Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sprawdzenie licznika energii

Fazi500 12 Lis 2006 18:53 8325 6
  • #1 12 Lis 2006 18:53
    Fazi500
    Poziom 11  

Witam, ostatnio zamówiłem sobie w ZE kontrole działania licznika energii, teraz opisze po kolei czynności wykonane przez fachowca z ZE.
    1. sprawdzenie plomb na liczniku
    2. wyłączenie bezpieczników w moim mieszkaniu
    3. tarcza licznika zatrzymała się po 10 sek
    4. dokładne sprawdzenie kurzu na obudowie licznika, szczególnie lewa strona
    5. sprawdzenie podłączenia kabelków do licznika
    6. czterokrotne podlaczenie obciążenia (jakiś silniczek na oko 500W) i dokładna obserwacja tarczy, czyli czy rusza i czy zatrzymuje się.
    7. i to koniec czynności, diagnoza licznik jest sprawny
    A gdy zamawiałem sprawdzenie w biurze ZE mówiono coś o podłączaniu obciążnika, liczeniu obrotów licznika itp.
    Pytanko czy wykonane czynności były zgodne z obowiązującą procedurą ? czy po tak wykonanym sprawdzeniu, można orzec że licznik jest OK ?
    Jeszcze jedno – jeżeli kupie na własny koszt nowy licznik, z ważną legalizacją to czy ZE podłączy go zamiast starego licznika, może ktoś się orientuje ?

0 6
  • #2 12 Lis 2006 19:11
    lisos
    Poziom 22  

to sprawdzenie było powiedzmy powierzchowne, licznik powinni zdjąć i oddać do labolatorium wzorcowania, ale jak okaże się , że był dobry płacisz TY
    musisz być pewny, że licznik źle zlicza, włącz tylko jeden odbiornik o znznej mocy, np.kuchenka 1000W i niech pogrzeje 1godz. i sprawdź czy licznik naliczył 1 kWh, inny sposób to liczenie obrotów tarczy
    co do ostatniego pytania to licznik jest własnością RE i raczej na to nie pójdą

0
  • #3 12 Lis 2006 20:14
    Enpro
    Poziom 21  

Tak to jest sprawdzenie licznika przez przez paracowników ZE nic innego jeszcze nie wymyślił , podłącza się wymuszalnki liczy się obroty i czs i wylicz się czy licznik dobrze mierzy . Tylko labolatoryjne sprawdzenie może dać pełny obraz licznika ale to robi Urząd Miar a nie ZE wieć jeśli wyjdzie że licznik jest dobry to płaci odbiorca . Co do liczników to są własnościaą ZE i nie montuje się obcych,poza paroma wyjątkami do urządzen obwożnych.

0
  • #4 13 Lut 2007 08:33
    Fazi500
    Poziom 11  

Witam, ponownie niestety kupionego licznika ( mimo ważnej legalizacji) ZE nie założyła - takie maja procedury (wymiana po 20 latach). Więc kupiony nowiutki licznik założyłem jako podlicznik i cierpliwie zapisywałem wskazania. Po dwóch miesiącach śmiało zgłosiłem do ZE awarie licznika - przekłamywał o +20%. Teraz mam nowy licznik( własność ZE) i czekam na opinie ekspertów. To tyle temat uważam za zamknięty.

0
  • #5 14 Lut 2007 07:07
    mkos1
    Poziom 29  

Ojjj Fazi500 - aby tylko sie nie okazało, że "ekspertyza wykaże" ingerencję neomagnesem :(
    Mój kolega miał podobny problem i w zasadzie podobna procedurę testowania u niego zrobili jednak nie używając silnika a jedynie jakiegoś własnego obciążenia.
    Jednak osoba sprawdzająca stwierdziła pewne nieprawidłowosci i licznik poszedł do badań gdzie ... wiadomo co "wymyślili".
    Efekt wiadomy - kara 2000PLN za nielegalny pobór :(
    Ale to już inny temat.

Pozdrawiam !
    Marek

0
  • #6 14 Lut 2007 23:32
    slawek1111
    Poziom 26  

Jeżeli wykęcisz bezpiecznik zalicznikowy to tarcza od licznika powinna się obrócić o całe 360 stopni,jeżeli tak się stanie to na 99% licznik jest dobry-odnośnie tego podlicznika to nie sugerowałbym sie tymi odczytami ponieważ w podliczniku też jest cewka która będzie obciążać licznik główny.Co prawda zużycie niewielkie ale przez miesiąc może coś nabić .

0
  • #7 14 Lut 2007 23:48
    stx1
    Poziom 12  

Najlepiej jest sprawdzić licznik drugim podlicznikiem ale elektronicznym bo pobiera bardzo mało prądu do działania układu pomiarowego, liczniki takie można kupić na allegro,lub na innych ogłoszeniach.

0
  Szukaj w 5mln produktów