Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podlaczenie trojfazowego licznika energii elektrycznej

13 Lis 2006 16:46 21584 9
 • Poziom 16  
  Witam
  Jak mam podlaczyc trojfazowy, przekladnikowy licznik energii elektrycznej (licznik firmy POLITECH, model: PC52adp). Jest to licznik o pradzie znamionowym 5(10)Amper. Przekladnikki sa 300/5. Nie sa opisane wejscia w liczniku. Sa tylko srubki do wkrecenia przewodow. Czy licznik taki podpina sie przez bezpieczniki czy bezposrednio? Z przekladnikow wychodzi w sumie 6 przewodow (2X3 przekladniki). Czy podpina sie jeszcze cos np. zero itp?
 • Poziom 12  
  Bardzo prosto. Licząc od prawej strony, pierwszy zacisz to początek pierwszej cewki nap., drugi początek pierwszej cewki nap. , trzeci koniec pierwszej cewki prądowej , czwarty początek drugiej cewki prądowej, piąty początek drugiej cewki nap. (o ile taka istnieje w tym liczniku ale zakładam że tak) szósty to koniec drugiej cewki prądowej, siódmu to początek trzeciej cewki prądowej , ósmy początrk trzeciej cewki nap. ,dziewiąty to koniectrzeciej cewki prądowej a dziesiąty to koniec wszystkich cewek nap. Zresztą schemat powinien być na dekielku. W obwodach zarówno prądowych po przekł. jak i nap . do licznika nie powinno być bezpieczników. Co do podłączenia to początki cewek odpowiednich faz podłanczamy do odpowiednich początków uzw. przekładników (K), a końce do (L), {sąteż nowe oznaczenia zdaje sie że P1 i P2}. Cewki nap zaś do odpowiednich napięć fazowych i do N. Ale sie opisałem.
 • Poziom 20  
  Ale ci gość namieszł. napiszę ci o wiele prościej.
  Zaczynając od lewj strony patrząc od przodu licznika : zacisk K1-fazaL1-zacisk L1; zacisk K2-faza L2- zacisk L2; zacisk K3-faza L3- zacisk L3. i na koniec dwie uwagi: końce przekładników powinny być uziemione tj L1-L2-L3 przekładników do przewodu zerowego i należy pamięać o tym żeby uzwojenia wtórne przekładników były wpięte z tą samą fazą z którą są wpięte uzwojenia pierwotne
 • Poziom 22  
  Dodam jeszcze że każda faza (przewód podający napięciowy na cewkę napięciową licznika) ma być zabezpieczona bezpiecznikiem 6A a co do uziemienia to równie dobrze może być uziemiony punkt K pod warunkiem że będzie wpięty na dopływie czyli na zacisku 1,4,7 a L to wtedy zacisk 3,6,9. a na zaciski 2,5.8 odajesz napięcie i tak jak pisało wyżej licząc od pierwszego zacisku, początek cewki potem napięcie z tej samej cewki i koniec tej samej cewki
 • Poziom 35  
  Cytat:
  równie dobrze może być uziemiony punkt K pod warunkiem że będzie wpięty na odpływie czyli na zacisku 3,6,9 a L to wtedy zacisk 1,4,7.

  Tylko czy licznik nie będzie wtedy liczył energii oddanej ? Nie można zamieniać zacisków k i l na tabliczce zaciskowej licznika, tak jak w liczniku bezpośrednim nie można zamienić dopływu z odpływem.
 • Poziom 22  
  Można zamieniać ważne jest tyklo żeby wszystkie trzy przekładniki miały uziemione ten sam punkt i były podpięte na odpływ a które to będą czy K czy L jest to obojętne.
 • Poziom 35  
  To co piszesz jest bardzo interesujące, wręcz rewolucja w elektotechnice. Czemu w takim razie na stronie producenta liczników widnieje schemat na którym jak byk uziemiony jest zacisk k (S1) podłączony do zacisku nr 1 licznika ?
  http://www.pozyton.com.pl/Biuletyn/A4.pdf Nigdzie natomiast nie ma schematu na którym zacisk k podłączony byłby do zacisku nr 3 licznika ?
  Zapamiętaj to raz na zawsze : NIE MOŻNA PODŁACZYĆ ODWROTNIE WTÓRNYCH UZWOJEŃ PRZEKŁADNIKA ! Uziemić można k albo l nie ma to znaczenia dla pomiaru.
 • Poziom 16  
  Podpialem Panowie i teraz mam taka sytuacje, że licznik liczy w tyl. Kolejnosc faz jest OK bo swieci sie zasilanie a po zamienieniu faz nie swieci sie wogole zatem jest OK. Co zatem moze byc nie tak? Dlaczego liczy w tyl? Uziemilem konce K przekladnikow.
 • Pomocny post
  Poziom 12  
  Zamień między sobą podpięcie na cewkach prądowych na liczniku {początki z końcami} i bedzie ok.
 • Poziom 16  
  Wielkie dzieki Panowie. Przepialem jak napisal kolega i dziala bez zarzutu. Jeszcze raz dziekuje