Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zbuduj własną maszynę parową.

Jacqbus 06 Sie 2009 08:30 698001 1478
    KubonKing
    Poziom 10  
    A czy taki o-ring nie "zakleszczy" się w cylindrze?

Raz już robiłem taki tłok z o-ringiem i muszę niestety stwierdzić, że mi się zablokował...
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • Computer Controls
    napster2354
    Poziom 2  
    jeżeli zrobisz dobry ,,rowek" na oring to ci się nie zsunie ani nie zakleszczy

Dodano po 1 [minuty]:

sorki że nie w poprzednim ale może by wykorzystać simering daje lepsze uszczelnienie
    konstruktor123
    Poziom 14  
    A co myślicie o budowie piły parowej xD a dokładniej krajzegi. ;] Ja zabrałem się za coś takiego mam już tłok rurkę na cyl. wał i tarcze ale niestety gdzieś mi wcięło koło zamachowe i muszę poszukać nowego. A to kilka fotek z budowy:Zbuduj własną maszynę parową. Zbuduj własną maszynę parową. Zbuduj własną maszynę parową.
    grabki95
    Poziom 14  
    Dobry pomysł ;p Będzie ekonomiczna bo nie będzie zużywała prądu. Tylko nie wiem czy cylinder jest wystarczająco duży bo potrzeba dużej mocy żeby piła nie przestała się kręcić.
    KubonKing
    Poziom 10  
    Taka piła nadaje się tylko jako koło zamachowe, bo nie ma szans, żeby przecięła cokolwiek:P
  • Computer Controls
    konstruktor123
    Poziom 14  
    To ma być model piły i nie chcę żeby cięła od razu deski no ale myślę że jak bym do tego wmontował odpowiednie koło zamachowe to karton by przecięła. :)
    cinek89
    Poziom 10  
    lepiej zrobic mini generator pradu elek. jakis pojazd lub statek
    konstruktor123
    Poziom 14  
    Hymm mini generator prądu można by zrobić ale nie wiem jak go dokładnie zbudować może ktoś ma jakieś plany lub mógłby mi ktoś takie wykonać albo po prostu powiedzieć jak zbudować taki generator to byłbym wdzięczny.
    szympek;)
    Poziom 20  
    do silniczka przymocój alternator to powinno dać jakieś 14-16v
    MastaCake
    Poziom 10  
    Myśle, że montowanie takiego generatora w tak małej maszynce jest bezcelowy. Można to oczywiście zrobić, np. z elektrycznego silnika szczotkowego, ale poza zasilaniem diody Led to chyba nic więcej, no może jakąś mp3 albo telefon :P
    A kolega szympek chyba troche przesadził z tym napięciem. Gdyby tak było to z takiej maszynki dałoby się naładować akumulator. Dla porównania dodam, że w moim motorowerze (50 ccm) przy najwyższych obrotach dawało max 10/12 V napięcia przemiennego. Dlatego myśle, że jest to nieosiągalne.

Dużo lepszy efekt dałoby się uzyskać gdyby zamontować tą maszyne jako napęd w jakimś modelu, np. okręt parowy, albo coś podobnego.
    konstruktor123
    Poziom 14  
    Dziś miałem trochę wolnego czasu wiec do mojego silniczka zrobiłem kociołek i kompletny już cylinder. :) A jeśli chodzi o modele to jak myślicie sprawdził by się taki silniczek w modelarstwie lotniczym ?
    Foxik20
    Poziom 16  
    @UP
    Zdecydowanie nie. Pomyśl, ile ważyłby kocioł z wodą, jego ogrzewanie itp, a do tego sam model samolotu byłby duży
    Jedynym (chyba) rozwiązaniem jest silnik na sprężone powietrze (w skrócie na CO2)
    Sam mechanizm, dzięki któremu wszystko działa przedstawia gif na stronie 20 tego tematu.

Więcej informacji na temat napędu CO2, znajdziesz tutaj :arrow: http://pl.wikipedia.org/wiki/Silnik_na_dwutlenek_w%C4%99gla

Pozdrawiam
    wada

VIP Zasłużony dla elektroda
    Moje gratulacje w kultywowaniu ery parowej, i początków postępu technicznego i cywilizacji dzięki parze :D
    Ale jakieś ponad 30 lat temu też się tak bawiłem. :D
    Ktoś tu wspomniał o butli po małej gaśnicy jako zbiornik wody - też to wykorzystywałem, ale jako zimny zbiornik, na zasadzie jak to było robione w pojazdach i autobusach angielskich i niemieckich w okresach wojennych.
    Duże zbiorniki wody, najczęściej na dachu pojazdu, rura do wężownicy w palenisku i potem trójnikiem do silnika i z powrotem do zbiornika, ale do najwyższego jego punktu.
    Ja do połączeń i jako wężownicę wykorzystywałem rurki Φ3mm miedziane lub stalowe (kapilara) ze starych lodówek, jest tam jej ponad 1m i bardzo łatwo je się zwija w spiralę, a płomień ze świeczki ogrzewacza do zup , nagrzewa taką spiralę natychmiast, trzeba wręcz uważać bo wydostaję się z tego już sucha para (o bardzo dużej temperaturze) i solidnym ciśnieniu nadaje się to też do napędu turbinek, lub silniczków wysokoobrotowych podobnych do tych na CO2, mały tłok i krótki skok - ale spore obroty i moc.
    W tamtych czasach napędzałem tym dynamo od roweru i sporo żaróweczek świeciło.:D
    A silnik potem wykorzystywałem jakiś rosyjski wyeksploatowany modelarski na eter, tylko zamiast tej górnej śruby od regulacji ciśnienia, dałem zawór na kulce, i nowy wytoczony tłok ze szpicem.
    grabki95
    Poziom 14  
    A jakby dać porządny kocioł, który wytrzymałby duże ciśnienie to można by zrobić szlifierkę stołową :D Duży cylinder i może by szlifowała jak by sie zamontowało kamień szlifierski.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    cinek89
    Poziom 10  
    tak dobrze reaguje na pare bo ma lekkie kolo zamachowe, jakby dal jakies obciazenie pewnie byloby ciezko.
    konstruktor123
    Poziom 14  
    Jak duża waszym zdaniem powinna być śruba na której waha się cylinder ? Ja zawsze używałem M4 i było chyba dobrze ostatnio użyłem M3 i okazało się że jest za słaba i muszę ją teraz wymieniać. Co myślicie o tym by wstawić śrubę M5 ?
    cinek89
    Poziom 10  
    ja mam m3 i dobra sprezyne, ktora wyciagnalem z gaznika simsona od regulacji polozenia przepustnicy i jest dobrze.
    konstruktor123
    Poziom 14  
    Wygląda-ciekawie-tylko-skąd-mógłbym-taki-agregat-wytrzasnąć?-Może-da-się-go-kupić-w-jakimś-sklepie,-i-czy-zwykły-silnik-1cylindrowy-poradził-by-sobie-z-czymś-takim?-Sorki-że-piszę-przez-kreskę-ale-popsuła-mi-się-spacja.
    konstruktor123
    Poziom 14  
    Dziś-tato-przyniósł-dla-mnie-mały-zbiornik-ciśnieniowy-wytrzyma-on-do-6bar-a-nawet-myślę-że-i-więcej,-ma-on-w-sobie-coś-w-rodzaju-wentylka-takiego-jakie-są-w-rowerach.-Gdybym-napompował-go-powietrzem-ze-sprężarki-lub-pompki-np.-do-jakichś-5bar-to-jak-długo-by-na-nim-pracował-taki-silnik-parowy??
    Foxik20
    Poziom 16  
    Wszystko zależy od pojemności tego zbiornika, pojemności skokowej tłoka oraz obrotów, na jakich ma pracować.
    konstruktor123
    Poziom 14  
    Niestety-nie-wiem-jaką-ma-pojemność-mój-zbiornik-i-nie-znam-pojemności-skokowej-tłoka-ale-mogę-powiedzieć-że-skok-tłoka-to-3cm.-a-średnica-cylindra-13mm.-Wydaje-mi-się-że-będzie-on-się-kręcił-przez-jakieś-kilka-sekund-nie-dłużej-i-dlatego-chyba-nie-warto-montować-takich-zbiorników-do-tego-typu-silników.
    Foxik20
    Poziom 16  
    Z danych, jakie podałeś, można w bardzo prosty sposób obliczyć pojemność skokową tłoka:
    PS = π • 6,5² • 30
    3,14 • 42,25 • 30 = 3979,95 mm³
    3979,95 mm³ ≈ 4 cm³

Jeżeli nie możesz podać pojemności tego zbiornika, podam może jego wymiary oraz zdjęcie.

Pozdrawiam
    zbeep
    Poziom 12  
    Witam wszystkich entuzjastów maszyn home made !!!

Chciałbym zaprezentować własną konstrukcję po części wykorzystaną z przekrojowego modelu maszyny parowej - pomocy naukowej.
    Cylinder i mechanizm rozrządu wykonałem sam.
    Maszyna jest jeszcze nie kompletna - co widać brak pokrywy nad suwakiem. Jeszcze jej nie odpalałem ale po zakręceniu kołem zamachowym - maszynka wydaje sympatyczne "syczące" dźwięki.

KubonKing
    Poziom 10  
    Świetna robota!!

Muszę Ci przyznać, ze zazdroszczę talentu konstruktora i posiadania takiego modelu:)

Z czego robiłeś tłok i cylinder?

To naprawdę jest takie duże czy tylko tak mi się wydaje (jakie są wymiary tłoka i jaki jest jego skok)?
    zbeep
    Poziom 12  
    KubonKing napisał:
    Świetna robota!!

Muszę Ci przyznać, ze zazdroszczę talentu konstruktora i posiadania takiego modelu:)

Z czego robiłeś tłok i cylinder?

To naprawdę jest takie duże czy tylko tak mi się wydaje (jakie są wymiary tłoka i jaki jest jego skok)?

Tłok wytoczony ze stali nierdzewnej .
    Cały cylinder i korpus suwaka wykonane zostały z mosiądzu a suwak ze stali kwasowej. Zresztą dokładnie to widać na załączonych zdjęciach.

Dane techniczne :

średnica zewnętrzna cylindra - Φ 64 mm
    średnica tłoka\cylindra wew. - Φ 45 mm
    skok tłoka - 46 mm
    skok suwaka - 13 mm
    pojemność skokowa ≈ 76 cm³

http://www.youtube.com/watch?v=_ZTYv1kTYvk

http://www.youtube.com/watch?v=mkd1TkEYsiY

http://www.youtube.com/watch?v=LzphlIJ04RM

Wykonanie części roboczych ( tłok, cylinder, korpus, suwak ) zajęło w sumie mi około 3 tygodni . Dlaczego tak długo ? - no cóż starałem się o jak największą precyzję wykonywanych części.
    Korpus suwaka z cylindrem połączony został na "płask" - okrągła część zewnętrzna cylindra została sfrezowana tak aby pasowała do płaskownika korpusu suwaka.

konstruktor123
    Poziom 14  
    Do-kolegi-Foxik20
    Pojemność-mojego-zbiornika-to-2l-więc-już-nie-trzeba-tego-obliczać,:)-a-oto-zdjęcia.

Dodano po 6 [minuty]:

Zbiornik-jest-na-6bar-lecz-nie-chce-dawać-mu-takiego-ciśnienia-ze-względu-na-manometr.

a-teraz-do-zbeep
    Podziwiam-za-wykonanie-i-estetykę-pracy.-Silnik-naprawdę-bardzo-ładnie-się-prezentuje-zwłaszcza-że-nie-ma-w-nim-elementów-lutowanych.

Dodano po 8 [minuty]:

kolego-cinek89
    twój-silnik-również-wygląda-na-wykonany-bardzo-solidnie-i-ładnie-się-prezentuje-zwłaszcza-kociołek-widać-że-spędziłeś-nad-nim-trochę-czasu.-Mam-takie-pytanie-z-czego-jest-koło-zamachowe?-i-czy-sam-je-odlewałeś.
    Pozdrawiam!
    cinek89
    Poziom 10  
    kociolek zajal mi troche czasu, lutowalem go za pomoca minipalnika, inaczej nie wybrazam sobie tego :P
    Kolo zamachowe odlalem sam z olowiu w nastepujacy sposob:
    zalatwilem sobie otwornice o srednicy 80mm do betonu i panele podlogowa. Panele pocialem na 3 czesci. W jednej wycialem otwor przez cala a w 2 zrobilem delikatne otworki na brzegi. Nie chcialem drewna zalewac metalem wiec stopilem wosk i odlalem kolo z wosku. Nastepnie do woskowego kola "dolutowalem" uklad wlewowy i nadlew i zatopilem calosc w gipsie. Po wyschnieciu gipsu wlozylem forme do piekarnika i wytopilem caly wosk. Forme najlepiej grzac tak dlugo az nie wyparuje cala woda bo bedzie pryskac i powierzchnia moze byc chropowata. Po zalaniu i zakrzepnieciu rozbilem forme, kolo wyczyscilem szczotka druciana.

Podstawa na ktorej opiera sie wal od strony kotla jest rowniez odlana z olowiu poniewaz pod wplywem temperatury drewno sie palilo, druga podstawa jest z drewna ;) Podstawa olowiana odlana zostala dzieki podstawie drewnianej dlatego sa praktycznie identyczne
    konstruktor123
    Poziom 14  
    Widzę-że-trochę-popracowałeś-nad-tym-kołem-zamachowym.:P-Ja-jak-odlewałem-koło-zamachowe-to-po-prostu-roztopiłem-ołów-w-pudełku-po-śrucie.-Zajęło-mi-to-jakieś-3min.-i-koło-dobrze-się-spisywało.