Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rosyjski oscyloskop OML-3M - brak odch.i przesuwu Y

11 Lis 2006 21:33 4170 18
  • Poziom 15  
    Witam!
    Mam problem z oscyloskopem produkcji rosyjskiej :D Problem polega na tym iż po pierwsze - linie która się wyswietla nie da się ustawić na układzie współrzędnych na poziomie zera, po drugie - podłaczając oscyloskop do układu mierzonego w ogole on nie reaguje czyli nie wyswietla wykresu tylko zawsze jest prosta pozioma linia.
    Nie wiem co jest grane, prosze o pomoc i pozdrawiam!
  • Poziom 39  
    Uszkodzony jest wzmacniacz wejściowy.
    Przydałaby się dokumentacja...
  • Poziom 15  
    Czy ktoś może mnie naprowadzić gdzie tem wzmacniacz wejściowy jest, bo na tych radzieckich schematach trudno się połapać
  • Poziom 19  
    Zacznij sprawdzać od wejścia r1,r2 V1,V2 i tak dalej sprawdzając elementy.Może został uszkodzony przez podanie za wysokieko napięcia na wejściu.
  • Poziom 15  
    Dzięki za sugestie ale bedzie trudno sprawdzić kazdy element gdyz na tej płycie sa one tak zadziwiajace zle opisane ze zajmie mi to z tydzien. Ale spróbuje... aha a a jak mam sprawdzić tranzystory polowe? Bo nie bardzo wiem jak to zrobić?
  • Poziom 15  
    Wie moze ktoś, co może byc zamiennikiem KP303E? Albo gdzie takie dostane?

Dodano po 2 [godziny] 3 [minuty]:

Ok zakupiłem BF245 ale teraz mam problem z zamontowaniem owego tranzystora gdyż on tak jak każdy normalny tranzystor ma 3 wyprowadzenia, a ten KP303 ma 4Smile a po za tym nie wiem gdzie ma być G,S i D bo tu wszystko po rusku pisz, proszę o pomoc i dziękuje!

Dodano po 2 [godziny] 32 [minuty]:

podmieniłem tranzystory i dziła regulacja pionu ale dalej nie mierzy przebiegu, co jest?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    pisz jaśniej
    -co oznacza "działa regulacja pionu ale dalej nie mierzy przebiegu"
    nawet jsnowidz by poległ :)
  • Poziom 15  
    Chodzi o to że część mojego problemu została rozwiazana, mianowicie linie początkowa(poziomą) da się ustawić w pozycji zera na układzie. Natomiast oscyloskop podłaczony do badanego obiektu nie reaguje.
    Może byc bo jaśniej nie wiem jak to opisać :D
  • Poziom 15  
    Czy ktoś ma jakiś pomysł by mi pomóc?

Dodano po 1 [godziny] 36 [minuty]:

Czy wie ktoś czym można zastapić rosyjski tranzystor KT326BM i KT315B??
    1. do sprawdzenia tranzystory wejściowe ( pierwsze dwie pary)
    -i rezystor zaraz za złączem BNC
    2.zdobądż drugi oscyloskop - na wejście uszkodzonego podajesz jakiś sygnał ( może być z kalibratora)
    -drugim szukasz gdzie ginie
    3.co do tranzystorów to na elektrodzie są katalogi rosyjskich elementów
  • Poziom 15  
    Nie mogę znaleźć zamiennika KT326BM, może ktoś wie jaki tranzystor go zastępuje?
  • Poziom 15  
    Dobra już pomógł mi GRIN i dobralismy odpowiednie zamienniki, jeszcze raz WIELKIE dzięki GRIN!

Dodano po 3 [godziny] 51 [minuty]:

pomiedzy E a C tranzystora V4 jest bardzo małe napiecie rzedu 15,4mV i wydaje mi się ze jest ono za małe ale nie wiem dlaczego tak jest ,tranzystor wymieniłem(KT326BM na BC558). Prosze o pomoc
  • Poziom 15  
    Próbowałem zdobyć drugi oscyloskop ale niestety mi sie nie udało wiec nici z Twojej metody rubens, czy nie da sie w jakiś inny sposób sprawdzić gdzie ginie sygnał??Napiecia zasilania toru Y to 155V(a wg schematu 140V), 14V(10V).

Dodano po 1 [godziny] 33 [minuty]:

Zaznaczone tranzystory są wpakowane w układ scalony KP159HT1B dla którego nie mogę znajść zamiennika, jak widać są to połaczone tranzystory bipolarne(B-B, C-C) i mam pytanie czy jeżeli nie znajde zamiennika czy bede mógł połaczyć dwa tranzystory tak jak na schemacie??
    Mam jeszcze taką maszyne i powiem że bardzo często siadają KP303 które właśnie między innymi odpowiadają za te usterki. Ja kupowałem te tranzystory na giełdach u ruskich. Eksperymentowałem z wsadzeniem tam BF245 i nie dało rady, to znaczy działało ale nie liniowo. Musiałem wstawić oryginalne. Ruskie tranzystory są dziwne i często nie mają zamienników. Nawet miernik pokazuje inaczej te tranzystory przy pomiarach. Dodam, że ta czwarta noga to zwykła masa podłączona do obudowy tranzystora.
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    1. Wróć do napięć zasilających płytkę Y. O ile napięcie +140V nie jest krytyczne to napięcia +/-10V muszą być dokładne. Do tego celu służą potencjometry regulacyjne R1 i R2 w stabilizatorach napięciowych.
    2. W stopniu wejściowym pracuje wzmacniacz różnicowy V4, V10. Na kolektorach tych tranzystorów powinno być -4V.
    3. Wymiana KP303E na BF245 nie jest krytyczna i układ powinien pracować jeżeli nie ma innych usterek. Sprawdź czy wlutowałeś je prawidłowo.
    4. Parowane tranzystory w jednej obudowie (V5, V6) minimalizują dryft temperaturowy wzmacniacza Y. Oczywiście można je zastąpić pojedynczymi tranzystorami ale wystąpi brak stabilności położenia podstawy czasu.
  • Poziom 15  
    Dzięki za porade, napiecia są już ustawione, ale na koletorze tranzystora V4 napiecie wynosi -6,15 ,a na V10 -5,15V i nie wiem dlaczego tak jest, sprawdziłem to ze dwa razy i nic. Ma ktos jakiś pomysł?
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Ustaw PR-kiem R13 "0V" na drenie V3 a następnie reguluj PR-kiem R15, powinno się uzyskać symetrię napięć na kolektorach V4, V10.
  • Poziom 15  
    Czy ktoś możę zna przyczyne dla której pali sie R50?