Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosty nadajnik AM. Z jak najmniejszej ilości elementów. Schemat.

10 Lis 2006 20:23 6761 13
  • Poziom 10  
    Witam!
    Chce zrobic nadajnik am na fale dlugie lub srednie niezbyt duzej mocy(chce zeby zasieg tego byl cos kolo 100m), z tym ze chcial bym go zbudowac na jak najmniejszej liczbie elementow a zwlaszcza cewek.Mam do dyspozycji tranzystkorki takie jak 2n2905, BF519, BC109, BCAP77, BCAP20.
    Ma ktos moze jakis sachemacik albo cos?

z gory dzieki
  • IGE-XAO
  • Poziom 10  
    ..ale mi chodzi o cos jeszcze bardziej prostego.
  • IGE-XAO
  • Poziom 10  
    ...czyli nie da sie tego zrobic na 2 tranzystorkach i jednej cewce?! Bo mi nie chodzi zeby to bylo jakiejs super jakosci(chociaz dobrze by bylo jak by mozna bylo cos z tego zrozumiec) i ogromnym zasiegu, to ma byc taki bardzeij eksperymentalny nadajnik - tak tylko zeby dzialal! :D
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    powiem ci tak.cały nadajnik AM różni sie od nadajnika FM tym że modulator AM wpływa na amplitude sygnału wcz.można to na kilka sposobów zrobić.najprościej wtórnik emiterowy jako modulator włączony na zasilaniu stopnia końcowego wcz.tylko pamiętaj że moc mcz dostarczona do takiego obwodu powinna być 4 razy większa od mocy wcz danego stopnia aby wymodulować go do 100%.przy małych mocach jest to jeszcze ekonomiczne.jeszcze jeden prosty sposób to auto-trafo takie samo jak w zwykłym CB.no i teraz jeszcze przypomnialo mi sie że istnieją radiotelefony TUKAN które pracują w AM.tam też bardzo prosto jest rozwiązany układ modulacji AM na jednym tranzystorku.i jeszcze jedno ci powiem że zabierasz sie do roboty od tyłu,bo najpierw zbierasz tranzystory,a dopiero potem szukasz rozwiązań układowych.podpowiem ci że na tych częstotliwościach i z takim zasięgiem(100m)spokojnie możesz zastosować jakieś tanie i podczciwe np.BC107.nawet widziałem kwarce na takie czestotliwości.wystarczy zrobić zwykły generator wcz na jednym tranzystorku i modulator też na jednym.jeszcze nie wiem czym chcesz sterować ten nadajnik.jeśli małym sygnałem to musisz sobie dorobić jakiś wzmacniacz mcz.cały ten układ można dosłownie na kolanie zrobić i bez żadnego problemu na 2 tranzystorach to zrobisz i to nawet o mocy do 1W
  • Poziom 10  
    hmm....ciekawy wykladzik ale potrzebuje konkretow moze jakis schemacik? A co do tranzystorkow to poprostu ostatnio naszlo mnie zeby zbudowac sobie jakis prosty nadajniczek am i niechce mi sie kupowac nowych bo z tych tez da sie cos zrobic....

jak mozesz to zapodaj schemacik....z gory dzieki!

PS.wzmacniacz m.cz. mam zrobiony na lm386 nada sie ?
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    narysowałem prosty nadajnik AM.kiedyś sie nim bawiłem na zakresie CB,ale po wymianie kwarcu i dobraniu L i C możesz bawić sie nim na innych częstotliwościach.zamiast tranzystora T1 wstawić możesz jakiś transformator głośnikowy ze starego radia też fajnie działa.pozdro
  • Poziom 21  
    Do czego jest podłączony kolektor od T1 oraz czy jako tranzystory mogę zastosować 2N3055? I czy po zmianie kwarca, C1 i L1 na wymagane przeze mnie pasmo (1500kHz) nie będe musiał z resztą się bawić?
    PS: Wiem że zestrojenie obwodu L1, C1 i kwarca wymaga oscyloskopu.
    PS2: Skąd mam zrobić wyprowadzenie na oplot do kabla antenowego?
    PS3: Za schemat dziękuję.
    kolektor T1 poprostu włączasz do plusa zasilania od 9-12V.a tranzystor 3055 sądze ze jest tam za mocny.wystarczy tam wstawić jakiś maly np.bc107 lub podobny.zresztą na takich częstotliwościach możesz obydwa tranzystory taki wsadzić.co do strojenia cewki to nie musisz mieć oscyloskopu.wystarczy zwykła sąda wcz złącz ją zamiast anteny i wyreguluj na największą moc.jeśli masz problem i nie lubisz cewek to zastosuj tam jakiś generator bez cewki,a modulator czyli układ na t1 zostaw jaki jest.
  • Poziom 21  
    A w jaki sposób podnieść moc nadajnika? Oczywiście nie chcę wariactwa kilowatowego tylko zobaczyć zachowanie fali przy różnych mocach nadawania (cele edukacyjne). Co z wyprowadzeniem pod oplot kabla antenowego (fidera). Czy po prostu w tym nadajniku nie da się go zrobić?
    da sie podłączyć oplot.poprostu do masy go podłączasz i zapomniałem tam na wyjściu namalować kondensator wyjściowy.daj tam około 1nf.pytasz o zwiększenie mocy jak nawet nie zrobiłeś wzbódnicy czyli tego generatora i modulatora.musisz jednocześnie pamiętać że stopnie w nadajniku AM musza pracować na liniowych odcinkach harakterystyki czyli absolutnie nie w klasie C.chyba że modulacje zdobisz w stopniu końcowym.
  • Poziom 21  
    Zadam jeszczę parę gnębiących pytań :D
    -czy zasilanie sieciowe (przez trafo) nie będzie kłopotliwe?
    - jeżeli nie to czy mogę zastosować zasilacz od CB?
    -orientacyjnie jakie wymiary miałaby mieć cewka i jaka wartość kondensatora generatora?
    -i jakie maxymalne natężenie prądu zasilającego nadajnik?
    Z góry dziękuję.
    widze że zadajesz pytanie jakbyś jeszcze lutownicy nigdy nie trzymał.totalnie mnie zaskoczyłeś.zasilacz musisz mieć o takiej wydajności z zapasem jaki układ będzie pobierał prąd.nawet nie wiem jakiej mocy będziesz robił ten nadajnik,bo już pytałeś o wzmacniacze dla niego.jak chodzi o ten układ który narysowałem to starczy ze 300ma 12V.z CB może być bo ma większą wydajność prądową co nic nie przeszkadza.najwyżej możesz podłączyć z 10 takich nadajników pod ten zasilacz.jeśli chcesz sie bawić w te klocki to musisz wiedzieć czego oczekujesz od układu i musisz wiedzieć co to natężenie prądu i napięcie i jakie zależności są między tymi dwoma wielkościami.to podstawa.nie znając tego sam sie niebawem przekonasz że sam schemat nie koniecznie da ci czego oczekujesz.potem trzeba samemu coś przerobić lub zmienić niektóre elementy zwłaszcza w sprawach wcz tak jest.ja osobiście mało kiedy odwzorowuje schemat w 100%.zawsze da sie coś ulepszyć lub przerobić na swoje potrzeby.pamiętaj o tym na przyszłość,bo sie zdziwisz.jeśli chodzi o cewke i kondensator to poszukaj jakiegoś schema na pasmo 1,8MHz i nawiń tak samo jak np.na danym schemacie jest zrobiona cewka wejściowa odbiornika,kondensator też ten sam i sprawa załatwiona.w zasadzie już masz wszystko żeby zrobić to w ciągu kilkunastu minut.albo zrób proste GDO i sam sobie zrobisz i dostroisz do potrzebnego rezonansu.na częstotliwości KF zrobić GDO to żaden problem,potem możesz sam sobie projektować obwody jakie cie interesują.

Dodano po 33 [minuty]:

tu jeszcze znalazłem układ nadajnika tylko sobie przestrój i odłącz generatory mcz,bo to aparatura do sterowania modeli.

http://www.republika.pl/ixkuczek/rcradio/index.html