Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zakłócenia prz odbiorze fal UKF

18 Nov 2006 21:26 1615 6
  • Level 10  
    Cześć
    W moim radiu Philips jakiś czas temu spaliła się głowica UKF. Niedawno została wymieniona na nową, jednak podczas słuchanie stacji UKF np RMF'u w tle da się słyszeć drobne zakłócenia zarówno przy wyłączonym jak i włączonym silniku. Nie jest to harczenie i trzeszczenie , od którego mogłyby popękać szyby ale jest słyszalne.
    Mam wrażenie że dźwięk zanim stara głowica się spaliła był lepszy bez tego typu zakłóceń, których chyba wczesniej nie słyszałem na parkingu przed blokiem bo to właśnie tam je sprawdzałem po odebraniu.
    Czy taka przypadłosc może wynikać z przeszkód terenowych typu bloki drzewa itd albo z niedokładnego połączenia gdniazda z wtyczką instalacji antenowej samochodu ? Nie miałem czasu zbadać dokładniej tego problemu a jazda samochodem i sprawdzenie sytuacji np gdzieś poza miastem czy na innej ulicy jest narazie niemożliwa. Pozdrawiam
  • Level 21  
    witam,od anteny oczywiście dużo zależy szczególnie jeśli chodzi o czystość odbioru w paśmie UKF,a jeśli chodzi o głowice to jest do niej podłączone napięcie ARW,które po wymianie głowicy czasami trzeba skorygować,aby zarówno silne jak i słabe sygnały z anteny przechodziły czysto,pozdr.
  • Level 43  
    Głowica UKF nie przepala się, co najwyżej uszkadza się. Jak to w Philipsach i nie tylko często wychodzą zimne luty i to powoduje ze przestaje działać. Nie wiem jaki fachowiec ją naprawiał (czy wogóle wymienił czy tylko przelutował) i jak to robił. Może nie wszystko poprawił, może rozstroił (niektórzy mają niepohamowaną słabość do kręcenia czym się da a potem stroją na ucho a nie na przyrządy które mało kto posiada a już prawie nikt nie używa. Myślę że trzeba będzie jeszcze raz wymienić głowicę na przetestowaną w innym takim samym radiu i dopiero podjąć decyzję co z tym radiem robić dalej.
    Zakłócenia często są spowodowane uszkodzoną instalacją antenową. Przy pogorszonej czułości i selektywności napewno słaby sygnał będzie zanikał w czasie przemieszczania się auta i napewno nie będzie głowica miała zapas sygnału żeby zapewnić Ci komfort słuchania.
    Z radiami i z autami jest tak, jak raz trafią w łapy partacza to już praktycznie bardzo trudno jest doprowadzić je do przyzwoitego stanu.

SławeK
  • Level 10  
    Głowica napewno została wymieniona na nową, ponieważ otrzymałem starą. Wziąłem ją tak aby sobie obejrzeć. Może ktoś powie, że to niekoniecznie z mojego radia, ale znam osobe naprawiającą na tyle, żeby powiedzieć, że nie zrobiłaby czegoś takiego. Sprawdziłem dzisiaj radio jak sie sprawuje poza miastem. No znacznie lepiej niż na prakingu przed moim blokiem. Jedyne co zauwazylem to to, że w terenie zabudowanym sygnał jest słabszy tak jak powiedział SlaweK. Co do strojenia, trudno mi powiedzieć czy odbywało się na "ucho" czy też przy pomocy konkretnych przrządów. W każdym razie wyczuwalny jest "brak zapasu sygnału" który niknie za wiekszymi autami , budynkami itd. Dzięki wielkie za pomoc.
  • Level 12  
    Ja rowniez mam problem z UKFem :(
    Mam zaklocenia przy odbiorze stacji radiowych (dobrze dziala tylko RMF i ZETka)
    Sa moze jakies wzmacniacze anteny radiowej??
  • Level 13  
    a może po prostu wystarczało by ją zestroić i do obudowy podłączyć dodatkową masę?
  • Level 10  
    Jak już wcześniej pisaliscie problem z radiem chyba leży w niedobrym nastrojeniu. Zauważyłem śmieszną rzecz - gdy jadę w deszczu i mam włączone wycieraczki na "czasowe" to podczas ruchu wycieraczek jest sam szum w radiu. Silniczki wycieraczek przestają działać - sytuacja jest OK. Morał: albo słuchaj radia albo patrz na drogę :) Wydaje mi się że trzeba odwiedzić serwis. Co myślicie o tym problemie ? Pozdrawiam