Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
CControls
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Multimetr LCD do zasilacza

zbig_wwl 14 Lip 2008 12:56 230493 401
  • #271 14 Lip 2008 12:56
    sp4msu
    Poziom 20  

oj napisał:
    W obu wersjach miernika DIP i SMD programuje się go przez złącze wyświetlacza (bez wsadzonego wyświetlacza) - płytka nie ma wyprowadzonego typowego złącza do programowania ISP

Witam .
    Otóż nie masz racji i wprowadzasz w BŁĄD .
    TQFP ( smd) programuje sie po przez złącze piny wyświetlacza .
    DIP na zewnątrz ,
    Jest to szeroko opisane w tym wątku na stronie 1 , jak i w źródłach .
    Pozdrawiam .

Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • CControls
  • #272 14 Lip 2008 20:21
    pmiko
    Poziom 12  

Witam. Jeśli jest ktoś zainteresowany takim wskaźnikiem to mogę sprzedać. Parametry 30V/3A i 30V/5A.Również możliwe inne zakresy. Nic nie trzeba robić, układ gotowy, skalibrowany. Wyświetlacz LCD2x8. Pobór prądu 30mA, zasilanie 12V>Uzas>6,5V. Pozdrawiam.

• #273 12 Sie 2008 22:02
    fliper_katrill
    Poziom 20  

Przepraszam że tak ni z gruszki ni z pietruszki.Chcę się czegoś upewnić.
    Gdzie podłączyć przewody pomiarowe do miernika??

Jak programowo został rozwiązany problem przeliczenia napięcia na prąd?? proszę o ile to możliwe o kawałek listingu, dzięki serdeczne!!

• #275 25 Sie 2008 09:54
    mlassota
    Poziom 18  

Nie fusebit'ow nie trzeba zmieniać
    Nie należy zrażać sie gdy po "niecałkowitym" podłączeniu nagle zaczną skakać wskazania.

Miernik dział prawidłowo jeśli ma podpięte OBIE masy tzn. masa rzeczywista i masa za rezystorem pomiarowym.
    Jeżeli nie jest podpięta ta za R pomiarowym wskazania głupieją.

Poza tym przydaje sie porządne ekranowanie układu.
    W moim zasilaczu jak wszystko było rozłożone było ok Jak złożyłem zaczął skakać nawet na dziesiątych V po zrobieniu ekranu z folii Al wszystko działa idealnie

Pozdrawiam
    M

• CControls
  • #276 04 Wrz 2008 23:02
    lukas_sa
    Poziom 16  

Mam takie pytanie: czy ten miernik może pracować w zasilaczu symetrycznym? Tzn. myślę o takiej konfiguracji: dwie niezależne płytki zasilacza z electonics -lab w jednej budzie(do każdej osobny multimetr). Co się stanie jeżeli będę potrzebował zrobić napięcie symetryczne? Podłączam (+) jednego zasilacza do (-) drugiego i... co wtedy? Czy nie uszkodzi to miernika/mierników?

• #277 05 Wrz 2008 15:54
    pmiko
    Poziom 12  

Hmm, nic się nie stanie. Jeśli obciążenie będzie wisiało pomiędzy + a - napięcie będzie równe sumie wskazań. Jak każdy zasilacz będzie miał swoje obciążenie, to tak jakby były 2 zasilacze, tyle że - jednego jest połączony z + drugiego.

• #278 05 Wrz 2008 16:21
    lukas_sa
    Poziom 16  

No tak, ale jeden multimetr będzie pokazywał napięcie ujemnie (między (-) a 0(chyba ;)). Mam nadzieję że ten miernik nie boi się tego.

• #279 05 Wrz 2008 16:42
    pmiko
    Poziom 12  

Każdy taki miernik mierzy różnicę napięć. Dlatego nie ma znaczenia, z punktu widzenia miernika, czy "punkt zerowy" jest taki czy inny. Dla górnej połówki wskaźnik będzie mierzył w stosunku do "0", a dla dolnej takim punktem będzie "-", z tym, że dla górnej będzie się zmieniał "+" a dla dolnej "-".

• #280 06 Wrz 2008 14:18
    lukaslab
    Poziom 12  

Witam. mam troche głupie pytanie. Które nogi i gdzie przylutować stabilizatora 7805 na płytce tego multimetru. Bo mam z tym problem.
    Proszę o pomoc. Z góry dziękuję:D

• #281 17 Wrz 2008 21:35
    pepe
    Poziom 23  

Miernik super. Szczególnie funkcja wyświetlana ustawionego ograniczenia prądu. Pomysłowe i praktyczne.

Możliwa jest zmiana w sofcie, aby wentylator włączał się po przekroczeniu zadanej temperatury radiatora ? A jeszcze lepiej dwustopniowe włączanie - przy pierwszym progu wypełniene FET-a 50%, przy drugim pełne.
    Przy okazji niewykorzystane zera mogłyby pokazywać temperaturę radiatora.

• #282 27 Wrz 2008 19:45
    drasmen
    Poziom 10  

Witam a masz ten program do atmegi napisany w bascomie
    uczę sie i chciałem sobie zobaczyć jak takie rzeczy sie realizuje
    ps chciałbym sobie zrobić taki woltomierz .
    pozdrawiam

• #283 30 Wrz 2008 16:42
    paulusss
    Poziom 12  

Witam Podjął by sie któryś z kolegów wykonania takiego układu z funkcją HOLD zakres 50V i 250A na boczniku 200A/60mV????
    Do MIG/MAGa

• #284 10 Paź 2008 09:21
    mariusz997
    Poziom 12  

Witam
    Sorry za mały off-topic - co powinno pojawić się na wyświetlaczu jeśli procesor ma program na 2*16 a podepniemy 2*20 ?
    Pozdrawiam
    Mariusz

• #285 10 Paź 2008 16:28
    Thaed
    Poziom 17  

To samo co na 2*16, z prawej strony każdej linii masz niewyświetlane segmenty. Właśnie sprawdziłem na 2*24.
    Pozdrawiam

• #286 18 Paź 2008 16:25
    jacekk232
    Poziom 16  

Witam.

Wykonałem obie wersje multimetru (TQFP i DIP) i podłączyłem do zasilacza z electronics-lab. Jeśli zasilacz jest nie obciążony to wskazania multimetru są prawidłowe. Ale pod obciążeniem wskazania napięcia i prądu mocno skaczą. A zwłaszcza gdy na zasilaczu ustawię najwyższe napięcie. Fabryczny multimetr tego nie robi. Jest to dość irytujące.
    Co może być powodem takiego zachowania?

• #288 18 Paź 2008 16:34
    Thaed
    Poziom 17  

Mam wykonaną identyczną konstrukcję i nie mam objawów opisanych przez Ciebie - proponuję sprawdzić montaż zarówno zasilacza jak i multimetru. Jeśli masz oscyloskop sprawdż tętnienia na wyjściu zasilacza bez obciążenia i z obciążeniem.
    Pozdrawiam

• #289 18 Paź 2008 16:46
    jacekk232
    Poziom 16  

Jeśli chodzi o te kondensatory zaznaczone na czerwono to nie mam ich bo sugerowałem się tym

Cytat:
    Na schemacie znajdują się elementy oznaczone w tabeli "nie wlutowywać" niezbędne do prawidłowego działania poprzednich wersji oprogramowania zasilacza. Obecna wersja softwaru nie potrzebuje tych elementów (ich wlutowanie pogorszy nawet parametry multimetru)

Oscyloskopu niestety nie mam.

• #291 18 Paź 2008 19:14
    jacekk232
    Poziom 16  

A te kondensatory zaznaczone na czerwono też muszą być? Bo w wersji DIP ich nie ma i w innych podobnych multimetrach też ich nie ma.

• #293 18 Paź 2008 19:29
    Thaed
    Poziom 17  

Te kondensatory nie są wymagane w wersji DIP, natomiast 100 nF odsprzęgający zasilanie jak najbliżej Atmegi jest konieczne.

• #294 18 Paź 2008 20:13
    jacekk232
    Poziom 16  

Ja też robiłem własne płytki do obu wersji i kondensatora przy nóżkach zasilających nie dałem. Myślałem, że kondensator przy stabilizatorze 5V załatwi sprawę.

• #295 18 Paź 2008 20:39
    Thaed
    Poziom 17  

To są dwie różne sprawy - kondensator przy stabilizatorze zabezpiecza stabilizator przed wejsciem w oscylacje - bez tego ładny generator moża na nich zrobić:). Natomiast we wszystkich układach cyfrowych ( niezależnie czy są oparte na bramkach czy na uC) należy stosować konensatory odsprzęgające zasilanie jak najbliżej tych układów.
    Pozdrawiam.

• #296 25 Paź 2008 19:47
    jacekk232
    Poziom 16  

Witam.

Miernik jest sprawny nawet bez kondensatora przy nóżkach zasilania. Błędne działanie powodował zasilacz a w szczególności modyfikacje jakie w nim zastosowałem. Po powrocie do wersji oryginalnej wskazania napięcia i prądu są stabilne.

Pozdrawiam

• #297 17 Lis 2008 20:19
    medicel
    Poziom 10  

Witam,

Mam takie zapytanie , bo w gąszczu tylu postów już sie pogubiłem.

Chcę zrobić osobne zasilanie +5V na osobnej płytce.
    Nie będę wlutowywał tranzystora sterującego wentylatorami gdyż też są zasilane z odrębnej płytki.
    Wrzuciłem w Atmegę ten sofcik ze wskazaniem ograniczenia prądowego CURR_LIM_DISP(podłącznie do pkt 13 na płytce zasilacza poprzez rezystor 10k do nóżki 28 ATMEGI)

Czy jak podłączę resztę jak w oryginalnym schemacie bez 7805 i 7812 i tranzystora sterującego tj.:
    1) w pkt. J3 w multimetrze podam napięcie z mostka zasilacza poprzez rezystor 100k,
    2) w pkt. J4 - I pomiar prądu poprzez spadek napięcia na rezystorze 0,47Ω-5W za mostkiem w zasilaczu (R7 w/g schematu zasilacza)
    3) pkt J4 - U wyjście + zasilacza

układ będzie działał prawidłowo?

• #298 19 Lis 2008 21:37
    m3
    Poziom 11  

Witam, robię właśnie schemat tego miernika w eagle'u i po raz pierwszy używam obudowy TQFP. Widzę że są tutaj 2 piny masy i dwa piny VCC. Czy mam je zewrzeć na płytce i dopiero podłączyć do zasilania czy są one zwarte wewnętrznie? Sorki za niepoważne pytanie ale nie chce popełnić błędu i tracić czas na kolejne projektowanie. Dzięki z góry za odpowiedź.

• #299 19 Lis 2008 22:49
    medicel
    Poziom 10  

Z tego co wyczytałem w kilku innych postach o µC, podłącza się je razem czyli:
    GND - GND,
    VCC - AVCC.

Pozdrawiam.

20.11.2008 08:54
    Tzn. napewno przy programowaniu, co do stosowania w układach to już nie jestem pewny.

22.11.2008 09:29

Koledzy mam jeszcze zapytanie.
    Zasilacz jest zasilany z transformatora 0-18V-24V, do zasilania multimetru i wiatraków zrobiłem osobne zasilanie na 7812 i 7805 na osobnej płytce podciągając napięcie z trafa 0-18V, sam docelowy zasilacz jest zasilany z 0-24V co jest oczywiste.
    Jak teraz rozwiązać sprawę masy w multimetrze?
    Powiem szczerze, że coś pokopsałem i podłączyłem masę z zasilacza docelowego i spaliłem ATMEGĘ (zagrzała się jak cholera). okazało się że podłączając multimetr tak jak napisałem powyżej okazało się że na masę multimetru podałem napięcie "-" o wartości kilku "V" stąd spora różnica napięć i spalenie ATMEGI.
    Czy któryś z kolegów mógłby mi pomóc w rozwiązaniu tego problemu?

• #300 29 Lis 2008 01:25
    Duch__
    Poziom 31  

Witam. Jestem w fazie budowania podobnego multimetru, ale pisze własny soft.
    Czy moc traconą na radiatorze oblicza się z zależności:

Code:
    P = (Napięcie na mostku - napięcie na wyjściu zasilacza) * prąd na wyjściu

np.

P=(35V - 12V) * 2A = 46W

Dobrze rozumuje?