Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Super lampka nocna - b±belki pod¶wietlane diodami

kwm24 16 Nov 2006 21:28 22717 36
  • Super lampka nocna - b±belki pod¶wietlane diodami
    Witam.
    Chciałem się pochwalić moj± "lampk± nocn±"
    Skleiłem "akwarium" o rozmiarach 120cm x 65cm x 2 cm, następnie umie¶ciłem wewn±trz rurkę z dziurami i zalałem wod±.
    Cało¶ć jest pod¶wietlana diodami (niebieskimi lub czerwonymi - zmieniane przeł±cznikiem).
    B±belki powietrza tworzone przez kompresor ze starej lodówki.
    Efekt w rzeczywisto¶ci jest jeszcze lepszy niz na zdjeciach
    Jak wam się podoba mój pomysł?

Więcej zdjęć jest na:
    http://www.kineticweb.yoyo.pl/allegro/bable/

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    kwm24
    Level 11  
    kwm24 wrote 58 posts with rating 1, helped 0 times. Live in city poznań. Been with us since 2005 year.
    MiChA¶_17
    Level 18  
    Ciekawi mnie ten efekt zbiegajacych sie ku sobie babelkow kore pozniej znowu sie rozchodza... ogolnie sprzecik pierwsza klasa... osobiscie preferuje niebieski kolorek, ale pomysl z wykozystaniem do tego lodowki troche niebardzo lepiej zainwestowac w brzeczyk do akwarium.
    marco2000v
    Level 11  
    Cze:D
    Twoja lampka to ciekawy i interesujacy patent mam jedno pytanie czy te b±belki powietrza schodza sie do srodka czy tylko to taki efekt na zdjeciu.

Pozdrawiam.

Marco2000v
    Duch__
    Level 31  
    Efekt skretu bombelków widac jak na dłoni. Rurka ta na dnie ma nawiercone otwory każdy pod innym kontem i st±d ten efekt.
    kwm24
    Level 11  
    Cało¶ć kosztowała mnie około 300 zł.
    Kompresorka od lodówki użyłem dlatego, że miałem akurat za darmo a brzęczyk, który dałby radę wdmuchiwać tyle powietrza byłby pewnie drogi.

Akwarium skleiłem z szyb o grubo¶ci 5mm za pomoc± silikonu akwarystycznego.

Je¶li chodzi o dziury, to na pocz±tku wywierciłem 20 dziur o ¶rednicy 0,5mm ale efekt był nieciekawy ponieważ ci¶nienie w pierwszej dziurze było największe, a do ostatniej prawie nie dochodziło powietrze. Dlatego wpadłem na inny pomysł, żeby zastosować "kroplowniki ogrodnicze", które wyrównuj± ci¶nienie, żeby ze wszystkich otworów mniejwiecej leciało powietrze z takim samym ci¶nieniem. Na zdjęciu na stronie, do której podałem link widać na dole tego akwarium takie krótkie czarne wężyki i to s± wła¶nie te kroplowniki. Jest ich 11 sztuk.

Je¶li chodzi o to dlaczego woda schodzi się do ¶rodka, to nie jest to przez to, że s± dziurki pod skosem, ale przez prawa fizyki (których do końca nie rozumiem :-) ale kolega co¶ mi tłumaczył o oddziaływaniu wzajemnym b±bli i różnicy ci¶nień).
    tomgart
    Level 25  
    Bardzo fajna lampka, masz może jej zdjęcia w dzień?
    Działa tutaj jak się nie mylę prawo Bernouliego, znane m.in. z lotnictwa.

Rozbroiłe¶ mnie tym łańcuchem :)
    bartods
    Level 16  
    Efekt rzeczywi¶cie fajny.

Interesuj±ce jest te schodzenie się b±belków a póĽniej rozchodzenie.

Za pomysł 6, wykonanie 4 , można by tu dać Diodki RGB na sterowniku będzie wtedy oszałamiaj±cy efekt.

Jak z chałasem, czy to gło¶no chodzi :?:

Mam akwarium i wwiem że b±belki powietrza potrafi± nieĽle dokuczać :!:
    kwm24
    Level 11  
    Je¶li chodzi o hałas to kompresorka od lodówki wogóle nie słychać. Słychać tylko cicho wylatuj±ce b±belki, ale dla mnie jest to relaksuj±ce :-)
    Z tym sterownikiem dobry pomysł, ale czym miałby być sterowany - komputerem?
    Chciałem zrobić żeby np w rytm muzyki z winampa zapalały się poczczególne diody ale nie wiem jak napisać programik, który wysyłał by z winampa na port np LPT ci±g bitow (taki efek by był jak w winampie te podskakuj±ce kreseczki) Może kto¶ z was wie jak napisać taki programik, który pobierze z winampa dane?
    pol102
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Pierwsza my¶l Disco Litez bo w nim możesz ustawić sobie wyzwalanie na podstawie eqalizera
    Paweł007
    Level 22  
    Witam.

FAjny pomysl z tym urzondzonkiem ale jabym jak mal kompresor tobym skonstruował chłodzenie freonem do PC jak ci sie to znudzi to spróbuj z tym i pokaż na elce.
    patryk_mirek
    Level 18  
    Skoro już jest pod¶wietlenie LED'ami to może zmodyfikować to dodaj±c trochę elektroniki np diody rgb z płynn± regulacj± barwy?
    co¶ takiego jak tutaj jest zastosować?
    http://tobe.nimio.info/led_mood_lamp.php
    imo efekt będzie oszałamiaj±cy

Paweł007 wrote:

Witam.

FAjny pomysl z tym urzondzonkiem ale jabym jak mal kompresor tobym skonstruował chłodzenie freonem do PC jak ci sie to znudzi to spróbuj z tym i pokaż na elce.

A może by¶ pomy¶lał zanim co¶ napiszesz? a po napisaniu przeczytał co napisałe¶ i użył przycisku Pisownia?
    Chcesz się truć freonem to się nim truj - ja Ci tego nie bronię ale nie chcę żeby kto¶ mi niszczył ¶rodowisko!
    Wikipedia wrote:

Freony uznano powszechnie w latach '90 XX wieku za szkodliwe dla ¶rodowiska. Uważa się, że ich emisja do ¶rodowiska jest jedn± z głównych przyczyn zanikania warstwy ozonowej w atmosferze ziemskiej.
    [/quote]
    Paweł007
    Level 22  
    patryk_mirek wrote:
    Skoro już jest pod¶wietlenie LED'ami to może zmodyfikować to dodaj±c trochę elektroniki np diody rgb z płynn± regulacj± barwy?
    co¶ takiego jak tutaj jest zastosować?
    http://tobe.nimio.info/led_mood_lamp.php
    , moim zdaniem, efekt będzie oszałamiaj±cy

Paweł007 wrote:

Witam.

A może by¶ pomy¶lał zanim co¶ napiszesz? a po napisaniu przeczytał co napisałe¶ i użył przycisku Pisownia?
    Chcesz się truć freonem to się nim truj - ja Ci tego nie bronię ale nie chcę żeby kto¶ mi niszczył ¶rodowisko!
    Wikipedia wrote:

Freony uznano powszechnie w latach '90 XX wieku za szkodliwe dla ¶rodowiska. Uważa się, że ich emisja do ¶rodowiska jest jedn± z głównych przyczyn zanikania warstwy ozonowej w atmosferze ziemskiej.
    [/quote]

A gdzie ja tu napisałem że freon, troche poczytaj o takim chlodzeniu PC-etów to się dowiesz, że używa się tam innych gazów.
    Misiek_19
    Level 13  
    A mi się wydaje że przy tak cieniutkim akwarium (2cm) i tak dużej ilo¶ci b±belków powietrza które wprowadzaj± wodę w ruch. Ta płynie ¶rodkiem bardzo szybko ku górze póĽniej rozdziela się i zawraca bokami z powrotem na dół uniemożliwiaj±c b±belkom ruch do góry. Kto¶ co¶ zrozumiał? :) a może się mylę :p
    Fajny efekt.
    Pozdrawiam.
    Misiek_19
    Level 13  
    tomgart wrote:
    To też, ale w poruszaj±cej się strudze panuje mniejsze ci¶nienie niż w obszarze gdzie woda stoi - "wciska" b±belki do ¶rodka.

:) może. nie wiem dokładnie, tak sobie to wymy¶liłem. Może uda mi się zrobić takie zawirowania w moim akwarium jak koledze w tej lampce :)
    Oczywi¶cie żartuje :)
    Pozdrawiam
    Jacqbus
    Level 12  
    Efekt rewelacja...
    lepszy efekt daj± oczywi¶cie diody niebieskie bo czerwone s± troszkę za mocne i nie widać b±belków (przynajmniej na zdjęciach).

Do sterowania LPT może przydać się Plug-in do WinAmpa przedstawiony w Elektronice dla Wszystkich. Można go pobrać tu:
    http://kuba14l.w.interia.pl/Vis_LED.rar
    CameR

Moderator of Vehicle Security
    Witam,
    my¶lałem o podobnym efekcie umieszczonym w szklanej rurze fi 100mm, wysoko¶ci 1500mm (akurat tak± posiadam), tylko czy ci¶nienie słupa wody po wył±czeniu sprężarki nie "wraca" jeżeli jest ona umieszczona poniżej lustra wody? Czy konieczny był zawór zwrotny?
    CMS
    Administrator of HydePark
    Paweł007 wrote:

A gdzie ja tu napisałem że freon, troche poczytaj o takim chlodzeniu PC-etów to się dowiesz, że używa się tam innych gazów.

a tutaj:

Paweł007 wrote:
    Witam.

swoja droga to nie uzywa sie juz freonu a np difluorometanu (jednak czesto ten typ chlodzenia nazywa sie FC (freon cooling)), tutal lista innych chlodzacych gazow
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_czynnik%C3%B3w_ch%C5%82odz%C4%85cych

wracajac do tematu, bardzo ciekawy pomysl, sprobuj zamiast wody uzyc oleju i nasypac do niego kolorowych cekinow beda fajnie odbijaly swiatlo, mozesz tez sprobowac samego oleju zeby spowolnic babelki
    tabaluszek
    Level 23  
    Jakich rodziajow diod uzyłes i o jakiej wielkosci i na jakie napiecie
    Jacqbus
    Level 12  
    kwm24 wrote:
    Je¶li chodzi o hałas to kompresorka od lodówki wogóle nie słychać. Słychać tylko cicho wylatuj±ce b±belki, ale dla mnie jest to relaksuj±ce :-)
    Z tym sterownikiem dobry pomysł, ale czym miałby być sterowany - komputerem?
    Chciałem zrobić żeby np w rytm muzyki z winampa zapalały się poczczególne diody ale nie wiem jak napisać programik, który wysyłał by z winampa na port np LPT ci±g bitow (taki efek by był jak w winampie te podskakuj±ce kreseczki) Może kto¶ z was wie jak napisać taki programik, który pobierze z winampa dane?

Poczytaj tu może pomoże:
    http://www.elektroda.net/dla_kompa/discolitez.html
    http://www.elektroda.net/dla_kompa/discolitez_equa.html
    kwm24
    Level 11  
    Do CameR:
    Msz racje ci¶nienie wody spowoduje że woda wróci i zastosowałem zawór zwrotny od akwarium. Na pocz±tku nie pomy¶lałem i pół wody wylało mi się z akwarium :-).

Do Tabaluszek:
    Użyłem diody "superjasne" o wielkosci 5mm na napiecie 3v

Do CMS:
    Z tym olejem niezły pomysł, ale obawiam się że miałbym w pomieszczeniu nieprzyjemny zapach :-). Chyba że s± jakie¶ bezzapachowe.

Do Jacqubus:
    W rzeczywisto¶ci przy czertwonych też widać b±belki. Na zdjęciu wygl±da to o wiele gorzej niż w rzrczywisto¶ci.

Zainteresowałem się tematem Discolitez i przy czasie zrobię sterowanie tych diodek w rytm muzyki, wtedy moze nagram krótki filmik aparatem :-)
    tabaluszek
    Level 23  
    W jaki sposob umocowales diody

Dodano po 1 [minuty]:

w jaki sposob to podłaczyłes na jakim napiecu?? ile szt. diod uzyłes
    kwm24
    Level 11  
    Diody umocowałem w listewce, w której nawierciłem dziurki.
    Poł±czyłem je równolegle o dałem do każdej rezystorki 560 omów.
    Z asilam je zasilaczem 12v
    tabaluszek
    Level 23  
    tak... jeszcze raz sie pytam bo moze nie zaowazyłes ile sztuk zuzyłes. A czy diody sa ino z sprzody szyby??
    remix1
    Level 18  
    trzeba przyznac ze naprawde ladnie to wyglada 5/6
    kwm24
    Level 11  
    dałem 9 niebieskich o 9 czerwonych diod.
    Patryk L

Level 16  
    CMS - pracuję w chłodnictwie i freon R22 oraz R404A mamy w ci±głym uzyciu ;> co prawda R22 jest już freonem wychodz±cym z użytku ze względu na jego szkodliwo¶ć i słab± wydajno¶ć chłodnicz± :)

A co do akwarium to daje 5 za pomysł i 5 za wykonanie :D oby tak dalej !!!
    chaka
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Lampka git ale ten kompresor pod stolem mnie przeraza... Piszesz ze pompka bylaby droga, poczekaj az ci rachunek za prad przyjdzie:P NA gieldach za grosze mozna kupic bezglosne pompki diy oparte na mieszkach badz cylinderku napedzanym poprzez przekladnie pasowa malym silniczkiem 220V.
    tomus2k
    Level 26  
    5/5 ale agregat zakładaj±c że masz od r12/r22 to jakie¶ 20bar na wysokim ci¶nieniu to stanowczo za dużo , zwykła pompka ( nie brzęczyk) akwariowa + zawór zwrony wystarcza. A do tego 50W a nie 300W ( zakładaj±c że bez oporu jakie¶ 150W)
    Do tych od freonu FREONEM JEST KAŻDY GAZ STOSOWANY W CHŁODNICTWIE zobacz sobie FREON R600A to przecież propan techniczny.