Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Multimetr LCD do zasilacza

zbig_wwl 03 Lut 2010 05:23 237240 401
    Kristos
    Poziom 1  
    Może coś ci się wzbudza, pobadaj oscyloskopicznie. A może jest tak, że pracujac 'na sucho' wejscie pomiaru prądu wisi w powietrzu, to 'robi za antenę' a miernik to wyswietla jako '2,5 A'?
  • HelukabelHelukabel
    Khazar
    Poziom 13  
    No niestety, zamontowałem multimetr w układzie, owa kostka 7812 grzeje się do ponad 60stopni i mam wrażenie jakby się zaraz miała spalić. Układ pokazuje 0A, ale nie da się programowo skalibrować napięcia, mam skaczące cyfry 0,3-0,4V. Dodatkowo pokazuje cały czas przy faktycznym zerze na wyjściu, jakieś 0,4V, a w górnej granicy obcina 7V pokazując 23, gdzie faktycznie jest 30V. Program uwalony podczas wgrywania?
    kusmierz
    Poziom 2  
    Czy ktoś programowł ATMEG'ę w wersji DIP do tego projektu programatorem ERICA ?
    Jak ustawić "znaczniki" dla tego uP w Erice ?
    marco47
    Poziom 41  
    Kolego Kristos
    Cytat:
    Może coś ci się wzbudza, pobadaj oscyloskopicznie.

Możesz mi wytłumaczyć co to znaczy zbadać oscyloskopicznie , bo chciałbym tak zbadać tylko nie potrafię , a warto pogłębiać swoją wiedzę na różne tematy .
    Pozdrawiam
    skater156
    Poziom 14  
    Witam.
    (Na moje pytania nie znalazłem odpowiedzi w temacie). Więc zbudowałem ten multimetr i zasilacz (electronics lab) i mi nie działa.Mam problem tego rodzaju że po włączeniu multimetru,wariuje mi.Na wyświetlaczu LCD wskazania ciągle latają.Jak reguluje napięcie na zasilaczu to multimetr pokazuje mi ciągle to samo .Atmega jest w wersji DIP.Mam jeszcze 3 pytania:

1.Czy jak zasilam układ z oddzielnego zasilacza to podłączam J3 do plusa kondensatora,a GND do minusa kondensatora?
    2.Stabilizator LM7805 jest do zasilania atmegi, a 7812 po co?
    3.Jeżeli trzeba to gdzie podłączyć potencjometr do skalibrowania wyświetlanego napięcia (chodzi o to,żeby wskazania na multimetrze były takie same jak na kupnym mierniku) ?
    Wyjścia pomiarowe od multimetru podłączyłem tak:

J3 - tutaj podłączamy + z mostka prostowniczego
    GND - tutaj podłączamy minus z mostka prostowniczego
    Pin 27 przy ATmedze - tutaj podłączamy plus ale do zacisku (wyjście zasilacza)
    Pin 26 przy ATmedze - tutaj podłączamy minus ale do zacisku (wyjście zasilacza)

Jeżeli odpowiedzi na moje pytania są w tym temacie to bardzo bym prosił o podanie dokładnego linku do odpowiedzi.Temat naprawdę przeczytałem 2 razy ale nie znalazłem odpowiedzi na moje pytania.Bardzo bym prosił żeby nie usuwać mojego postu.

Bardzo proszę o pomoc, bo już się mecze 2 tygodnie nad tym :)

Pozdro :)
    marco47
    Poziom 41  
    Kolego skater156
    Od kiedy to zbudowane urządzenia podłącza się bez wstępnego testowania poprawek itd.
    Jeżeli zbudowałeś multimetr to nie podłączaj go od razu do zasilacza aby mierzył napięcia czy prąd . Najpierw powinieneś dokładnie sprawdzić działanie multimetru na "sucho" podając mu znane ( bateria ) napięcie przez potencjometr aby obserwować działanie poszczególnych wskazań multimetru .
    A dlaczego bateria ? Bo masz pewność że napięcie będzie idealnie ( ? ) stałe bez szumów i nieznanych tętnień i innego dziadostwa .
    Dopiero jak multimetr przejdzie niezbędne testy dla poszczególnych funkcji ( to samo dotyczy zasilacza który zbudowałeś ) to wtedy możesz połączyć obydwa urządzenia i ewentualne błędy będą łatwe do wychwycenia .

1.Czy jak zasilam układ z oddzielnego zasilacza to podłączam J3 do plusa kondensatora,a GND do minusa kondensatora? Tak

2.Stabilizator LM7805 jest do zasilania atmegi, a 7812 po co? Do zasilania wentylatora

http://elfly.pl/multimetr/multimetr_DIP.htm
    Cytat:
    Złącze sygnałów pomiarowych
    Przyrząd dostosowany jest do pomiarów prądu i napięcia w zasilaczach, w których rezystor pomiaru prądu umieszczony jest w gałęzi masy.

Pin nr 1: pomiar napięcia U - połączyć z wyjściem "+" zasilacza, najlepiej przy samym zacisku;

Pin nr 2: pomiar prądu I - połączyć z wyjściem "-" zasilacza, najlepiej przy samym zacisku;

Pin nr 3: masa - połączyć z masą zasilacza, np. noga rezystora pomiarowego prądu od strony mostka prostowniczego (w rozumieniu schematu ideowego a nie topologii rozmieszczenia elementów)
  • HelukabelHelukabel
    Wegorz91
    Poziom 10  
    Ja też zmontowałem układ, wersja z wyświetlanym ograniczeniem prądowym. Na sucho skacze prąd i ograniczenie od 0 do 0,5, napięcie 0. Po podłączeniu do zasilacza ( electronic lab ) działa pomiar napięcia jak i prądu ale strasznie skacze nie da się odczytać a ograniczenie nie reaguje na regulacje potencjometrem.

Proszę o wskazówki gdzie może być błąd.

Miernik podłączony z osobnego mostka prostowniczego równolegle z trafem dla zasilacza.

Pozdrawiam
    marco47
    Poziom 41  
    Rozumiem że na sucho ( według mojego poprzedniego opisu ) tzn. podłączone do jakiegoś znanego stabilnego źródła napięcia , a nie pozostawione niepodłączone .
    Na temat oprogramowania nie mogę nic powiedzieć ( nie jest znany kod programu ) więc nie wiem czy takie działanie wyświetlacza jest nieprawidłowe , stałość wyświetlanego wyniku .
    Jeżeli wejścia miernika są zwarte do masy i występują przeskoki ( zmiana ) wyświetlanego wyniku to nic na to nie poradzicie , nie zmieniając programu multimetru .
    zgf1
    Poziom 23  
    Złożyłem miernik, wydaje się działać jednak nie do końca.

Podaje napięcie ale jest ono zależne od natęzenia.
    Jak odłączę linie do pomiaru "I" to napięcie się zmienia. Dlaczego?

Ogólnie ref ustawiam na 2.64(miernik). Wtedy jak na wejście zasilacza podam 5V i tak w menu ustawie mam wskazanie ok, jednak gdy podepnę na wejście 1.4V wyświetlacz wskazuje 1.03V...

Co to może być?

Dodam, ze opuściłem sekcję wentylatora.
    Zasilam układ z 5V (7805).
    Wegorz91
    Poziom 10  
    Zrobiłem zdjęcie, podłączam zasilanie i od razu takie krzaki się pojawiają.

Multimetr LCD do zasilacza

Pozdrawiam.

Poradziłem sobie, źle wgrany soft.
    Laska2508
    Poziom 10  
    Jak dasz zasilanie do wyświetlacza to się to pojawia te kwadraciki pewnie inny soft ma ustawiony wyświetlacz na innych wyprowadzeniach i nie ma komunikacji.
    bibi717
    Poziom 21  
    Fajny projekt. Akurat takiego szukałem do zasilacza.
    Mam pytanie. Czy ma ktoś schemat i PCB do miernika który by na jednym wyświetlaczu np. 2*16 pokazywałby odczyt z dwóch modułów?
    Czyli np. na górnej linijce U i I modułu pierwszego, a w dolnej linijce U i I drugiego modułu.
    mathew3Q
    Poziom 11  
    Cześć wszystkim.

Jestem nowy zarówno na elektrodzie jak i w świecie elektroniki ale z dość bogatą wiedzę teoretyczną i niegasnącym zapałem. Postanowiłem zrobić wspomniany w temacie multimetr ale mam pytanie z góry prosząco o wyrozumiałość :|:

1) Nie mam stacji lutowniczej hotair tylko zwykłą tanią stację ZD-98 z regulacją temperatury. W projekcie multimetru występują elementy SDM. Czy da się to zrobić taką stacją?
    2) To pytanie zazębia się z pierwszym. Jeśli odpowiedź na pierwsze jest NIE to czy można ten projekt wykonać przy użyciu zwykłych elementów? Co by się zmieniło prócz pogorszenia dokładności? Bo rozumiem, że klasa rezystorów SDM jest dużo wyższa niż zwykłych
    Gonza
    Poziom 27  
    Zmontowałem ten multimetr z Atmegą w wersji DIP, lutując rezystory i kondensatory lutownicą transformatorową - tak więc każdą stacją poradzisz sobie bez problemu.
    Jeśli chodzi o rezystory SMD, to one mają tolerancję taką samą jak zwykłe rezystory do montażu przewlekanego, czyli 5%. Oczywiście są też takie o tolerancji 1%, jednak autor widocznie nie widział potrzeby stosowania takich.
    tragi
    Poziom 22  
    Mam pytanie do osób, które wykonały już ten multimetr: jaki jest całkowity pobór prądu przez układ miernika? Czyli wyświetlacz wraz z Atmega, bez tej części z mosfetem do regulacji prędkości wiatraka. Pytam dlatego, że buduję pomocniczy zasilacz do zasilania dwóch powyższych multimetrów i kilku innych układzików (wzmacniacze operacyjne, sterowanie trzema wiatrakami na termistorze, sterowanie zabezpieczeniem termicznym bimetalem) i muszę wiedzieć jakie obciążenie będzie miał zasilacz który mam zamiar zrobić.
    remix1
    Poziom 18  
    bieganj napisał:
    Witam,
    jaka jest częstotliwość zegara atmegi dla rozwiązania z http://elfly.pl/multimetr/multimetr_DIP.htm ?

Wewnętrzny kwarc 1mhz - atmega ma takie ustawienie jako fabryczne, więc fusebitów nie trzeba ustawiać, wystarczy wgrać program i będzie ładnie działać.
    skater156
    Poziom 14  
    Witam, złożyłem ten multimetr, ale mi źle wskazuje mierzone napięcie.Zmierzyłem napięcie między nóżka 21 a gnd wpsiałe w ustawienia i nadal mi źle pokazuje co może być przyczuna?
    Bardzo proszę o pomoc:)
    skater156
    Poziom 14  
    Do zasilacz, z eletronics lab.Jeszcze co mnie dziwi to to że, na nóżce 21 jest 3,5V.
    kranzio
    Poziom 26  
    Musisz dokonać kalibracji zasilacza. Na płytce tego zasilacza jest podkówka. Na wyjście zasilacza podpinasz jakiś miernik i kręcisz tą podkówką do momentu uzyskania takich samych wskazań.
    skater156
    Poziom 14  
    Witam,kręcenie tym potciometrem nie pomgło.W tym multimetrze trzeba wpisać tam napięcie na nóżce 21, ja na tej nóżce mam 4V ale nie moge tego tam wpisać.Co mam zroibć?
    grala1
    Specjalista grupy V.A.G.
    Panowie, z jakim sterownikiem powinien być wyswietlacz do tego miernika?
    Nigdzie nie mogę znaleźć, autor nic nie napisał o sterowniku.
    Czy SPLC780 się na da do tego?
    bogi
    Poziom 28  
    Alfanumeryczny wyświetlacz LCD ze sterownikiem HD44780
    grala1
    Specjalista grupy V.A.G.
    To że HD pasuje to juz się o tym sam przekonałem.
    Czy jakieś inne sterowniki bedą pasowały, np SPLC780?
    Z tego co zauważyłem w dokumentacji jest on prawie identyczny z HD, słyszałem nawet że jest to podróbka HD.
    Byłbym wdzięczny jeżeli ktoś by to mógł sporawdzić a może ktoś używał wyświetlacza z ztym sterownikiem
    Czym można zastąpic BSS123 by można było podłączyć mocniejszy wentylator?
    Chodzi o jakieś 300mA
    woofeer
    Poziom 11  
    Chcę zabrać sie za zrobienie takiego multimetru i chciałem sie dowiedzieć czy powstał taki multimetr z wyświetlaniem:
    -napiecia
    -prądu
    -ograniczenia prądowego
    -ilości mAh przekazanych do obciążenia

Będe wdzieczny na namiar takiego projektu
    kranzio
    Poziom 26  
    Wróć się na pierwszą stronę. Dokładnie taki jest w tym poście.