Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz NPE PM-400 zniekształca jeden kanał

biker2x 17 Lis 2006 13:55 878 2
  • #1 17 Lis 2006 13:55
    biker2x
    Poziom 10  

Witam
    Mam problem z wzmacniaczem estradowym, podczas próby jakiś ktoś podpiął wyjście z power miksera na wejście wzmacniacza, efektem było wywalenia bezpieczników zabezpieczających wyjście na kolumny, po wymianie bezpieczników grał, kilka godzin potem ponownie włączony zaczął zniekształcać na jednym kanale, na płycie wylał kondensator bipolarny 1000uF/6,3V, po wymianie kondensatora dzieje się to samo. A mianowicie dźwięk brzmi jak by wokal ucieka do tyłu i jest cichszy, bass jakby ktoś puszczał go wstecz, chwilami zaczyna falować. Po prostu dźwięk przypomina jakby ktoś dał złe kodeki przy oglądaniu filmu (chyba rozumiecie o co mi chodzi) taki troszkę puszkowy. Oprócz tego przestał wskazywać wskaźnik VU. Niestety nie mam schematu i mimo poszukiwania nieudało się go znaleźć.

0 2
  • #2 17 Lis 2006 14:53
    gart62
    Poziom 31  

Witaj!
    Jeśli kanały są tak samo skonstuowane, to posprawdzaj niesprawny w stosunku do sprawnego. Sprawdź zwłaszcza napięcia zasilające niesprawny kanał (jest to prawdopodobnie zasilanie symetrycze). Może w jego zasilaniu jest jakiś jeszcze spalony bezpiecznik, uszkodzona dioda, kondensator lub rezystor.
    Pozdrawiam.

0
  • #3 17 Lis 2006 17:58
    biker2x
    Poziom 10  

Obie końcówki zasilane są ze wspólnego zasilacza (4*15000uF/100V), napięcie +-78,5V , wszystkie bezpieczniki są sprawne, napięcia zasilające mierzone na obu płytach są takie same. W przedwzmacniaczu zamieniałem opampy , przepinałem wejścia, dodam ze na całej płycie wzmacniacza jest tylko 8 elektrolitów z czego jeden wspomniany wcześniej wylany bipolar, reszta to kondensatory WIMA MKS4 oraz MKP 10(w torze audio nie widzę elektrolitów).

Przed chwilka wywaliłem układ od clip i opóźnionego dołączania i wyłączania głośnika i gra czyściutko, ale o wiele ciszej niż drugi kanał(ten sprawny).

0
  Szukaj w 5mln produktów