Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ wspólnego kolektora ...

18 Lis 2006 18:44 2129 5
  • Poziom 10  
    Schemat układu:

Dane znane:
    Rg, RL, Rwe, Rwy, fd, fg, ULmax.

Oczywiście w zadaniu mam do wyznaczenia punkt pracy tego tranzystora, i wszystkie elementy tak, jakbym miałbym to zaprojektować w realu. Różne dane katalogowe jak macierz h, jest dana, napięcie Ube = 0.65 V. Nie wiem właściwie od której strony zacząć liczenie takiego układu.

Dla analizy stałych prądów, schemat będzie taki:
    Znajomość rozpisywania oczek nie jest mi obca, potrafię to zrobić. Gorzej jest już jednak, jak przychodzi do wyliczania rezystorów, za mało danych jest znanych. Ma ktoś pomysł jak to ugryźć?

Btw. szukałem podobnych tematów, ale wszystkie inne wtórniki są z zasilaniem potencjometrycznym, nie wiem na ile to zmienia obliczenia, ale inny schemat to pewnie inne obliczenia.

Za wyrozumiałość dziękuję i pozdrawiam all :)

[edit] Nie wiem po co jest podawana rezystancja wyjściowa :| Rezystancję wejścia można chyba wykorzystać jako
    Gwe = Gb + gwe [gwe=1/h11]
    Rwe = Rb + h11
    Ale po co wyjściowa? Ma to jakiś związek z rezystorem emiterowym? Bo ja bym go wyznaczył ze wsp. stab. Su = 0.5 na oko.
    Re = (1/(beta+1))*((beta/Su) - Rb)
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Witam,
    jaki to problem znaleźć punkt pracy? Zobacz:

Układ wspólnego kolektora ... Układ wspólnego kolektora ...

Masz trzy niezależne równania i trzy niewiadome:
    IB, IC UCE, wobec tego układ równań pierwszego stopnia jest oznaczony i jednoznacznie rozwiązywalny, ale z ograniczeniami wynikającymi z wartości wymuszeń, oraz przyjętych wartości rezystancji.
    Skoro masz daną wartość napięcia na obciążeniu, to spoczynkowa wartość IE*Re musi być większa od amplitudy tego napięcia, natomiast od strony napięcia UCE musisz mieć conajmniej drugie tyle.
    Te dwie wielkości implikują wartości Ecc, oraz Eee.
    Napięcie źródłowe Eee może mieć wartość zero, ale wtedy inaczej należy zapisać równania w oczku pierwszym, oraz rezystor Rb musi mieć zasilanie (np, z dzielnika rezystorów bazowych).

Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Dzięki za odpowiedź :)

Problem w tym, że podane są tylko wartości wymienione w pierwszym poście.

Ja to planowałem jakoś tak to zrobić. Proszę Cię o ocenienie mojego toku myślowego :)

1). Uce szacuje jako wartość
    Uce >= Ucemin + Um , gdzie Um=UL*[2^(1/2)]

2). Ie szacuje jako wartość
    [z racji że Robc = Re||RL, przy czym RL>Robc]
    Ie > Um/RL

3). Ib obliczam z Twojej zależności
    Ie = Ib * γ = Ib * h21 + Ib
    Ib = Ie/(h21 +1)

4). Re obliczam jako wartość
    [z racji że Robc = Um/Ie]
    Gobc = Ge + GL
    Ge = Gobc - GL
    Re = 1/Ge

5). Rb obliczam jako wartość
    Gwe = Gb + gwe , gdzie gwe = 1/h11e
    Gb = Gwe - gwe , zaś Gwe = Ggen((1- γ)/γ)
    Rb = 1/Gb

6). Eee i Ecc obliczam z Twoich oczek
    [mam już dane wszystkie potrzebne pobrane z ww. równań]

No i to na tyle z analizy DC chyba. Nie wiem tylko czy to dobrze wymyśliłem sobie.

Później muszę walnąć jeszcze zmiany parametrów z temperaturą. Czy zmieni się tylko wsp. h21, napięcie Ube ? Coś jeszcze?

Bardzo dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Witam,
    do pkt. 4, poprawnie, ale niestety, w pkt 5. masz złe rozumowanie:
    "5). Rb obliczam jako wartość
    Gwe = Gb + gwe , gdzie gwe = 1/h11e
    Gb = Gwe - gwe , zaś Gwe = Ggen((1- γ)/γ)
    Rb = 1/Gb"
    Musisz narysować sobie schemat elementów zewnętrznych (Rb, Re, Rl) włączonych do schematu zastępczego tranzystora w układzie ze wspólnym kolektorem i z tego schematu policzyć (analiza zmienno-prądowa): Rwe = Uwe/Iwe.