Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

36MHz...46MHz - nasłuchy stacji krajowych i zagranicznych

krummelauf 10 Nov 2006 22:57 4740 18
    krummelauf
    Level 11  
    Witam
    Mam pytanie czy mogę podsłuchać coś ciekawego na tych pasmach ? (okolice Poznania)
    SP5IT
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Leśników chyba tylko.
    WIęcej poszukaj na www.qrg.wieprz.net i stronie Gillera.
    Michał
    green33

Level 31  
    Oj, przy dobrej propagacji ... To pasmo w niektórych krajach wykorzystuje wojsko i przy otwarciu słychać całkiem dużo.. :)

Pozdrawiam Marcin
    krummelauf
    Level 11  
    WP dawno wyszło z tych pasm.
    green33

Level 31  
    A czy ja pisze o WP... te pasma były wykorzystywane przez wojska Układu Warszawskiego, tony tego sprzętu poszły do Iraku, na Kubę, do Wietnamu, Afganistanu i innych "zaprzyjaźnionych" państw, oprócz tego pozostają republiki po rozpadzie ZSRR... I ciągle tam to gada... przy otwarciu w tym paśmie spokojnie słychać na wiele tyś. kilometrów.

Pozdrawiam Marcin
    krummelauf
    Level 11  
    Czy ktoś nadaje jeszcze na tych pasmach ?
    darczar
    Level 24  
    W tym paśmie, przynajmniej u mnie, słychać czasem telefony bezprzewodowe i radiowe "nianie".
    sp5wcx
    Level 33  
    Typowe pasmo wojskowe - zobacz jakie zakresy częstotliwości wykorzystują urządzenia łączności UKFowej w wojsku:
    http://www.radmor.com.pl/index.php?m_id=191&nr=18&o_g=0&lang=pl
    http://www.radmor.com.pl/index.php?m_id=191&nr=19&o_g=0&lang=pl
    Kiedyś dostępny było cywilom wycinek 44-46 MHz, ale teraz już nie, większość służb z tego kawałka przeniosło się na 48-50MHz. Na przykład Zarządy Dróg Krajowych i Wojewódzkich, Lasy Państwowe itp ...
    A z tego co pamiętam zakres 36 - 46 MHz pokrywały radiostacjie z serii R-105, R-105M.
    simon40
    Level 17  
    Na tych czestotliwosciach slysze tylko stacje rosyjskojezyczne,slozb lesnych nie udalo mi sie jeszcze tam uslyszec chociasz wiem ze powinny byc gdzies w okolicy 46 MHz.
    Z kolei na czestotliwosci 33-36 MHz slysze kontrole ruchu drogowego.

Moderated By c2h5oh:

Regulamin, punkt 13 i 15.
    Zanim zaczniesz komuś "doradzać" popatrz na datę założenia tematu...
    Następnym razem za łamanie 13 punktu regulaminu otrzymasz ostrzeżenie.

sp5wcx
    Level 33  
    simon40 wrote:
    ... slozb lesnych nie udalo mi sie jeszcze tam uslyszec chociasz wiem ze powinny byc gdzies w okolicy 46 MHz ... .

Od kilku lat Lasy Państwowe pracują w kawałku 48 - 50 MHz. Przeczytaj poprzednie posty.
    simon40
    Level 17  
    Skanuje i ta czestotliwosc ale poza zakloceniami i ciagle stojacej fali nosnej na 49,150 MHz nic tam jeszcze ne uslyszalem.
    User removed account
    User removed account  
    simon40
    Level 17  
    Jest jeszcze nosna na 48,01250 ale slabsza w obu przypadkach przy odlaczonej antenie tego nie ma.
    lor]
    simon40
    Level 17  
    Panie "alkohol" przeciez nikomu nic tu nie doradzam opisalem tylko swoje spostrzezenia.
    A napisalem tutaj aby nie zakladac nowego postu o tym samym temacie.

Regulamin, punkt 4, 6 i 15.
    Popraw błędy bo wszystkie Twoje posty trafią do kosza.
    Użyj przycisku "Pisownia" przed wysłaniem postu. /c2h5oh/
    Nie kasować wpisu moderatora!
    Radiowiec 2
    Level 31  
    Na pasmie 45 MHz czasami jak sie otworzy propagacja ( antena AFM 871) słychać włoskie pasmo CB . Oni tam mają drugie !! A jest czego posłuchać . Swego czasu jak nasi byli na budowach w Iraku opowiadał mi jeden mechanik serwisowy że znaleźli takie miejsce w Polsce z którego na służbowych Radmorach mogli pracownicy rozmawiać ze "swoimi" w Iraku ! Nie chciało mi się wierzyć dopóki nie zacząłem męczyć pasma 50 MHz. To było całkiem możliwe, zwłaszcza że były stacje które miały pod maską po 20 W. Pozdrawiam ! :))
    kondensator
    Level 36  
    Radiowiec 2 wrote:
    Na pasmie 45 MHz czasami jak sie otworzy propagacja ( antena AFM 871) słychać włoskie pasmo CB . Oni tam mają drugie !! A jest czego posłuchać .
    Jak już to 43MHz (24 kanały)
    http://www.elettronica-turrisi.it/index1.html (zakładka Ricetrasmettitori -Ricetrasmettitori 43MHz)
    sprzęt np. Intek SY-5430, Alan HP43, Alan HP53, Intek SY-343
    http://web.tiscali.it/vcoletti/ref/43chan.html Opłata niecałe 8euro/rok za jeden TRX.

U nas powinno być coś takiego (częstotliwości na zezwolenie generalne) w paśmie 40MHz i/lub 80MHz (oba pasma nie są dla firm "atrakcyjne", ma się zwolnić dużo kanałów 80MHz po GOPR, zmniejsza się liczebność wojska i tak mało korzystającego z tych pasm...), płatne lub nie (jak płatne to najprościej i najwygodniej dla obu stron powinna być opłata jednorazowa ("opłata za zezwolenie uproszczone") np. 50...100zł (nie więcej, bo większości potencjalnych użytkowników nie będzie stać, radia są i tak znacznie droższe niż większość CB27 i PMR446) odprowadzana przez sprzedawcę nowego TRX przy zakupie przez klienta - zakładamy ze sprzęt ma żywotność 10...15lat)
    PMR446 i CB27 nie rozwiązują sprawy np. w lesie, na wsi...
    Jak by to pomogło np. przy powodzi, huraganach, poszukiwaniach zagubionych dzieci i innych klęskach (zwł. jak by pozostawili klika kanałów przemiennikowych z shiftem mniejszym niż kilka MHz...).
    Włoskie rozwiązanie jest bardzo dobre (więcej kanałów w jednym paśmie innym niż 27MHz i 446MHz), w innych krajach są też dodatkowe pasma "ogólnodostępne" np. 49MHz, 138MHz, nawet w RFN podwojono z 3 do 6 liczbę takich kanałów na "atrakcyjnym do sprzedania" 149MHz (Freenet) http://de.wikipedia.org/wiki/Freenet_(Funkanwendung), w Czechach są kanały na "zezwolenie generalne" na 33, 45, 80, 170, 449MHz (tak, oprócz PMR446 !) z mocami 1W i 5W - po kilka kanałów w każdym paśmie http://www.moscom.cz/radio/dok/GP%20-%2005-1994_sdilene%20kmitocty.pdf .
    Czechy i RFN to tylko (bliskie) przykłady, w wielu państwach europejskich i nie tylko (zarówno bogatych i biednych) są podobne rozwiązania.
    Nawet jak to nie będzie dokładnie "włoskie 43MHz", to po wydaniu zezwolenia importerzy mogą zamówić u producentów takich radiotelefonów wersje z zaprogramowanymi "polskimi" 16...40 kanałami (99% potencjalnych użytkowników nie kupi "superprofesjonalnych" Motoroli czy Kenwoodów za ok. 500$/szt...), a jakby znalazł się przystępny cenowo zrobiony w tym celu Radmor (choć wątpię) to było by też miło...
    Mam nadzieję że znajdą się jeszcze w UKE ludzie chcący zrobić coś pożytecznego a nie tylko "sprzedawać częstotliwości za wszelką cenę" itp...
    c2h5oh
    Moderator
    Temat z 2006 roku, a osoba która go "odgrzała" olewa polecenia moderatora.
    Temat się zrobił "nie na temat" więc go zamykam.