Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

PCB w Protel 99SE, tworzenie obrysu płytki drukowalnej.

antyBrygadaW 13 Nov 2006 13:23 2557 12
Altium Designer Computer Controls
    antyBrygadaW
    Level 15  
    czy ktoś mógłby wyjaśnić jak tworzy się obrys płytki drukowanej w Protel 99SE? wycztałem, że rysuje się Line na warstwach Mechanical 4 i KeepOut...

ale jak to zrobię i później uruchamiam auto placera to umieszcza mi elementy poza obrysem (poza płytką), co jest nie tak?
  • Altium Designer Computer Controls
    Tdv
    Level 34  
    Obrys robi się na wrstwie KeepOut Layer. Autoplacery są do abni, trzeba układać ręcznie, temat wałkowany na okragło na forum.
    To samo dotyczy autoroutera.

Obrys musi być zamknięty, tzn. musi być ciągły, nie moe w nim być szczelin czy przerw, czyli trzeba rysować dokładnie.
    antyBrygadaW
    Level 15  
    a może wiesz gdzie ustawia się na stałe grubości linii na warstwach KeepOut i Mechanical 4?

mam jeszcze jedno pytanie - jak drukuje się warstwy PCB ale na czarno biało (ścieżki)? nie widzę nigdzie opcji i aktualnie drukuje mi w kolorze...
  • Altium Designer Computer Controls
    Tdv
    Level 34  
    Jak klikniesz rysowanie lini i zaczniesz ją "ciągnąć" to naciśnij tabulator - tam możesz zmienić grubość lini.
    W PrintPreview musisz kliknąć na aktulanym wydruku prawym klawiszem, wybrać Preferences i tam można ustawić czarn0-biały wydruk, jak też kilka innych ciekaweych rzeczy.
    Przeszukaj ten dzial forum, sproro było już w tym temacie napisane.
    antyBrygadaW
    Level 15  
    wszystko działa, a może wiesz jak w protelu pcb zwiększyć srednicę wszystkich pól lutowniczych bo na wydruku są wyraźnie za małe?
    antyBrygadaW
    Level 15  
    to nikt nie wie jak powiększyć pady (pola lutownicze) na całej płytce drukowanej?
    Tdv
    Level 34  
    Zaznaczasz wszystkie pady, klikasz na jednym dwa razy, w otwartym oknie wybierasz Global -> All Primitves na dole i jeszcze ustawiasz Selection The same, potem po lewej ustawiasz wymagane parametry padów i na OK.
    antyBrygadaW
    Level 15  
    działa oczywiście, wcześniej coś źle robiłem i nie chciało działać stąd to proste pytanie...

ale mam jeszcze jeden problemik, hole size editor nie działa... ustawiam sobie średnicę otworu w punktach lutowniczych (za pomocą w.w. edytorka), ale przy wydruku w czerni i tak punkty lutownicze są wypełnione, nie mają otworów w środku jak powinny, dlaczego?
    Tdv
    Level 34  
    Wiesz co to jest wyszukiwarka?
    Wszystko o co pytałeś było już na forum...
    Prin Preview klikasz prawym na wydruk i po prwej masz okieno, a w nim spis wszystkich warstw, klikasz na Multi Layer a potem na dole na move up, tyle razy, żeby ta warstwa znalazla sie w spisie na samej górze. Jeszcze po lewej musisz zaznaczyć Show Holes.
    antyBrygadaW
    Level 15  
    dzięki, oczywiście da się, ale mam jeszcze jeden problem
    rysuję sobie nowy element w edytorze bibliotek i dodaję jego
    piny...
    ale nie umiem przesunąć opisu pinu w inne miejsce, jak to
    zrobić?

konkretnie, piny mają numery i opisy, numery pojawiają się nad
    pinem, a opisy z boku no i nie mogę ich przesunąć nieco wyżej,
    jak wiecie jak proszę o info.
    Tdv
    Level 34  
    Nie da się przesunąć wyżej. Z tego co pamiętam można odsunąć w bok, opcja miała nazwę coś w stylu *Margin* ale dokładnie nie pamiętam.
    krzysiekleb
    Level 1  
    jakim narzedziem rysuje sie w protelu ten obrys plytki ? bo rysuje narzedziem "PlaceFill" ale to chyba nie to,bo po rozmieszczeniu elementow, chce wybrac autoroute i sie wiesza ;/