Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dyskusja błędów. Wyznaczenie charakterystyki diody lampowej. Wahadło fizyczne.

zero_hour 11 Lis 2006 16:31 3084 2
  • #1 11 Lis 2006 16:31
    zero_hour
    Poziom 2  

Cel zadania : wyznaczenie charakterystyki diody lamopowej , określenie charakterystyki i oporu wewnętrzego diody lampowej.

Wykonałem pomiary :
    TYP LAMPY : FZ 81 Iż= 1A

I tak wyglądają moje pomiary , teraz chodzi mi tylko o wykonanie dyskusji błędu - nie bardzo wiem o co chodzi. Próbowalem sam cos liczyć ale wyszło mi 53% ( troche za duzo )

acha zapomniał bym :
    Użądzenia pomiarowe : Ua - klasa 0,5 , zakres 30V, ilość działek 60
    Ia - klasa 0,5 , zakres 300mA , ilość działek 60

Prosze o pomoc w wykonaiu tej dyskusji błędów ,albo chociaż jakies wskazowki jak to wykonać

i jeszcze jedno zadanko : wahadło fizyczne - również dyskusja błędów

tu wyniki pomiaru :

z góry dzięki

0 2
  • #2 11 Lis 2006 18:05
    Quarz
    Poziom 43  

witam,
    Kolego :arrow: zero_hour o błędach pomiarowych nie dyskutuje się, te błędy należy policzyć.
    W przypadku pierwszym (charakterystyka anodowa) można policzyć tylko błąd (niepewność) graniczny, ponieważ wykonano dla każdego punktu charakterystyki po jednym pomiarze.
    W przypadku dwóch mierników jest to bezwględna suma błędów granicznych użytych mierników.
    Błąd graniczny (jest to zawsze błąd bezwzględny) miernika analogowego można policzyć z jego klasy dokładności i używanego zakresu pomiarowego.
    Wobec powyższego odsyłam do tej definicji.

Dla przypadku drugiego (wahadło) są trzy pomiary, więc tu można już policzyć wartość srednią i odchylenie standardowe, oraz określić niepewność otrzymanego wyniku.
    W tym przypadku odsyłam do np. tych opracowań:
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Niepewno%C5%9B%C4%87_pomiaru
    http://www.if.uj.edu.pl/pl/edukacja/pracownia_I/niepewnosci%20pomiarowe.pdf

Pozdrawiam

0
  • #3 11 Lis 2006 18:29
    zero_hour
    Poziom 2  

z fizyki jestem zielony i nic kompletnie nie rozumiem z tego co tam pisze :/

próbowałem liczyć , ale wyszło 53 % a za drugim razem 530 %

co do wahadła nie mam pojęcia

0