Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jaki scalak zamiast Ne 555 ?

10 Lis 2006 18:48 1854 7
  • Poziom 21  
    Tak jak w temacie.Chodzi mi o generator przebiegów prostokątnych o regulowanej częstotliwośći i aby miał jak najmniej elementów zewnętrznych (ne 555 moim zdaniem potrzebuje ich za dużo).
  • Poziom 43  
    Witam,
    jakie zapytanie, takie i kontr-zapytanie ... :cry:
    do czego ma służyć ten generator, skoro nieśmiertelny 555 Tobie nie odpowiada z powodu niezbędnej ilości elementów zewnętrznych ... :D

Pozdrawiam
  • Poziom 26  
    No niewiem czy znajdziesz jakiś który będzie wymagał mniej elementów. 4 to aż tak dużo?
  • Poziom 21  
    Quarz napisał:
    Witam,
    jakie zapytanie, takie i kontr-zapytanie ... :cry:
    do czego ma służyć ten generator, skoro nieśmiertelny 555 Tobie nie odpowiada z powodu niezbędnej ilości elementów zewnętrznych ... :D

Pozdrawiam

To że szukam czegoś innego niż ne555 to nie znaczy że mi nie odpowiada,ale może jest jakiś scalak któremu wystarczy 1 element zewnętrzny do regulacji.A najlepiej rejestr przesuwny z wbudowanym generatorem :D.
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    Witam
    Najmniej elementów potrzebuje mikrokontroler, jakiś ATiny z potencjometrem. Ale 555 też nie potrzebuje dużo, bo aż 2 + scalak. C1 i C3 możesz nie dawać, ale trochę pogorszy się stabilność a R1 jak usuniesz i zewrzesz wyjście z kondensatorem C2 to będzie się grzał 555.

jaki scalak zamiast Ne 555 ?
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Witam
    Generator fali prostokątnej możesz zrobić nawet na jednym inwertorze lub bramce „NAND”. Do tego potrzeba: inwertor lub bramka, kondensator, rezystor i potencjometr. Ale stabilność takiego układu jest słaba i jeżeli zależy ci na lepszej stabilności, to zastosuj, jak radzili poprzednicy kość 555, lub 4047, ewentualnie 4541 z serii „CMOS”. Tu znajdziesz noty katalogowe tych układów: http://www.elenota.pl/search.php?szuk=4047&man=--wszyscy--&ile=50&start=0
    Pozdrawiam.
  • Poziom 34  
    Zwracam uwagę, że na 555 bistabilnie, są kłopoty z wypełnieniem...
  • Poziom 10  
    Moim zdaniem najprostsze bedzie zastosowanie 4047. Impuls regulujesz R i (lub) C. Ja zrobilem taki generator z dwoma czasami 1mikrosek i 5mikrosek.