Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Multimetr LCD do zasilacza

zbig_wwl 14 Nov 2006 23:38 240357 401
Altium Designer Computer Controls
 • #31
  zolciak
  Level 15  
  No to dziwne bo u mnie w tej konfiguracji (masa przed bocznikiem)napiecie w pkt.13 nie zalezy od obciazenia.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #32
  zbig_wwl
  Level 17  
  kablarz wrote:
  Może wizualizację prądu zrobić przez zastosowanie podwójnego potęcjometru P2 zrobić regulowany dzielnik napięcia w zasadzie by wtedy pokazywal tylko nastawe w przyblizeniu ale zawsze coś:)

  Do takiej wizualizacji przybliżonej, to ten punkt 13 nadaje się w zupełności. Dla małych prądów to nastawa praktycznie zgadza się z rzeczywistością :D

  zolciak wrote:
  No to dziwne bo u mnie w tej konfiguracji (masa przed bocznikiem)napiecie w pkt.13 nie zalezy od obciazenia.

  To rzeczywiście dziwne :D bo zauważ, że:
  - napięcie referencyjne realizowane na układzie U1 jest stabilne względem minusa zasilacza, co jest logiczne, gdyż zasilacz ma stabilizować napięcie :D ;
  - to samo napięcie jest podawane poprzez rezystor R18 na potencjometr regulacji prądu. Załóżmy, że chcemy ustawić ograniczenie w momencie, kiedy z zasilacza nie jest pobierany prąd. Wtedy napięcie w punkcie 5 mierzone względem masy (nie minusa zasilacza) równe jest dokładnie napięciu referencyjnemu z U1. W punkcie 13 napięcie wynika z podziału na dzielniku R18 + "górna część" potencjometru P2 oraz "dolna część" potencjometru P2+R17;
  - kiedy z zasilacza zaczynamy pobierać prąd to na R7 odkłada się napięcie. Napięcie w punkcie 5 musi wzrosnąć (względem masy) o wartość napięcia na R7;
  - w tym momencie nasz dzielnik ustalający próg ograniczenia prądowego zaczyna być zasilany większym napięciem, co w wyniku daje podwyższenie napięcia w punkcie 13. I u mnie się tak dzieje :D

  Gdzie moje rozumowanie jest niespójne :?:

  Jedynym rozsądnym wyjściem jakie w tym momencie przychodzi mi do głowy, to zasilanie dzielnika R18-P2-R17 z osobnego, stabilnego względem masy napięcia. Ale może macie jakiś prostszy pomysł.
  Czekam na propozycje
 • #33
  zolciak
  Level 15  
  Przyznam się ze sprawdzałem to tylko dla prądów poniżej 0.4A. Może wystarczy napisać funkcję która będzie wyświetlała ustawione ograniczenie korzystając z pomiaru w pkt.13 oraz pomiaru pobieranego prądu.
 • #34
  zbig_wwl
  Level 17  
  O tym myślałem, ale sporo niewiadomych byłoby w takim równaniu funkcji i wszystkie zależne od konkretnego wykonania zasilacza :cry:

  Zrobiłem taką wersję oprogramowania, która pokazuje ograniczenie na podstawie pomiaru w punkcie 13 (orientacyjnie niestety :cry: ), więc jeżeli kogoś taka wersja interesuje, to dajcie znać - umieszczę na forum.

  Dla bezpieczeństwa uC ta dodatkowa funkcja wymaga 1 rezystora 10k
 • #35
  yogib
  Level 13  
  zbig_wwl wrote:
  Jakiś inny pomysł, bo spodobała mi się możliwość wizualizacji progu ograniczenia prądowego :?:


  Myślałem trochę nad tym i doszedłem do takich wniosków:
  Do obliczeń będzie potrzebne napięcie referencyjne panujące na wyjściu U1. Można je zmierzyć i zapamiętać podczas kalibracji lub zastosować dodatkowy punkt pomiarowy na wyjściu U1. Jedyna wartość jaka nie ulega zmianie przy zmianie obciążenia jest wartość dzielnika P2 z rezystorami. Jest to logiczne i musimy ją obliczyć:

  Dz = P13 / (UR7 + U1ref)

  P13 - punkt pomiarowy P13
  UR7 - napięcie na R7
  U3ref - napięcie referencyjne U1

  Dalej zakładając, że ograniczenie prądowe zadziała gdy na wejściach U3 pojawi się to samo napięcie UR7, a więc:

  (UR7 + REF) * Dz = UR7

  i znając poprzednio obliczony dzielnik jesteśmy w stanie określić dla jakiego napięcia UR7 przy tym dzielniku zadziała ograniczenie:

  UXR7 = (REF * Dz) / (1 - Dz)

  Znając UXR7 i wartość opornika obliczamy prąd:)
  Raczej jestem pewien, że to zadziała ale oczywiście praktyka skoryguje mój tok myślenia. Niestety nie mam w tej chwili odpowiedniego sprzętu do pomiarów.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #36
  zbig_wwl
  Level 17  
  No cóż - powyższe wygląda logicznie :D . Spróbuję to pomierzyć i wrzucić do programu. Mam nadzieję, że tym razem nie będzie jakiegoś kruczka :D

  Dodano po 1 [godziny] 14 [minuty]:

  Dzięki yogib powstała wersja z wyświetlaniem ograniczenia prądowego. Zdjęcie poniżej:

  Multimetr LCD do zasilacza

  Wyświetlanie tym razem jest całkiem stabilne i różnica pomiędzy ustawionym a rzeczywistym progiem ograniczenia wynosi ok. 20-30mA, co już jest do zaakceptowania.
  Link do wsadu uC jest w pierwszym poście tego tematu.
 • #37
  yogib
  Level 13  
  Cieszę się :D Głowiłem się nad tym dwa dni.
 • #38
  zbig_wwl
  Level 17  
  yogib wrote:
  Cieszę się :D Głowiłem się nad tym dwa dni.

  Ja też się cieszę, bo lubię takie "niesiłowe" rozwiązania :D

  Zbudował już ktoś ten multimetr i może podzielić się wrażeniami :?:
 • #39
  zbig_wwl
  Level 17  
  Temat oklepany :?: Z tym się nie zgodzę. Jak pół roku temu zbudowałem zasilacz, to trudno było znaleźć cokolwiek rozsądnego do wyświetlania jego nastawień. Robienie dwóch mierników na ICL + kłopoty z zasilaniem skutecznie odstraszyły mnie od takiego rozwiązania :D . To samo tzw. mierniki panelowe 3.5 cyfry.
  Wskaż mi jakieś linki do tych oklepanych tematów :?::D
 • #40
  mallow
  Level 11  
  Dziękuję autorowi za projekt.Super rozwiązanie.
 • #41
  yogib
  Level 13  
  zbig_wwl wrote:
  Zbudował już ktoś ten multimetr i może podzielić się wrażeniami :?:


  Ja chcę go trochę zmodyfikować i zamierzam dodać przekaźnik przełączający uzwojenia transformatora. Posiadam trafko 2x12V i w ten sposób chcę ograniczyć straty mocy dla niższych napięć. Zastanawiam się tylko jak takie przełączanie będzie miało wpływ na stabilność atmelka.
 • #42
  zbig_wwl
  Level 17  
  Na atmelka to raczej negatywnego wpływu mieć nie będzie :D . Bardziej trzeba zadbać o parametry zasilacza i sprawdzić, przy jakich progach przełączania parametry zasilacza pozostaną niezmienione. Nie wiem też, jak moment przełączenia będzie wpływał na stabilność napięcia wyjściowego. Najbardziej obawiam się tego ostatniego. Zmiana napięcia może przecież zajść w wyniku zmian napięcia sieciowego oraz zmiany obciążenia. Z drugiej strony firmowe zasilacze przełączają uzwojenia :D.
  Jak przeprowadzisz testy i będziesz miał jakieś doświadczenia to daj znać - w uC jest jeszcze sporo portów a wszystkie potrzebne informacje, żeby wystawić sygnał przełączania, już w multimetrze są :D
 • #43
  kablarz
  Level 12  
  A może warto by było zastanowić się nad sterownikiem zasilacza czy to będzie zbyt skomplikowane :?: wielkie podziękowania autorowi za ten projekt
 • #44
  zbig_wwl
  Level 17  
  Oczywiście teoretycznie sterowanie jest możliwe i nawet chyba niezbyt trudne w realizacji :D. Może kiedyś nad tym pomyślę :D.
  Póki co, szczególnie z wyświetlaniem progu ograniczenia prądowego, miernik spełnia wszystkie moje oczekiwania :D
 • #45
  yogib
  Level 13  
  Jak myślisz, czy ATmega8 wyrobi się z próbkowaniem dwóch takich samych zasilaczy? Często przydają sie dwa napięcia zasilające i nie chciałbym budować dwóch oddzielnych mierników. Z racji na większą ilość przetworników myślę o obudowie TQFP i do tego taki wyświetlacz:
  http://www.artronic.pl/o_produkcie.php?id=643?
 • #46
  zbig_wwl
  Level 17  
  Szybkość próbkowania to nie problem. uC i tak większość czasu nic nie robi :D . Problemem jest natomiast dołączenie miernika do dwóch zasilaczy na raz. Nie można przecież miernika na raz podłączyć pod dwie masy zasilacza bo wtedy nastąpi ich galwaniczne połączenie. Z kolei galwaniczne połączenie mas uniemożliwi połączenie wyjść "-" zasilaczy, a to chyba byłoby niezbędne, żeby mieć jakikolwiek pożytek z takiego podwójnego zasilacza. Ale może i tym razem coś wymyślisz :D
 • #47
  yogib
  Level 13  
  zbig_wwl wrote:
  Z kolei galwaniczne połączenie mas uniemożliwi połączenie wyjść "-" zasilaczy, a to chyba byłoby niezbędne, żeby mieć jakikolwiek pożytek z takiego podwójnego zasilacza.


  Obawiam się, że niestety masz rację :(
 • #48
  Daniooo
  Level 11  
  No więc i ja się pochwale, że wykonałem ten multimetr. Działa bezbłędnie.
 • #49
  Arkadius3
  Level 16  
  Jak uda mi się 100% uruchomić mój zasilacz to odstawie go na półke i zaczne robić multimetr. Ogólnie projekt jest dla mnie super idealny bo czegoś takiego potrzebowałem i nawet jest za rozsądne pieniądze do zbudowania
 • #50
  zbig_wwl
  Level 17  
  Arkadius3 wrote:
  nawet jest za rozsądne pieniądze do zbudowania

  No właśnie - koszt jego zbudowania zależy w głównej mierze od kosztu LCD. Można go kupić za 7zł i za 20+. Drugim cenotwórczym składnikiem jest uC - koszt zakupu 5-8zł. Reszta części to ok. 3zł :D. Ja wszystkie części (oprócz LCD) kupiłem w http://mse.beep.pl/ przy okazji większego zakupu.
  Może ktoś znalazł miejsce, gdzie można by kupić wszystkie części jednocześnie i jeden raz zapłacić za przesyłkę :?:
 • #51
  yogib
  Level 13  
  zbig_wwl wrote:
  Ja wszystkie części (oprócz LCD) kupiłem w http://mse.beep.pl/ przy okazji większego zakupu.


  Też się tam zaopatruje tyle, że towar odbieram osobiście :)
 • #52
  xojciectadeuszx
  Level 18  
  :-) Naprawde fajny pomysł i efekt końcowy...też pracowałem kiedyś nad lcd w zasilaczu....ale zwątpiłem... :-(
 • #53
  zbig_wwl
  Level 17  
  Pobawiłem się nieco z przetwornikiem ADC w ATMega8.
  Poniżej jeden z wykresów. Widać na nim nieliniowość przetwornika. Do sprawdzeń poszedł przypadkowy uC :D . Ten egzemplarz miał źródło napięcia odniesienia o wartości 2.65V. O ile nieliniowość przetwornika w całym zakresie nie przekracza 12mV, to założenie, że napięcie odniesienia równe jest katalogowemu 2.56V, w tym przypadku dałoby błąd 90mV :!:

  Multimetr LCD do zasilacza
 • #54
  yogib
  Level 13  
  Ciekawe pomiary i wnioski, które warto brać pod uwagę. Ja przygotowałem sobie płytkę do testów z przekaźnikiem i jak znajdę trochę czasu to zabiorę się do roboty. Przy okazji wpadłem na pomysł aby wyprowadzić na obudowę przełącznik umożliwiający zmianę wyświetlanego na wyświetlaczu czwartego parametru (moc obc., opór., moc oddaną., itp...) zamiast kilku oddzielnych wersji softu.
 • #55
  gule
  Level 11  
  Witam jestem bardo zainteresowany tym miernikiem i chciałem sie zapytać o pare rzeczy:
  1. czy ATMEGA8 mogę zaprogramować takim bezpośrednio podłączonym kablem do LPT :?:
  Multimetr LCD do zasilacza
  pomysł pochodzi za strony: http://www.patron.net.pl/artykuly/AVR_tutorial.htm
  i czy mam dopiero po zaprogramowaniu włożyć Atmege na płytkę, czy programować go włożonego na płytkę :?:

  2. Czy ten wyświetlacz będzie pasował bo akurat taki znalazłem w domu. Wymiary PCB: dł.15cm, szer. 3,6cm, a wymiary pola wyświetlania to: 12,1x2cm. I czy nie trzeba będzie czegoś zmieniać w programie to scalaka???
  Multimetr LCD do zasilacza
  Multimetr LCD do zasilacza
  Aha i czy jest jakaś możliwość go wcześniej sprawdzić bo jego stan jest mi nieznany :cry:

  Za wszelką pomoc z góry dzięki :!:
 • #56
  zbig_wwl
  Level 17  
  Co do programatora, to powinno to zadziałać. Kolega używa takiego do dzisiaj razem z zestawem startowym AVT3500 (mam nadzieję, że nazwy nie pomyliłem :D ). Ja używając takiego programatora obawiałbym się o port równoległy, ale decyzja należy do Ciebie :D . Oczywiście najpierw należy zaprogramować uC, a później włożyć go do układu multimetru.

  Co do LCD, to ja nie pomogę :cry: - może ktoś ma większe doświadczenie i będzie wiedział, co to za model
 • #57
  gule
  Level 11  
  Co może grozić portowi równoległemu :?: :?: :?:
  O wyświetlaczu nic nie wiem :cry: Mogę tylko podać nazwy scalaków zaczynając od lewej:
  1. HD44100H
  2. HD44100H
  3. HD44780A00
 • #58
  zbig_wwl
  Level 17  
  gule wrote:
  Co może grozić portowi równoległemu :?: :?: :?:

  Port równoległy jest niezabezpieczony chociażby przed ESD, czyli jakiś ładunek elektrostatyczny może Ci go uszkodzić. Chyba, że nowe komputery mają takie zabezpieczenie. Ostatnio nie jestem na bieżąco z hardware'm PC :D

  gule wrote:
  O wyświetlaczu nic nie wiem :cry: Mogę tylko podać nazwy scalaków zaczynając od lewej:
  1. HD44100H
  2. HD44100H
  3. HD44780A00


  Skoro jest HD44780A00, to jest szansa, że będzie dobry. Przejrzyj https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic408589.html .
 • #59
  siekierra
  Level 12  
  a ja mam bardzo głupie pytanie i strasznie mi głupio pytać. ale co mi tam:
  jakie są wymiary płytki do tego multimetru bo chce zrobic termotransferem i nie wiem czy mam drukowac bezpośrednio z pliku z dokumentacji czy jeszcze zmieniac wymiary :?:
 • #60
  zbig_wwl
  Level 17  
  Podobno głupie mogą być jedynie odpowiedzi :D
  Co do płytki, to wydrukuj ją na zwykłym papierze i przymierz uC lub listwę wyświetlacza - jeżeli otwory pasują to OK