkowników Autotraxa]: Jeżeli macie gdzieś jakiś wolny HDD, to proponuję postawić sobie na nim W98 / 98SE , pod którym Autotrax śmiga jak dziki, a płytki łatwo eksportować do czego się zechce używając nieśmiertelnego, kochanego, wspaniałego ( :D ) klawisza [Print Screen]...
 • #4
  dexter1
  Level 14  
  Brawo, czy mógłbyś jednak dać schemat? Bardzo bym chciał sobie coś takiego wykonać.
 • #5
  daniel93
  Level 29  
  6/6 NAPRAWDE NIEZŁE
  A te ostrzeżenia w ang wyglądają profesionalnie :)
 • #6
  Jacqbus
  Level 12  
  Pełne uznanie dla projektu i autora :P. Rzeczywiście trzeba mieć cierpliwość aby nawinąć taką cewkę i to tak starannie.
  Obudowa bardzo ładnie i estetycznie wykonana.

  Właśnie najbardziej zaskakują mnie takie artykuły: pełen profesjonalizm i czasem trudno odróżnić takie projekty od oryginalnych (mam na myśli fabryczne lewitrony) które nieraz bywają nawet gorzej wykonane.
  Gratulacje...
 • #7
  daniel93
  Level 29  
  Ta cewka to ciekawa ponieważ widać, że jest nawinięta cienkim drutem i BARDZO równo, co jest prawie nierealne w warunkach amatroskich...

  PS> Ta cewka ma drut jak na 230V, czy tak?
 • #8
  maziu
  Level 18  
  kiedyś był opublikowany taki ukłąd w EDW ale ten bez porównania wygląda owiele lepiej . dzieki pleXy .

  pozdroffka
 • #9
  pawelj
  Level 15  
  Witam.
  Piękna robota i staranne wykonanie. Co do cewki to da się takładnie ją nawinąć.
  Kiedyś dawno temu nabyłem na bazarze od wschodnich sąsiadów taki przyrząd na korbę do nawijania cewek dużych i małych.
  Bardzo sprytne urządzenie - po nawinięciu kilku cewek dochodziło się do wprawy niemal fabrycznej.

  Więc da się tak ładnie wykonać i nie ma co kolegi podejżewać że to gotowiec.

  --
  pawełJ

  ps. Jak tu da się głosować?
 • #11
  rasbas
  Level 14  
  Witam. Bardzo fajna konstrukcja, niby prosta, a jakie robi wrażenie. Kolego dex, to "odwrócone wahadło" na filmiku to jakoś słabo zestrojone jest, mamy takie na uczelni, to pracuje o niebo lepiej.
  Pozdrawiam.
 • #12
  Grzesiek05
  Level 15  
  Witam! Bardzo ładna konstrukcja spodobała mi się bardzo, chyba sobie takie coś zbuduję. Bardzo ładnie wykonane płytki. Moja ocena to 6/6.

  p.s. widze że nie tylko ja tu jestem z Sanoka ;)
 • #13
  JStan
  Level 16  
  lechoo wrote:
  Diodki z tanich wskaźników mają moc <1mW.
  Ponadto ew. ostrzeżenia powinny być napisane zdecydowanie w języku polskim.


  Niestety nie znalazłem ostrzeżenia z mocą poniżej 1mW, szukałem za to takiego aby pisało że chodzi o laser diodowy, tak czy inaczej max 5mW to też cały zakres od zera do pięciu, wiec się mieści ;-) A co do polskiego to uważam że takie wyglądają lepiej, na cdromie masz po polsku napisane ostrzeżenie??

  MichałKob wrote:
  Hehehe jestem pierwszy (pierwszy pozytywny ofkoz). No więc tak: Lewitron jest śliczny. Elektromagnes został uwity z naprawdę anielską cierpliwością ja raczej spróbowałbym znaleźć gotowca . Nie widziałem jeszcze lewitronu tak starannego wykonania, ale dzięki temu z pewnością będzie trwalszy, a nie jak zabawka na miesiąc. Sporo pracy widać - nie próbowałem jeszcze aplikować soldermaski do moich PCB, powiem tak - efekt twoich starań mnie zmotywował, używam wprawdzie... Autotraxa [śmiech na sali ], ale zrobię sobie na podstawie niego ładną soldermaskę w IrfanView.


  PS. Jeżeli jesteś taki maestro jak widać w technologii wytwarzania PCB, to może doradzisz mi co robię źle, jeżeli papier kredowy (jedyny do jakiego mam dostęp bez specjalnego wysiłku) po oderwaniu jego warstwy na mokro zostaje na złość w strzępkach pomiędzy padami IC i równoległymi ścieżkami.
  I czym jest czerwonawy nalot pojawiający się na miedzi płytek wyjętych na chwilę z chlorku. Wiem że mam anachroniczną technike w stosunku do twojej

  Jeszcze raz Congratulations.


  EDIT:
  Dla Traksiarzy [użytkowników Autotraxa]: Jeżeli macie gdzieś jakiś wolny HDD, to proponuję postawić sobie na nim W98 / 98SE , pod którym Autotrax śmiga jak dziki, a płytki łatwo eksportować do czego się zechce używając nieśmiertelnego, kochanego, wspaniałego ( ) klawisza [Print Screen]...  Michale, dzięki za opinię, podobno mam dużo cierpliwości do takich rzeczy, chyba racja. Jeśli chodzi o soldermaske to nie pracowałem w Autotraxie choć w ramach ciekawości próbowałem, nie ważne czego używasz, ważne abyś umiał się tym narzędziem posługiwać a z tego co czytam to umiesz.

  Niestety nie doradze Ci raczej nic odnośnie twoich pytań, gdyż od początku używam tylko folii a nie papieru kredowego, choć miałem zamiar go użyć do robienia opisów elementów, ale folia jak widać mu nie ustępuje, a do wytrawiania używam tylko B327 więc z chlorkiem nie mam żadnego doświadczenia, niestety.


  dexter1 wrote:
  Brawo, czy mógłbyś jednak dać schemat? Bardzo bym chciał sobie coś takiego wykonać.


  Schemat i płytka są na rysunkach, kliknij to się powiększą :-)


  Jacqbus wrote:
  Pełne uznanie dla projektu i autora . Rzeczywiście trzeba mieć cierpliwość aby nawinąć taką cewkę i to tak starannie.
  Obudowa bardzo ładnie i estetycznie wykonana.

  Właśnie najbardziej zaskakują mnie takie artykuły: pełen profesjonalizm i czasem trudno odróżnić takie projekty od oryginalnych (mam na myśli fabryczne lewitrony) które nieraz bywają nawet gorzej wykonane.
  Gratulacje...


  Dzięki :-)


  daniel93 wrote:
  Ta cewka to ciekawa ponieważ widać, że jest nawinięta cienkim drutem i BARDZO równo, co jest prawie nierealne w warunkach amatroskich...

  PS> Ta cewka ma drut jak na 230V, czy tak?


  Em nawinięty jest drutem 0,9mm, jest w opisie :-)


  maziu wrote:
  kiedyś był opublikowany taki ukłąd w EDW ale ten bez porównania wygląda owiele lepiej . dzieki pleXy .

  pozdroffka


  Owszem EdW było inspiracją, jedną z kilku ;-)  maziu wrote:
  Witam! Bardzo ładna konstrukcja spodobała mi się bardzo, chyba sobie takie coś zbuduję. Bardzo ładnie wykonane płytki. Moja ocena to 6/6.

  p.s. widze że nie tylko ja tu jestem z Sanoka


  Oo witam kolege po fachu z okolic :-) Jakbyś potrzebował wskazówek dot. montażu to służę radą :-) Zapraszam na ew. pokaz możliwości lewitronu :-)
 • #14
  Grzesiek05
  Level 15  
  Jeszcze chcialem zapytac po ile kupowales tą plexi ??
 • #15
  JStan
  Level 16  
  Grzesiek05 wrote:
  Jeszcze chcialem zapytac po ile kupowales tą plexi ??


  Tak jak napisałem za arkusze 500x250x4mm w mrówce dałem 9.99zł, a w RCMB w Sanoku takie same są po 14zł. Trzeba szukać poprostu w sklepach takiego typu, w budowlanych hipermarketach.
 • #16
  Łizi
  Level 13  
  Witam
  Fajna konstrukcja na pewno kosztowała sporo czasu i pieniędzy. Na pierwszy rzut oka to wydaje się w miarę prosta, lecz jak się tak przyjrzeć trochę bardziej to nie jest ona za prosta w wykonaniu :D
 • #17
  Allu
  Level 1  
  Jak każda praca , przedmiot wykonany przez JStan'a jest zrobiona z wielką dokładnością co można z resztą zobaczyć na zdjęciach . Chciałbym to zobaczyć na żywo :D , oczywiście 6/6 . Pozdro .
 • #18
  Brutus_gsm
  Level 25  
  Ja to bym chciał się dowiedzieć gdzie dostałeś taką ilość drutu i za ile?
 • #19
  JStan
  Level 16  
  Brutus_gsm dobre pytanie, drut zawdzięczam ojcu który musiał sie kilka razy przejechać do gościa który przewija silniki elektryczne, w sumie kosztowało to prawie 100zł... Szukałem w hurtowni elektrycznej, miałem legalnie kupić, i był na wagę ale 0,9mm akurat okazało się że niema bo całą szpulę wział właśnie elektryk który przewija silniki(nie ten sam) a kiedy zwróci to niewiadomo było...
 • #21
  yego666
  Level 33  
  Brawo JStan :)

  Oczywiscie 6/6 za estetyke i kompleksowosc podejscia do zagadnienia.

  Ostatnio tez mialem chwilke wolna i rowniez mnie naszlo na lewitron.
  Pomyslalem wiec chwilke i osadzilem, ze nie chce mi sie walczyc z roznymi aspektami i dziwnosciami detekcji obiektu za pomoca fotonow swiatla widzialnego.
  Jako ze mialem jakies stare elementy na podoredziu postanowilem z nich skorzystac i zrobic cos co bedzie fajne i latwe w konstrukcji.
  Nie moge sie pochwalic takimi efektami estetycznymi jak Twoj lewitron, ale nie to bylo celem.

  Wlasciwie to kolega Qbi88 sprowokowal mnie do wlaczenia sie do tematu.

  Moj lewitron dziala tak jak te z jego linku, czyli pod cewka jest umieszczony hallotron, ktory podaje ukladowi sterujacemu pozycje obiektu wiszacego pod cewka. Oczywiscie obiekt ten ( tutaj globus ) musi miec jakis magnes, ktory bedzie przyciagal cewke a cewka jego.
  Na ponizszym zdjeciu widac globus o srednicy 11 cm i wadze okolo 20 dag
  wiszacy bez wysilku przez ponad dwa miesiace.
  Sterowanie cewka odbywa sie impulsowo, stad nie mam zadnych radiatorow, gdyz nic sie nie grzeje. Malenki tranzystorek polowy steruje pradem cewki, ktory srednio wynosi okolo 100mA, a wiec tyle co nic.

  Gdy pokreci sie obiektem ( n.p. dmuchajac delikatnie ) obiekt kreci sie okolo godziny. Uklad nie gubi ladunku nawet przy silnych zakloceniach mechanicznych ( sa oczywiscie pewne granice ) .

  Uklad wykonuje shutdown gdy obiekt przyklei sie do cewki lub odpadnie i wtedy nie plynie zaden prad w cewce.

  Mialem z tym sporo przyjemnosci i satysfakcji gdy po raz pierwszy globus zawisl w powietrzu.
  Zdjecie nie jest doskonale, gdyz mam tylko aparat w komorce, ale daje pewien poglad jak to Fanliwie wyglada i dziala.

  Polecam zatem taka zabawke w tej czy innej formie kazdemu kto lubi niecodzienne efekty.

  Jednym z takich efektow jest zdjecie UFO, ktore udalo mi sie wykonac podswietlajac niebieskim swiatlem lewitujaca plyte CD.
  Szcegolnie fajne jest to odbicie u dolu zdjecia :)
  Jeszcze raz gratuluje koledze JStan samozaparcia i pozdrawiam,

  yego
 • #22
  JStan
  Level 16  
  Spoko dzięki za opinie i ocenę, tylko chyba zapomniałeś o zdjęciu :-) Apropo wykrywania położenia obiektu, miałem jakiś czas temu pdfa z opisem lewitronu, w którym użyto właśnie hallotronu do pomiaru natężenia pola magnetycznego, ale pdf znikł... A kto wie gdybym go miał może pokusiłbym sie o takie rozwiązanie, tyle tylko że to było prostsze a ja miałem wyznaczony termin na referat...

  Pozdrawiam!!
 • #23
  Leonus15
  Level 10  
  Jakiz zasilaczem zasilasz ten Lewitron??
 • #24
  Arkadius3
  Level 16  
  Projekt ogólnie super chyba jak skończe robić mój zasilacz i silnik stirlinga to będe coś takiego dłubał


  Jakie przybliżone koszta wyszły budowy tego cacka?


  Ja akurat mam dostęp do cięcia laserowego plexi więc nie musiałbym obklejać taśmą :)

  P.S. Popytaj w róznych poligrafiach gdzie zajmują się szyldami itp. jak dobrze pogadasz to bardzo tanio docinają plexi laserowo albo w inny sposób ale i tak bardzo dokładnie
 • #26
  Leonus15
  Level 10  
  Jeżeli porównac schemat twojego lewitronu z kitem AVT 2741 to jest on bardzo podobny! Napewno bazowałeś na nim! Nie mylę się??
 • #27
  JStan
  Level 16  
  Quote:
  Po części inspirowałem się podobnym tego typu konstrukcjami przedstawionymi w EdW, jednak schemat nieco przerobiłem i dostosowałem do moich potrzeb i upodobań.  Jeśli czytał byś opis a nie tylko oglądał obrazki to byś wiedział, że bazuje na projektach z EdW i nie pisał niepotrzebnie posta :D
 • #28
  Yondrek
  Level 11  
  Cześć JStan

  mam pytanie dot. cynowania
  pisałeś o roztworze SENSO co to jest, jak działa i gdzie kupić (za ile)?

  Pozdr.
 • #30
  Leonus15
  Level 10  
  Montuje podobny Lewitron i mam pytanie! W jakiej odległości od elektromagnesu zamontowałeś fotorezystory i laser?