Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zmywarka Siemens SR23215EU/18 Family 30 R- nie przechodzi programu

sebsok 18 Nov 2006 12:48 3907 14
 • #1
  sebsok
  Level 11  
  Witam!
  Zmywarka (Siemens Family 30 R) nie przechodzi całego programu. W momencie gdy powinna podgrzać wodę, programator się zatrzymuje t.j. prawdopodobnie z powodu, że nie zagrzała wody.
  Wymontowałem grzałkę - jest sprawna (sprawdziłem miernikiem i podłączając ją bezpośrednio do zasilania), wymontowałem termostat - po podgrzaniu (zapalniczką) przełącza się tzn dwa wejścia przestają mieć przejście, a drugie dwa przewodzą.
  Przy grzałce jest też przełącznik, prawdopodobnie sterowany ciśnieniem wody - ten przełącznik też działa.
  Sprawdziłem czy prąd dochodzi do grzałki i okazało się że dochodzi, natomiast na drugim końcu grzałki jest taki sam prąd. Zastanawiam się czy coś nie jest źle podłączone (zmywarka odkupiłem już z tą usterką). Straciłem koncepcję co może być.
  Proszę o jakąś podpowiedź, pomoc - z góry dziękuje
  Sebastian
 • #2
  zayzayer
  Home appliances specialist
  Sprawdź wiązkę wychodzącą z drzwi (na zgięciu).
  Przy Boschach i Siemensach podaje się ENr, a nie jakieś tam "Family 30 R"
 • #3
  sebsok
  Level 11  
  Dzięki za podpowiedź, nie wiem gdzie mogę znaleźć Enr ponieważ nigdzie nie mogę namierzyć tabliczki gdzie byłyby jakieś dane
 • Helpful post
  #4
  zayzayer
  Home appliances specialist
  ENr jest zazwyczaj wypalony laserem na górnej części zewnętrznego poszycia drzwi.
 • #5
  sebsok
  Level 11  
  Dzięki za informację, podaję E-nr:
  SR 23215EU/18
  typ: S3R61S
  taśmę obejrzałem, wygląda na ok ale jeszcze sprawdzę miernikiem
 • #6
  sebsok
  Level 11  
  Sprawdziłem taśmę miernikiem - nie ma żadnych przerw wszystkie przewody mają przejście. Cały czas podejrzewam termostad, pomimo tego że sprawdzałem go i przełącza się po podgrzaniu. Czy ktoś ma jakieś pomysły??
 • Helpful post
  #7
  ANDYW6
  Level 24  
  A co z hydrostatem?
 • #8
  sebsok
  Level 11  
  Hydrostad jest mechaniczny, sprawdzałem go miernikiem i też działa, załączyłem go sam (wymontowałem i włączyłem ) i dalej nic nie grzało. Brak koncepcji - nie wiem czy można ominąć termostad i spiąć na krótko.
 • #9
  zayzayer
  Home appliances specialist
  Zostaw ten hydrostat w spokoju. Musisz "przedzwonić wszystko po kolei od grzałki aż do programatora. Sprawdź czy programator daje 230V (nie próbówką, bo znowu będziesz miał wszędzie "taki sam prąd" :D ). Ewentualnie w czasie kiedy ma grzać sprawdź dokąd dochodzi prąd (czy jest na mikrowyłączniku membrany, ale NIE PRÓBÓWKĄ !!!).
 • #10
  sebsok
  Level 11  
  Może żle się wyraziłem, ale wszystko sprawdzam miernikiem. Prąd do grzałki dochodzi o wartości 225 V, ale na drugiej końcówce grzałki jest taki sam prąd (a wg. mnie to powinna być masa).
  Programator przekazuje prąd dalej. Do mikrowyłącznika z tego co pamiętam dochodzi prąd (również sprawdzone miernikiem):D.
  Ta zmywarka doprowadza mnie już do szału, ale jej nie przepuszcze:)
 • Helpful post
  #11
  zayzayer
  Home appliances specialist
  sebsok wrote:
  Prąd do grzałki dochodzi o wartości 225 V, ale na drugiej końcówce grzałki jest taki sam prąd (a wg. mnie to powinna być masa).

  Na prądzie to Ty się znasz tyle co ja na poezji. Zamień przewody zasilające (neutralny z fazowym) i przekonasz się, że faza nie dochodzi.
  W Twoim przypadku, przy takim a nie innym podłączeniu przewodów w gniazdku, programator włącza grzałkę neutralnym (jak to nazywasz - masą :D ).
 • #12
  sebsok
  Level 11  
  Zdaję sobie sprawę że nie jestem specjalistą w prądzie i chylę czoła przed tymi co mają większą wiedzę ode mnie i dlatego zwróciłem się na forum o jakieś konkretne wskazówki. Każda porada jest dla mnie cenna i przydatna.
 • Helpful post
  #13
  ANDYW6
  Level 24  
  Przyłóż przewody miernika (woltomierz) jeden do jednego końca grzałki a drugi do drugiego końca grzałki i wtedy będziesz widział czy dochodzi napięcie.Nie pisz o prądzie.
 • #14
  sebsok
  Level 11  
  Fakt cały czas mówimy o napięciu. To była pierwsza rzecz jaką sprawdziłem. Właśnie doszedłem co jest - Programator jest mechaniczny i są nadpalone styki. Wszystkim OGROMNE DZIĘKI ZA POMOC
 • #15
  zayzayer
  Home appliances specialist
  Programator w tej zmywarce jest wyjątkowo przyjemny w naprawie.