Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Trójdrożny zestaw głośników - pomoc ze schematem.

Destroyer7777 17 Lis 2006 21:50 1629 13
  • #1 17 Lis 2006 21:50
    Destroyer7777
    Poziom 13  

Witam!!! Mam zamiar zbudować kolumnę składającą się z z trzech głośników, nisko, średnio i wysokotonowego. Całość chcę napędzić wzmacniaczem na TDA7294. z tego co wiem to głośniki muszą mieć przynajmniej jeszcze raz taką moc jak moc wyjściowa wzmacniacza. Czyli 2 razy 100W to 200W ->Mam racje?? Druga sprawa to schemat (w załączniku) który znalazłem w starej książce. Pokazuje on jak roździelić dzwięk na poszczególne głośniki. Nie jasne jest dla mnie to w jaki sposób wyliczyć wartości elementów C1, C2, L1 i L2. Opis załączony do schematu w książce to:Zestaw z filtrem o skuteczności 6 dB/oktawę, L1=R/2*pi*f1, L2=R/2*pi*f2, C1=1/2pi*f1*R, C2=1/2*pi*f2*R, f1-dolnaczęstotliwość roździału, f2-górna częstotliwość roździału. Właśnie te częstotliwości roździału sprawiają mi problem, nie mam pojęcia co to jest. Oczywiście Kwadraty na schemacie to głośniki, GN głośnik niskotonowy reszta analogicznie. Proszę o pomoc.

0 13
  • #2 17 Lis 2006 22:03
    michal0408
    Poziom 13  

częstotliwość rozdziału I

Częstotliwość podziału między średnimi, a niskim.

częstotliwość rozdziału II

Częstotliwość podziału między średnimi a wysokim

0
  • #3 17 Lis 2006 23:28
    Destroyer7777
    Poziom 13  

Tzn?? Możesz mi to lepiej wytlumaczyć?? Może na jakimś przykładzie.

0
  • #4 18 Lis 2006 21:31
    krzych.k
    Poziom 15  

Moc kolumn głośnikowych nie musi być 2 razy większa od mocy wzmacniacza, ale lepiej jak kolumny mają większą moc niż wzmacniacz.
    Chcesz sam zbudować zwrotnicę do kolumn według załączonego schematu?
    Jeżeli chcesz to zrobić profesjonalnie, to musisz znać wszystkie parametry głośników i parametry obudowy, wybrać optymalne dla tych głośników częstotliwości podziału pasma akustycznego a potem dokonać obliczeń elementów zwrotnicy.
    Częstotliwości podziału to częstotliwości w paśmie aktustycznym (wysokość dzwięku) przy którym przestaje emitować jeden głośnik- np. niskotonowy (wzrasta impedancja w jego obwodzie) i emitowanie dzięku przejmuje następny głośnik (średniotonowy) itd.
    Odpowednie dobranie elementów L C w zwrotnicy sprawi, że dłośniki będą emitować tę część pasma akustycznego dla których są przewidziane i w których mają najnmiejsze zniekształcenia (najlepszą liniowośćprzenoszenia.
    To tyle w skrócie, jak szcesz więcej informacji to podaj dane głośników i obudowy.

0
  • #5 18 Lis 2006 23:23
    Destroyer7777
    Poziom 13  

No teraz troche mi się rozjaśniło. Narazie nie będe podawał Ci danych głośników bo sam jeszcze nie wiem jakie wybiore. Napisz do mnie na GG 5002658 jeśli możesz bo miałbym kilka pytań.

0
  • #6 19 Lis 2006 21:18
    krzych.k
    Poziom 15  

Pytania zapodaj na tym forum a ja ci odpowiem bo odpowiedzi innym może też pomogą.:D

0
  • #7 25 Lis 2006 11:56
    Destroyer7777
    Poziom 13  

Póki co to nie mogę się zdecydować jaki wzmacniacz mam zbudować. Potrzebuje 100W ale RMS a na TDA7294 tyle nie wyciągnę. Może macie jakieś propozycje??

0
  • #8 25 Lis 2006 23:17
    krzych.k
    Poziom 15  

Jeżeli to mają być kolumy do użytku domowego to 70W na kanał przy tym TDA ci wystarczy w zupełności a i kolumny będą bezpieczniejsze.
    Ja gram na amplitunerze Onkyo TX-SV 444 (70wat na kanały przednie) i kolumnach przednich 120wat i jeszcze nigdy nie wyjechałem potencjometrem do końca skali, bo się bałem o kolumny. Głośność w połowie skali jest już bardzo duża.

0
  • #9 26 Lis 2006 11:39
    Destroyer7777
    Poziom 13  

No właśnie oprócz tego użytku domowego to chce również zastosować ten sprzęt do małych dyskotek w podstawówce do której kiedyś chodziłem bo zawsze jakieś 50 czy 100 złotych wpadnie do kieszeni. Sala, na której miałoby się to odbywać nie jest zbyt duża, więc może wystarczy to 70W.

0
  • #10 26 Lis 2006 12:52
    DamianRTV
    Poziom 27  

chcialem sie tylko podlaczyc pod temat

0
  • #11 26 Lis 2006 13:06
    HMD
    Poziom 18  

Witam

krzych.k napisał:
    ... Jeżeli chcesz to zrobić profesjonalnie, to musisz znać wszystkie parametry głośników i parametry obudowy, wybrać optymalne dla tych głośników częstotliwości podziału pasma akustycznego a potem dokonać obliczeń elementów zwrotnicy...

Prosze Cie nie uzywaj w takich wypowiedziach slowa profesjonalnie poniewaz zaden pozadny producent poszczegolnych elementow ukladu audio nie opiera sie tylko na obliczeniach tak jak to piszesz :P
    Obliczenia, o ktorych piszesz moga tylko ukierunkowac i dac zadawalajace rezultaty. Kazdy pozadny producent sprzetu audio opiera sie na odsluchu a nie na obliczeniach wiec nie mow o profesjonalnym obliczaniu zwrotnic bo to tak jak powiedziec o profesjonalnym gotowaniu scisle wg przepisu bez probowania :)

0
  • #12 26 Lis 2006 22:00
    krzych.k
    Poziom 15  

do kol. HMD

Ależ ja się z tobą w 100% zgadzam. Autor tematu pytał o podstawy w zbudowaniu zwrotnicy. Od czegoś przecież trzeba zacząć. Korekty w parametrach zwrotnic na podstawie odsłuch to wyższa szkoła jazdy. U autora tematu i na to pewnie kiedyś przyjdzie czas.

0
  • #13 26 Lis 2006 23:19
    Destroyer7777
    Poziom 13  

Hehe no mam taką nadzieję. Póki co to składam wzmaka potem wezmę się za kolumny. Krzychu liczę na Twoją pomoc z tymi układami.

0
  • #14 27 Lis 2006 16:59
    krzych.k
    Poziom 15  

do kol. Destroyer 7777

Co do wzmacniaczy to praktykę mam niewielką (złożyłem tylko 1) ale co do kolumn to mogę więcej poradzić (złożyłem 5 kompletów w tym 2 surround). Chętnie pomogę w razie czego.

0