Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Równania stanu. Jak utworzyć takie równania dla układu z obrazka?

15 Lis 2006 22:59 5646 4
  • Poziom 10  
    Witam.Mam mały problem nie wiem jak utorzyć równania stanu do pokazanego układu,macierze stanu(A,B C i D) i opis transmitancji G(s).

Wiem ze nalezy najpierw napisac równania napieciowe i pradowe Kirchoffa i z nich uzależnic jakoś, ale nie wiem jak to zrobić.

Z góry dziekuje za pomoc.
    Pozdrawiam
  • Poziom 43  
    Witam,
    proszę zdefiniować co owa transmitancja G(s) ma ze sobą wiązać, ponieważ z zamieszczonego tu schematu to nie wynika... :cry:
    Również należy zdefiniować parametry czasowe źródeł (napięć źródłowych) U1 i U2. Innymi słowy podać informacje jak zmieniają się wartości chwilowe napięć na ich zaciskach.
    Dla obliczenia przekształcenia całkowego - transformaty Laplace'a, czyli obrazu owych źródeł, istotne jest jakie są równania wartości chwilowych owych napięć, a ze schematu to również nie wynika.
    Same natomiast równania stanu to opis zależności pomiędzy danymi wewnętrznymi a zewnętrznymi, wobec tego, gdzie tu są te granice?

Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Tutaj mam mały przykład o co mi chodzi:
    Przyjmiemy, że stan początkowy obwodu jest zerowy i że w chwili t = 0 zamykamy jednocześnie łączniki S1 i S2. W obwodzie powstaje stan nieustalony. Rozpatrywany obwód jest obwodem drugiego rzędu, ma jedną cewkę i jeden kondensator. Jako zmienne stanu wybieramy prąd i1 w cewce o indukcyjności L i napięcie uc na kondensatorze o pojemności C
    i1(t)=x1(t) uc(t)=x2(t)

Dodano po 11 [minuty]:

Zgodnie z prawami Kirchhoffa

I mi chodziło mniej wiecej o takie rozwiązanie tylko nie wiem jak z tego uzyskac te macierze (A,B C D) jak bede miał te macie to transmitancje G(s) sobie sam zrobie tak mie sie przynajmnie wydaje
  • Poziom 43  
    Witam,
    o. to już znacznie lepiej, jak w pierwszym poście, brakuje jeszcze informacji (równań od czasu) o napięciach U1 i U2, ponieważ nie można rozwiązać tego układu (czy to w sposób klasyczny, czy korzystając z transformaty Laplace'a) bez znajomości równań opisujacych owe wymuszenia.
    Macierz zmiennych stanu bierze się z macierzowej metody rozwiązywania oznaczonego układu równań. Tu jest układ o dwóch niewiadomych, a więc stopnia drugiego.
    Proszę napisać te równania i je rozwiązać.

Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Dzięki wielkie za pomoc.

Pozdrawiam