Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Noktowizor PNW-57. Możliwość wykonania nowej elektroniki.

16 Lis 2006 15:48 18340 18
  • Poziom 17  
    Witam,czy istnieje mozliwosc wykonania nowej elektroniki do tegoz noktowizora....elektroniki na dziesiejszych podzespolach,bo moj nokto jest z 65roku i zastanawiam sie czy moznaby mniejsza zrobic...
  • Specjalista - oświetlenie sceniczne
    Z tego co pamiętam to tam jest tylko przetwornica napięcia. Lampa potrzebuje chyba 11kV. Jeśli się myle to mnie poprawcie...
  • Poziom 17  
    Dokladnie,tylko przetwornica...
    Czy mozna regulowac swiecenie lamp,poniewaz jedna swieci troszke bardziej i jest to uciazliwe...czy mozna je regulowac poprzez zmniejszenie lub zwiekszenie napiecia?
  • Poziom 17  
    Czy moglby ktos napisac mi troche madrosci apropo noktowizora?
    Bylbym wdzieczny za schemat przetwornicy napiecia...ogyginalna jest okrutnie duza i ciezka...
  • Poziom 8  
    Witam, przepraszam za odkopywanie starych śmieci ale noktowizory dość potaniały i stały się łatwiej dostępne a temat leży.

Zakupiłem jedną sztukę i w połączeniu z diodą ir dużej mocy działa świetnie, jednak ta wielka ciężka ponad 40-sto letnia przetwornica...

Pod linkiem znajduje się skan instrukcji ze schematem oraz zasadą działania przetwornicy.

Z tego co rozumiem to do działania noktowizor potrzebuje 14-19kV prądu stałego.
    Ostatnio widziałem na allegro ten model z przetwornicą domowej roboty na 2 paluszki.

No to jak, potrafi ktoś to przełożyć na współczesne rozwiązania?
  • Poziom 2  
    Cały ten zestaw jest bardzo podobny do obecnie stosowanego noktowizora pasywnego PNL-2AD
  • Poziom 1  
    Odświeżam temat. Czy znajdzie sie jakiś dobrodziej, który poradzi jak zrobić taką przetwornicę. Tudzież ją zrobi za jakimś ekwiwalentem :)?
  • Poziom 43  
    Najlepiej to chyba było by wykorzystać przetwornicę z jakiegoś telewizora CRT.
    Tzn. blok powielacza (trafo + powielacz zalane w jednej obudowie).
  • Poziom 8  
    Witam,
    niestety bez pomocy kolegów z forum ale udało mi się zbudować działająca przetwornicę i to w sumie śmiesznie tanio.

Wykorzystaliśmy kulę plazmową na usb (20 zł allegro) do czego dodaliśmy najprostszą przetwornicę kondensator - dioda (kondensatory smd na 3KV - allego, diody 3KV - allegro)

sprzedaje to sklep tvsat.com.pl

Nie ma jak tego zmierzyć więc nie powiem Ci jakie uzyskaliśmy napięcie ale nasze rozumowanie było takie:

5v usb -> 5KV kula plazmowa
    4 stopnie powielacza = 20KV
    zejście na wejściu do 3V da na wyjściu coś koło zakresu pracy noktowizora który jest dość szeroki.

Powodzenia !
  • Poziom 22  
    krakowmichal napisał:
    Witam,
    niestety bez pomocy kolegów z forum ale udało mi się zbudować działająca przetwornicę i to w sumie śmiesznie tanio.

Wykorzystaliśmy kulę plazmową na usb (20 zł allegro) do czego dodaliśmy najprostszą przetwornicę kondensator - dioda (kondensatory smd na 3KV - allego, diody 3KV - allegro)

sprzedaje to sklep tvsat.com.pl

Nie ma jak tego zmierzyć więc nie powiem Ci jakie uzyskaliśmy napięcie ale nasze rozumowanie było takie:

5v usb -> 5KV kula plazmowa
    4 stopnie powielacza = 20KV
    zejście na wejściu do 3V da na wyjściu coś koło zakresu pracy noktowizora który jest dość szeroki.

Powodzenia !

Możesz wrzucić fotki Twojej przetwornicy? Może jakiś szybki schemat?
  • Poziom 8  
    Sama przetwornica jest dokładnie przeniesiona z płytki zasilającej kulę plazmową a wyjście HV na kulę jest wejściem na powielacz Noktowizor PNW-57. Możliwość wykonania nowej elektroniki..

Układ zasilany jest 3V z 2xAA i wszystko pięknie gra i huczy. Czasami nawet kopie.

Przy powielaczu trzeba zachować odstępy na projekcie płytki! Pierwsza poszła do kosza bo skakały iskry między elementami.
  • Poziom 22  
    krakowmichal napisał:
    Sama przetwornica jest dokładnie przeniesiona z płytki zasilającej kulę plazmową a wyjście HV na kulę jest wejściem na powielacz Noktowizor PNW-57. Możliwość wykonania nowej elektroniki..

Układ zasilany jest 3V z 2xAA i wszystko pięknie gra i huczy. Czasami nawet kopie.

Przy powielaczu trzeba zachować odstępy na projekcie płytki! Pierwsza poszła do kosza bo skakały iskry między elementami.

W moim PNW-2 padła przetwornica. Trafo OK, wibrator leży. Skłaniam się ku dwum rozwiązaniom:
    - pierwsze - Twój patent (lampa plazmowa + powielacz)
    - drugie - NE555 jako driver + oryginalne trafko + dioda

Do pierwszego brak mi wartości elementów, jak możesz - podrzuć, będę wdzięczny.
    Na dniach spróbuję z 555 - napiszę jakie efekty uzyskam :) Pojęcia nie mam jaką zastosować częstotliwość i wypełnienie - będę improwizował :)
  • Poziom 8  
    Elementy zastosowane w powielaczu to:
    Kond. 1808 27pF 5% 3KV SL [KCSP027.00/1M]
    Dioda 0.2A 5000V DO-15 R5000

Nadal dostępne na allegro w sklepie użytkownika "sm-elektronik_pl".

Generator i trafo jak już pisałem wzięte z kuli plazmowej USB.
    Układ zamiast 5V zasilany jest 3V.
  • Poziom 8  
    Zrobiłem parę fotek dla zainteresowanych.

https://photos.google.com/share/AF1QipOvHikPh...&key=NG9aLW9kYnI2Y01rRU92U2lOMmk5dkdaYUhkaVBR

W doświetlaczu używam diody mocy IR sterowanej przez attiny13 i 3 stabilizatory prądowe.

Nie bardzo mogę z tym dojść do ładu. Strasznie się grzeje, moc światła wydaje się dość słaba a do tego źródło zahacza zbyt daleko o część widzialną. Współczynnik wypełnienia ustawiłem na poziomie 270 uS na 300uS okres. Tylko wtedy parametry oświetlacza pozwalają na skuteczne doświetlenie w całkowitej ciemności. Grzeje się okrutnie :/.
  • Poziom 3  
    Witam, przepraszam za rozkopywanie rozmowy, ale nie moglem sie powstrzymac.
    Niedawno kupilem ten noktowizorek i ledwo mi dziala. Wydaje mi sie ze przetwornica jest spalona/uszkodzona. Udalo mi sie go wlaczyc za pomoca baterii z wiertarki (18v).

Chcialbym ten noktowizor zmodernizowac i urzyc na nocnych bitwach ASG, problem w tym ze poterzbuje zeby mi ktos pomogl zrobic nowa przetwornice z nowych podzespolow.

Bardzo przepraszam za moj Polski, ale mieszkam w USA.
  • Specjalista - lampy próżniowe
    Można wykorzystać coś takiego jak w załączniku. Transformator można nawijać samemu, ale to może być dzień roboty.
  • Poziom 2  
    Witam, jestem nowy a poszukuję kogoś kto mógłby dla mnie wykonać przetwornicę do noktowizora by zastąpić tą oryginalną sporo mniejszą,
    Proszę o pomoc
  • Poziom 43  
    @dothweed2142 / @VoO-DoO Są dostępne miniaturowe przetwornice do zasilania lamp CCFL do podświetlenia matryc LCD. Taka przetwornica ma na wyjściu ok 3- 4 kV AC, o częstotliwości ok. 60 kHz. Wystarczy dorobić trzystopniowy powielacz. Całość przy dobrym montażu zajmuje przestrzeń pudelka zapałek. Sam to kiedyś zrobiłem, tyle, że zasilacz taki musi być zalany parafina ze względu na te wysokie napięcia.
    https://pl.aliexpress.com/item/32418968693.html