Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Domowej roboty Hamownia

bigban 12 Lis 2006 01:07 3978 8
  • #1 12 Lis 2006 01:07
    bigban
    Poziom 10  

W internecie znalazłem taki patent na zrobienie hamowni która składa sie z:
    -rejestratora dźwięku
    - urzadzenia które zamienia impuls na dźwięk (schemat w necie)
    - oraz program który zamienia to wszystko na KM i Nm (soft w necie)

ogolnie dziala to na takiej zasadzie ze kablem który jest podpiety do świecy po angielsku było napisane (It can be clipped on to a spark plug lead or coil ground wire) leci sygnał do rejestratora dźwieku który to nagrywa. Następnie dźwiek zgrany na komputer jest zamieniany za pomoca programu na wykre Nm i KM. napewno jest to nie dokładne ale moze jako tako działa
    tu jest strona http://www.ontrackdigital.com/generic0.html

• #2 12 Lis 2006 09:57
    DOHC
    Poziom 19  

nie widzi mi sie to , bo to jest badanie na wolnych obrotach i to jest calkowicie nierealne zeby to dzialalo jakos sensownie , musi byc obciazenie . Ja sam myslalem o hamowni domowej ale to nie takie proste :)

• #3 13 Lis 2006 19:04
    Roli
    Poziom 26  

Jakoś nie wydaje mi sie żeby to sprawnie działało, coś to wszystko jest troche nie tak.

• #4 13 Lis 2006 21:19
    Dee Jay Gucio
    Poziom 19  

Wg mnie pomysł na domową hamownię jest super, lecz w ten sposób to najwyżej ilość obrotów możemy zmierzyć. Do wyliczenia mocy i momentu potrzebna jest masa informacji, przecież każdy samochód ma inną masę układu korbowo-tłokowego, inną masę koła zamachowego. Dla porównania silnik motoroweru, 4,5konnego simsona wkręci się na obroty szybciej niż załóżmy 45-konny opel corsa i jaki tu sens, nie ma żadnych proporcji pomiędzy szybkością wkręcania na obroty i szybkością obrotu koła a mocą (oczywiście bez obciążenia bo w tym przypadku nawet masa samego koła ma duże znaczenie). Przynajmniej ja to tak widze

• #5 13 Lis 2006 22:26
    tzok
    Moderator Samochody

To nie jest pomiar statyczny - samochodem się po prostu jedzie podczas pomiaru (zalecają start z 2go biegu przy 1000rpm i po puszczeniu sprzęgła gaz do dechy), program potrzebuje takich danych jak rozmiar kół, przełożenie skrzyni, przełożenie dyferencjału i dane do obliczenia oporu aerodynamicznego. Mierzona jest prędkość na półosi/kole i obroty silnika.

• #6 14 Lis 2006 11:57
    DOHC
    Poziom 19  

no to juz co innego , ms tweek dla megasquirt podobnie to liczy tyle ze nie podaje konkretnych mocy tylko rysuje krzywa momentu na kolach na danym biegu

• #7 16 Lis 2006 22:18
    Roli
    Poziom 26  

Ja powiem tylko tyle. W pracy mam do dyspozycji hamownie inercyjną i tam jest tylko badane przyśpieszenie kół, a po dokonaniu pomiaru ustalam przełożenie tak aby koniec wykresu (w RPM) odpowiadał odcince w samochodzie. Przed pomiarem zaznaczam tylko czy to jest bena/turbo czy diesel/turbo czy też motocykl. I nie potrzebuje wklepywać przełożeń, promieni tocznych kół etc.

• #8 17 Lis 2006 13:56
    tplewa
    Poziom 36  

Odnosnie zrobienia hamowni jest to realne, jednak nie jest to az tak latwe.
    Kolega robil na prace magisterska, jednak nie dziala ona na tyle by robic jakies pomiary - starczylo jednak do obrony pracy. Calosc oparta na atmelu AVR oraz czujnik zakladany na kolo samochodu. Zapis danych na karcie mmc i potem obrobka w programie. Projekt mial byc rozwijany jednak w chwili obecnej nie ma na to chyba czasu. Sam sie zastanawiam czy by nie pociagnac dalej tematu - jednak wlasnie ten wolny czas jest najwiekszym problemem. A odnosnie hamowni opartej na badaniu dzwieku raczej sie nie wypowiadam :D , dla mnie to jakis obled. Juz bardziej byl bym sklonny robic w oparciu o czujniki przyspieszenia :)

• #9 25 Lis 2006 21:13
    Wtss
    Poziom 11  

Kiedyś mierzyli mi moc w aucie na uczelni. Polegało to tylko na przyklejeniu sensora na kole wału i przystawieniu do niego czujnika podpiętego do komputera. Wykres rysowany był od razu.
    Także sam już nie wiem...

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME