Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

antena ZL Special z przewodu 300OHm lub inna na CB

13 Lis 2006 15:26 10021 9
  • Poziom 28  
    Cześć!

Robił ktoś tą antenkę? jakie odczucia? Chciałem zrobić coś dość sprawnego i niewielkiego na pasmo CB - potrzebna łaczność z "bazą". Niestety nie mogę zastosować anteny 5/8 na kominie - ponieważ w wynajmowanej chałupie komin jest nieciekawy i obawiam się, że może go zwiać wraz z anteną. Innych możliwości (np ściana bez przyłacza energetycznego) nie mam. Pozostaje mi jakaś niewielka, a w miarę sprawna antena, którą chcę zawiesić w ogródku ok 3 - 4m nad ziemią. Robiłem testy z najzwyklejszym dipolem - niestety jest za słaby - pomimo iż ja odbierałem "bazę", "baza" mnie nie słyszała.

Czy możecie mi doradzić jaką antenkę wypróbować? ZL Special, a może coś innego?
    Czy wykonał ktoś ZL Special z drutów - tj przewód symetryczny 300 OHm?

Pozdrawiam
    Jap
  • Poziom 21  
    cześć,robiłem kiedyś ZL specjal na pasmo CB,była to konstrukcja z listew i na niej odpowiednio zamocowany przewód 300om płaski TV,ale nie byłem z niej zadowolony gdyż gabarytowo była duża,a powinna być zamocowana pionowo,wysoko nad ziemią i obrotowa.Miałem problemy z uzyskaniem dobrego SVR,w sumie sprawowała sie gorzej niż 5/8 lambda,jej zaletami natomiast są kierunkowość i mała emisja harmonicznych,życze powodzenia w konstruowaniu,pozdr.
  • Poziom 28  
    o kurcze... więc nie ma co się za nią zabierać... chciałem ją rozciągnąć pomiędzy ścianą domu a drzewem (brak konstrukcji nośnej).

A co z antenkami magnetycznymi? ma ktoś jakieś doświadczenia?
  • Poziom 20  
    Witaj.
    Właśnie buduje magnetyczną. Zrobiłem pierwsze próby z balkonu i jestem zdecydowanie zadowolony. Na dzień dzisiejszy pętla główna ma średnicę ok 90cm i pracuję w położeniu horyzontalnym. Stroi mi się na swr 1,4 ale będę kombinował z pętlą sprzęgającą. Jak na te wymiary i usytuowanie 1 piętro 4 piętrowego bloku na dodatek pomiędzy innymi blokami sprawdza się zdecydowanie lepiej niż boomerang i mobilowa. Problem z przestrajaniem kondensatora oczywiście nie jest do pominięcia ale dla pracy w podstawowym paśmie cb praktycznie nie muszę go ruszać po zestrojeniu na 20 kanał. swr do max 1,6.

Niestety koszt tej anteny w częściach to ok 150 zł + kilkanaście godzin kombinowania :) Najdroższym elementem jest rura miedziana ok 60 zł
    Poza tym własnej konstrukcji kondensator z napędem.

Jak by tylko było możliwe to postawił bym 5/8 ale nie ma na bloku instalacji piorunochronnej i nie będę ryzykował:)

Pozdrawiam
    Piotom0
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Albo jeszcze inaczej.

Pionowy dipol otwarty, ktory sklada sie z 2 rurek (najlepiej aluminiowych) o dlugosci 2,75m. kazda.
    Takie rozwiazanie mam do dzis na dzialce w lesie i dziala - SWR nie mierzylem, bo nie mam takiej potrzeby ;)

Chyba, ze piszac "najzwyklejszy dipol" miales wlasnie taki na mysli. U mnie dziala.
    Na poczatek mozesz zastosowac zamiast rurek jakis drut i metoda prob i bledow znalezc miejsce dla tej konstrukcji.

Od biedy, nawet sam promiennik o dl 2,75m.

> "Jak by tylko było możliwe to postawił bym 5/8 ale nie ma na bloku instalacji piorunochronnej i nie będę ryzykował"

Mieszkam w czteropietrowym budynku bez instalacji odgromowej, dookola wyzsze z instalacja.
    I tak pioruny tluka mi w trawnik i schody przed wejsciem (na ogol palac w kompie zasilacz, pamieci, karte sieciowa i modem -zewnetrzny - kablowy), wiec tu nie ma reguly ;)
    Na dachu mam ze 3 anteny na dosc wysokim maszcie (kiedys 10m., teraz moze 5) i nigdy nie mialem problemu.
    Niestety nigdy nie chce mi sie podlaczyc jakiejs "bańki" odgromowej do instalacji anteny GP, wiec robi sie ciemno - radio odpinam... Kilka razy lecace iskry z przewodu mnie zaniepokoily, ale przez 16 lat nic sie nie stalo (no, moze kilka razy dostalem po nodze).
  • Poziom 20  
    W temacie ochrony odgromowej to na Tym Forum każdy ma odmienne zdanie:) Nie będę odstawał od reszty i masztu na dach bez instalacji nie postawie :)
    Rzeczywiście jeżeli masz miejsce to pobaw się drutem i kablem. Trochę cierpliwości i możesz osiągnąć dobre rezultaty. Poczytaj na temat delta loop może to rozwiązanie Ci będzie odpowiadać.
    Zawsze można wrócić do pracochłonnych rozwiązań. Moja antena nie jest popularna w Polsce ale kilka osób jej używa i sobie chwali.
    Niewątpliwą zaletą są mniejsze zakłócenia przy odsłuchu i nie zakłócanie sąsiadom TV.
    Piotom0
  • Poziom 28  
    PIOTOMO - bardzo łądnie Ci to wyszło! Gratuluję! POczytałem kapkę o tych antenach i okazuje się, że mają sprawność podównywalną do dipola - a ja właśnie takiego testowałem (2 druty Cu fi 2,2mm po 2,75) i niestety nie zdał egzaminu :o( ... coś czuję że bez 5/8 nie dam rady dolecieć do "bazy"
  • Poziom 20  
    Witajcie.
    Dzięki ale projekt nie jest jeszcze skończony więc nie wiele mogę o nim powiedzieć.

Docelowo będzie miała zamienioną pętlę sprzęgającą Typu Faraday loop na stroik gamma. Po zamianie oczekuje, że zestroi się do 1,1.
    Po każdej zmianie położenia anteny na balkonie muszę ją dostrajać - docelowo próby będę robił na dachu - na razie pogoda nie nastraja do zabaw na świeżym powietrzu.

Mam mały problem z zamontowaniem jej w pozycji horyzontalnej.
    Będę musiał zrobić konstrukcję ze złączek PCV.

Strojenie zrobiłem na silniku krokowym z przekładnią ślimakową i kółkiem zębatym. Steruje go za pomocą przełącznika obrotowego załączając poszczególne pasma fazowe. Dokładność ustawienia kondensatora to ok 0,125 stopnia.
    Próbowałem z silnikiem prądu stałego ale kilka kółek zębatych wprowadza spory luz i silnik nie hamuje od razu w najlepszym położeniu - trzeba kilka razy go dostrajać.
    Jedynym mankamentem zastosowania silnika skokowego jest potrzeba prowadzenia oddzielnych 5 przewodów, ale rekompensuje to precyzja ustawienia kondensatora.

Pierwsze próby przeprowadzone na antenie zrobionej z kawałka kabla RG i starego kondensatora - zachęciły mnie do zbudowania konstrukcji z miedzi i kondensatora strojonego zdalnie.
    Mam nadzieję, że ta konstrukcja popracuje trochę na dachu i będę mógł podzielić się spostrzeżeniami.
    W pozycji pionowej raczej nie będę na niej pracował, ale nie wykluczam, jeżeli osiągnie dobre wyniki w poziomej, zbudowanie obrotnic.

Firma MFJ produkuje takie anteny i cieszą się dobrą opinią
    http://www.mfjenterprises.com/products.php?prodid=MFJ-1786

zdjęcie po zdjęciu osłony:

Jeżeli chciałbyś zbudować ją niskim nakładem kosztów to zrób ją z grubego kabla koncentrycznego i starego kondensatora. http://www.iri.tudelft.nl/~geurink/magnloop.htm
    Tak jak na stronie tyle że zastąp rurkę miedzianą kablem.
    Zajmie Ci to 4 godziny.
    Jeżeli efekty Cię nie zadowolą zrobisz coś innego.

Pozdrawiam
    Piotom0
  • Poziom 28  
    o kurka - ale cena w MFJ jest kosmiczna....
  • Poziom 12  
    Cześć
    Piotom0 - fajna konstrukcja , mam nadzieję, że podzeilisz się wynikami swojej pracy. Korci mnie żeby zrobić taką antenkę ale jak do tej pory nie znalazłem dobrego opisu.

Ta Twoja konstrukacja nie wygląda gorzej niż MFJ więc jeżeli będzie się spisywać to poproszę o dokładną dokumentację.

ftdi