Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyzwalanie lampy błyskowej

Pocieszny 11 Lis 2006 20:50 4893 12
  • #1 11 Lis 2006 20:50
    Pocieszny
    Poziom 38  

Chciałem zmontować układ wyzwalający zewnętrzną lampę błyskową (zwykła lampa z gorącą stopką) i mam pytanie w jaki sposób działa takie wyzwalanie? Chodzi tutaj tylko o zwarcie styków na stopce? Jakie napięcia występują na stopce?

0 12
  • #2 12 Lis 2006 02:58
    gabik001
    Poziom 36  

W zaleznosci od firmy to wyzwalanie odbywa sie w rozny sposob. W niektorych modelach wystepuje tam dosyc wysokie napiecie. W starszych modelach (zanim jeszcze wymyslono e-ttl) bylo to zwykle zwarcie stykow. W nowszych wystepuje juz wpelni cyfrowa kontrola blysku. Sa lampy wyzwalane swiatlem z wbudowanej lampy ale to rozwiazanie nie sprawuje sie najlepiej.
    Coz mozna doradzic. Jezeli nie ma w aparacie wyjscia na wyzwalanie to pozostaje jakis uklad wyzwalny blyskiem z wbudowanej lampy.
    Pozdrawiam

0
  • #4 12 Lis 2006 07:08
    grab1
    Poziom 11  

Są też specjalne lampy błyskowe z gwintem E-27 (jak zwykła żarówka) od razu z wbudowaną fotocelą. Wkręcasz to w zwykłą oprawę i po kłopocie. Z tego co pamiętam to koszt takiej lampy wynosi ok. 60-80zł.
    Kiedyś przymierzałem się do zrobienia fotoceli, ale miałem problem z kupieniem odpowiednich fotodiód i zrezygnowałem z tego pomysłu.:cry:

0
  • #5 12 Lis 2006 12:37
    Pocieszny
    Poziom 38  

Nie chodzi mi o to że nie mam stopki w aparacie. Chciałem wykorzystać lampę do pewnego nietypowego celu i chciałem żeby można ją było wyzwolić za pomocą portu COM komputera. Lampa to jest taki starszy model Philips(P517), ma tylko 2 styki, pasuje do Zenita.

0
  • #6 12 Lis 2006 18:34
    gabik001
    Poziom 36  

To zmnienia postac rzeczy. Najlepiej to jakbys jak delikatnie podpatrzyl od srodka jakie jest wyzwalanie. Jezeli wspolpracuje z zenitem to prawdopodobnie jest wyzwalanie poprzez zwarcie.
    Pozdrawiam

0
  • #7 12 Lis 2006 19:48
    Pocieszny
    Poziom 38  

Jasny ciasny tam jest aż 40V... I jak to bezpiecznie podłączyć do kompa? Optotriak będzie działał na takim "niskim" napięciu?

0
  • #8 13 Lis 2006 03:34
    gabik001
    Poziom 36  

No i wlasnie.... Wydalo sie. Wiec pzostaje modyfikacja ukladow w zapodanym przez przedmowce temacie o fotoceli.
    Pozdrawiam

0
  • #9 13 Lis 2006 15:45
    Pocieszny
    Poziom 38  

Problem w tym, że nie chcę psuć lampy, bo jej jeszcze używam w aparacie...

0
  • #10 16 Lis 2006 19:59
    august_
    Poziom 27  

zenobeusz napisał:
    Problem w tym, że nie chcę psuć lampy, bo jej jeszcze używam w aparacie...

to zastosuj przekaźnik sterowany tranzystorem z lpt - na to schematów pełno.

0
  • #11 17 Lis 2006 13:56
    Pocieszny
    Poziom 38  

Chyba tak zrobię, będzie najprościej. Pozostaje tylko kwestia zasilania przekaźnika, nie chcę dokładać zasilacza. Może jakiś mały przekaźniczek nie spali mi COMa czy LPT.

PS Założyłem post bo miałem nadzieję że może ktoś wpadnie na jakiś ciekawy pomysł bez przekaźnika ;)

0
  • #12 17 Lis 2006 16:10
    august_
    Poziom 27  

Jeśli chcesz bez przekaźnika - to może być optotriak, ale zmień lampę.
    W niektórych lampach na skutek wyładowania kondensatora przez indukcyjność - powstają ogromne przepięcia i półprzewodniki sobie z nimi nie radzą.
    Z tańszych lamp - proponuję np topca 325B, soligor 300a - jeśli ma gniazdo synchronizacyjne to na 99% da się to odpalić optotriakiem, ew. + triak dla wzmocnienia.

co do przekaźnika z lpt.. hmm.. lepiej nie ze względu na przepięcia przy wyłączaniu, ale jeśli się upierasz, to podłącz przekaźnik między masę a wszystkie linie transmisyjne aby zwiększyć wydajność prądową (nie jestem co do tego pewien) - a do przekaźnika diodę prostowniczą zaporowo.

Dodano po 3 [minuty]:

Zaraz, bo może trochę do przodu jestem.
    Optotriakiem sprawdzałeś? Jeśli nie działa - wzmocnij triakiem.
    Optotriak bez detekcji przejścia przez zero.

0
  • #13 17 Lis 2006 19:10
    Pocieszny
    Poziom 38  

Nie próbowałem jeszcze. Zastanawiam się czy 40V to nie za niskie napięcie dla optotriaka...

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo