Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Grundig WKC 5100 RDS

telejanusz 26 Lip 2003 19:40 9670 53
    orion
    Poziom 23  
    a nie pomyliłeś rx i tx miejscami ?
    rx iterfejsu to tx motki i odwrotnie
  • e-miernikie-mierniki
    telejanusz
    Poziom 15  
    Te połączenia wykonałem zgodnie z opisem. Rx-61, Tx-62
    erel
    Poziom 19  
    Spróbuj jeszcze zamienić RX z TX , może tu walnąłeś gafę.

A jakie masz komunikaty z programu ?
    Może wybierasz zły typ procesora ?
    telejanusz
    Poziom 15  
    Próbowałem już zamiany Rx z Tx ale bez zmian.
    Wydaje mi się że problem jednak jest po stronie sprzętowej tzn. albo komputer albo interfejs. Komunikat wychdzący z programu to: Error [206] bat option not awailable: <TALKA.boo>
    Czy mam podłączony interfejs pod radio czy nie komunikat jest taki sam.
    erel
    Poziom 19  
    Opisz kolejno o co prosi program i co włączasz ?
  • e-miernikie-mierniki
    telejanusz
    Poziom 15  
    1. Odpalam PCBUG-a.
    2. Wybieram N
    3. Wybieram N
    4. Wpisuję 19 lub 20 (-k) i naciskam Enter
    5. Wybieram N
    6. Wybieram 1 i naciskam Enter
    7. Wybieram Y
    8. Naciskam spację
    9. Komunikat z komputera: Error [206] itd.
    Pan "adam white" napisał o jakiejś przeróbce we wtyczce COM, ja niczego nie przerabiałem. Może to błąd.
    erel
    Poziom 19  
    Nawet bez podpiętego interfejsu program musi ruszyć.Będzie tylko krzyczał że nie ma komunikacji.U Ciebie jest problem z programem a nie z komunikacją z radiem.
    Może masz uszkodzony jakiś plik w katalogu ?
    W załączniku podstawowa konfiguracja ( działająca - przed chwilą sprawdzałem ) pcbuga.
    SlaweK
    Poziom 43  
    Tak na marginesie małe spostrzeżenie.

Starsi wyjadacze używają do pracy prostych komputerów w stylu PI-166, czasem cos z PII a czestko pod ręką mają stare 486. I w zasadzie z programami nie mają problemów. Tylko co po niektórzy do internetu i innych zabaw mają szybsze maszyny. Zwykle też maja po kilka komputerów.

Młodsi entuzjaści użyuwają podkręconych PIII, PIV i czesto AMDków i mają kłopoty. Podkręcone procesory, pomieszane porty i przerwania. Fakt że brak doświadczenia ale do odpalania programów powinno się używać mniejwiecej maszyn na które te programy były pisane.

Tutaj problem jest z komputerem i programem który był pisany dla typowego DOSa na prostej maszynie w stylu 486 do PI i zalecałbym odpalanie go na takiej maszynie z Dosem i ew Winda 98 a nie na maszynie do gier i szukaniu błędów w podłączeniu. Chłop ma wiele szczęscia że jeszcze nie posadził procesora przez swoją niewiedzę.

SławeK
    erel
    Poziom 19  
    Zgadzam się z kolegą w 100%
    Jednak w przypadku tego Grundiga pcbug po poprawce (tzw. "błąd dzielenia przez zero" na szybkich prockach , np. program tppatch to poprawia i nie trzeba "mulić" procka) działa bezproblemowo nawet na prockach > 2GHz.

A wracając do tematu to spróbuj to co załączyłem .Na początku sprawdź nawet "na sucho" bez radia .
    Program MUSI zadziałać wyświetli tylko "General communication failure"
    Dopiero po uzyskaniu tego komunikatu możesz podpinać radio ( o ile jeszcze żyje ).Na procek musisz liczyć +- stówkę :(
    jano2300
    Poziom 17  
    Sorry przez weekend byłem nad wodą.Jestem padnięty od wypoczywania :) Temat wymaga rozpisania .Wyskrobię coś jutro.
    Pozdrówka.
    SlaweK
    Poziom 43  
    Janusz. Jak odpoczniesz po odpoczynku to poprosimy dla kolegów o mały wykład na temat uruchamiania programów dosowych na szybszych maszynach i pod windowsami a także na temat BHP podłączania się pod procesor. Widać że ta prosta wiedza jest większości obca. A bootowanie procków zostawmy na nieco później. Jak odrobią lekcje. :)

Jako ćwiczenia polecam uruchomienie na szybkiej maszynie gierek z 286 ja Boulder Dash, Zaxxon itp. Jak pograją to ochoczo wezmą się za szkołę.

SławeK
    jano2300
    Poziom 17  
    Temat całościowo jest dość obszerny i nie wiem czy uda mi się tu wszystko zwięźle zsumować i streścić.
    Zacznijmy od podstaw :
    Niezaprzeczalną rację ma SlaweK Programy do obsługi peryferii (czyli wszystkie programatorki itd) do poprawnej pracy muszą wykonywać poszczególne operacje z odpowiednim opóźnieniem .Kto pisał cokolwiek pod PC ,to wie jak dużym problemem jest uzyskanie równych odstępów czasowych.Weżmy np Komp 486DX80 i Athlon 1,7G : większość kiepskich programów wykorzystuje jako zwłoki czasowe puste pętle np (for n:=0 to 9999 do ;)Wykonanie takiej pętli dla jednego i drugiego kompa to różnica szokująca !!! Nie będę tu rozwijał tematu .. może innym razem (jest to bardzo trudne).
    Wracając do "motek" : pomiędzy HC05 i HC11 jest istotna różnica w sposobie nawiązywania komunikacji.
    Ażeby cokolwiek naprawić ,należy wiedzieć jak to działa ,inaczej można to zepsuć gorzej lub naprawić przez przypadek !
    Czy ktoś zastanawiał się skąd programy wiedzą czy jest albo nie komunikacja :?: .Odpowiedź na to pytanie rozwiewa mnóstwo pytań i niejasności .
    Otóż dla wersji HC11 ma się to tak :
    Program wykonuje reset procesora (lub każe to zrobić ręcznie) i jeśli procek jest w trybie bootstrap to po resecie generuje bajt zwrotny potwierdzający gotowość do komunikacji.Już nie pamiętam dokładnie,ale załóżmy że ma to być bajt $E8.Jeśli program odbierze coś innego niż oczekuje, to .. klapa.
    Co z tego wynika ? ha ! mając jakikolwiek terminal albo oscyloskop można wykorzystując tą wiedzę stwierdzić na 100% która noga to Rx,a która Tx (ciekawe co ? - każdy bez ściągi ma z tym problem) :)
    Dalej : znając dokładnie wartość tego bajtu (później to poszukam) można stwierdzić czy aktualnie użyty kwarc jest poprawny .Mając PcBug'a lub inny program (gdzie można zmieniać parametry transmisji) można dobrać to bez wymiany kwarcu :!:
    Ważne :!: Port szeregowy może pracować z konkretną szybkością transmisji (wynika to z konstrukcji timerów i zasady transmisji szeregowej).Dlatego jeśli wyliczona szybkośc znacznie odbiega od możliwej do uzyskania ,to .. znowu klapa.Transmisja szeregowa to typowo asynchroniczna w związku z czym niewielka odchyłka prędkości po stronie nad/odb generuje poważne błędy.
    Dlatego w tej serii radii WKC5xxx mimo iż PcBug wyświetla dla danego kwarcu 8,6 (2 X 4,32 - nośna RDS) swoją (wyliczoną tylko) szybkość transmisji ,to jednak z komunikacji nici .
    P.S.
    Ha ! można napisać obsługę RS'a z dowolną prędkością (zresztą nie tylko ,można też i pod np LPT - no problem ).Wielu osobom znany "guru" po fachu Sławek B. widocznie wqrzył się wyciąganiem kwarców i takowy program napisał (przez przypadek posiadam - powinienem go skasować.. ale może pana S.B. tu nie ma i się nie dowie). :)

jakieś pytania ? zapraszam do dyskusji.
    SlaweK
    Poziom 43  
    Ze swojej strony dodam jeszcze kilka słów.
    Stara zasada podłączania czegokolwiek do komputera przy wyłączonym zasilaniu jest bardzo często zapomniana.
    Zanim podłączymy radyjko (procesor) do PC powinniśmy wyłączyć komputer, radio od zasilania. Potem można połączyć masy i dopiero piny komunikacji i inne konfigurujące procesor do trybu bootstrap. Dopiero włączyć PC i następnie radio. Niezachowanie tej kolejności a szczególnie złe masy pomiędzy radiem a PC grożą wystąpieniem dużej różnicy potencjałów pomiędzy sprzętem i w konsekwencji uszkodzeniem portów procesora lub komputera. Mam sporo w taki właśnie sposób uszkodzonych radii.

Wypadalo by przy okazji ostrzec przed nieprzemyślanym podciąganiem szyn komunikacyjnych do plusa. Jeśli port jest w stanie niskim można uszkodzić bramki wejściowe w nim. A przy okazji znam ludzi którzy po zaprogramowaniu procesora albo zabezpieczali go programowo albo specjalnie uszkadzali jeden z portów by już nikt nie zrobił tego radia. Nie wiem czym się kirowali robiąc to ale jest to faktem.

I na koniec zagadka logiczna. Dlaczego tak często mylony jest RxD z TxD ? Odpowiedź, zależy z której strony się na niego patrzy. RxD komputera to TxD procesora i na odwrót.

I tak nie wyczerpaliśmy tematu ale mam nadzieję że będzie temat do dalszej dyskusji i ochroni to kogoś przed uszkodzeniem sprzętu.

SławeK

SławeK
    djlj24
    Spec od car audio
    Ja dodam jeszcze jedną uwagę. Jak pracujemy z prockami to blaszak (komputer) i sprzęt przewodzący w okolicy ma być uziemiony. A z tymi txd i rxd to rzeczywiście kwestia umowna co i jak.
    SlaweK
    Poziom 43  
    Moim zdaniem niekoniecznie ale nie zaszkodzi. Ważne by masa zasilacza i masa PC były wcześniej połączone a także lutownica powinnna mieć możliwość uziemnienia grota. Ale o prowadzeniu mas i uziemnień można by książkę napisać.

SławeK
    adam white
    Poziom 25  
    Zmiany we wtyczkach Com9pin
    Dla Pcbuga - łączyć 4 z 6 i 7 z 8 (Przewody między Max232 a pin 7 i 8 odłączyć)
    Dla Prog11 i klonów - Reset na pin 4
    Zasilanie interfejsów z zewnętrznego źródła.

Do Telejanusz: brak pliku w katalogu lub plik uszkodzony ( dokładnie chodzi o któryś z talkerów),
    Rozpakuj to co wysłał EREL do 1 katalogu.
    telejanusz
    Poziom 15  
    Witam Wszystkich.
    Chciałem to napisać wczoraj ale nie mogłem połączyć się z Elektrodą. Wczoraj podłączyłem radio pod 486 133MHz i ku mojemu wielkiemu zdziwieniu POSZŁO!!!. Jestem naprawdę bardzo szczęśliwy a zarazem wdzięczny Wam Wszystkim za udzielone rady, porady oraz za program na którym to zrobiłem.
    Jednocześnie pragnę zauważyć że nie dokonywałem żadnych przeróbek w COM-ie o którym wspominał Pan "adam whait".
    Odczytany kod z tego radia to 4977 a zatwierdza się przyciskiem LOUND. A więc powtarza się po raz kolejny słuszna uwaga żeby te sprawy robić na starszych komputerach. Raz jeszcze Wszystkim dziękuję. Do następnych postów.
    jano2300
    Poziom 17  
    :arrow: Adam . No właśnie zupełnie ominęliśmy problem sprzętowy oraz tzw hanshanking . W zależności od użytego programu - wymagany jest odpowiedni interfejs .
    I tak : bez zmian zawsze są linnie Rx Tx ,natomiast są zasadnicze różnice odnośnie sterowania resetem.Nie każdy program steruje .Z kolei nie w każdym można go odłączyć i sterować resetem ręcznie. Np znany Prog11 używa linni DTR (4 pin DB9) ,natomiast PcBug standartowo nie ustawia tej linni toteż procek jest nonstop reset i należy DTR odłączyć.Najlepiej do sterowania linni reset użyć przełącznika .
    Inny temat ,to tzw handshanking .Pojęcie to najkrócej mówiąc to kontrola wymiany danych odb/nad .Realizuje się to za pomocą dodatkowych linni DTR-DSR RTS-CTS.Nie chciałbym tutaj wchodzi w głąb kolejnych warstw protokołu RS232 ,bo .. będzie dopiero zadyma i mnóstwo pytań .Napiszę jednak coś o czym pewnie niewielu wie ,a rozwieje to mnóstwo wcześniejszych problemów i pytań.
    Jest wiele programów (tzw języków wyższego rzędu) np C+,Pascal itp,itd .
    W każdym z tych języków w różny sposób można " dojść" do Com'a .
    Jeżeli wykorzystuje się wstawki asemblerowe lub inne funkcje BIOS'u to często właśnie wymagane jest zwarcie linni sterujących przepływem.
    Inaczej program poprostu wisi ,bo nie ma odpowiedzi na liniach DSR ,CTS .
    W przypadku akurat PcBug'a i Prog11 wystarczą tylko linnie Rx,Tx ,no i DTR (reset).Z praktyki wiadomo jednak ,że nigdy nie szkodzi połączenie linni DTR-DSR RTS-CTS.
    SlaweK
    Poziom 43  
    Jak widać lekcja została przeprowadzona i zakończyła się dla kolegi sukcesem. Jednak w wielu jej wątkach poszliśmy nieco na skróty. Warto by przestrzec przed wpadanie w samozadowolenie, to jeszcze nie koniec.
    Niedługo spotkamy się z nowymi problemami kolegów. Ciekawe co będzie następne na tapecie?

Przyznam się szczerze że sam skorzystałem na niej. I obyśmy nauczyli się też przy okazji szacunku dla wiedzy i doświadczenia bo o to coraz trudniej Nie tylko kasa się liczy. Jak powiedział Wielki Szu w filmie żeby w kartach wygrywać pieniądze trzeba najpierw nauczyć się wygrywać w karty....

.."Czołem kursanata!"...

SławeK

PS. Handshanking to nie choroba trzęsących się rąk, prosze nie mylić. :)
    adam white
    Poziom 25  
    Taka ciekawostka:
    386dx40, pcbug342, interface bez "dwuszynowej metody kontroli przesyłania informacji"- Ka4 z zegarem 8Mhz czytane bez problemu, Ka4, Pa8( talker Ka4) z zegarem 4Mhz , P2 z 0,5Mhz -brak transmisji, lub niestabilna.
    Pomógł handshaking.
    Wojtek_P18
    Poziom 2  
    Witam uzytkownikow tego forum mam maly problem i nie wiem jak to zrobic mam radio tego typu i jak wyciagalem akumulator to te radio ma kod i nie wiem co mam zrobic wpisalem juz 3 razy bledny kod i nie wiem co zrobic doradzilibyscie mi co mam robic bo wogole sie na tym nie znam dziekuje i czekam na szybka odpowiedz
    SlaweK
    Poziom 43  
    Masz wszystko opisane ale jeśli tego nie robiłeś to lepiej znajdź kogoś kto to robi. To proste jak jazda samochodem a jak byś chciał pojechać autem bez umiejętności prowadzenia ? Podpowiem że na giełdzie w Sosnowcu jest ktoś. A jeszcze można dogadać się z kimś z forum, kto ma już jakiś dorobek i nie ukrywa się pod tajmniczym nickiem.

SławeK
    Wojtek_P18
    Poziom 2  
    a na myslowicach na gieldzie bedzie takie cos?? bo na sosonowcu sie nie orientuje chodzi ci o gielde w milowicach??
    olecki
    Poziom 27  
    A SlaweK miał na mysli Arttoo.Zagadaj z nim na priv a reszta to tylko formalnosc.
    Pozdrawiam