Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Tektronix
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nietypowe pytanie odnośnie transformatora

17 Lis 2006 20:39 3176 10
 • Poziom 23  
  Witam wszystkich buduje mały piecyk indukcyjny ze strony http://www.hvguy.4hv.org/ih/2500Wheater.htm i tutaj sie pojawia pytanie odnośnie o transformator wyjściowy a dokładnie o rdzeń a mianowicie jak duży powinien być jakie wymiary oraz kształt...Piec pracuje na częstotliwości około 120Khz moc wyjściowa 2.5KW czy ktoś orientuje sie jakie parametry powinien mieć rdzeń?? słyszałem że rdzenie do dużych częstotliwości mają mniejsze wymiary niż transformatory pracujące przy tej samej mocy ale na częstotliwości np 50Hz...
  I drugie pytanie na schemacie http://www.hvguy.4hv.org/ih/2500Wheater/schematic.GIF widzimy transformator T2 Base/Gate Driver Transformer co to dokładnie za transformator?? i gdzie moge go zakupic??
 • Tektronix
 • Pomocny post
  Poziom 11  
  Znalazłem następujący wzór na moc trafo w powiązaniu z jego parametrami konstrukcyjnymi:

  P= (4,44*η*f*Bm*J*krdz*kok*Sr*Sok)/((1+η)*100)
  P-Moc η-sprawność f-częstotliwość Bm-amplituda indukcji w rdzeniu
  J- gęstość prądu w uzwojeniach, krdz-współczynnik zapełnienia rdzenia
  kok-współczynnik zapełnienia okna Sr-przekrój rdzenia
  Sok-przekrój okna
  Wyraźnie widać liniową zależność mocy od częstotliwości. Najlepszy byłby chyba rdzeń proszkowy. Mimo wszystko to będzie chyba dość duży rdzeń zastanawiam się tylko czy uda Ci sie zdobyć taki. Radzę poszukać w spawarkach z przetwornicą. Odnośnie T2 to też trafo w.cz. ale zapewne o znacznie mniejszej mocy niestety nic więcej nie potrafię o nim powiedzieć. Jeśli nie podano jego parametrów to pogadaj z dobrym elektronikiem z charakterystyk tranzystorów może coś wymyśli.
  Pozdrawiam!
 • Poziom 41  
  Witam
  Obawiam się że schemat nie jest wystarczająco prawidłowy. Nie ma w czasie przełączania tranzystorów mocy czasu martwego, czyli moment w którym wszystkie tranzystory nie przewodzą. Bardzo dużo mocy wydzielać się będzie na tranzystorach z tego powodu. Rdzeń na 2,5kW będzie do kupienia, ale z tych największych i nie proszkowy tylko 3C90.
  Schemat ma jeszcze wiele innych błędów i nie radzę brać się za niego. Ktoś specjalnie wystawił taką lipę aby innym sprawić przykrość.
 • Tektronix
 • Poziom 42  
  :arrow: CW-Bax-61

  Rdzeń proszkowy nie nadaje się na transformator push-pull a straty w samym rdzeniu przy takiej częstotliwości będą tak duże, że może spłynąć.

  :arrow: Dar.El

  Użyto kontrolera TL494 i on zapewnia czas martwy. Sterowanie MOSFETów w układzie pełnomostkowym jest może przestarzałe ale stosowane dość powszechnie.

  :arrow: panmechanik

  W tym układzie jest jeden istotny błąd - w zasilaniu +350V użyto podwajacza napięcia - trzeba to zmienić.
  Co do transformatora sterującego - zazwyczaj wykonuje się go na małym _ferrytowym_ rdzeniu toroidalnym. Liczba zwojów zazwyczaj jest równa dla wszystkich uzwojeń. Nie oznaczono początków uzwojeń wtórnych i jest to duże niedopatrzenie.

  Cały ten układ jest przeznaczony raczej dla mocno zaawansowanych elektroników, jego budowa wcale nie będzie tania a uruchamianie może być koszmarem.
 • Poziom 41  
  Oj RoMan, chyba nie przyjrzałeś się zbyt dokładnie co tam jest narysowane. Ja po pijanemu nie zrobiłbym takich błędów. TL494 nie jest połączony w PUSH-PULL tylko na pracę z jednym tranzystorem, a podłączenie kilku tysięcy µF bezpośrednio do sieci kończy się wywaleniem bezpieczników i zniszczeniem włącznika.
 • Poziom 23  
  Przed chwilą dostałem odpowiedz od autora tego projektu odnośnie transformatora T2(czyli gate transformer):
  Turns ratio (pri : sec) 1 : 1.5 : 1.5
  Inductance (min): 1.5 mH
  Leakage inductance (max) 4.0 µH
  DCR 0.4 Ohms
  Volt-time product 375 V-µsec
  Capacitance, pri to sec (max) 50 pF
  DCR, each section (max) 2.5 Ohms
  Measured at 1 Vrms, 15.75 kHz
  Jednak autor mało napisał o transformatorze wyjściowym tylko o tym że na pierwotynym jest 8 zwoji a na wtórnym jeden zwój.Jednak nie pisze nic o materiale,i kształcie transformatora.Teraz przeglądam książke "poradnik inżyniera" gdzie jest co nieco opisane o piecach indukcyjnych jednak nie ma tego czego szukam...
  Wykananie pieca wychodzi DUŻO taniej niż kupno nowego o podobnej mocy a chciałem go użyć do hartowania małych prętów do wypychaczy form..Gdyby ktoś miał jeszcze jakieś sugestie pomysły to z chęcią wysłucham...
  W projekcie również chciałbym zastosować układ ograniczający pobór prądu przy "starcie"
 • Poziom 24  
  tego ukladu nikt nie uruchamial.13 noge trzeba przepiac na 14.brak jakiegokolwiek zabezpieczenia(tranzystory nie sa tanie).kierunek trafka drivera wazny.trzeba by sie troche pomeczyc ale ogolny zarys ok
 • Poziom 23  
  a dlaczego trzeba zmienić ścieżke prowadzącą do nogi 13(output) do 14??
 • Poziom 41  
  Witam
  W tym schemacie jest tyle błędów że chyba autorowi zależy na tym aby nikt tego urządzenia nie uruchomił. Być może jest to strona producenta który chce udowodnić potencjalnym klientom że urządzenie jest trudne do zrobienia i lepiej żeby kupili gotowe.
 • Poziom 24  
  aby przelaczyc na sterowanie push- pull. z 13na masie mozesz sterowac jednym tranzystorem. tutaj to nie ma sensu.oscyloskop pokaze ci roznice.494 jest uniwersalny

  Dodano po 39 [minuty]:

  e1 i e2 trzeba rozdzielic.przetwornica tylko wyglada na prosta.jesli nie robiles czegos podobnego wczesniej kup worek mosfetow.pozdrawiam
 • Poziom 11  
  Witam kolegów też chcę zrobić piecyk powoli zbieram elementy i będę miał wiele pytań . Ale na początek czy mógłby ktoś rzucić okiem na schemat który starałem się przerobić według waszych wskazówek ?
  Nietypowe pytanie odnośnie transformatora