Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar wysokiej temperatury

takaba 12 Lis 2006 19:02 8909 46
  • #31 12 Lis 2006 19:02
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,

jacur napisał:
    No widze ze Quarz to jak Adam Słodowy wszystko by robił recznie ale czasem sie nieopłaca w linku masz czujniki PT1000 w cenie w miare znosnej http://www.biall.com.pl/index.php?sub=find
    Oczywiscie bardzo szanuje pana Adama Słodowego on mi zaszczepił majsterkowanie :D

tylko jeszcze, dla kompletu, proszę wskazać tani miernik temperatury do tej czujki Pt-1000... :D I gdzie we wskazanym linku ta czujka Pt-1000, jakoś nie mogę znaleźć? ... :cry:
    Proszę też nie zapominać, iż autor tematu wspominał tu o rejestracji wyników pomiarów na PCecie... :cry:
    Natomiast Pana Słodowego proszę w to nie mieszać... :D
    Wracając do meritum, 1 metr bieżący przewodu kompensacyjnego (tego najdroższego) chyba kosztuje mniej jak 5,00 PLN, a ile kosztuje owa czujka platynowa? A gdzie miernik?

Pozdrawiam

• Relpol
  • #32 12 Lis 2006 19:22
    pukury
    Poziom 35  

witam !! jesteś bardzo drobiazgowy i masz zwyczaj łapania za słowa ! . jeśli tak to powinieneś sprostować swoje stwierdzenie z jednego z poprzednich postów , napisałes że w tanich miernikach stosuje się powszechnie ICL7107 a nie jest to pradą - stosuje się tam raczej ICL7106 . jakoś na rynku nie widać powszechnie mierników z wyświetlaczem na diodach LED - dominują ciekłokrystaliczne . piszesz żeby zrobić taki lub inny czujnik , opisz więc co , jak z jakich podzespołów , jak skalibrować , itp. pozdrawiam !!

• #33 12 Lis 2006 19:31
    Tdv
    Poziom 33  

pukury napisał:
    witam !! jesteś bardzo drobiazgowy i masz zwyczaj łapania za słowa ! . jeśli tak to powinieneś sprostować swoje stwierdzenie z jednego z poprzednich postów , napisałes że w tanich miernikach stosuje się powszechnie ICL7107 a nie jest to pradą - stosuje się tam raczej ICL7106 . jakoś na rynku nie widać powszechnie mierników z wyświetlaczem na diodach LED - dominują ciekłokrystaliczne . piszesz żeby zrobić taki lub inny czujnik , opisz więc co , jak z jakich podzespołów , jak skalibrować , itp. pozdrawiam !!

Chłpaki, wiecie co to trolling?
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Trolling

Polecam wszystkim podobny w sumie wątek:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic621610.html
    Wnioski niech każdy wyciągnie sam.

Moderowany przez oldboy:

Zwracam uwagę na niestosowność tego postu w tym temacie. Tytuł specjalisty to nie tylko wyróżnienie, to również obowiązek zachowania taktu w kontaktach z użytkownikami.

• Relpol
  • #34 12 Lis 2006 19:47
    takaba
    Poziom 19  

No na prawdę temat zszedł na przepychanki słowne...
    Choć wiedza też tu była zawarta :) Wiem już jakie są metody by zmierzyć taką temperaturę.

• #35 12 Lis 2006 19:57
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,

pukury napisał:
    witam !! jesteś bardzo drobiazgowy i masz zwyczaj łapania za słowa ! . jeśli tak to powinieneś sprostować swoje stwierdzenie z jednego z poprzednich postów , napisałes że w tanich miernikach stosuje się powszechnie ICL7107 a nie jest to pradą - stosuje się tam raczej ICL7106 .

różnica żadna w "zabraniu" informacji o stanie wyświetlacza z jednego czy drugiego przetwornkia o podwójnym całkowaniu... :D
    Natomiast dla tego, przystosowanego do wyświetlacza LED, to jeszcze ma sens taka zabawa, natomiast dla LCD, to już wcale ... :cry:

pukury napisał:
    ... jakoś na rynku nie widać powszechnie mierników z wyświetlaczem na diodach LED - dominują ciekłokrystaliczne . piszesz żeby zrobić taki lub inny czujnik , opisz więc co , jak z jakich podzespołów , jak skalibrować , itp. pozdrawiam !!

Zwykłe, Panie Kolego :arrow: pukury, czepialstwo z Waszej strony, a z mojej strony; była to literówka, co zdarza się każdemu...
    Czytelników za błąd przepraszam...

Nie mam zamiaru wyważać już dawno otwartych drzwi. Napisałem autorowi tematu o możliwościach zakupu miernika uniwersalnego - multimetru, mierzączego temperaturę za pomocą termopary i mającego wyjście optyczne RS-232 do (via COM) do PCeta, ale skoro autorowi to za drogo, to już nie moja sprawa.
    Można też nabyć przemysłowe interfejsy do zbierania informacji pomiarowych z różnych czujników analogowych i pracujących w sieci LAN z protokołem TCP/IP, ale ze względu na ich cenę, nawet o tym nie wspomniałem ... :D

Panie Kolego :arrow: Tdv, przeczytałem, ale odpowiedzi z mojej strony nie będzie, post odesłałem do raportowania ...
    Moderowany przez zdzich42:

raport skasowałem, nie widze powodu do interwencji moderatora

Pozdrawiam

• #36 12 Lis 2006 21:49
    takaba
    Poziom 19  

Już boję się cokolwiek powiedzieć na tym topicu :)
    Ale skoro już mniej więcej wiem jakimi metodami mogę zmierzyć temperaturę to chciałem zapytać jak na podstawie danych o temperaturze grzałki powinien działać termostat.
    Oczywiście najprostrzym rozwiązaniem jest ustalenie, że skoro termostat ma utrzywywać temperaturę powiedzmy 200*C to ma załączać grzałkę gdy temperatura jest mniejsza od 200*C a wyłączać gdy przekroczy 200*C. No i do tego trzeba by dodać jakąś histerezę np. 5*C by nie zamęczyć przekażnika wykonawczego.
    Ale czy taka metoda jest najlepsza? Bo nie jestem pewien ale wydaje mi się, że grzałka ma jakąś bezwładność i nawet po odłączeniu jej od prądu jej temperatura może jeszcze wzrosnąć o kilka stopni *C co negatywnie by wpłynęło na stabilność temperatury.
    Co o tym sądzicie?

• Pomocny post
    #37 12 Lis 2006 22:24
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,

takaba napisał:
    Już boję się cokolwiek powiedzieć na tym topicu :)
    Ale skoro już mniej więcej wiem jakimi metodami mogę zmierzyć temperaturę to chciałem zapytać jak na podstawie danych o temperaturze grzałki powinien działać termostat.

spokojnie za pisanie na temat Moderatorzy nie każą ... :D

takaba napisał:
    Oczywiście najprostszym rozwiązaniem jest ustalenie, że skoro termostat ma utrzywywać temperaturę powiedzmy 200*C to ma załączać grzałkę gdy temperatura jest mniejsza od 200*C a wyłączać gdy przekroczy 200*C. No i do tego trzeba by dodać jakąś histerezę np. 5*C by nie zamęczyć przekażnika wykonawczego.

Regulacje temperatury mogą odbywać się w różny sposób, od najprostszego dwupołożeniowego regulatora bez histerezy, co nie jest dobre, jak sam zauważyłeś, poprzez podobne regulatory dwupołożeniowe z histerezą.
    Tyle tylko, że te dwa typy przełączają punktowo, kiedy temperatura mierzona przekracza zadane punkty (punkt, przy bezhisterezowym) przełączania.
    Jednak zawsze w układzie grzewczym istnieje coś takiego, co nazywane jest pojemnością cieplną, która po pierwsze opóźnia transport ciepła, a po drugie go kumuluje.
    Efekt tego kumulowania i opóźniania, to przeregulowania, czyli zamiast jednej wartości stabilizowanj temperatury mamy wykres temperatury w czasie podobny do przebiegu piłowego.
    Aby zmiejszyć te przeregulowania stosuje się regulatory proporcjonalno-całkujące (PI), czyli dla dużych różnic "grzeją" mocno, natomiast dla małych już tylko trochę, ale wtedy układ sterowania grzałką już nie może być prostym łącznikiem załączającym tak, jak ma to miejsce w regulatorze dwupołożeniowym, tylko średnia moc grzałki musi być zależna od owej różnicy temperatury zadanej i aktualnie mierzonej.

takaba napisał:
    Ale czy taka metoda jest najlepsza? Bo nie jestem pewien ale wydaje mi się, że grzałka ma jakąś bezwładność i nawet po odłączeniu jej od prądu jej temperatura może jeszcze wzrosnąć o kilka stopni *C co negatywnie by wpłynęło na stabilność temperatury.
    Co o tym sądzicie?

Jak sam widzisz tak nie jest, dlatego też dla regulacji temperatury o jak najmniejszych przeregulowaniach stosuje się regulatory proporcjonalno-całkująco-różniczkujące (PID).
    Ale to już jest zagadnienie wykraczające poza ten post.
    Namawiam do studiowania zagadnień automatycznej regulacji, gdzie te, poruszone przez Ciebie, sprawy są właśnie przedmiotem analizy i rozważań.
    Notomiast pomiar i regulacja automatyczna (stabilizacja) temperatury jest tam jednym z zagadnień kluczowych... :D

Pozdrawiam

• #38 12 Lis 2006 22:32
    takaba
    Poziom 19  

Czyli grzałką muszę sterować przez PWM. A jaki element wykonawczy zastosować? Są rzekaźniki półprzewodnikowe i to chyba najbardziej profesjonalne rozwiązanie, ale niestety mają one także odpowiednią cenę... Czy inne tańsze metody też zdadzą egzamin?

• #39 12 Lis 2006 22:42
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,
    proszę podać moc i parametry zasilania grzałki, zakres regulowanej (stabilizowanej) temperatury, a postaram się poszukać (wskazać) stosowne do tego celu regulatory produkowane seryjnie ... :D

Pozdrawiam

• #40 12 Lis 2006 23:03
    takaba
    Poziom 19  

Heh, kupno gotowego regulatora też jest pewnym rozwiązaniem :)
    Może jest to komplikowanie sobie życia ale zawsze gdy potrzebuję jakigoś urządzenia to najpierw zastanawiam się czy mogę je zrobić samemu.
    Grzałka ma moc 2kW na 230V a temperatura to 160*C do 190*C.

• #41 13 Lis 2006 23:14
    takaba
    Poziom 19  

W każdym razie gdyby jeszcze ktoś miał do zaproponowania jakiś element wykonawczy sterowania grzałką (prócz przekaźnika półprzewodnikowego) to także słucham.

• #43 14 Lis 2006 19:26
    takaba
    Poziom 19  

Dziękuję za linki.
    Moje rozwiązanie to będzie KTY + Atmega8 + PID + PWM + triak.

• #44 19 Lis 2006 23:04
    silvvester
    Poziom 24  

tanie mierniki po 8-10zl jakie kupiłem tylko dla termopary
    sztuk 5 , nie nadają się do pomiaru temperatury
    dla przykładu podam :
    miernik za 8zł 260st C
    miernik wzorcowy 180stC
    jaka cena taka jakość ale samą termoparę można wykorzystać jak najbardziej tyle że po dorobieniu prostego układu
    np. właśnie z regulatora lutownicy

jako ciekawostka jeśli chodzi o wykonanie termopary to :
    skręcenie 2 przewodów , naczynie z olejem i rtęcią
    bateria kondensatorów
    + podłączyć do obu przewodów - do rtęci w pojemniku
    zanurzamy naszą parę i mamy spaw
    napięcie i pojemność kondensatorów dobrać
    rtęć jest do nabycia za odpowiednim zezwoleniem :)

• #45 20 Lis 2006 14:05
    takaba
    Poziom 19  

No po tak tanim miltimetrze nie można się spodziewać niczego rewelacyjnego (choć czasem człowek ma złudzenia).
    Ale Twoim zdaniem same termopary z takigo multimetru są w porządku i do czegoś się nadają?

• #46 20 Lis 2006 14:28
    silvvester
    Poziom 24  

jasne że sie nadają tyle że nie z takim miernikiem
    termopara z tego badziewnego multimetru + ukł. termostatu
    z lutownicy bez żadnych udziwień
    podgrzewa to pewien zbiornik do 230st C

nie jestem specem od termopar ale z tego co mi wiadomo to są bardziej liniowe niż czujniki KTYxx

jakieś proste termopary siedzą też w najtańszych termometrach
    tych po 6-7zł i mierzą dość dobrze , a zawsze byłem przekonany że termopary stosuje się przy ciut wyższych temperaturach

• #47 20 Lis 2006 14:30
    takaba
    Poziom 19  

A te multimtry za 8zł to gdzie kupowałeś?