Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Amator 3 Stereo - po przestrojeniu "trzeszczy"

Piquś 22 Jul 2003 01:19 2052 5
 • #1
  Piquś
  Level 18  
  Witam!

  Posiadam Amatora 3, który do niedawna pracował z konwerterem UKF, jednak postanowiłem go przestroić "normalnie". :) I wszystko poszło gładko - pasmo idealne, czułość także, jednak zauważyłem, że podczas strojenia z głośników dobiegają ciche trzaski i urywa się odbiór - jakby potencjometr był już zużyty, tyle, że tam (przy agregatach pojemnościowych) nie widać żadnego potencjometru (to jak on jest właściwie przestrajany, skoro w głowicy są warikapy, a potencjometru nie ma???). Dodam jeszcze, że trzeszczenie i utrata fali zawsze występuje w tych samych miejscach, a wcześniej (jak jeszcze konwerter był) taki przoblem nie występował, chociaż może tego po prostu nie zauważyłem... sam już nie wiem... :?
  A więc: czy ktoś już spotkał się z taką usterką? Co jest uszkodzone? Proszę o pomoc.

  Pozdrawiam,
  Piquś
 • #2
  olaf x
  Level 33  
  nie pamietam juz jak jest w amatorze, ale 1.ze sa diody pojemnosciowe, to nie znaczy ze sluza do przestrajania, tylko np. arcz.itp 2. moze byc tak, skoro nie ma tam proramatora, o ile pomne, ze agregat pojemnosciowy jest dla am, a w tylnej czesci agregatu jest jak w radmorze sprzezony potencjometr przestrajany napieciem, sprawdz to, a jak jest na schemacie? czym jest przestrajany ukf? i czy jest przetwornica lub stabilizacja do warikapow okolo 33V? jesli nie, to 3. moze zwrte blaszki agregatu jesli strojenie pojemnosciowe?
  wiecej grzechow nie pamietam :)
 • #3
  janto
  Level 24  
  W Amatorze głowica jest przestrajana kondensatorem a jak trzeszczy to:
  1. między blaszkami robią się zwarcia
  2. za duża pojemność sprzęgająca warikap ARC z obw. rezonansowym (wskazuje na to uciekanie stacji)
  3. coś jest źle zlutowane
 • #4
  peter falk
  Home appliances specialist
  Czasami takie zjawiska pojawiają się przy niewłaściwym przestrojeniu głowic strojonych pojemnościowo (agregatem) ze starego na nowe pasma(zrywanie drgań heterodyny). Ja sam walczyłem z kilkunastoma takimi przypadkami podczas sławetnej akcji "UKF2000". Sprawdź dokładność przestrojenia, spróbuj podejść do tematu przestrojenia na wyższy UKF jakby od początku(kondensatory do usunięcia,strojenie cewek i trymerów itd)-to w dużym stopniu rozwiązuje problem. Pomaga również kapnięcie WD40 lub czegoś podobnego na oś agregatu lub sprawdzenie omomierzem z buzerem na zwarcia okładzin kond. , ale to wymaga niestety jego wylutowania z głowicy.
 • #5
  Piquś
  Level 18  
  Dzięki za odpowiedzi! Szczerze mówiąc, nie spodziewałem się aż tak szybkiego odzewu! ;):);)

  A więc tak:
  -pasmo przestrojenia jest dobre, bo sprawdzane miernikiem... wyszarpanym ze starego radia samochodowego, :lol: :lol: :lol: ale spełniającym swoją fukncję należycie. :D
  -parę dni wcześniej dokładnie tak samo przestroiłem Amatora 2 Stereo od znajomych i tam było wszystko ok - żadnego trzeszczenia, przerywania itp..
  -wygląda na to, że chyba agregat będzie walnięty... Jezu, trzeba będzie linki ze skali zrzucać... :cry: :cry: :cry: eeee... nie, można to zrobić bez zdejmowania linek. :sm16: :P :sm16: Ale dobra, załóżmy, że agregat już mam wyjęty, to co z nim ma dalej zrobić? Próbować poodginać te blaszki (przeca tam są strasznie małe szczeliny), czy od razu porozglądać się za innym? Czy da się po prostu to jeszcze naprawić?

  Z góry thx i pozdrowienia!
  Piquś
 • #6
  peter falk
  Home appliances specialist
  Da się naprawić, jeszcze nie jest to taki mały agregat. Zwarcia są (jeśli są) przecierz minimalne i praktycznie w jednej pozycji pracy agregatu. Przyda się mała lupa.