Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosty nadajnik FM - kilka pytań.

13 Lis 2006 18:57 6271 11
  • Poziom 19  
    Znalazłem na elektrodzie schemat :
    Prosty nadajnik FM - kilka pytań.

Obie cewki mają mieć ok 220nH .

Chciałbym sobie zbudować taki nadajnik ale to urządzenia ma pracować na dolnym paśmie UKF a ja chciałbym większą częstotliwość. Chodzi mi o częstotliwości rzędu 200-300 MHz.
    I tu pytanie : Czy zmiana elementów L1 C2 i C3 na odpowiednie wyliczone ze wzoru na częstotliwość rezonansową wystarczy, czy muszę zmienić coś jeszcze? A może po prostu się nie da tego zrobić.
    Pytam, bo po prostu mam wszystkie potrzebne elementy do tego nadajniczka a po jakieś inne musiałbym jechać dość daleko. Dlatego w grę wchodzi ten schemat lub ewentualnie inne ale oparte o tranzystory BC549.
  • Poziom 19  
    No dobra, ale może chociaż coś ok 104 MHz ( bo tam akurat nie mam żadnej stacji ) udało by się osiągnąć ?

Które elementy zmienić w stopniu wyjściowym i jak je obliczyć ?
  • Poziom 15  
    ty masz schemat nadajnika ba tanich elementach tylko zamiast tego tranzystora na generatorze KF costam... daj sobie bf 199.Sam wykonalem ten nadajniczek tylko bez stopnia mocy na 2SC1971 bo mi szkoda kaski było na niego.
    Tak na początek to ten nadajniczek jest idealny
    Nawet płytke tam masz do niego! :D

Pozdrawiam

Dodano po 1 [minuty]:

Sorki ze zapomnialem linka wkleic...

http://www.republika.pl/nadajnikifm/pliki/Nadajnik1W.htm

P.S. Sory za błedy ort.!
  • Poziom 19  
    Właściwie to nie chodzi mi o schematy innych nadajników, bo to znaleźć nie jest problem.

Moje pytanie brzmi: Które elementy zmienić w załączonym przeze mnie schemacie alby zwiększyć częstotliwośc pracy nadajnika i z jakich wzorów wyliczyć ich wartości ? . Po prostu chce sobie poeksperymenrować.
  • Poziom 13  
    Kolejno: ten układ nie wzbudzi się. Musisz wprowadzić kilka zmian:
    1. rez R1 pomiędzy Bazę O1 a masę
    2. Kond. C1 do bazy Q1
    likrofon dynamiczny - ja stosowałem głośnik 40ohm
    3. kond. C9 dolna noga na bazę Q1 nie do masy.
    Cewka L1 zawiera 4zw na średnicy 5 mm. Kond. C2 ok. 20pF
    Możesz zrobić tylko pierwszą część na Q1. Wyjście anteny wyprowadzałem na pierwszym zwoju od strony Q1. Zasięg na tranzystorach BF przy 9V ok300m w terenie otwartym. Po zmontowaniu podłączasz zasilanie przez mA. Prąd powinien być ok.15mA. Jeżeli dotkniesz palcem do cewki prąd gwałtownie spadnie. Znaczy to że nadajnik pracuje. Wtedy wystarczy zestroić poprzez ściskanie lub rozciąganie cewki odsłuchując na radio. Jeżeli nie generuje, to należy zmienić stosunek kond C1/C2. Jest to klasyczny gen Clappa najgorszy rodzaj gen jeżeli chodzi o stabilność częstotliwości. Ale najlatwiejszy do uruchomienia. Ważne są kondensatory C1 i C2. Szczególnie kond. C2 ( Emiter -Kolektor Q1) musi być dobrej jakości ( eksperynentalnie od 5 do 10pF)

Dodano po 2 [minuty]:

Przepraszam chodzi o C2 i C4
  • Poziom 26  
    Maslarz napisał:

3. kondensator. C9 dolna noga na bazę Q1 nie do masy.

Na pewno? Kondenstaror C9 to jest blokowanie w.cz. na przewodzie zasilajacym. Jaki jest sens dolaczania tej pojemnosci do bazy? Baza jest juz blokowana kondensatorem C10.
    Drugi tranzystor to jest tylko wzmacniacz, proby mozna robic bez niego.
  • Poziom 13  
    Tak, podłączenie tego kondensatora do bazy powoduje, że generator wzbudza się bezproblemowo. Natomiast przy braku tego kondensatora należy dokładnie dobrać punkt pracy tranzystora Q1 za pomocą dzielnika bazy, co jednak nie gwarantuje że układ będzie pracował przy następnym włączeniu - sprawdziłem doświadczalnie. I ciekawy efekt: układ generuje i wzbudza się w każdym punkcie pracy Q1, nie wpływając na zasięg. W układzie pracowały także tranzystory serii BC 107, a więc zupełnie nie przystosowane do pracy w tym zakresie częstotliwości. Do prób można wykorzystać starszy typ odbiornika o zakresie 66-72 MHz, chociaż w odległości 20 m zagłusza wszystkie stacje radiowe. Antena jest el obwodu rezonansowego i w praktyce to był pręt 20cm.
  • Poziom 18  
    Ja niedlugo umieszcze bardzo propsty schemat nadajnika fm cxale górne i dolne pasmo bez zadnych cewek dziala wysmienicie (jak zalatwie skaner to zeskanuje i tu umieszcze) jak co to zapraszam di pisania wacek181(malpa)wp.pl
  • Poziom 2  
    przeczytawszy wasze wypowiedzi dosżłem do wniosku ze warto zamieścic tutaj prosty schemat nadajnika fm który włąsnie składam jest to oczywiście kit AVT−864 nadajnik ten nadaje na częstotliwośći od 88-108 zdaje mi się ze zasilany napięciem 12-18v moc tej gadziny wynosi podobno 2 waty:))

Dodano po 3 [minuty]:

https://obrazki.elektroda.pl/65_1167431143.jpg A to link do zdjęcia

Dodano po 1 [minuty]:

https://obrazki.elektroda.pl/65_1167431143.jpg
  • Poziom 24  
    Tego nadajnika opartego na tranzystorach 2SC2078 to niepolecam straszny siewnik.jest duzo schematow w sieci bardzo dobrych nadajnikow sterowanych cyfrowo itd.Pozdrawiam Arek
  • Poziom 16  
    Witam serdecznie.
    Podepne sie do tematu. Interesowałby mnie nadajnik na częstotliwośc w zakresie 169-172 MHz.
    Czy Jest cień szansy na przeróbke projektu autora tematu aby osiągnąc ten zakres? Ewentualnie poszukuje szerszych informacji o uniwersalnych nadajnikach w podobnej częstotliwosci, wraz z schematami.

Za pomoc serdecznie dziekuje:)