Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

regulacja obrotów silnika indukcyjnego (500W)

kriskolo 17 Nov 2006 09:25 28456 49
e-mierniki
 • #31
  nawigator5
  Level 11  
  Ktoś się orientuje czy tym regulatorem firmy DOSPEL można wysterować transformator 220/12V /50W ? ..bo mam na dachu wyciąg "kominowy" zbudowany we własnym zakresie na bazie silnika prądu stałego 12V / 35W (od nawiewu ogrzewania z Daewoo nubiry). Pracuje b. dobrze, ale mogłem zrobić tylko dwie pozycje regulacji 100% i 50% czyli 6V.. Chciałbym regulować obroty płynnie. (od ~10% do max). Albo czym innym można wysterować transformator jak dla w/w zastosowania ?
 • e-mierniki
 • #32
  cyruss
  Level 30  
  1. Każdy prosty układ z tyrystorem czy triakiem typu "ściemniacz" może służyć do regulacji niewielkich silników czy transformatorów (rzędu 100 W), szczególnie obciążonych wentylatorem czy pompą odśrodkową. Przy b. małej mocy silnikach (kilka - -naście W) dla stabilnej pracy może być konieczne wstępne obciążenie żarówką, stąd minimalna moc podawana w parametrach (podtrzymanie triaka przy indukcyjnym obciążeniu).
  2. NIE MA układu umożliwiającego regulację silnika indukcyjnego od zera, nawet falowniki U/f to tylko kilkanaście - -dziesiąt % zakresu regulacji.
  3. Pompa o mocy 500 W wymaga juz bardziej skomplikowanego układu regulacji, np ze sprzężeniem zwrotnym prędkościowym. Poza tym silnik tej mocy zasilany napięciem z dużą zawartością harmonicznych będzie się przegrzewać. No i do chłodzenia musi mieć oddzielny wentylator (ten na osi nie wystarczy przy małych obrotach).
  4. Dla dobrania właściwego urządzenia do regulacji trzeba więcej informacji niż tylko "pompa i wentylator 500W". Jaki silnik? Jaka pompa? Jaki wentylator? Jaki sposób rozruchu? Ile faz? Jaka potrzebna stabilność obrotów? Jaki zakres regulacji (max to 50% i to z niestabilizowanymi obrotami przy siln. indukcyjnym). Itd, itp.
  5. Kity Jabela (przynajmniej te które składałem) są na poziomie konstrukcji mało doświadczonego amatora, od zbyt cienkich scieżek, za małych otworów i punktów lutowniczych zaczynając, prze złe dobranie mocy oporników, po niezgodne z regułami bezpieczeństwa i zagadnieniami chłodzenia układy ścieżek i elementów oraz mocno naciągane parametry urządzenia.
 • #33
  nawigator5
  Level 11  
  Ale w "nowoczesnych" pralkach automatycznych stosuje się silniki bezkomutatorowe i muszą być one jakoś zasilane "falownikowo" lub podobnie... bo przy max. prędkości wirowania na poziomie 1400-1500 obr/min. wszystko odbywa się płynnie od 0 - do max. obrotów. A te obroty na osi silnika muszą byc i są duże... bo każdy wie jaką średnicę ma kółko pasowe przy silniku a jak duże jest na bębnie.... (10 - 15 krotna różnica). Więc może odwiedzić jakiś serwis czy z innego źródła zdobyć taki moduł-falownik odpowiedzialny za obroty ? a nad sterowaniem tego pobawić się... ?
 • #34
  fantasta
  Level 29  
  cyruss wrote:

  2. NIE MA układu umożliwiającego regulację silnika indukcyjnego od zera, nawet falowniki U/f to tylko kilkanaście - -dziesiąt % zakresu regulacji.
  .


  Z tym sie nie zgodze. Testowalem sobie falownik wlasnie na takiej regulacji i rozpedzalem silnik od 0% do 10% z rodzielczoscia 1% i wszystko chodzilo. Nawet na 5% nie bylem w stanie zatrzymac silnika reka.

  Takze to dziala.
 • e-mierniki
 • #35
  mrrudzin
  Level 39  
  Quote:

  2. NIE MA układu umożliwiającego regulację silnika indukcyjnego od zera, nawet falowniki U/f to tylko kilkanaście - -dziesiąt % zakresu regulacji.

  A sterowanie wektorowe?
  Nie ma najmniejszego problemu żeby uzyskać pełny moment przy zerowej prędkości. Trzeba tylko zapewnić chłodzenie (bo wentylator sprzężony z wałem silnika nie obraca się wystarczająco szybko).

  W przypadku sterowania U/f również można uzyskać prędkości bliskie (lub równe zero). Trzeba jednak zmodyfikować troche układ sterowania.
 • #36
  janek1815
  Level 38  
  tutaj macie plytke czy jest poprawna nie wiem gdyz tak jak pisalem nie zbudowalem tego z braku czasu

  aha potencjometr 220k z wlacznikiem dioda w okolicach triaka to diak

  Dodano po 29 [sekundy]:

  regulacja obrotów silnika indukcyjnego (500W)

  Dodano po 3 [minuty]:

  reguluje tym taki wentylator :
  regulacja obrotów silnika indukcyjnego (500W)
 • #37
  cyruss
  Level 30  
  NIE MA układu umożliwiającego regulację silnika indukcyjnego od zera, z tej prostej przyczyny że aby nie przekroczyć indukcji w rdzeniu, zmieniając f trzeba proporcjonalnie zmieniać i U. Regulację w górę ogranicza wytrzymałość napięciowa izolacji, regulację w dół ogranicza przekrój (a raczej wytrzymalość termiczna) drutu. Po prostu silnik o mocy P = Un * In zasilany napięciem 0,1 Un musi pobrać prąd 10 In żeby oddać tę samą moc (w dużym uproszczeniu). Łatwiej uzyskać moment obrotowy zbliżony do znamionowego, no ale rozpisując się o szczegółach trzeba by wyłożyć teorię silnika asynchronicznego....
  Silnik kręcić się będzie, ręką go nie zatrzymasz, ale co z jego charakterystyką mechaniczną? Robiłeś jego próby na hamowni, np zdjęcie charakterystyki obrotów w funkcji momentu z jednoczesnym pomiarem parametrów elektrycznych? Oczywiście cały czas mowa o normalnym silniku, nie jakimś specjalnie konstrukcyjnie przystosowanym do regulacji.

  Dlatego tam gdzie w przemyśle jest potrzebna regulacja w szerokim zakresie najczęściej są stosowane silniki prądu stałego zasilane z przekształtników tyrystorowych (lub innych). To wiele problemów upraszcza. Oczywiście silnik taki nieco się różni od normalnego silnika DC, ma np własny wentylator kręcony oddzielnym silniczkiem, blachowany stojan (harmoniczne) itd. Bywają i przetwornice częstotliwości, ale zwykle do regulacji w górę, nigdy od zera. Łatwiej wzmocnić izolację niż upchnąć w silniku wielokrotnie grubszy drut.

  A co do pralek to jak dotąd te które nie mają płynnej regulacji obrotów są pędzone silnikiem indukcyjnym wielobiegowym, a te które ją mają są pędzone silnikiem uniwersalnym szeregowym (czyli komutatorowym, podobnym jak w odkurzaczu) z prądniczką tachometryczną w układzie sprzężenia zwrotnego dla uzyskania stabilnej pracy, napięcie reguluje zwykły triak sterowany mikroprocesorem. A co do zaje*** obrotów, to silnik indukcyjny zasilany z 50 Hz nigdy nie będzie miał obrotów większych od 3000, co innego szeregowy, może mieć i 50 000. Może i istnieją inne pralki, ale ja jak dotąd spotkałem tylko takie. W espu nie stosuje się rozwiązań przemysłowych, po prostu są za drogie.

  A prosty wentylatorek można regulować równie prostym ściemniaczem na triaku z diakiem. Tylko dzięki temu że charakterystyka mechaniczna wentylatora jest taka, że silnikowi nie grozi utyk. Zawsze się ustali jakiś stan równowagi. Podobnie z pompą odśrodkową. Co najwyżej przy długotrwałych małych obrotach silnik się spali (marne chłodzenie + zwiększony prąd). Wprawdzie ani to liniowa, ani dokładna, ani stabilna - ale jakaś regulacja to jest.
 • #38
  mrrudzin
  Level 39  
  Quote:

  NIE MA układu umożliwiającego regulację silnika indukcyjnego od zera,


  Napisze jeszcze raz - a sterowanie wektorowe?

  http://www.elmark.com.pl/general/magazyn/EP_09_2000_wektor.pdf


  Widziałem silnik (indukcyjny) pracujący przy zerowej prędkości (na wał był nawinięty sznurek, na którym przez układ bloczków wisiało wiaderko.)
  Układ dobrze radził sobie również w stanach dynamicznych.
  Do tego pomiary potrzebne do układu regulacji odbywały się za pomocą obserwatorów (bez konieczności pomiarów prędkości).


  W przypadku sterowania U/f - ograniczenie dolne wynika również z przyjętego modelu silnika. W modelu brakuje bowiem rezystancji. O ile przy dużych prędkościach (a więc częstotliwościach) rezystancja ma marginalne znaczenie (i przede wszystkim jest zmienna w czasie (rezystancja uzwojeń zmienia się chociażby na skutek ich nagrzewania)), o tyle przy małych jej "waga" się zwiększa (gdyż reaktancja jest liniowo zależna od częstotliwości XL = w*L).
 • #39
  janek1815
  Level 38  
  cyruss wrote:

  Silnik kręcić się będzie, ręką go nie zatrzymasz, ale co z jego charakterystyką mechaniczną? Robiłeś jego próby na hamowni, np zdjęcie charakterystyki obrotów w funkcji momentu z jednoczesnym pomiarem parametrów elektrycznych? Oczywiście cały czas mowa o normalnym silniku, nie jakimś specjalnie konstrukcyjnie przystosowanym do regulacji.


  akurat teraz zajmujemy sie wentylatorami i powyzszy regulator jest ok aby zapewnic stabilna regulacje.
  teraz pytanko do znawcow czy da sie to podlaczyc w prosty sposob do procka tzn. chcialbym zmienic potencjometr na..... sam nie wiem na co tylko nie piszcie ze mam sobie zrobic wykrywanie przejscia przez zero i do procka dolaczyc optotriak i triak i bedzie ok poniewaz przeprowadzilem kilka prob i zadna sie nie udala. chodzi o sterowanie takiego wentylatora a mam ich kilka lub dmuchawy do pieca
 • #40
  cyruss
  Level 30  
  Układzik wygląda na skomplikowaną do granic możliwości wersję ściemniacza. W najprostszej wersji układ taki zawiera potencjometr (jako regulowany opornik), kondensator, diak i triak i też działa. Tutaj, ponieważ potencjometr jest podłączony jako potencjometr, nie opornik regulowany, nie za bardzo da się to zastąpić czymś prostym i tanim z optoizolacją. W prostym ściemniaczu można dać fotopornik + żarówkę (ew. LED). Tutaj nie. Chyba jednak zostaje tylko optotriak z triakiem i synchronizacja z sinusoidą czyli wykrywanie przejścia przez 0. Przynajmniej tak to robią w fabrycznych układach regulacji fazowej.
  Dlaczego Ci to nie działało? Jak się zachowywało? I czy układ z płytki działał choćby w pająku? To pomysł własny czy z jakiejś książki bądź odrysowany z jakiegoś urządzenia?
  Usiłowałem kiedyś zrobić regulację silnika klatkowego z fazą pomocniczą kondensatorową 200W na bazie najprostszego ściemniacza, działało to w miarę stabilnie dopiero po dodaniu elementów RC równolegle do triaka oraz zwiększeniu składowej czynnej prądu obciążenia (żarówka 40W równolegle do silnika). Bez tego silnik szarpał i bił bezpieczniki. Oczywiście nie było mowy o powolnym rozruchu, start był od wyłącznika załączającego pełne napięcie na silnik, potem się go otwierało i możliwa była niewielka regulacja. No ale to cena uproszczenia elektroniki.
 • #41
  janek1815
  Level 38  
  jest to przerysowany uklad z regulatora dospela za okolo 100zl i to dziala tylko ten ktory jest wyzej napisalem ze nie dzialal bo go nie sprawdzalem mam zamiar go powielic na tej plytce ktora narysowalem wyzej w kilku sztukach jutro zrobie foto jak wyglada oryginal
 • #42
  pablosh
  Level 2  
  Witam, zrobilem uklad wg schematu (plytki) jaka zamiescił kolega janek1815, elementy wszystkie takie jak na schemacie, dioda sterujaca bramke triaka dalem 1n4007. Docelowo miał regulowac 245W wentylator Dospel'a w nagrzewnicy 27kW. Wytestowałem go w domu na wentylatorze stojakowym(zwykly, taki przenosny) i wentylator nie osiagal nawet polowy obrotow jaki normalnie posiadał, regulacja potencjometrem 220k dziala u mnie tak ze od pewnego polozenia pot, went sie zalacza, jego obroty wzrastaja, ale wydobywa sie z silnika "buczenie", na zwyklym odkurzaczu (350W)to samo, podłaczylem tez wiertarke 600W do testu i ona osiagała swoje obroty maks - regulacja obrotow byla w przedziale 80%-100%,a byloby fajnie gdyby to bylo od 40%, oczywiscie wiertarka zalaczala sie przy 80% bez buczenia wczesniej. Spotkal sie ktos z tym problemem? Sa jakies rozwiazania? Pozdrawiam.
 • #43
  janek1815
  Level 38  
  witam maly problem na schemacie nie wiedzialem ze ktos to bedzie robil ta dioda to jest DIAK a nie dioda wiec moze tutaj jest problem, widze ze uzywamy podobnych urzadzen tylko ja mam nagrzewnice 3 * 48kW Euroheat
 • #44
  cyruss
  Level 30  
  Info dla próbujących powielić tą płytkę: to coś na dole opisane Comment to oprawka bezpiecznika. Drugie Comment przy triaku to diak. Układ ma dwa zaciski i jak każdy ściemniacz włączany jest szeregowo z obciążeniem. W tym konkretnym przypadku wygląda na to że był włączany od strony zera sieci - jeden zacisk ma oznaczenie N. Drugi zacisk ma oznaczenie W - jak wentylator czy wyjście.
  Ponieważ cały układ jest na potencjale sieci zasilającej należy zapewnić odpowiednią izolację - metalowe elementy potencjometru nie mogą być dostępne dla dotyku. Nakrętka musi być albo schowana w obudowie albo osłonięta gałką o średnicy przynajmniej 2 cm mocowaną na osi śrubką. Oś w tym przypadku MUSI być plastikowa. W przypadku gałki "na wcisk" oś także MUSI być plastikowa a nakrętka MUSI sie mieścić wewnątrz obudowy, otwór w obudowie na oś nie powinien być większy niż o 1 mm od średnicy osi.
  Za wyjątkiem specjalnych wykonań, odpowiednio oznaczonych, typowy potencjometr nie zapewnia wymaganego poziomu izolacji pomiędzy ścieżką oporową a resztą.
 • #45
  pablosh
  Level 2  
  Witam, zamontowałem diaka zamiast diody, wyprobowalem na wentylatorze nagrzewnicy i tak... Osiaga swoje obroty maksymalne, tylko ze regulacja jest w bardzo niewielkim zakresie oceniam na 90-100%, zjezdzajac jeszcze nizej galka potencjometra obroty wentylatora staja sie niestabile tzn, raz wskakuje na wyzsze obroty raz na nizsze i tak naprzemiennie np. 70% i 90%; maly ruch w dol potencjometrem po tym etapie wylacza wentylator.Tak samo dzieje sie na wentylatorze pokojowym-stojakowym i wiertarce 600W. Dałem diaka o symbolu DB4.
  Janku1815 czy na twoich regulatorach sprawa wyglada podobnie? Czy regulacja oryginalem Dospela wentylatora nagrzewnica wyglada jak u mnie? Podlaczylem uklad wg instukcji cyruss'a, tj w przewod zerowy.Pozdrawiam.
 • #46
  fantasta
  Level 29  
  Ja nie sadze ze tak powinno byc. Na wiertarce czyli silniku komutatorowym powinien byc pelen zakres lub ograniczony aby nie zjechac do zera chociaz w tym przypadku nic by sie nie stalo.

  Najlepiej jakby autor plytki sprawdzil jeszcze raz wzor.

  A tak na marginesie moj regulator dziala bardzo sprawnie. Dalem 133nF /400V oraz 82 Ohm/2W oraz szeregowo rezystor z potencjometrem (nie pamietam jaki, ale chodzi aby nie zjechac z regulacja do zera)
 • #47
  otomeko
  Level 15  
  kriskolo wrote:
  jak sposób - w najprościej a zarazem skutecznie - regulować obroty silnika indukcyjnego o mocy około 500 W w zakresie 0~max
  Proszę o schemat ideowy i opis części (symbole)


  myślę że najlepiej wartością skuteczną, czyli jakiś prosty układ na triakach bądź tyrystorach
 • #48
  janek1815
  Level 38  
  witam diak ma symbol DB3 znalazlem brakujacy kawalek sciezki po porownaniu z oryginalem. Prosze o sprawdzenie czy uklad dziala

  regulacja obrotów silnika indukcyjnego (500W)
 • #49
  BolzZ
  Level 26  
  a czym jest ten prostokat na dole, i jakiej wartosci potencjometr jest uzyty do regulacji? "WN" to podlaczenie wentylatora ?
  co to za dioda tam kolo rtiaca?
 • #50
  fantasta
  Level 29  
  Wszystko wyjasnione jest w postach wyzej.