Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piec kaflowy na prąd

lukiiiii 13 Lis 2006 16:03 10470 19
  • #1 13 Lis 2006 16:03
    lukiiiii
    Poziom 25  

Posiadam piec kaflowy wyposazony w 3 grzalki po 1KW kazda, zastanawiam sie jak by mozna bylo podlaczyc jakis regulator/termostat zeby to automatycznie dzialalo, wiem ze jest to dosc trudne bo piec dziala tylko w nocy i napewno nie ma mowy o regulacji temperatury co do 1 stopnia. Zastanawiam sie nad jakims termostatemz z duza histereza np zalaczenie przy 17 stopniach wylaczenie przy 21, co wy na to? albo moze odpowiednie zalaczanie 1,2 albo 3 grzalek odpowiednio do temperatury?

• #2 13 Lis 2006 16:26
    sp5wcx
    Poziom 33  

Cholera, taki piec ma baaaardzo dużą bezwładność cieplną. Jak termostat wyłączy Ci go przy temperaturze w pomieszczeniu 21 stopni, to przez kolejne parę godzin bęcie Ci nadal ogrzewał pomieszczenie oddając ciepło zakumulowane w swoim wnętrzu. do takiej regulacji jednak lepiej nadają się grzejniki o małej bezwładności. Piece kaflowe mają jednak tą zaletę, że włączasz go przy taniej taryfie "nocnej", a potem wyłączony w dzień oddaje zakumulowane "tanie" ciepło.

• #3 13 Lis 2006 16:32
    lukiiiii
    Poziom 25  

Problem polega na tym ze musze wiedziec dzien wczesniej czy bedzie mi zimo czy nie nastepnego dnia. Pozostaje sledzic prognoze pogody, Ewentualnie moge sie troche poratowac w ciagu dnia mam 2 godziny taniego pradu.

A moze cos jednak da sie wymyslec?

• #4 13 Lis 2006 17:25
    sp5wcx
    Poziom 33  

Jakiś program na sterownik napisać, coby uczynił układ "inteligentnym". Byłby zaszyty w nim model cieplny pieca i pomieszczenia ogrzewanego. Sterownik znając temperaturę na zewnątrz, temperaturę w pomieszczeniu i temperaturę zasadniczych części pieca odpowiednio wyliczał by z jakim wyprzedzeniem wyłączać piec. Na podobnej zasadzie działają zabezpieczenia dużych jednostek transformatorowych, gdzie na podstawie modelu cieplnego zabezpieczenie przewidzi kiedy na przykład transformator osiągnie niebezpieczną temperaturę i odpowiednio wcześniej da sygnał obsłudze.
    Ale to byłby przerost formy nad treścią, choć zabawy z takim układem byłoby co niemiara.

• #5 13 Lis 2006 20:49
    lukiiiii
    Poziom 25  

Czyli nalezalo by umiescic 3 czujniki temperatury, w pomieszczeniu, na zewnatrz i na/w piecu i monitorowac np co 15min

• #6 14 Mar 2009 16:58
    musaschi
    Poziom 2  

Witam mam pytanie planuje przerobić 3 piece kaflowe na prąd które do tej pory chodziły na węgiel nie posiadam siły w domu tylko zwykły prąd chciałbym zapytać jak to zrobić i co mi do tego potrzebne

• #7 14 Mar 2009 20:26
    Magister_123
    Poziom 32  

Jaką masz moc przydzieloną przez ZE?
    Czy posiadasz drugą taryfę?
    Skromnie licząc po 2 KW na piec to wychodzi 6KW łącznie. Wątpie żeby jedno fazowa instalacja tyle wytrzymała. Dochodzą do tego inne odbiorniki i zapotrzebowanie rośnie do minimum 7KW.
    Zasilanie 3x2,5 mm2 na każdy piec i do tego zabezbieczenie B16.
    Oczywiście spirale grzejne i jakiś ''sterownik'' do tego.
    Nigdy tego nie montowałem więc więcej szczegułów przytoczyć nie mogę.

• #8 14 Mar 2009 20:32
    musaschi
    Poziom 2  

Niewiem jaka ale raczej mało bo 2 grzejniki po 1.5 kw i dzbanek na wode zaloncze to wybija stopki taryfy nocnej niemam a palenia węglem mam juz dość może piece akmulacyjne?

• #9 14 Mar 2009 20:41
    Aleksander_01
    Poziom 39  

Ten temat to chyba żart, 2 kW na piec. Ten piec ma grzać czy ma być ogrzewany. Człowieku "kup se" zwykłego "olejoka" i będziesz miał ciepełko. Czy piszący w tym temacie wiedzą jak taki piec ma zbudowane kanały, lub jak działa . Proponuję od razu równoległy remat "dlaczego zapałkami nie mogę zagotować wody w wiaderku".

• #10 14 Mar 2009 21:00
    serwis
    Poziom 37  

Aleksander_01 napisał:
    Ten temat to chyba żart, 2 kW na piec. Ten piec ma grzać czy ma być ogrzewany. Człowieku "kup se" zwykłego "olejoka" i będziesz miał ciepełko. Czy piszący w tym temacie wiedzą jak taki piec ma zbudowane kanały, lub jak działa . Proponuję od razu równoległy remat "dlaczego zapałkami nie mogę zagotować wody w wiaderku".

W tym momencie się z Tobą Szanowny Kolego nie zgadzam :D

Jak mieszkałem u rodziców, to w pokoju był piec kaflowy.
    Miał zamontowane 3 grzałki po 1,5kW, załączane każda osobno.
    Co prawda, mieszkanie nie było duże, ca. 40m², ale przy najtęższych zimach, jakie panowały na Wybrzeżu, dwie grzałki wystarczały w zupełności. Sterował tym tylko termostat wewnętrzny, ale to były czasy, gdzie jeszcze wszelkiego rodzaju elektroniczne regulatory były w powijakach.

Oczywiście, przed operacją wstawienia grzałek, należy piec przebudować wewnątrz, ale tym tematem dobry zdun powinien się zająć.

• #11 14 Mar 2009 21:14
    Aleksander_01
    Poziom 39  

[quote="
    Oczywiście, przed operacją wstawienia grzałek, należy piec przebudować wewnątrz, ale tym tematem dobry zdun powinien się zająć.[/quote]

Dopiero Ty piszesz tak istotną rzecz jak przebudowa, można powiedzieć że wtedy robi się akumulacyjny.

• #12 14 Mar 2009 21:19
    serwis
    Poziom 37  

A jak sobie wyobrażasz inaczej ?:D

Przecież ten "kaflowy kloc" żeby oddał ciepło, to najpierw musi go pobrać. :D A żeby nie było strat kominowych, tak jak przy normalnym opalaniu, no to trzeba konstrukcję poprawić.

• #13 14 Mar 2009 21:24
    niutat
    Poziom 37  

Tylko po co chcecie koniecznie grzać ten piec ?, połowa mocy pójdzie w fundament albo w ściany zależy jak jest zbudowany.

• #14 14 Mar 2009 21:31
    serwis
    Poziom 37  

niutat napisał:
    Tylko po co chcecie koniecznie grzać ten piec ?, połowa mocy pójdzie w fundament albo w ściany zależy jak jest zbudowany.

Po pierwsze to nie na temat, po drugie, co to ma za znaczenie, co będzie grzał ?
    Do tej pory grzał na węgiel i było dobrze, to i teraz nic się nie zmieni.

Może jest to piec zabytkowy, i zamiana na inne źródło ciepła nie przypadnie użytkownikowi do gustu ?

• #15 14 Mar 2009 21:40
    niutat
    Poziom 37  

serwis napisał:
    niutat napisał:

Po pierwsze to nie na temat, po drugie, co to ma za znaczenie, co będzie grzał ?
    Do tej pory grzał na węgiel i było dobrze, to i teraz nic się nie zmieni.

Może jest to piec zabytkowy, i zamiana na inne źródło ciepła nie przypadnie użytkownikowi do gustu ?

No tak, przerobić zawsze można nawet jak się nie ma "siły" w domu. :wink:
    Jeśli do tej pory grzał na węgiel to niezupełnie nic się nie zmieni;
    http://www.instalacjebudowlane.pl/3742-23-40.htm
    A to nie są koszty ogrzewania takim przerobionym piecem.

• #16 14 Mar 2009 22:22
    musaschi
    Poziom 2  

Dzieki wielkie za podpowiedzi ale mi to obojetne jak bede grzal chce jakos najprosciej ogrzac dom 50 m/2 mam 3 piece kaflowe i slaba instalacje ile piec akmulacyjny pobiera mocy?

• #17 14 Mar 2009 22:41
    niutat
    Poziom 37  

Zastosowanie grzejników akumulacyjnych ma sens tylko wtedy gdy masz taryfę nocną. Tak czy inaczej z jednej fazy nie ogrzejesz takiego mieszkania.
    P.s.
    Takie piece mają moc mniej-więcej od 1,5 do może 7-8kW.
    Jeśli piec akumulacyjny ma pracować tylko w taryfie nocnej to jego moc musi być dwa razy większa niż zapotrzebowanie na moc w normalnej taryfie.

• #18 14 Mar 2009 22:50
    balonika3
    Poziom 36  

Witam. Dyskusja zeszła trochę na inny tor, ale wracając do tematu, to chyba każdy sterownik "zgłupieje" przy tak potężnej bezwładności cieplnej (proporcjonalnej do jakości pieca). Wiem, bo mam taki. Uważam, że najrozsądniejszym rozwiązaniem jest układ czasowy. Oczywiście, trzeba go ustawić doświadczalnie, co może potrwać kilkanaście dni, ale efekt będzie pewny. Potrzebne będą tylko drobne korekty związane ze zmianą pogody, ale to nie tragedia w porównaniu z paleniem węglem (tu również nie przewidzimy, czy jutro będzie naprawdę ciepło). A układ z pomiarem temp. pokojowej wyłączy piec przy cieplejszym dniu, ten schłodzi się, a później jego ponowny rozruch pożre elektrownię. On musi grzać non stop na średnim poziomie. Znam temat z autopsji.
    PS. Jeśli masz II taryfę, to oczywiście uwzględnij ją w ustawieniu "czasówki".

• #19 14 Mar 2009 22:59
    niutat
    Poziom 37  

Jeśli rodzaj taryfy nie ma znaczenia to najprościej zastosować grzejniki konwekcyjne utrzymujące zadaną temperaturę w pomieszczeniu.

• #20 17 Maj 2012 13:14
    lukiiiii
    Poziom 25  

serwis napisał:
    Sterował tym tylko termostat wewnętrzny, ale to były czasy, gdzie jeszcze wszelkiego rodzaju elektroniczne regulatory były w powijakach.

To jest odpowiedz na mój problem, wewnętrzny termostat, piec nagrzewa się do odpowiedniej temperatury, jak jest w pokoju zimno szybciej piec oddaje ciepło i znowu termostat go załącza, jak jest ciepło piec wolniej oddaje temp i rzadziej się załącza. Kwestia ustalenie optymalne temperatury pieca.

Ps. po latach doświadczeń, pokój 15m kw kamienica, pater, okno pcv, styropian 10cm, w zimie starczała 1 grzałka 1000W, jak były tęgie mrozy 2 grzałki.

Co do budowy pieca, stoi na 4 klockach, czyli nie dotyka podłogi, jest odsunięty lekko od ściany, komin jest zamurowany, jedynie jest mała dziurka odpowietrzająca

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME