Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wieża Sony RX88-co to jest za sprzęt

MBrando 13 Lis 2006 02:45 9166 14
  • #1 13 Lis 2006 02:45
    MBrando
    Poziom 9  

Witam i pozdrawiam wszystkich elektrodowiczów!

Chciałem zadać tu pytanie odnośnie sprzętu Sony, mianowicie miniwieży RX88. Wieża ta została wyprodukowana w 98r. Niestety nie mam do niej żadnej instrukcji obsługi ( no bo i niepotrzebna ), ale co gorsza danych technicznych ( a te by się przydaly). Problem polega na tym, ze nie wiem jaką moc ma to cos. W srodku siedzi scalak stk4221II na wzmacniaczu, kondensatory to jakieś wielkie nichicony 4700 (2 szt.). Transformator ma postac mniej wiecej sześcianu i waży 3,3kg, a cała ta wieza ok. 10-11 kilo(nie wiem dokładnie, bo moja waga waży tylko do 5kg:). Z tyłu na blasze ma napisane tak: Compact Disc Deck Receiver 230-240 V 50 Hz 240W.

Czy to jest zabawka, czy do tego można jednak cos podlączyc. Bo wydaje mi sie, ze zabawki sa lzejsze, ale z drugiej strony wieże to (przepraszam byle co), chociaż niektórzy mówią, ze dopiero te nowe tpo szajs, ate stare byly dobre.

PS. Speaker impedance 8-16 ohm, czy np. jakies Altusy do tego mozna podlączyć? Aha, i czy te 80 wat co jest napisane w pdf tego scalaka to mozliwe, żeby ta wieża taką moc wyciągała?

• Pomocny post
    #2 13 Lis 2006 13:55
    WojtekU
    Poziom 14  

Amplifier section
    MHC-RX88/RX99:
    DIN power output (rated)
    80 + 80 watts
    (8 ohms at 1 kHz, DIN)
    Continuous RMS power output (reference)
    100 + 100 watts
    (8 ohms at 1 kHz, 10%
    THD)
    Music power output (reference)
    170 + 170 watts
    (8 ohms at 1 kHz, 10%
    THD)

• #3 13 Lis 2006 14:39
    344979
    Usunięty  
  • Pomocny post
    #4 13 Lis 2006 15:28
    WojtekU
    Poziom 14  

1.powyższe dane wkleiłem z oryginalnej instrukcji obsługi (mogę wysłać całą)
    2.SONY to jeszcze nie jest chińska firma
    3.na temat fachowości i zarozumiałości "szamana" nie będę się wypowiadał

• #5 13 Lis 2006 15:41
    344979
    Usunięty  
  • #6 18 Lis 2006 15:46
    MBrando
    Poziom 9  

Szaman, czyli ta choinka ma 2*8 wat. To taki np. Amator 2 stereo ktory ma 2*10 lepiej sie sprawdzi jako wzmacniacz?

• #7 18 Lis 2006 15:51
    344979
    Usunięty  
  • Pomocny post
    #8 18 Lis 2006 20:02
    djlj24
    Spec od car audio

Heh starsze miniwieże Sony były naprawdę świetne. Przykład model 701 (i 801) - przetwornik C/A produkcji Burr Brown, końcówka na porządnym STK przy tym takie piszczydełko jak amator lub tosca chowały się pod stół. I tu wcale nie chodziło o głośność - te mini naprawdę sympatycznie grały.
    Mało tego słynny polski badziewnik zwany WS704 też przy tym wymiękał. Ponieważ Sony zrobiło porządnie wzmacniacz to nie boi się obciążeń o impedancji 4 omów i dzięki temu można głośniej pograć (a diorką 704 przy 4 omowych kolumnach co najwyżej można nasmrodzić w pokoju).

• Pomocny post
    #9 18 Lis 2006 23:46
    rufus4333
    Poziom 15  

Miałem kiedyś taką wieżę (RX99, to praktycznie to samo) i wcale nie jest to taki zabawkowy sprzęt. 80 wat? Nie wiem, nie mierzyłem. Jedno jest pewne, ani amator, ani tosca nie ma najmniejszego podejścia do tej wieży, tak w kwestii wykopu, jak i jakości brzmienia. Szaman, dałeś się nabrać na bas z Amatora? No to gratuluje... To co wydobywa się z Amatora i Toski to jakieś buczenie i dudnienie, stąd bierze sie to złudzenie potężnego basu. Reszta pasma też nie lepsza. Ten Soniak to przy tych aparatach krystalicznie czysto brzmiący grajek.

W zasadzie ta wieża ma tylko jedną poważną wadę: słaba korekcja(EQ, podbicie basu). włączenie tego drastycznie podnosi poziom szumów. Na szczęście można wszystkie te bajery wyłączyć i jest dobrze.

Aha, i Altusy będą śmigać pod nią jak marzenie.

Pozdrawiam.

Rafał.

• Pomocny post
    #10 19 Lis 2006 00:31
    wiezlak
    Poziom 35  

Kolego s_z_a_m_a_n - weźże zajrzyj do noty aplikacyjnej STK4221II i zobacz osiągi tego scalaka. Dla uproszczenia podaję Ci LINK. Ta wieża może nie wyciągnąć rzetelnie 80W RMS z powodu zbyt małej mocy transformatora a i być może słabszej aplikacji, niż maksimum przewidziane dla tego scalaka. Gdyby jednak Sony zakładało, że ten wzmacniacz ma oddawać dużo mniejsze moce, to przecież nie dawali by doń tak mocnego scalaka (przez zwykłą oszczędność - czy fabrycznie ktoś daje silnik 2.0 v.16 do małego, ekonomicznego samochodu miejskiego?).

Czemu tak uparcie dziesiątkujesz realne moce niektórych konstrukcji - czy dlatego, że mają plastikową obudowę i nie wyszły z fabryki Unitry/Diory? Oczywiście, że są to sprzęty masowe, może się nie podobać charakterystyka oraz barwa dźwięku, wygląd itd., ale wieżyczka z poborem ponad 200W ma z pewnością więcej, niż kilka-kilkanaście W RMS na kanał.

• #11 19 Lis 2006 03:05
    344979
    Usunięty  
  • #12 19 Lis 2006 11:45
    dj master
    Poziom 21  

Witam kolegów , ja wypowiem sie o RX99.

Sprzęt duzy, ladne i duze trafo jak na 'wieże', STK potrafi wydobyć z siebie troche mocy, lecz manewry korekcji są ograniczone, co mi niezmienie przeszkadza.
    I jedyne co bym z niego zaadoptował to układ zasilania i układ koncowy.
    Te swiecidelka,ktorych nie brakuje poprostu psują wizerunek.

A co do mocy 80Watt (r=8 ) przy 1kHz i THD=10% taki chwyt marketingowy, choc teraz wszystkie mocy są podawane przy 1kHz.
    Ale udezenie ma, choc brakuje ewidentnie górnego pasma.
    Za ta cene jest nie warta rozmyslania, i wybrałbym jakas starsza wieże od Przyjaciół ze wschodu (Japan).

---

• #13 19 Lis 2006 21:15
    MBrando
    Poziom 9  

Zanioslem wiec te wieze do kumpla ktory ma Altusy 300 nowe(moze ze 3 lata uzywane) no i zaczelismy na tym grać. Na pewno sie nie zawiodłem, powiem wiecej: efekt był po prostu niesamowity, na pol regulatora chata trzęsła sie w posadach, a mozna bylo odkręcic na 27( skala tam jest do 30+max) i zadnych zniekształceń, ani przesteru, po prostu czysto, dynamicznie i potwornie głosno.

Kumpel mial piekny wzmacniacz Technicsa V300 ale jak graliśmy na moim wynalazku, to nic nie mowił, ale widzialem, ze nie bylo mu wesolo

Az nie wierzylem ze to tak zagra. Po dłuzszym graniu (glośnym) z wiatraka dmuchało jak z suszarki, znaczy ze sie grzeje, ale nic sie nie dzieje zlego.

Szaman, teraz to już se możesz gadać co chcesz, 0,0001Wat, już wiem, dzięki za wsparcie.

Dzięki serdeczne, koledzy WojtekU, djlj24, rufus4333, wiezlak wasze wypowiedzi były budujące i przydatne.

PS szaman: Amator nie zasługuje na to żeby lezeć pod ta wieza.

• #14 19 Lis 2006 21:43
    wiezlak
    Poziom 35  

Nie dziwne, że Twój kolega miał nietęgą minę - Technics SU-V300 ma 27W realnej mocy RMS przy 8ohm a pobór z sieci 110W (dane z Vintage Technics):D. Twoja wieżyczka ma spokojnie ze 2x większą moc. Dlatego też nie powinno się uogólniać - jak to czyni kolega s_z_a_m_a_n - że monolityczne wieżyczki są zawsze pod względem mocy "be" i że dopiero pojedyncze klocki są "cacy".

• #15 19 Lis 2006 23:12
    rufus4333
    Poziom 15  

To jest jak to sie mówi ostatnia seria dobrych wież, w tym RX88/99 jest porządny trafo, Nichicony(na 63V) w zasilaczu, końcówka mocy chłodzona wentylatorem. To nie była jakaś tania wieża, miała magnet z Dolby, bogaty zestaw wejść/wyjść i praktycznie wszystkie bajery, jakich oczekiwał nabywca, oprócz ceny, bo ten RX99 kosztował kiedyś dokładnie koszmarne 20 "baniek"

Zgadzam się całkowicie, że dzisiejsze miniwieże są bardzo słabe i tandetne, oszukane i co tylko, tyle, że nie wolno ich porównywać do wież produkowanych 10 lat temu. Wtedy nie było sprzętu za 700 zł z napisem 500 W, inne czasy, inne podejście...

Także MBrando, nie przejmuj sie opiniami, że 5, 10 wat, sam zweryfikujesz czy mocy Ci wystarczy. Aha, i mam nadzieje, że zdajesz sobie też sprawę z oczywistycz ograniczeń tego sprzętu.

Pozdrawiam.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo