Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wieksze obroty silnika jednofazowego.

16 Lis 2006 20:48 3429 10
  • Poziom 11  
    Witam.
    Mam pytanie czy jest możliwe zwiększenie obrotów silnika jednofazowego. chodzi mi np. o obroty wiertarki lub innych silników o mocy ok 400W. Chodzi mi o obroty w granicach 4000 obr/min. Standardowo jest ciężko osiągnąć takie obroty bez stosowania przekładni. Czytałem o falownikach ale mi nie zależy na zmienianiu obrotów podczas pracy tylko o stałym ich zwiększeniu. np. obrotów wiertarki 2x. Czy jest jakiś w miarę tani sposób na to?? Wiem że chodzi tutaj o zmianę częstotliwości prądu z 50Hz na wyższą np 150Hz.
  • Poziom 20  
    w silnikach komutatorowych , jak np. w wiertarce nic nie da ci zwiększenie częstotliwości, będzie on tak samo pracował przy 100Hz jak i na prądzie stałym, w/g mnie nie ma tu możliwości zwiększenia obrotów, obroty zależą od uzwojenia wirnika i kąta wyprzedzenia szczotek względem biegunów magnetycznych na wirniku, można minimalnie zwiększyć przez większe napięcie zasilające , ale wiadomo na dłuższą metę doprowadzi to do spalenia silnika
  • Poziom 27  
    Najłatwiej kupić wiertarkę o wysokich obrotach na 2 biegu. Falowniki można stosować do silników indukcyjnych. Silniki, jakie są stosowane w wiertarkach ręcznych, nie zmieniają swych obrotów w zależności od częstotliwości tylko od napięcia.
  • Poziom 43  
    W wiertarkach i masie innych urządzeń stosuje się silniki komutatorewe, których prędkość obrotowa jest zależna od prądu wzbudzenia (który nie jest duży) i napięcia zasilania. Ponadto silniki komutatorowe (uniwersalne) można zasilać prądem stałym jak i przemiennym - trzeba tylko zobaczyć jak jest rozwiązane sterowanie silnikiem zanim zacznie się przy nim grzebać. Jak chcesz urzywać falownika to tylko dla silników indukcyjnych (standardowy napęd w starszych pralkach) - jest dodatkowo troche drogim urządzeniem. Jeśli chcesz podwoić obroty to dobra będzie przekładnia mechaniczna.
  • Poziom 20  
    fuutro napisał:
    W wiertarkach i masie innych urządzeń stosuje się silniki komutatorewe, których prędkość obrotowa jest zależna od prądu wzbudzenia (który nie jest duży) i napięcia zasilania...(..)

to o czym tutaj napisałeś tyczy się silników tzw. szeregowo- bocznikowych i są dosyć skomplikowanej budowy i przeważnie dużych mocy .. to tylko tak na marginesie
  • Poziom 17  
    Witam.
    Kracy wszystko lub prawie wszystko da radę zrobić. W silnikach komutatorowych (elektronarzędzia) są dwa sposoby, a o te ci chyba chodzi.
    1. Jeżeli pozwala na to konstrukcja (mocowanie szczotkotrzymacza) przekręcając szczotkotrzymaczem względem stojana obroty będą maleć lub rosnąć zależnie od kierunku , w którym obracasz.
    2. Metoda bardziej inwazyjna ale efekt ten sam, zmienić poskok na komutatorze , (nieraz można to
    zrobić bez przewijania wirnika).
    A tak jak koledzy wspominali zmiana częstotliwości
    i przetwornice to tylko do silników indukcyjnych.
  • Poziom 27  
    W sumie to chyba najłatwiej zmniejszyć wzbudzenie odwijając trochę zwojów ze stojana. To wszystko i tak nie ma sensu, najlepiej kupić odpowiednią wiertarkę.
  • Poziom 18  
    Do konca nie wiadomo jaki na prawde silnik autor mial na mysli. Jesli rzeczywiscie z wiertarki, to raczej na pewno bedzie to silnik komutatorowy. Jesli jest to silnik szeregowy, a tak raczej jest to mozna mu jeszcze zwiekszyc predkosc ograniczajac prad twornika (predkosc jest odwrotnie proporcjonalna do pradu twornika). Mozna by to zrobic elektrycznie (jakis rezystorek) lub mechanicznie (ograniczenie momentu obciazenia), ale pod obciazeniem (w trakcie wiercenia) prad twornika i tak wzrosnie, a predkosc spadnie. Najlepiej kupic wiertarke o wyzszych obrotach, lub jesli jest to jakas nietypowa wiertarka (np. czesc jakiej wiekszej maszyny) kupic nowy silnik.

Ale jesli chodzilo rzeczywiscie o silnik indukcyjny jednofazowy, a ta wiertarka to tylko taki nietrafiony przyklad, to aby uzyskac predkosc wieksza niz 3000 obr/min to tylko i wylacznie mozna to osiagnac stosujac przekladnie lub zmieniajac czestotliwosc. A te zmiane mozna osiagnac przez:

1. Silnik zasilany z sieci + przekladnia zwiekszajaca obroty + pradnica (raczej drogie i duze gabarytowo rozwiazanie, ale daje czyste sinusoidalne przebiegi)
    Jesli zastosuje sie jako pierwszy silnik pradu stalego to nie potrzeba przekladni i regulacja predkosci (a zatem i czestotliwosci) bedzie duzo lepsza.

2. Falownik (przebieg wyjsciowy niesinusoidalny)
  • Poziom 11  
    Dokładnie to chodzi mi o zrobienie frezarki trzpieniowej, która musi mieć obroty rzędu tysięcy / min. Chciałem wykorzystać wiertarkę gdyż jest to gotowy moduł, aczkolwiek niskie obroty stanowią problem. Ale chyba faktycznie bez kupna nowej frezarki nie obejdzie się. Mam kilka wiertarek i chciałem je wykorzystać bo koszt frezarki to ok. 450 zł, ale chyba nie warte jest to zachodu. Ale dla własnej ciekawości czekam na propozycje. Dziękuję za zainteresowanie tematem.

Mam jeszcze pytanie. Na jakiej zasadzie działają regulatory obrotów w wiertarkach i szlifierkach kątowych. Np. moja szlifierka ma 6 zakresów od 1000 do 12000/min. Czy jest to regulacja napięciowa ??
  • Poziom 27  
    Nie wiem czym i co chcesz frezować ale na pewno podpasujesz jakąś szlifierkę prostą. Są takie bez przekładni o obrotach do 30 000 obr/ min i takie z przekładnią zwalniającą. Na pewno coś podpadujesz. Co do kosztów to wiadomo, sprzęt firmowy kosztuje ale jest też wart swej ceny.

Regulatory obrotów działają na zasadzie regulacji wartości skutecznej napięcia zasilającego poprzez regulowanie kąta zapłonu triaka.
  • Poziom 11  
    Problem rozwiązałem kupując nowy silnik. Dziękuje za wszystkie porady.