Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBwayPCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Powiększ zasięg klawiatury bezprzewodowej

gulson 11 Lis 2006 20:27 23472 35
  • Jeżeli kupiłeś tanią klawiaturę bezprzewodową pracującą na częstotliwości 2,4GHz (wifi) i nie satysfakcjonuje ciebie krótki zasięg dochodzący do max. 3 metrów (w dokumentacji napisano do 5 metrów) to pora dołożyć zewnetrzną antenę.

Rozwiązanie dotyczy w zasadzie każdej łączności bezprzewodowej wifi pracującej na częstotliwości 2,4GHz z wbudowaną anteną wewnętrzną - najczęściej w formie obwodu drukowanego.

Musimy zdobyć antenkę wifi 2,4GHz np. do kupienia na aukcji za kilka złotych lub wydobyć np. z uszkodzonego accesspointa.

Rozbieramy naszą bezprzewodową wtyczkę USB i odnajdujemy wyjście na antenę wewnętrzną dolutowując przewód od anteny zewnętrznej. Przy tych częstotliwościach powinniśmy oczywiście dbać o montaż, jednak zależy nam tylko na delikatnym zwiększeniu zasięgu klawiatury.

Na zakończenie wszystko ładnie składamy, efekt? Wzrost zasięgu o 400%

Źródło:
    http://www.volunteerlabrat.com/default.html?goto=keyboardhack.html

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    gulson
    Administrator Systemowy
    Twórca portalu elektroda.pl od roku 1999. Zajmuje się opieką portalu, od czasu do czasu publikując tutaj ciekawostki i felietony. Interesuje się wszystkim, co jest związane z nowymi technologiami. Z wykształcenia technik elektronik, inżynier i magister informatyki po Politechnice Łódzkiej.
    gulson napisał 19293 postów o ocenie 1771, pomógł 65 razy. Mieszka w mieście Kielce. Jest z nami od 2001 roku.
  • PCBwayPCBway
    damiankop
    Poziom 22  
    A ja myślałem nad krotkim zasięgiem klawiatury 2 dni ale wpadłem na to samo rozwiązanie :)

Moderowany:

zwracaj uwagę na swoje błędy ortograficzne

sambo123
    Poziom 13  
    Skoro już mowa o sprzęcie bezprzewodowym, czy ktoś wie jak można zwiekszyć zasieg pilota do PC Medion ?
    wojto15-05
    Poziom 18  
    hmm bez wiekszej roboty ze tak powiem :P a o ile zwiekszył sie zasie po takiej przerubce ?? ogulnie to ocenka 3+/6 bo jak napisałem za duzo to nie zrobiles ;)
    Duch__
    Poziom 31  
    sambo123 napisał:
    Skoro już mowa o sprzęcie bezprzewodowym, czy ktoś wie jak można zwiekszyć zasieg pilota do PC Medion ?

Jeśłi mowa o takim na 433MHz?? Ja dodałem kawałek około 10 cm żyłki z taśmy od HDD i przylutowałem w miejsce gdzie w pilocie wychodzi antena ta wbudowana. Zasięg wzwiekszył się w moim przypadku (bez ściemy) z 5 metrów do około 30 metrów i moge sterować PC stojąc u sąsiada na podwórku. Jedna podstawowa sprawa. Antena musi byc prosta inaczej to nie spełni swojej roli.
    maziu
    Poziom 18  
    jak sie kupuje lichy sprzęt firmy takiej jak widzimy "Trust" to trzeba później kombinować ;] ja mam 6 m pokój i gdzie bym nie staną mam zasięg i na klawiaturze i na myszy :P a sprzęcik Logitecha

fajna antena mam podobną od jakiejś krótkofalówki , w środku jest sprężyna a na nią naciągnięta guma .

pozdroffka
    damiankop
    Poziom 22  
    maziu napisał:

fajna antena mam podobną od jakiejś krótkofalówki , w środku jest sprężyna a na nią naciągnięta guma .

pozdroffka

To się nazywa antena helikalna czyli taka która zbudowana jest z samej cewki
    delfin7777
    Poziom 11  
    fajnie że przypominasz o takim rozwiązaniu

ja wykonałem sobie coś takiego pół roku temu
    ale zakładając antenkę (3dbi) tylko po stronie komputera
    (bo wiadomo że zysk liczy się dla całego zestawu)

teraz mysz jak i klawiatura mają około 20m zasięg

pozdrawiam
  • PCBwayPCBway
    Venom007
    Poziom 27  
    Witam:) mam pytanie jaka antenka najlepiej nadawala by sie na zwiekszenie zasiegu BT ?? i z czego odzyskac taka antenke?? mam pare antenek takich zwyklych tak pozaginany pręcik to to sie nie nada??:)

pozdrawiam:)
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    cysiol
    Poziom 11  
    Cytat:
    Witam:) mam pytanie jaka antenka najlepiej nadawala by sie na zwiekszenie zasiegu BT ?? i z czego odzyskac taka antenke?? mam pare antenek takich zwyklych tak pozaginany pręcik to to sie nie nada??:)

pozdrawiam:)

Z tego co wiem bluetooth dziala na 2,4ghz wiec wystarczy antenka wifi tak zwany "patyk" z allegro , kawalek precika raczej spowoduje wieksze straty niz zysk.
    pasorzytek
    Poziom 16  
    ja mam pytanie moja klawiatura ma 27mh moge zrobic taka sama antenke?http://www.creative.com/products/product.asp?category=243&subcategory=246&product=14662
    Jasiex
    Poziom 13  
    przyłączam sie do pytania poprzednika.
    A dlaczego?
    Bo większość zwłaszcza tych klawiatur w granicach 70-150zł
    posiada nadajnik/odbiornik na cz. 27MHz czyli pod pasmem pierwszego kanału CB - taka sama jak dla zabawek sterowanych radiowo.

Moja klawiatura ma w dokumentacji zdaje sie 3m a może 1.5m niewiem,
    ale o dziwo działa przez grube ściany z odległości około 10 metrów i to nie po linii prostej -jestem bardzo zadowolony aczkolwiek niemogę zbadać czy większy zasięg jest możliwy bo brakuje juz mi powierzchni mieszkania.

Moim zdaniem wraz ze zwiększeniem antenty w opisanym przypadku dobrze byłoby wykonać na to pasmo wzmacniacz ale to hmm.. nie tylko na warunki domowe może być trudne do zestrojenai ale i kosztowne(chociąz moge sie mylić bo akurat radiotechnika to ta gałąź elektroniki na której znam się najmniej i brak mi praktyki).

Dodam tylko że tak samo wyglądające klawiatury różniące się jedynie logo, tylko z pozoru różnią się logo -w praktyce różnią się zasięgiem (może mocą odbiornika albo jakością jego wykonania/strojenia).
    Otóż posiadana przezemnie klawiatura którą zakupiłem w vobis ma duży zasięg o czym już napisałęm, natomiast taka sama z logo innej firmy (naprawde nie chodzi tutaj o reklame, tylko o podejżenie różnic jakości, może jakiejś selekcji produkcji) no i nie da sie ukryć o 30% tańsza, miała spore problemy w komunikacji nawet w granicach 3m.

Co do szyfrowania to oczywiście nie tyle jest to jakiś znany algorytm co po prostu pewnie chociaż jakaś modulacja bądź kodowanie w oparciu o
    unikatowy dla urządzenia numer tak aby dwie lub więcej klawiatur się nie zakłócały. Jak miałem w pokoju dwa zestawy chodziły bez kolizyjnie każdy na osobnej stacji bazowej. Myszki również. Świadczy to o tym że numer nie służy jedynie jednorazowej identyfiakcji urządzenia aby sprzężyć(Zalogować go do stacji bazowej) ale cały czas niezbędny jest do tego by stacja bazowa "wiedziałą" czy dany pakiecik ma interpretować i jak interpretować -czy też nie interpretować(w przypadku odbioru) np. od klawiatury bądź myszki. Podejżewam że numer jest conajmniej 32-bitowy zapisany na stałe w strukturze jednostek sterujących tych urządzeń(klawiatur,myszek itp). Aha okazało się niemożliwe zalogowanie myszki pochodzącej od jednego kompletu do stacji bazowej należącej do innego kompletu.
    gebe14
    Poziom 13  
    Jasiex napisał:
    przyłączam sie do pytania poprzednika.
    A dlaczego?
    Bo większość zwłaszcza tych klawiatur w granicach 70-150zł
    posiada nadajnik/odbiornik na cz. 27MHz czyli pod pasmem pierwszego kanału CB - taka sama jak dla zabawek sterowanych radiowo.

Moja klawiatura ma w dokumentacji zdaje sie 3m a może 1.5m niewiem,
    ale o dziwo działa przez grube ściany z odległości około 10 metrów i to nie po linii prostej -jestem bardzo zadowolony aczkolwiek niemogę zbadać czy większy zasięg jest możliwy bo brakuje juz mi powierzchni mieszkania.

Moim zdaniem wraz ze zwiększeniem antenty w opisanym przypadku dobrze byłoby wykonać na to pasmo wzmacniacz ale to hmm.. nie tylko na warunki domowe może być trudne do zestrojenai ale i kosztowne(chociąz moge sie mylić bo akurat radiotechnika to ta gałąź elektroniki na której znam się najmniej i brak mi praktyki).

Dodam tylko że tak samo wyglądające klawiatury różniące się jedynie logo, tylko z pozoru różnią się logo -w praktyce różnią się zasięgiem (może mocą odbiornika albo jakością jego wykonania/strojenia).
    Otóż posiadana przezemnie klawiatura którą zakupiłem w vobis ma duży zasięg o czym już napisałęm, natomiast taka sama z logo innej firmy (naprawde nie chodzi tutaj o reklame, tylko o podejżenie różnic jakości, może jakiejś selekcji produkcji) no i nie da sie ukryć o 30% tańsza, miała spore problemy w komunikacji nawet w granicach 3m.

Co do szyfrowania to oczywiście nie tyle jest to jakiś znany algorytm co po prostu pewnie chociaż jakaś modulacja bądź kodowanie w oparciu o
    unikatowy dla urządzenia numer tak aby dwie lub więcej klawiatur się nie zakłócały. Jak miałem w pokoju dwa zestawy chodziły bez kolizyjnie każdy na osobnej stacji bazowej. Myszki również. Świadczy to o tym że numer nie służy jedynie jednorazowej identyfiakcji urządzenia aby sprzężyć(Zalogować go do stacji bazowej) ale cały czas niezbędny jest do tego by stacja bazowa "wiedziałą" czy dany pakiecik ma interpretować i jak interpretować -czy też nie interpretować(w przypadku odbioru) np. od klawiatury bądź myszki. Podejżewam że numer jest conajmniej 32-bitowy zapisany na stałe w strukturze jednostek sterujących tych urządzeń(klawiatur,myszek itp). Aha okazało się niemożliwe zalogowanie myszki pochodzącej od jednego kompletu do stacji bazowej należącej do innego kompletu.

dolutowałem sobie kabelek antenke i smiga llepiej
    bomber
    Poziom 24  
    hehe ja sie ostatnio bawie w podluchiwanie transmisji wi-fi (wardriving).. nie bede opiswyal szczegulowo ale jak taka klawiaturka pracuje rowniez na 2.4 ghz to chyba tez moznaby bylo podsluchac bede musial pozyczyc od kolegi i sie pobawic ponadto uwga jaeli macie w domu wi-fi albo bletouch to chyba rczej niewarto wzmacniac taka kliaturke bo bedzie wysylala pakiety ktore odbiornik odbiera mimo woli i musi sie meczyc z ignorowniem ich mimo woli co powoduje mulenie .. nie jestem tego peiwn na 100% tylko wiem ze jak sie bawie na BT z fonem (nokia n-gage bt2.0 o zasiegu 100 m wiec chyba mocniejszy niz jakis 1.1-10m)to pingi mam trzycyfrowe (a zazwyczaj 1 cyfra )a wp laduje sie powli po troszeczku .. jak normalnie to migiem jest :D
    eras21
    Poziom 1  
    Hej,
    a ja mam pytanie - skąd mam wiedzieć które to antenka ? :P wiem, że pewnie głupie pytanie, ;ae nie moge tego znaleźć dodam, że mam creative desktop wireless 7000 :)
    bomber
    Poziom 24  
    tak jak powinienes zauwazyc w pierwszym poscie to anteka zazwyczaj jest w postaci takiej dluzesz scizyki "pogietej" czasami rowniez w formie kola
    Jak jeszcze nie wiesz ktor to to wyslij foto kalwiatury lub nadajnika (od srodka) to ci pomozemy :D... pamietaj ze dokunajac takie przerobki tarcisz gwarnacje ale klawiarury sa raczej malo awaryjne :D
    cysiol
    Poziom 11  
    Cytat:
    hehe ja sie ostatnio bawie w podluchiwanie transmisji wi-fi (wardriving).. nie bede opiswyal szczegulowo ale jak taka klawiaturka pracuje rowniez na 2.4 ghz to chyba tez moznaby bylo podsluchac bede musial pozyczyc od kolegi i sie pobawic ponadto uwga jaeli macie w domu wi-fi albo bletouch to chyba rczej niewarto wzmacniac taka kliaturke bo bedzie wysylala pakiety ktore odbiornik odbiera mimo woli i musi sie meczyc z ignorowniem ich mimo woli co powoduje mulenie .. nie jestem tego peiwn na 100% tylko wiem ze jak sie bawie na BT z fonem (nokia n-gage bt2.0 o zasiegu 100 m wiec chyba mocniejszy niz jakis 1.1-10m)to pingi mam trzycyfrowe (a zazwyczaj 1 cyfra )a wp laduje sie powli po troszeczku .. jak normalnie to migiem jest :D

zaciekawiles mnie , jakby uzyc karty wifi w trybie RAW , to mozna by zobaczyc co jest przesylane chodz sadze ze jest kodowanie. Ale juz takie klawiatury ktore dzialaja na 1 kanale cb sadze ze mozna by podsluchac (moze cos na wzor pocket radio) , tylko pytanie jakie mocne kodowanie jest.
    bomber
    Poziom 24  
    W wyrobach firmy trust napweno nie jesy zbyt mocne :D a jest taki fajny program ze ma tyle opcji w podsluchu zwie sie ComnViev i obsluguje wiele standardow kodowan ponadto mozna by zobaczyc jak jest kodowana litera a (w systemie dwojkowym lub szestnastkowym i potem odpwiednio napsiac jaks prosty koder chociazby w turbopascal) ponadto mzona wykozystac info ze najczesciej wykozystywana litera jest A potem sa inne i na upartego odczytac przeciez kazda laitera jest wysylana oddzielnie bo mus byc szybka reakcja na wcisniecie jednego klawisz i raczje nie jest zalezna od poprzedniej bo przeciez byloby to zbyt skomplikowane i pradzoerne jak na takie uzadzenie domowe zasialne bateraiami AA
    Wiec jak ktos ma karte z mozliwoscia trybu nasluchu to niech sie pobawi a ja sprobuje cos zalatwic choc watpie zeby ktos ze znajomych mial taki sprzecior :D
    A dopiero teraz sobie przypomnialem niektore produkty (np. logitecha) pracuja w oparciu o bluetutch (wiem z pewnej przykrej sytuacji ... :/)
    a wtedy wystarczy ten program i jakis BT dongle(no chyba ze go nei obsluguje w co watpie) za 20 zl z allegro i mozemy sie bawic w podsluch transmisji :D
    PiromanPetarda
    Poziom 10  
    a ja mam takie pytanko troche mniej związane z tematem do użytkownika bomber (chociarz może inni też mi pomogą:D) jestem w sieci WiFi gdzie na niewielkim obszarze (kilka bloków) działa około 6 sieci WiFi i często sygnał sieci z której korzystam jest słaby o prędkość strasznie spada mimo że od głownej anteny nadawczo odbiorczej mam około 40 metrów i nie ma żadnych przeszkód. Czy przyczyną tego jest obecność tych innych sieci?? i jak sie przed tym obronić?
    bomber
    Poziom 24  
    temat wogle nie na temat :D admin pewno odzdzieli jak mu sie nudzi :D
    tak wiec :
    Napisz jaka masz antenene i karte oraz czy na tym samym lub sasiednim kanale pracuje inna siec jesli tak to o ile sa oddalone inne nadajniki
    wszyko mozna sprawdzic programem network stumbler lub prosciej w sterownikach jesli masz ralinka a to jest standard w polsce :D
    Mozliwe ze network stumbler obsluzy twoja karte w wiekszym stopniu to zoabaczysz wetdy szumy lub zaklucenia innych sieci
    PiromanPetarda
    Poziom 10  
    Witam karte miałekm D-linka a dokładnei modelu nie znam i jakąś antene kierunkową zewnętrzną. w pobliżu na mojej antenie wykrywało 3 sieci z tego 2 na kanale 6 i 1 na 7 (nie wiem czy ma to znaczenie ale w pobliżu również działa monitoring na częstotliwości 2,4ghz czyli tej samej co karta). antena nadawczo odbiorcza z której czerpei internet łapie ze 6 sieci radiowych (kanałów wszystkich nie znam). te dane posiadam a i co do sygnały to ten program network stumblem czy jakoś tak pokazywał sygnał kmoło 70
    PS udało mi sie zamienić antene radiową na kabel i zwykłą karte sieciową więc problem sie dla mnie sam rozwiązał ale jeżeli można prosić (o ile te dane wystarczą) o odp co może być przyczyną tak słabego działania internetu przez tą sieć to prosze o odp gdyż jeszcze sporo moich kolegów korzysta z tej sieci radiowej,

przepraszam ze tak późno pisze ale w ogóle nie miałem czasu
    bomber
    Poziom 24  
    1. zastosowac anteny o mniejszym koacie promieniowania ...ale nie parabole bo to by byla przesada ... ale to jesli ponzsze kroki wykaza ze jest duze zaszumnienie z innych sieci
    2.zmniejszyc predkosc w sterownikach z autop na 1 mbps
    3. zapros kolege na forum .. przydaloby sie dokladny model anteny
    4. sprawdz pingi wpisujac w konsoli
    a) ping brama <barme -t sprawdzisz w ustawioniach polaczenia jest to adres ip najczesniej "ping 192.168.1.1 -t" ale teraz czesto przedostania liczba sie rozni w celu zabezpiecznia ktore i tak jest smiesznie proste ale zwsze cos
    b)ping www.wp.pl -t
    c)ping www.google.pl -t
    d)ping serwer dns tez jest w ustawieniach -t

a i b wykonac razem potem a i c a na koncu a i d i porownac czy w tym samym czasie sa bledy i wyskie czasy czy nie (okna otwozyc obok siebie 2 naraz i patrzec jak leci )
    potem ctrl+c i spisac statyski wtedy sie moze cos wyjasni ponadto jakby sie dalo to wykres z networkstumblera swojej sieci (print screen i zapisac jako jpg w paincie bo bmp zaduze) i rowniez z networkstumblera print na ktirym bedzie widac wszykie sieci i kanaly oraz napisac do ktorej sie nalezy porozwijac liste znaczkami +)
    bomber
    Poziom 24  
    Twoj odbiornik raczej nie jest na 2.4 ghz. Tak wiec radze poznac czestotliwosc pracy ( w instrukcji zazwyczaj) a role anteny pelni ta gruba sciezka taka jakby petla. Najlepiej zebys ja przecial w 1 miejscu i zamiast niej dolutowal kableki anteny skonstuowanej na ta czestotliwosc ;]
    labisp
    Poziom 17  
    Ten odbiorniczek jest na 27 mhz. A skąd złapać taką antenkę??
    bomber
    Poziom 24  
    Użyj szukaj, bo sa róże rodzaje w zaleznosci od ceny wielkosci itd... Ty prawdopdobnie potrzebujesz jakiejs małej dokolnej lub sektor ;]
    damiankop
    Poziom 22  
    27 mhz to jest pasmo CB więc wiesz, roszumiesz... rozmiary anten troszke większe....
    labisp
    Poziom 17  
    A ma może ktoś jakieś zdjęcie jakby miała wyglądać taka antenka??