Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Szafy RackSzafy Rack
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie. Restart sterownika. Czy to wina połączenia lub programu?

17 Lis 2006 14:45 1635 9
  • Poziom 10  
    Witam!
    Mam mały problem. Stworzyłem szafke sterownicza do sterowania siłownikami , urzywając do tego sterownika Mitsubishi. Schamat połączeń znajduje sie w załaczniku. Na wejscia sterownika doprowadzone sa przełaczniki zamontowane na drzwiach szafy a do wejsc wpiete sa styczniki ktore steruja siłownikami. Problem polega na tym ze w momencie kiedy załacze jeden przełacznik i otwiera mi sie jeden z siłowników i w momencie kiedy on sie nie zamknie załacze drugi to restartuje mi sie sterownik i nie wiem czy to jest wina połaczenia czy wina programu - programu ja nie pisałem. Zasilanie sterownika 24 V z zasilacza 2 A. Jesli ktos moze mi pomoc to prosze o pomoc.
    Pozdrawiam
  • Szafy RackSzafy Rack
  • Poziom 39  
    od razu co się rzuca w oczy to sprawa zasilania
    nie można z tego samego źródła zasilać sterownika i urządzeń wykonawczych , przecież włączaniu elementów indukcyjnych powoduje generację wielu zakłóceń , do tego dochodzi sprawa czy zasilacz wyrabia przy zasilaniu sterownika , styczników i siłowników
    zrób dwa zasilania jedno tylko do sterownika , drugie do części wykonawczej , warto zastosować diody w obwodzie cewek styczników i siłowników
    ps nie powielaj tematów
  • Szafy RackSzafy Rack
  • Poziom 10  
    czyli najlepiej zastosować dwa zasilacze, jeden do sterownika drugi do czesci wykonawczej?
  • Poziom 22  
    stycznik st1 i st2 nie bardzo rozumiem co one robia, st1 podaje napiecie do sterowania zaworow, ale co robi st2, zalaczenie st1 i st2 jednoczesnie powoduje zwarcie.
  • Poziom 39  
    St1 i St2 służą do zmiany polaryzacji zasilania siłowników , w układzie z dwoma powinna znaleść się blokada elektryczna na stykach NC co zapobiegnie pracy dwóch styczników jednocześnie lub zastosować stycznik z 2 parami styków NC / NO , przy wyłączonym masz jedną polaryzację przy włączonym nastąpi jej zmiana
    jest jeszcze sprawa jak wygląda sterowanie jeżeli pracuje siłownik z polaryzacją +/- i w tym samym momencie wymuszasz prace kolejnego siłownika z polaryzacją -/+ to oczywiste że zrobisz zwarcie
    jeżeli wymagana jest praca siłowników w tym sam czasie z różną polaryzacją to pozostaje jedynie zastosować po 2 styczniki na jeden siłownik , ale masz znowu za mało wejść
    zasilanie zrób w ten sposób że jeden zasilacz tylko do sterownika i zasilania wejść sterujących , drugi styczniki i siłowniki
  • Poziom 22  
    fakt silowniki elektryczne:), jak najbardziej zmiana kierunku, a co to za silowniczki ze zasilacz tylko 2A
  • Poziom 22  
    to ja też dodam swoje dwa grosze:

siłowniki coś pewnie otwierają. skąd wiesz czy to co się ma otwierać rzeczywiście się otwarło ?

na początku po włączeniu powinien być jakiś stan początkowy, a ty tak naprawdę nie wiesz jaki jest stan urządzeń wykonawczych, moim zdaniwm należałoby dodać czujniki pokazujące stan siłowników.

nie ma wogóle kontroli awarii: co się dzieje gdy układ ma otworzyć siłownik a go nie otworzy ? albo gdy chcesz zatrzymać awaryjnie ? jest wogóle taka opcja ?

( zakładam że to jest rzeczywisty układ )
  • Poziom 10  
    Styczniki St1 i St2 jak juz napisane sluza do zmiany polaryzacji co jest zaprogramowane w sterowniku, siłowniki zaprogramowane sa tak ze kiedy przekrece przelacznik na drzwiach w pozycje 1 to silownik sie otwiera a jak w pozycje 0 to sie zamyka, silowniki te sluza do otwierania rozdzielaczy dwudroznych, raz otwiera prawa strone raz lewa. Sa to siłowniki firmy LINAK LA 12 - 24VDC max 2.2 A.
    Odnosnie awarii zastosowalem tylko grzybek bezpieczenstwa odcinajacy sterowanie

Dodano po 6 [minuty]:

Programowo jest tak zrobione ze nie ma takiej mozliwosci ze nastappi zwarcie i dwa silowniki załącza sie jednoczesnie, gdy mam właczony jeden i wlaczam drugi to najpierw zamknie mi sie pierwszy i własnie restartowanie sterownika odbywa sie w momencie gdy załącze drugi silownik przy otwierającym pierwszym pomimo tego ze nie wprowadzilem zadnego dodatkowego obciazenia w tym momencie bo stycznik od drugiego silownika nic nie zwiera, tylko przekrecam przelacznik na drzwiach. jezeli robie wszystko po kolei, czyli otworze jeden i go zamkne jest ok a jak otwieram drugi przy wlaczonym pierwszym to jest cos nie tak
  • Poziom 22  
    Witam
    Z tego co widze to zasilacz nie wyrabia się prądowo, 2A na zasilanie całości to zamalo, skoro silownik pobiera 2,2 A. Przy załączeniu siłownika
    spada napięcie zasilania i sterownik się restartuje.
  • Poziom 10  
    OK zrobilem dwa zasilacze jeden na sterownik drugi na silowniki i teraz jest ok.
    Dzieki za podpowiedzi, pozdrawiam.