Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zasilać halogeny domowe????

Czyżyk86 10 Lis 2006 18:45 3320 7
  • #1 10 Lis 2006 18:45
    Czyżyk86
    Poziom 9  

Mam pare pytań co do zasilania halogenów domowych takich wmontowanych w sufit. Mam 8 żarówek halogenowych po 20W/12V. I mam problem co do zasilania. Jaki bedzie najlepszy transformator i gdzie mozna go tanio nabyć. I jeszcze jedna sprawa jakim prądem zasilać zmiennym czy stałym?????????

0 7
  • #2 10 Lis 2006 18:50
    mrrudzin
    Poziom 39  

zasilić możesz zarówno transformatorem zwykłym (toroidalnym), jak i elektronicznym.
    Gdzie kupić? Np. na allegro, w hipermarkecie budowlanym (OBI, Ikea, itp), lub w sklepie z artykułami elektrycznymi/elektronicznymi.
    Jeśli chodzi o prąd (stały/zmienny) - z punktu widzenia żarówek nie ma to znaczenia.
    Ważne żeby transformator miał odpowiednią moc (większą lub równą od mocy pobieranej przez żarówki).

0
  • #3 10 Lis 2006 19:19
    goldwinger
    VIP Zasłużony dla elektroda

wszystko tak jak napisał kolega wyżej a co do zasilania stałym czy zmiennym to zasilaj zmiennym bo po co dodatkowe koszty układu prostowniczego i dodatkowy spadek napięcia na tym układzie

0
  • #4 12 Lis 2006 18:24
    dybas
    Poziom 37  

Jestem tego samego zdania co poprzednicy. Dołączę tylko praktyczną
    radę. O ile dysponujesz miejscem, zalecam transformator toroidalny
    w zalewie, wyposażony w odwracalne zabezpieczenie. Cichy i niezawodny.
    Są one konstruowane specjalnie do halogenów. Użyj 200 VA.

0
  • #5 12 Lis 2006 19:21
    Dar.El
    Poziom 40  

Witam
    Zrobiłem sobie zasilacz elektroniczny i pięknie działa. Jest mniejszy od transformatora, ma wysoką sprawność nie słychać go, ma miękki start i regulację napięcia wyjściowego. Zasilając nim halogeny zapomniałem jak się je wymienia :D , kolega ma założone 15 żarówek i w ciągu 10 lat wymienił 2 sztuki. Transformatory elektroniczne które można kupić na allegro niestety są zrobione po chińsku, zaoszczędzono tam wszystko co możliwe. Dziwię się jak to może w ogóle działać np. na rdzeniu nawinięto uzwojenie wtórne trzema drutami Φ0,4 i to ma być obciążone 10A :!: .

0
  • #6 12 Lis 2006 21:59
    paweliw
    Spec od komputerów

Dar.El napisał:
    Zrobiłem sobie zasilacz elektroniczny i pięknie działa.

Może podasz trochę więcej konkretów (schemat, opis itp.). Zamierzam wykonać oświetlenie halogenowe w domu, byłby jak znalazł ...

0
  • #7 12 Lis 2006 22:01
    Czyżyk86
    Poziom 9  

Co do tego zasialcza:
    Gdzie mozna znaleźć jego schemat?
    Ile wyniesie koszt wykonania takiego zasilacza?
    A czy można go kupić w sklepie nowego?
    Czym się różni od transformatora z perspektywy żarówek?

0
  • #8 12 Lis 2006 22:46
    Dar.El
    Poziom 40  

Witam
    Schematy transformatorów elektronicznych były umieszczane w czasopismach elektronicznych. Ja wybrałem schemat z chyba "Praktycznego elektronika" ale już dokładnie nie pamiętam. Postaram się w niedalekiej przyszłości umieścić schemat i rysunek płytki jednostronnej. Jest ona przystosowana do transformatora ETD29 lub ETD34, na tym drugim powinno się móc uzyskać 150W. Na razie wszystkie moje zasilacze są zamontowane, więc nie porobię zdjęć, jak tylko zrobię następną sztukę to umieszczę w DIY.
    Koszt tej przetwornicy wychodzi trochę więcej niż te chińskie z allegro. Można w tej przetwornicy regulować napięcie wyjściowe, więc zawsze można ustawić prawidłowe bez względu jakie jest w sieci. Zwykły transformator bardzo szybko pali żarówki a jak masz halogeny na 230V to bez ściemniacza z płynnym zapalaniem to już w ogóle jest tragedia jeśli chodzi o ich żywotność.

0