Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

migajace diody LED + zasilanie bateria 1,5V

Arathas 12 Nov 2006 13:49 11704 9
IGE-XAO
    Arathas
    Level 10  
    Witam
    Na początku chciałbym podkreślić ze jestem młodym elektronikiem i jeszcze sie nie znam na niektórych rzeczach i nie wiem jak niektóre rzeczy wykonać.

Chciałbym wykonac migajacą/niemigajacą lampkę rowerą na 5 diod czerwonych ( o podwyższonej jasności ). Ogladałem juz kilka układów w wszystkich były scalaki. I tu mam pytanie, czy da sie to wykonac bez nich?
    dodam jeszcze ze diody sa zwykłe, tzn nie mrygajace.

chciałbym tez wykonac doniego zasilanie baterią 1,5V, i tu mam pytanko, czy da sie gdzies kupic transformator który by podwyższał mi napiecie na około 3,5V (tylko zeby był ten transformator w przystępnej cenie).

Prosiłbym bardzo jakby ktos mniał jakis schemat lub cos podobnego zeby wrzucił. Prosił bym tez o jakis dobry opis, jestem jeszcze poczatkujacy i nie chce mieć problemów z jego interpretacją :)

Pozdrawiam
  • IGE-XAO
    HMD
    Level 18  
    Witam

Przede wszystkim transformatro dziala przy napieciu zmiennym a podejrzewam ze te 1,5V bedize z bateri tak wiec robienie przetwornicy DC-AC nie jest tu odpada bo sprawnosc prostych przetwornic jest niewielka tak wiec uklad byl by dosc rozbudowany a bateria pociagnela by bardzo krotko.
    Jesli chcesz aby bylo mozliwe przelaczenie swiecenia diod na miganie to potrzebujesz jakiegos generatorka a to mozesz wykonac na kilka sposobow np opartego na ukladach czasowych (np LM555), na generatorach funkcyjnych (np MAX038), na tranzystorach, na wzmacniaczu operacyjnym, na bramkach logicznych albo tez i na procesorkach choc tu akurat nie sa potrzebne :)
    Tylko jeszcze jest taki mankament ze generatorki na ukladach logicznych, procesorku i generatory z regoly dzialaja na wyzszych napieciach natomiast generatorek na tranzystorach bedzie dzialas ale bedize dawac male napiecie rzedu 0,7V nie wystarczajace oczywiscie do zaswiecenia LEDa.
    Tak wiec potrzebujesz jesli rzeczywisccie pozostaniesz przy tym napieciu 1,5V przetwornicy step-up np podbijajacej do 5V tylko z tym ze takie uklady z reguly sa stosunkowo drogie i z tego co sie orientuje to z regoly dzialaja poprawnie od ok 2V.
    Wiec tu kolejny problem ktory trzeba by rozwiazac a przez to uklad jaki poszukujesz w teori prosty w rzeczywistosci moze byc nieoplacalny (taniej wyjdzie kupno w sklepie gotoego takiego swiatelka) i dosc rozbudowany.
    Proponuje abys jednak wzial dwie baterie a tym samym aby bylo napiecie 3V co troche uprosci ale i nie bedzie tak prostet zrobienie bez scalakow jakie chocby juz zes widzial w innych tego typu ukladach :)
  • IGE-XAO
    Arathas
    Level 10  
    hymm widze ze z takim niby prostym układem bedzie wiele problemów...
    Jak bym sie jednak zdecydował na te układy scalone to z czym miałbym problemy i co bym potrzebował?
    HMD
    Level 18  
    o tego rozwiazania nie znalem jeszcze :)
    Arathas
    Level 10  
    Taki układzik by mnie zadowolił, wszytkie pytanka bede pisał w tamtym temacie :)

A moze jeszcze jedno napisze tutaj:
    Czy tamten układ nie da sie przerobić na mrygający? bo cos tam pisze o napięciu zmiennym ...
    Ganz
    Level 17  
    Arathas wrote:
    Taki układzik by mnie zadowolił, wszytkie pytanka bede pisał w tamtym temacie :)

A moze jeszcze jedno napisze tutaj:
    Czy tamten układ nie da sie przerobić na mrygający? bo cos tam pisze o napięciu zmiennym ...

Ja bym Ci proponował zamiast baterii 1,5 V dać 9 V i użyć tajmera NE555. Bateria 9V nie jest wcale taka duża w porównaniu do 1,5V, a użycie tajmera serii 555 spowoduje,że nie będziesz musiał stosować przetwornicy napięcia.
    Arathas
    Level 10  
    popieram to tylko czy nieposiadasz jakiegos schmatu jak do tego NE555 podłaczyc diody żeby mrugały? mówie ze jestem poczatkujacy i sie znam ...
    Ganz
    Level 17  
    Arathas wrote:
    popieram to tylko czy nieposiadasz jakiegos schmatu jak do tego NE555 podłaczyc diody żeby mrugały? mówie ze jestem poczatkujacy i sie znam ...

Zajrzyj do tego wątku. Jest tam program gdzie zrobisz obliczenia i wyrysuje Ci też schemat takiego generatora fali prostokątnej.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic385025.html

Obliczenia rób w zakladce Astabilny3 zakładka B lub C. Jako częstotliwość ustaw coś między 0.2 a 2 Hz. 10 Hz to za dużo będzie. Można także potencjometrem regulować to, jak się go wstawi odpowiednio.
    Arathas
    Level 10  
    a posiada ktos jakis układ? jak to zmontować jakis schemat albo cos takiego

Prosiłbym bardzo o szybka odpowiedz.

Edit:

Zasilanie bedzie bateria 9V, i w tym programie wyszły mi takie wyniki:
    R1=47kohm
    częstotliwość=2Hz
    C1 w przybliżeniu= 7,673uF
    T=500ms

Czy ukłąd z takimi parametrami bedzie działał poprawnie? I czy kto mi powie jak podzłaczyc diody do tego układu?