Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Świąteczne oświetlenie domu kilka pytań

11 Lis 2006 18:26 5644 7
 • Poziom 12  
  Witam!

  W tamtym roku miałem takie coś :


  Świąteczne oświetlenie domu kilka pytań


  W tym chciałbym zrobić coś na wzór

  http://media.putfile.com/WizardsofWinter-SM

  jednak mniej zaawansowane, sterowanie maksymalnie 16 lampkami za pomocą

  http://www.discolitez.com/pmwiki/pmwiki.php?n=Hardware.Deluxe32

  no i bez muzyki :) . Wiec mam kilka pytań do tego układu czy do sterowania 16x ~50-200wat moge użyć 16x triaków 600V 4A i czy trzeba je umieszczać na radiatorach? Czy dwa układy 74374 wystarczy połączyć jak na tym schemacie a port równoległy sam rozpozna który jest który?

  Czy taki sterownik wprowadzi jakieś nieprzyjemne zmiany do instalcji w domu?
 • Poziom 18  
  A mnieby ciekawiło takie z muzyka i z wszystkim
 • Poziom 42  
  Wytrzyma bez radiatora - chyba że będą załączane na długi czas na pełną moc - radiatorki na TO220; RC powinny być
 • Poziom 18  
  Jak prosto policzyć ze wzoru na moc, triaczek 600V 4A, wytrzyma przy 230V 230V x 4A = 920W więc spokojnie można nim zasilać zestaw ośweitlenia o mocy do 900W i nie potrzeba radiatora. Co do układu do Discoliteza to jest on troszke mało wygodny (przyanjmniej według mnie) do oświetlenia świątecznego, niby że bajer niezły... ale komp też swoje prądu żre ... i pewnie chcesz żeby Ci to ciągle pracowało, więc komp musi być ciągle włączony. Przerubki w instalacji ... to już zależy jak to chcesz wykonać... Do każdego oddzielnego kanału trzeba ciągnąć oddzielnie przewód (najwygodnie pociągnąć 2 żyły, ale jakby się uparł to można wyprowadzić sobie jedną wspulną i tylko do każdego zestawu lempek czy coś w tym stylu ciągnąć tylko 1 przewód od sterownika. Co za tym idzie przy 6 kanałach masz już minimalnie 7 przewodów które musisz jakoś sensownie wyprowadzić na zewnątrz (sensownie tzn. tak aby było to wmiare estetycznie i żeby nie trzeba było wiercić ogromych otworów w futrynach okien czy coś w tym stylu.) a przy mniej kombinowanym rozwiązaniu musisz wyprowadzić 12 żył. Więc niezła wiązanina kabli do wyprowadzenia, ogromna ilość pracy na to, a i budżet też trzeba niezły wyłożyć, i zarówno oświetlenie jak i sterownik do tego wszystkiego w postacji kompa swoje prądu żre.

  Nie zabardzo rozumiem o co chodzi Ci z tymi elementami, najlepiej zrobić moduł wykonawczy do discoliteza według schmatu z discolitez.com, bo jest on sprawdzony i napewno działa, więc niezabardzo jest sens kombinowania.

  Szczerze powiedziawszy to jakoś osobiście nie widze sensu robienia takiego "systemu oświetleniowego" na święta, ja zawsze ozdabiam balkon (kilkoma girlandami żarówek) i 2 choinki przed domem (ponad 2,5 metrowe) i nic nie miga tylko świeci na stałe. A i powiem szczerze że gdyby nie rozkaz odgórny (tzn. od mojej mamy która zawsze karze mi stroić to wszystko) to mi samemu nie sprawia to specjalnej frajdy i się nie uśmiecha strojenei tego wszystkiego, a i sensu w tym większego nie widze...)

  Pozdrawiam, motykami.
 • Poziom 42  
  Bardzo ciekawe wyliczenia - proponuje sprawdzić w praktyce
 • Specjalista - oświetlenie sceniczne
  ...i zaświecić takim trakiem np świetlówkę 20W.
  (goły triak się ugotuje się)
 • Poziom 18  
  Z postu autora tego tematu, zrozumiałem że chodzi tylko o obciążenie rezystnacyjne (jakim jest żarówka, czy komplet lkampek choinkowych).
  Obliczenia które zamieściłem są wzięte ze wzoru na moc (P=UI). I jest to moc ciągła jaką może oddawać ten triaczek (600V 4A). Oczywiście żarówka przy starcie (gdy ma zimne włukno) może pobrać troche więcej prądu, ale jest to krótko trwały impuls i triak raczej powinien to wytrzymać. Może nie miałem racji z tym że nei potrzeba radiatora (ponieważ triak tak jak i każdy element półprzewodnikowy, będzie miał spadek napięcia 0,6V czyli znowu ze wzoru na moc P=UI P=0,6V x 4A = 2,4W więc bedą straty na triaku 2,4W czyli "zostanie" na nim 2,4W ciepła. Ale myśle że nie jest to tak dużo i wytrzyma bez radiatora, choć będzie dość ciepły.

  Nie mam zbytniego doświadczenia z triakami, ale tak wszystko wynika tylko z czystej teori czyli z obliczeń na wzorach.

  Mam układ do discoliteza na triakach 6A, (na niewielkim radiatorze), i podpinalem do niego PARy 64 (żarówka 1kW) i triaki bez problemu wytrzymały. Ale tak jak pisałem wcześniej, to są obliczenia do obciążenia rezystancyjnego czyli żarówka, rezystor, grzałka itp... A co będzie w innych przypadkach już nie wiem.

  Pozdrawiam, motykami.