Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Projektowanie płytek

ghost666 11 Nov 2006 10:38 1869 6
Altium Designer Computer Controls
    ghost666
    Translator, editor
    Mam do zaprojektowania płytke, komercyjnie. Bede ją robił w Eaglu, prawdopodobnie 2 warstwyz jakimiś udziwnieniami.
    Mój problem na tym że nie wiem ile policzyć za taką usługe zaprojektowania płytki. Jesli już to kiedyś robiliście, to powiedzcie ile braliście za jakie wymiary i jaki czas nad tym spędzony. Z góry dzięki.
  • Altium Designer Computer Controls
    Balu
    Level 38  
    Gdzieś tu już był taki wątek. Wszstko zależy od użytych rastrów, i ilości dziurek/nóżek.
  • Altium Designer Computer Controls
    szachu-cad1
    Level 12  
    Cena zależy od wielu czynników:
    1. Czy jestem początkującym projektantem (bierzemy pod uwagę ewentualne poprawki, jest ich szczególnie dużo przy dwóch warstwach i krótkim czasie wykonania),

2. Dla kogo robię projekt (jeżeli wiesz, że jest to firma prężnie się rozwijająca gdzie nie liczy się kasa, a jakość i czas, możesz nieźle zarobić),

3. Z góry uzgodnij ze zleceniodawcą czy ma być to tylko projekt płytki (plik Eagle lub Altium Designer), czy masz wykonać dodatkowe gerbery, czy może dodać do projektu spis elementów (tzw. bills of materials). Często jest tak, że dopiero po wykonaniu płytki "szef" chciałby dodatkowy spis elementów lub jeszcze jedną wersję, gdzie trzeba poprawić to i tamto, dodać kilka elementów - wlicz to w koszta, dogadaj się ze zleceniodawcą przed rozpoczęciem pracy. Nie ma nic gorszego w takiej robocie jak "drobne niedomówienia",

4. Zadaj sobie pytanie:
    Po co to robię? Jeżeli jesteś początkującym designerem, pokaż, że nie zależy ci na kasie, a na nauce i zaangażowaniu. Jesteś dobry i wiesz, że płytkę wykonasz w 10h - skasuj 150...200zł. Profesjonalista weźmie 5x więcej, a zrobi to tak dobrze jak ty (zakładam, że jesteś dobry). Poczekaj jakiś czas. Zleceniodawca wróci z drugim projektem. Robisz go w 6-8h, bierzesz tyle samo - na razie. Z kolejnymi projektami jest tak samo, tylko że robisz je już w 5h i bierzesz 300zł. Pamiętaj nie liczy się efekt cenowy, zleceniodawcy wciskasz bajer, że musisz siedzieć nad płytką kilkanaście godzin (fakt, że czasami jest to nieuniknione, pamiętaj o autoseiwach i backupie - zobaczysz jak szybko ci uratują życie).
    Kolejne zlecenia robisz tak samo, bierzesz tylko większą kasę. Przy płytach, gdzie masz wrzucić kilka swoich ulepszeń np. zmienić zasilacz 7815 na LM2575-15 (impulsowy) lub cokolwiek innego (ale twojego pomysłu) bierzesz dodatkowe 200...500zł, szczególnie, jeżeli będzie on zadowolony (Pamiętaj o umiarze, tu trzeba mieć głowę do interesów, wyczuć klienta, wiedzieć z kim ma się do czynienia. Możesz przyjąć zasadę:

-mała firma 1...3osób: góra 20zł/h.
    -duża firma 10...50 osób: góra 40zł/h.
    -b. duża firma powyżej 50 osób: 50...100zł/h.

Oczywiście są to tylko moje rady. Pamiętaj, że są to pieniądze adekwatne do twojego doświadczenia, bierzesz tyle (kwoty u góry), jeżeli wiesz, że płytkę zrobisz tak samo jak półprofesjonalista.

5. Nie ma ogólnego wyznacznika, cenników zależnych od ilości layerów, padów, holsów. Przed rozpoczęciem prac, ustaleniu ceny, zapoznaj się dogłębnie ze schematem, obudową, rodzajem elementów, kształtem płytki. Czasami nasz szef chce upchać 100 elementów na powierzchni 3cm2. Musisz mieć "wyczucie" i uzmysłowić mu, że takie bajery robią tylko w NASA. Tu jest potrzebna wyobraźnia, widząc schemat, musisz widzieć w myślach całe urządzenie, z góry rzucić cenę - adekwatną do ilości godzin spędzonych przy kompie. Pomyśl szybko, może masz większość elementów w bibliotekach. A jeżeli nie? Trzeba będzie je zrobić, to też dodatkowe godziny przed monitorem. Ja zazwyczaj biorę od projektu 30zł/h. To psie pieniądze, ale zawsze coś, przelicz je na wiedzę i doświadczenie. Póki jesteś amatorem kasa jest zawsze na drugim miejscu.
    Pamiętaj, że czasami zleceniodawca chce płytkę gotową na jutro, to też wlicz w cenę (coś za coś). Wal twardo, mów: nikt nie zrobi panu tego szybciej niż ja, dolicz za taką usługę 50...100zł), on to zrozumie.

6. Myśl, i twórz realnie ale z wyobraźnią. Takie podejście czasami pozwala skrócić czas pracy a kasa jest ta sama.
    Powodzenia.
    ghost666
    Translator, editor
    A za reverse engineering? Znaczy sie mam płytke, a mam wyciagnąć schemat, powywalać co niepotrzebne i znowy w płytke? Bo mi to wcina mase czasu, a kłębek jaki był, taki jest - zaplątany.
    szachu-cad1
    Level 12  
    Z tego co rozumiem chcesz to zrobić w Eaglu. Nie mam pojęcia czy taki zabieg jest w ogóle możliwy. Zakładam, że masz gotowy plik Eagle (pcb) i chcesz z niego wyciągnąć schemat.
    Ja osobiście bawię się w Altium Designer 6, a z Eaglem miałem do czynienia tylko na początku mojej przygody z pcb, to były tylko dwie płytki. Wracając do pytania. Z doświadczenia wiem, że takie rzeczy są nie możliwe na 100% w Altium Designer (dawny Protel), a tym bardziej w Eaglu, który chowa się do Altiuma w każdym miejscu. Podejrzewam, że płytkę będziesz musiał zrobić całą od podstaw.

Moja rada: zamiast tracić czas na marne, postaraj się o schemat. Z pytania wnioskuję, że go jednak nie masz i została ci sama działająca w 100% płytka z układem. Niestety to kolejny minus. Jedyne co ci zostało to zrysować płytkę i sprawdzić ją "na oko" dwa razy, by być pewnym, że schemat jest prawidłowy. Za taką usługę bierzesz tyle samo co za projektowanie. Należy pamiętać tylko o umiarze, przeliczyć na spędzone godziny. Zakładam, że zajmie ci to max.12h - policz za 12h 150zł., pamiętaj o wyczuciu - nie podam ci określonej kwoty bo nie wiem dla kogo to robisz (czy gość jest nadziany kasą, czy nie?). To akurat jest brudna robota i z doświadczenia wiem, że nikt nie chce za to płacić dodatkowej kasy. Ludzie, którzy zlecają taką robotę z góry zakładają, że doliczysz to do samej robocizny ale nie za dużo. Zwiększ cenę ale z umiarkiem. Jak będzie marudził, uświadom mu, że jest to nieuniknione i musisz dłużej siedzieć nad starą płytką.

PRZYKŁAD:
    Ja sam ostatnio miałem takie zlecenie. Zrysować sam schemat z układu XXX. Zajęło mi to 6h bo mam już w tym wprawę. Akurat potrzebowałem kilka wysokonapięciowych tranzystorów po 8zł za sztukę. Firma w której pracuję (zleceniodawca) zamiast kasy zamówiła mi ekwiwalent 8 szt. tranzystorów. To tylko 64zł., pamiętaj, że to brudna robota. Ktoś ją musi zrobić. Przelicz to na doświadczenie.

Podejrzewam, że będziesz musiał to wszystko sprawdzić na "pajączku" i dopiero wtedy zabrać się do komputera.
    Opisz szczegółowo kolejność etapów projektowania (czy masz siedzieć nad elektroniką w domu i ją sprawdzić?). Wówczas można powiedzieć coś więcej na temat usługi.
    ghost666
    Translator, editor
    Problem w tym że scalak wokół którego kręci sie schemat do zrysowania jest nigdzie nieopisany, jakiś OEM dla fabryki w ChRL O_O. W dodatku mam zrysować schemat wzmacniacza na 433MHz w smd.

Dobrze że mi całkiem żwawo idzie...
    Teodor Otulak
    Level 13  
    Płytka - jest pomnikiem twórcy. Jeżeli wiesz co nieco o zakłóceniach , zrobisz ją w wariancie A, jeżeli wiesz trochę więcej - w wariancie B.
    Zależy co to za płytka : jeżeli do mrygającej diody to 100 zł, jeżeli do wzmacniacza RF 433MHZ to 8000 zł , jeżeli do tomografu to 80k zł.
    Miejcie dla siebie szacunek, a będą Was szanować zleceniodawcy !
    Z poważaniem: Teodor Otulak www.patron.net.pl