Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przetwornica rezonansowa - projekt

badworm 11 Nov 2006 00:52 5085 10
    badworm
    Level 18  
    Przedstawiam projekt przetwornicy rezonansowej, który został wykonany w ramach zaliczenia przedmiotu "Resonant Converters" na 9. semestrze kierunku Power Electronics and Drives(Aalborg University, Dania) i którego jestem współautorem. Projekt ten obejmował zaprojektowanie i wykonanie prototypu przetwornicy rezonansowej obniżającej napięcie. Szczegóły w załączniku - nie marudzić, że po angielsku, zawsze mogło być po duńsku ;-) Sprawozdanie zawiera parę błędów(źle przyjęty prąd cewki, indukcyjność wyliczana naokoło) ale nie są to błędy bardzo istotne. Dla wyjaśnienia: pomimo, że przetwornica jest bardzo prosta jeśli chodzi o budowę to niestety jej uruchomienie tak proste nie jest a całość pracowała dosyć niestabilnie. Sprzęt użyty podczas uruchamiania i testów był warty jakieś 25000PLN(oscyloskop TDS3014, sonda prądowa TCP202, sonda różnicowa Tektronix, zasilacz laboratoryjny, multimetr laboratoryjny, multimetr Fluke 179, generator funkcyjny) i o ile oczywiście można by się posłużyć jakimś prostszym oscyloskopem to sondę różnicową i sondę prądową ciężko czymś zastąpić.

PS. Że o mierniku RLC HP za 10k$ użytym do pomiarów cewki nie wspomnę...
    lechoo
    Level 39  
    Hmm, zastanawiająca jest ta niska sprawność przetwornicy...
    Dar.El
    Level 40  
    Witam
    Niech wszyscy zobaczą że przetwornice rezonansowe nie rozwiązują wielu problemów.
    Wg mnie w złym momencie jest wyłączany tranzystor, powinien w zerze prądu a na wykresie widać że trochę później i przez to spada sprawność i powstają oscylacje. Kiedyś robiłem taką przetwornicę z 800V do 150V 150A ale chyba jest problem ze zdobyciem elementów półprzewodnikowych do aż tak dużej przetwornicy. Jak widać z wykresu prąd płynący przez tranzystor to 15A a na wyjściu mamy aż 1,7A :D . Na kondensatorze C2 za to powstają olbrzymie napięcia które musi wytrzymać. Jest to układ przetwornicy którego w rzeczywistości chyba się nie stosuje.
    trol.six
    Level 31  
    Dar.El wrote:
    Niech wszyscy zobaczą że przetwornice rezonansowe nie rozwiązują wielu problemów.

Patrze i nie widze, w czym problem?
    Dar.El
    Level 40  
    Przetwornice rezonansowe są wykorzystywane tylko do pewnych konkretnych celów. Nie nadają się w większości zastosowań dla konstrukcji amatorskich. Np. jak byś chciał zrobić zasilacz do galwanizerni to rezonansowe jak najbardziej się nadają.
    trol.six
    Level 31  
    Chciałem coś wrzucić tutaj, ale coś nie moge znależć, bo miałem fajne opracowania tego typu przetwornic.

Takie przwornice dużych mocy robione są nawet przez jakąś polską firmę. I z tego co pamiętam raczej nie do galwanizerni.

A są i ambitni amatorzy ;)

Choc przyznam że część konstrukcji już nawet nie jest profesjonalna, a wrecz kosmiczna.
    Dar.El
    Level 40  
    Szef w pracy używa przetwornicy rezonansowej do ładowania kondensatorów w laserze dużej mocy. Gdy zewrze się wyjście, to przetwornicy nic się nie dzieje (pobór mocy w taki przypadku jest prawie zerowy), a takie coś występuje za każdym razem przy starcie ładowania.
    Jeśli masz jakieś w miarę dokładnie opisane projekty to z miłą chęcią przejrzałbym, też mię ten temat interesuje ale czuję się jak bym był na pustyni.
    trol.six
    Level 31  
    Najlepiej byłoby sie pochwalić gotowym rozwiązaniem na forum :]
    Musze poszukać, bo materiałów to mam już całą mase róznych z różnych dziedzin, i widze że sie powoli gubie w tym wszystkim. Nie byla to taka dokumentacja jaką by sie chciało mieć, ale dość mocno było poświecone kofiguracjom sposobu przełącznia klucza i jak to pracuje. Część rozwiązań zresztą opatentowana. Może badworm z Danii coś podeśle :D

Ja tematu do końca nie zgłębiałem, bo nie miałem na to juz czasu, i moze dlatego gdzieś to leży zapomniane.
    badworm
    Level 18  
    W sumie materiałów z wykładów z Resonant Converters mam niewiele no i wszystko w wersji papierowej - może kiedyś znajdzie się czas by to poskanować. Z literatury polecanej przez wykładowcę to póki co tylko Power Electronics Converters, Application and Design, Mohan/Undeland/Robbins. Second Edition ale jeśli będą chętni to mogę o coś więcej podpytać, bardziej w temacie. Można też próbować guglać za nazwiskiem wykładowcy: Stig Munk-Nielsen.
    Dar.El
    Level 40  
    Witam
    Jestem zainteresowany rozwojem tego tematu. Ciekawi mnie czy są przetwornice rezonansowe które nadawałyby się do wzmacniaczy audio, bo te co ja znam to zmieniają częstotliwość powtarzania wraz ze zmianą obciążenia.
    zajczyk
    Level 13  
    Też kiedyś myślałem żeby sie tym zająć ale na co ja chciałem sie rzucać jeżeli zwykłe PWM mi nie działąją :D

Najgorsze jest to że sterowników do tego w polsce kupić chyba nie można.
    Procedurę projektową dl flyback można znależć w książce Martina Browna "Power Supply Cookbook" (gdzieś na edaboard w dziale e-book )