Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Multimetr LCD do zasilacza

zbig_wwl 11 Lis 2006 03:33 228804 401
  • Multimetr LCD do zasilacza
    Przedstawiam Wam projekt multimetru do pomiaru prądu i napięcia w zasilaczach z rezystorem pomiarowym prądu w gałęzi napięcia ujemnego.
    Multimetr wymaga tylko jednego napięcia zasilania, jest to napięcie standardowo dostępne w większości zasilaczy i nie musi być galwanicznie izolowane od reszty układu.
    Dodatkowo multimetr może sterować załączaniem i wyłączaniem wentylatora chłodzącego radiator tranzystorów mocy. Próg załączenia może być ustawiany w sposób płynny.

PARAMETRY MULTIMETRU

* zbudowany w oparciu o µC ATMEL ATmega8;
    * zakres pomiarowy napięcia 0-30V;
    * rozdzielczość pomiaru napięcia 10mV;
    * rozdzielczość pomiaru prądu 10mA;
    * zasilanie pojedynczym, nieizolowanym galwanicznie napięciem;
    * jednostronna płytka drukowana;
    * zwarta konstrukcja pozwalająca zastosować multimetr jako miernik panelowy
    * współpraca ze standardowymi wyświetlaczami LCD

Poniżej kilka zdjęć multimetru:
    Multimetr LCD do zasilacza Multimetr LCD do zasilacza Multimetr LCD do zasilacza Multimetr LCD do zasilacza Multimetr LCD do zasilacza Multimetr LCD do zasilacza

i zdjęcie zasilacza, gdzie taki multimetr pracuje:

Więcej zdjęć i informacji potrzebnych do zrobienia takiego miernika znajdziecie TUTAJ
    Sam zasilacz powstał w oparciu o materiały STĄD
    Podobny miernik zbudowany z wykorzystaniem wyświetlacza z Nokii znajdziecie TUTAJ

add 13.11.2006
    Mozaika PCB w formacie PDF (plik DIP_PCB.pdf)

add 17.11.2006
    Dzięki yogib powstała wersja multimetru z wyświetlaniem ograniczenia prądowego (plik CURR_LIM_DISP.ZIP).

Jest to wersja dedykowana do zasilacza z linku powyżej. Aby uzyskać wskazania ograniczenia należy do wyjścia nr 28 uC, poprzez rezystor ok. 10k, podłączyć suwak potencjometru regulacji prądu (punkt 13 na schemacie ww. zasilacza).
    Póki co w oprogramowaniu miernika na stałe jest zapisana wartość napięcia odniesienia (11.46V) występująca w moim zasilaczu.

add 27.12.2010
    Ponieważ było sporo próśb o przygotowanie wersji z rozszerzonym zakresem regulacji napięcia Vref, więc poniżej taka właśnie wersja. Ktoś z forum już ją testował i podobno działa - gdyby było inaczej - piszcie.

HEX jest pod tym linkiem:
    http://elfly.pl/inne/CURR_LIM_DISP_2.ZIP

Fajne!
  • Semicon
  • #2 11 Lis 2006 10:05
    wind7
    Poziom 11  

Właśnie takiego szukałem!!!

A czy kabel programujący od wersji TQFP pasuje do tej wersji na DIP?
    (złącze na LCD)

• Semicon
  • #3 11 Lis 2006 11:50
    zbig_wwl
    Poziom 17  

wind7 napisał:
    A czy kabel programujący od wersji TQFP pasuje do tej wersji na DIP?(złącze na LCD)

uC do wersji DIP multimetru programujemy w tradycyjny sposób. Kabel od wersji TQFP nie pasuje.

• #5 11 Lis 2006 11:53
    JacekCz
    Poziom 36  

Nie widzę schematu ideowego, ciekawi mnie najbardziej temat analogowy, napięcia i prądu i pogodzenia z napięciem zasilania układu.

• #6 11 Lis 2006 13:03
    zbig_wwl
    Poziom 17  

maciek_slon napisał:

Jest jeszcze na http://electronics-diy.com/AVR_LCD_Voltmeter_Ammeter.php i w paru innych miejscach, w różnych językach, których nie rozumiem :D.
    Najbardziej aktualna wersja jest jednak zawsze na mojej stronie, do której link jest w pierwszym poście :D no i jest po polsku (czyli w moim ojczystym języku).

JacekCz napisał:
    Nie widzę schematu ideowego

Schematu nie umieszczałem, bo w swoich założeniach jest on tożsamy z tym tutaj, więc po co zaśmiecać ?

• #7 11 Lis 2006 13:47
    kablarz
    Poziom 11  

Ja zrobiłem ten multimetr i jestem bardzo zadowolony z niego polecam wszystkim

• #8 11 Lis 2006 14:04
    tomaszek1606
    Poziom 12  

Podoba mi się ten multimetr, tylko mam pytanko czy jest możliwość zastosowania tu wyświetlacza z noki 3510i ?

• #9 11 Lis 2006 14:44
    maciek_slon
    Poziom 29  

Możliwość pewnie jest zawsze - trzeba tylko zmienić program...

• #10 11 Lis 2006 14:52
    konti
    Poziom 27  

witam posiadam wyswietlacz 1x16 i chcialbym zrobic cos takiego do prostownika :D czy jest mozliwosc abys zapodal plytke i czy do tego jest potrzebna dwustronna plytka jakby co to zapodaj dziekuje z gory

EDIT
    plytka jednostronna a jaki jest koszt atmela i czy trzeba go programowac ??

• #11 11 Lis 2006 19:03
    JacekCz
    Poziom 36  

zbig_wwl napisał:

Intryguje mnie takie "wyzwanie":
    Rezystor szeregowy (do prądu) i złapanie napięcia na min, dwa punkty do pomiaru napięcia wyjściowego i wspolna masa tych dwóch obwodów pomiarowych (bo uC jest jeden a nie dwa).

Nie chce mi inaczej wyjść niż uC pracujący na 'minusie' zasilacza i rezystor szeregowy za stabilizacją (w jakims stopniu pogarszający stabilizację).

Chyba że czegoś nie łapię, myślę o
    http://electronics-diy.com/schematics/avr_voltmeter_ammeter/connection.jpg
    z
    http://electronics-diy.com/AVR_LCD_Voltmeter_Ammeter.php

• #12 11 Lis 2006 19:42
    zbig_wwl
    Poziom 17  

Rozumiem, że te linki do anglojęzycznych stron to w ramach treningu języka, bo to samo po polsku jest na http://elfly.pl/multimetr/multimetr.htm..
    Co do "wyzwania" to sprawa jest prosta:
    -pogorszenia stabilizacji nie ma, bo to właśnie miernik do takiego typu zasilaczy, gdzie stabilizacja prądu jest zrobiona na rezystorze w gałęzi ujemnej, a pętla stabilizacji napięcia jest zapięta po tym rezystorze. Wszystko opisane na http://www.electronics-lab.com/projects/power/003/index.html ;
    -µC po prostu mierzy dwa napięcia: 1-napięcie na rezystorze (i przy okazji końcówce "minus zasilacza"), 2-napięcie na końcówce "plus zasilacza". Obydwa napięcia są dodatnie. Następnie od napięcia (2) odejmowane jest napięcie (1) i mamy napięcie na zaciskach wyjściowych zasilacza. To dlatego właśnie to taki "specjalizowany :D "multimetr;
    - napięcie (1) jest przeliczane na prąd wg prawa Ohma :D ;
    To cała idea. Ja po prostu jeszcze owersampluję sygnały pomiarowe, żeby uzyskać zadowalające rozdzielczości. Ale w tym temacie to odsyłam do google i wyszukiwarki.
    Mam nadzieję, że rozwiałem część wątpliwości :?: :D

• #13 11 Lis 2006 19:47
    zolciak
    Poziom 14  

No tak czasem wystarczy trochę ruszyć głową hehe. Tez zrobilem sobie podobny multimetr tylko nie dorobiłem jeszcze pomiaru prądu gdyż wedle moich założeń musiałbym dołożyć wzmacniacz odwracający a narazie brak czasu na upgrady. A rozwiązanie było tak blisko :D. Wyświetlanie ustawionego ograniczenia prądowego też realizujesz?

• #14 11 Lis 2006 23:32
    zbig_wwl
    Poziom 17  

zolciak napisał:
    Wyświetlanie ustawionego ograniczenia prądowego też realizujesz?

A masz jakiś pomysł jak to zrobić :?: Póki co to tylko multimetr do zasilacza a nie jego sterownik :D .

Jeżeli jeszcze kogoś jednak interesuje schemat tej wersji miernika to jest poniżej:

• #16 12 Lis 2006 13:00
    hts
    Poziom 15  

eee do takiego projektu:D to źródeł programu raczej za nic nie udostępni:|

• #17 12 Lis 2006 13:09
    trol.six
    Poziom 30  

trzeba dodać że rozdzielczość 10mV jest tylko w zakresie do 10V, też sie sie zastanawiałem jak to zrobili na 10-bitowym przetworniku, ale pisze dokładniej w opisie.

• #18 12 Lis 2006 13:23
    zbig_wwl
    Poziom 17  

trol.six napisał:
    trzeba dodać że rozdzielczość 10mV jest tylko w zakresie do 10V, też sie sie zastanawiałem jak to zrobili na 10-bitowym przetworniku, ale pisze dokładniej w opisie.

A możesz wskazać, w którym miejscu napisałem, że 10mV jest tylko w zakresie do 10V :?: 10mV jest w całym zakresie do 30V. Jak to jest zrobione też jest napisane :D

• #19 12 Lis 2006 14:14
    trol.six
    Poziom 30  
  • #20 12 Lis 2006 15:29
    yogib
    Poziom 12  

Odnośnie oversamplingu polecam note AVR121

• #21 12 Lis 2006 16:47
    zolciak
    Poziom 14  

zbig_wwl napisał:
    zolciak napisał:
    Wyświetlanie ustawionego ograniczenia prądowego też realizujesz?

A masz jakiś pomysł jak to zrobić :?

W przypadku tego zasilacza :
    http://www.electronics-lab.com/projects/power/003/index.html
    i sposobu podłączenia multimetra do układu tak jak realizujesz to teraz wystarczy podpiąć się z pomiarem do punktu nr 13.

• #22 12 Lis 2006 17:14
    zbig_wwl
    Poziom 17  

Rzeczywiście mas rację :!:
    Mierząc w tym punkcie to nawet nic przeliczć nie trzeba, bo formułka musi być taka sama jak dla pomiaru prądu :D. Jak będzie zainteresowanie taką wersją multimetru, to przygotuję taki program.

Żeby nie zaśmiecać tematu piczcie na PW lub bezpośrednio na maila, jeżeli jesteście zainteresowani taką wersją z wyświetlaniem ograniczenia prądowego.

Dzięki zolciak za podsunięcie pomysłu :D

• #23 12 Lis 2006 17:54
    trol.six
    Poziom 30  

yogib napisał:
    Odnośnie oversamplingu

Dla mnie, przy czystych sygnałach, i dobrze pracujacym przetworniku to jest to taka atrapa, jeszcze co do 15mV bym sie zgodził. A i tak nie do końca.
    Ale jakby go zaszumieć dodatkowo to owszem.

• #24 12 Lis 2006 19:24
    zbig_wwl
    Poziom 17  

Cieszę się, że ten projekt zachęcił kogoś do wysiłku intelektualnego :D . Nie posiadam jakichś super przyrządów pomiarowych, ale oversampling jest zrobiony tak, że rozdzielczość 10mV jest :D. Właściwie to w swojej wypowiedzi zawarłeś odpowiedź jak to zrobiłem :D .
    Nie upieram się, że będzie to osiągnięte w każdych warunkach pomiarowych i jednakowo dla każdego egzemplarza multimetru, bo testowałem multimetr tylko w skończonej liczbie przypadków.
    Sama rozdzielczość to nie problem - pozostaje jeszcze kilka innych źródeł błędu :cry:

• #25 13 Lis 2006 16:47
    trol.six
    Poziom 30  

Tak, z błedami to nie ma żartów, zacząłem ale nie mam na razie czasu skończyć miernika 4.1/2 cyfy. Samo źródło napiecia odniesienia pływa po samym dotknięciu od ciepła, a dobre napiecia odniesienia są drogie.
    Czasem sie zastanawiam jak te mierniki po 20-30 zł naprawde mierzą.

Co jak co, ale przetwornika o odpowiedniej rozdzielczości, kŧóry to pewne parametry ma gwarantowane, to sie nie da tak zasŧapić łatwo innym. Niektóre rzeczy można skompensować, ale bawić sie z nieliniowością itp sprawdzać jak sie to ma z temeraturą.

• #26 13 Lis 2006 19:13
    zbig_wwl
    Poziom 17  

Po prostu ten miernik zrobiłem jako rozsądny kompromis pomiędzy kosztami wykonania (nie liczę włożonej pracy :D ) a możliwościami. Jeżeli robisz miernik 4.5 cyfry to sam wiesz, że w tym momencie wyżej wspomniane błędy zaczynają już grać sporą rolę. Samo dobre źródło napięcia odniesienia skompensowane na różne sposoby :D kosztuje nawet powyżej 100zł.
    W pracy mamy kilka zasilaczy kupionych jako laboratoryjne i mogę powiedzieć, że ich mierniki mierzą na pewno nie lepiej niż ten z tego projektu :D .

• #27 13 Lis 2006 21:26
    yogib
    Poziom 12  

Dlaczego niektóre wyprowadzenia połączyłeś do masy (PC1, PB0, PB3, PD1) a niektóre do plusa (PD7, PB4)

• #28 13 Lis 2006 22:48
    zbig_wwl
    Poziom 17  

Często tak robię - po prostu dla uproszczenia mozaiki ścieżek na płytce drukowanej :D . Po co np. masę prowadzić pomiędzy nogami uC, skoro łatwiej to zrobić przez tę nogę :D . Czasami, w przypadku niektórych obudów, to jedyna możliwość dotarcia z jakimś sygnałem w zamierzone miejsce :D . W programie uC odpowiednio ustawiam odpowiednie porty, żeby nie było przepływu prądu przez te wyprowadzenia.

• #29 14 Lis 2006 19:25
    zbig_wwl
    Poziom 17  

zolciak napisał:
    W przypadku tego zasilacza :
    http://www.electronics-lab.com/projects/power/003/index.html
    i sposobu podłączenia multimetra do układu tak jak realizujesz to teraz wystarczy podpiąć się z pomiarem do punktu nr 13.

Niestety jednak punkt 13 odpada :cry: . Napięcie na nim zmienia się zależnie od obciążenia, co jak się przyjrzymy się na schemat, jest normalne.

Jakiś inny pomysł, bo spodobała mi się możliwość wizualizacji progu ograniczenia prądowego :?:

• #30 14 Lis 2006 22:43
    kablarz
    Poziom 11  

Może wizualizację prądu zrobić przez zastosowanie podwójnego potęcjometru P2 zrobić regulowany dzielnik napięcia w zasadzie by wtedy pokazywal tylko nastawe w przyblizeniu ale zawsze coś:)

Dodano po 13 [minuty]:

Może wizualizację prądu zrobić przez zastosowanie podwójnego potęcjometru P2 zrobić regulowany dzielnik napięcia w zasadzie by wtedy pokazywal tylko nastawe w przyblizeniu ale zawsze coś:)