Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zbuduj własną maszynę parową.

Jacqbus 12 Mar 2010 08:08 705465 1478
    cugi253
    Poziom 16  
    wydaje mi sie ze w suwie wydechu w cylinderku bedzie nadcisnienie i przez otwor olejowy nie zassa oleju. Przez otwor olejowy bedzie Ci uciekac para zamiast przez otwor wylotowy. Tak samo w suwie "rozprezania" cała para nie zostanie utrzymana az do suwu wydechowego gdyż ucieknie przez otwor olejowy.
  • Computer ControlsComputer Controls
    Vein
    Poziom 22  
    cugi - chyba, że pod zbiornik oleju, podłączy się wlot pary powodując zwiększone ciśnienie na otworze który podaje olej, wtedy powinno działać. Tylko trzeba zrobić też odolejacz na wylocie.
    konstruktor123
    Poziom 15  
    Veni
    W jaki sposób widzisz podłączenie zbiornika oleju pod wlot pary? i co masz na myśli pisząc odolejacz?
    szympek;)
    Poziom 20  
    z tym odolejaczem to chyba chodzi o filtr
    cugi253
    Poziom 16  
    podlaczając kanał olejowy pod zbiornik uzyskasz nadciśnienie w przewodzie ale po pierwsze to bedzie teoretycznie takie samo jak w cylindrze, po drugie silnik przestanie działac prawidlowo o ile wogole bedzie działac
    KYK
    Poziom 10  

Link

Zbuduj własną maszynę parową.Zbuduj własną maszynę parową.Zbuduj własną maszynę parową.Zbuduj własną maszynę parową.Zbuduj własną maszynę parową.

Cylinder zrobiłem z rurki miedzianej dł 7,5cm szerokość 2cm, tłok odlalem z ołowiu, a tłoczysko wykonałem z wkrętu do styropianu. Gładz suwaka wyciełem z wyprostowanej mosiężnej listwy do płytek (5cm na 3) koło zamachowe odlałem z ołowiu w puszce po śrucie i ma srednice 7,5cm przy masie 220g plus do tego przeciwwaga 20g. Całość wykonana jest z części znalezionych w garażu :)

Mam jeszcze pytanie. jak myślicie jakie ciśnienie wytrzyma puszka po mleku skondensowanym bo boje się żeby mi nie wywaliło. Dezodorant wytrzymuje spokojnie i 6 atmosfer.
  • Computer ControlsComputer Controls
    Chrusta
    Poziom 22  
    No to może ja też przedstawię swoją konstrukcję (jest jeszcze w budowie).

Na początek trochę zdjęć:
    Zbuduj własną maszynę parową. Zbuduj własną maszynę parową. Zbuduj własną maszynę parową. Zbuduj własną maszynę parową. Zbuduj własną maszynę parową. Zbuduj własną maszynę parową. Zbuduj własną maszynę parową. Zbuduj własną maszynę parową. Zbuduj własną maszynę parową. Zbuduj własną maszynę parową. Zbuduj własną maszynę parową. Zbuduj własną maszynę parową.

Opis:
    - cylinder: wypolerowana w środku miedziana rurka,
    - tłok: odlany z mieszanki ołowiu i cyny,
    - gładzie: wypolerowane na lustro mosiężne blaszki (grubość 2mm),
    - koło zamachowe: odlane z ołowiu w dekielku od słoika i stoczone na wiertarce,
    - długość cylindra: 55mm,
    - średnica wew. cylindra: 13mm,
    - średnica zew. cylindra: 15mm,
    - długość tłoka: 15mm,
    - suw tłoka: 30mm,
    - pojemność skokowa: 4cm³ (poprawione),
    - średnica koła zamachowego: 53mm,
    - grubość (szerokość) koła zamachowego: 7mm,
    - waga koła zamachowego: nie ważyłem, ale jak łatwo obliczyć, będzie ona wynosić ok. 175g,
    - korbowód: śruba fi 4mm, długość: 80mm.

Maszyna jest w budowie. Muszę dorobić jeszcze przeciwwagę, przykręcić stojan z łożyskiem, wywiercić otwory wlotowe i wylotowe oraz jeśli maszyna będzie działać to wezmę się trochę za estetykę. Zastanawiam się czy nie dorobić jeszcze prowadnicy tłoka, takiej jak jest tutaj: http://3.bp.blogspot.com/_9m0BBY7Uji4/SZHrGtZ.../AAAAAAAABEk/j4I6DRrGZog/s1600-h/IMG_8012.jpg Prowadnica raczej będzie jeszcze hamować tłok, ponieważ korbowód nie jest całkiem równoległy do tłoka (chociaż po odpowiednim ustawieniu mogłoby zadziałać).

Na dysku mam jeszcze film (robiony na technikę) z moją pierwszą maszyną parową, jednak plik zajmuje 126mb a na YouTube jest chyba ograniczenie do 100mb. Nie wie ktoś jak zmniejszyć rozmiar o te 26 mega?
    Drugiej maszyny parowej nie mam nawet zdjęć. Nie działała, była zrobiona w ten sposób:

Jak by ktoś miał pytania to walić śmiało, chętnie odpowiem. ;)

Pozdrawiam.

EDIT
    Właśnie przeczytałem że maksymalny rozmiar pliku na YT to 2GB :D
    Link: http://www.youtube.com/watch?v=7yTqEQ6AUO4

I jeszcze jeden: http://www.youtube.com/watch?v=YGHLSjA8THw ;)
    Larry_088
    Poziom 15  
    Ta naszyna którą przedstawiłś na animacji zasilana jest CO2, w naboju obok panuje ciśnienie 22at w którym gaz ten jest w postaci płynnej. Chciałbym rozwiac wszelkie wątpliwości! TA MASZYNA NIE JEST SILNIKIEM PAROWYM I NIE POWINNA DZIAŁAĆ NA PARE!
    Foxik20
    Poziom 16  
    Witam :)
    Widzę tutaj zamiłowanie do V-ek i w końcu widać jakieś konkrety. Sam jestem w trakcie budowy małej v-ki, ale 8-cylindrowej. Sprawa nie jest prosta już przy 2 cylindrach, a co mówić przy 8 :wink:
    Ale do rzeczy. Gratuluję wspaniałego modelu, wykonanie jest na wysokim poziomie, nie powiem... Ale mam pewne uwagi co do obliczeń...
    Mianowicie, pojemność, bo tak uczyli mnie w podstawówce i gimnazjum, podaje się w cm^3, a nie 2... To po pierwsze.
    Po drugie, to co podałeś, jako pojemność skokowa, to pole powierzchni tłoka, a dokładnie jego przekroju. Wszystko byłoby dobrze, gdybyś pomnożył to przez wysokość (tu suw tłoka - 30mm), a wynik byłby dobry. Po pomnożeniu przez 2, otrzymałbyś całkowitą pojemność roboczą silnika.
    A już na koniec, to zamiana jednostek. Tutaj nie ma jak na jednostkach długości, ale na ^3. Także musimy wiedzieć, z jakiej jednostki na jaką zamieniamy, a mając już mnożnik, podnosimy go do ^3. Mnożymy przez jednostkę zamienianą i gotowe.
    Wg moich obliczeń, pojemność skokowa jednego cylindra to 3979,95mm^3, co daje 3,97995cm^3. Po przemnożeniu przez 2, mamy pojemność całkowitą.

Pozdrawiam
    Chrusta
    Poziom 22  
    Aaaa, kurcze... Pisałem post na szybko i z rozpedu napisalem w cm2 i zle obliczylem ;). Dobrze ze zauwazyles, zaraz poprawie.
    Chętnie zobaczyłbym zdjęcia twojej V-ki.

:arrow: Larry_088
    Tego modelu nie zasilałem parą tylko sprężonym powietrzem. Przypuszczam, że gdybym dał trochę większe ciśnienie to mooże silnik by zadziałał, zdarzały się takie momenty że silnik przez chwileczkę pracował.

Pozdrawiam.
    Larry_088
    Poziom 15  
    Wydaje mi się że nie ma prawa działać nawet na sprężonym powietrzy, gaz który jest w naboju jest w postaci ciekłej, rozpręża sie dopiero w cylindrze więc to całkiem inna bajka.
    KubonKing
    Poziom 10  
    W końcu zrobiłem coś, z czego jestem zadowolony:

Zbuduj własną maszynę parową. Zbuduj własną maszynę parową. Zbuduj własną maszynę parową. Zbuduj własną maszynę parową. Zbuduj własną maszynę parową.

Cylinder, tłok, tłoczysko są z minikompresora samochodowego. "trochę" się zdziwiłem, że dało się zalutować cylinder. Tłoczysko unieruchomiłem poxyliną, ładnie się trzyma. Stojak i gładzie (szlifowałem na papierze wodnym o ziarnistości 600) zrobione z płaskownika miedzianego. Koło wyłożyskowane, wyjęte ze starego video. Oprócz koła zamachowego, które załatwiłem od kolegi, wszystkie elementy znalazłem w garażu.

Silnik (bez prądnicy) rusza przy 0.11-0.13 atm. Przy ok. 0.45 atm można podpiąć prądnicę:)

Teraz jeszcze trzeba całość dokładnie wyczyścić z nalotów z cyny, a później dorobię sobie kociołek z gaśnicy proszkowej 1kg.

Już zabrałem się za budowę silniczka v z dwoma cylindrami. Proszę o Wasze opinie,

Pozdrawiam, KubonKing:)
    Chrusta
    Poziom 22  
    Ale czy otwory wlotowy i wylotowy nie są za blisko siebie? Gdy cylinder znajduje się w położeniu środkowym (GMP lub DMP), to para (powietrze) może swobodnie uciekać.
    Chodzi mi o to:

Pozdrawiam.
    KubonKing
    Poziom 10  
    Nie, nie stwierdziłem, zeby coś było nieszczelne.
    szympek;)
    Poziom 20  
    kolego KubonKing może jakiś filmik podczas pracy??

projekt bardzo ładny i starannie wykonany ;-)
    cugi253
    Poziom 16  
    panowie a co sadzicie o zrobieniu tłoka z zawiasu toczonego 16mm do spawania, mysle o tych górnych czesciach tego zawiasu. Moja maszyna to dwucylindrowka, srednica cylindra 16mm z rozrzadem. Pytam bo obawiam sie ze moga one byc za cięzki;/ Zawiasy sa takie dostepne na znanym portalu aukcyjnym w cenie okolo 4 zł
    Foxik20
    Poziom 16  
    Masa, jak masa... Ważne jest to, aby całość do siebie dobrze pasowała, a rozrząd działał bez zarzutów. To jest recepta na dobry silnik :) do tego dobre koło zamachowe na łożyskach i można się bawić.

Pozdrawiam
    cugi253
    Poziom 16  
    rozrzad dziala bez zarzutu. Tylko wlasnie nieiwiem czy nie beda tloki za ciezkie??
    Foxik20
    Poziom 16  
    Jeżeli obawiasz się, że będzie duże bicie, trzeba pomyśleć o dobrym wykorbieniu.
    Tłoki mogą być ciężkie, ale jak na zabawkowy model, raczej nie przekroczą masy 1 kilograma :wink:
    cugi253
    Poziom 16  
    pytam tak o mase poniewaz wydaje mi sie ze ciezkie tloki mogą pozerac energie cisnienia pary, a co za tym idzie wieksze ciśnienie potrzebne do rozruchu. A moze ktos ma jeszcze jakis pomysl co produkuja seryjnie przypominajace wałek o srednicy 16 mm ale cos lezejszego niż zawias
    KubonKing
    Poziom 10  
    Możesz spróbować też wywiercić otwór w tym zawiasie na wiertarce stołowej. Zgubisz wtedy pewnie z połowę masy tłoka.
    cugi253
    Poziom 16  
    ale mowilem ze chcialem wykorzystac ta górna połowe zawiasu, wiec tam juz otwór jest
    Manierka
    Poziom 14  
    Watpię żeby ten zawias się nadał, za mała dokładność wykonania i tak jak juz powiedziałeś za ciężki, lepiej znajdz jakiegos tokarza i niech on wykona dla ciebie potrzebny element. Mozesz tez jak juz pisałem pozyskac gotowy cylinder i tłok z przekładni kierowniczej od malana, wystarczy znalezc taki na złomie i wybic z niego ta miedzianą tuleje (nie jestem pewien ze jest miadziana moze to byc jakis stop mosiadzu) i z wałka na którym jest ślimacznica wyciąc odcinek z którego zrobisz tłok, średnica tego wałka to chyba 20mm i w dodatku wszystko bedzie ładnie spasowane.
    cugi253
    Poziom 16  
    Zbuduj własną maszynę parową. Zbuduj własną maszynę parową. Zbuduj własną maszynę parową. Zbuduj własną maszynę parową. Zbuduj własną maszynę parową.
    Witam ponownie jestem w trakcie budowy oto takiej maszyny parowej. Na zdjeciach brak tłoków(mosieżne docierane na papierze wodnym) oraz napedu rozrządu( długosc wałka rozdzielczego bedzie duzo krotsza wlozylem tylko dla ukazania istoty)... Moje pytanie brzmi czy ktos z forumowiczow ma pomysl jak w prosty sposob przeniesc ruch obrotowy wału na ruch posuwisty rozdzielacza?

Jeszcze nadmienie bo zaraz ktos powie co to za projekt w ktorym nie wszystko jest do konca zaprojektowane... a wiec naped rozrzadu mam zaprojektowany( stąd otwór obok cylindrów) Rozrzad mialbyc sterowany za pomoca walka pionowego oraz zebatek "satelitarnych"
    zbeep
    Poziom 13  
    cugi253 napisał:
    Moje pytanie brzmi czy ktos z forumowiczow ma pomysl jak w prosty sposob przeniesc ruch obrotowy wału na ruch posuwisty rozdzielacza?
    Jeszcze nadmienie bo zaraz ktos powie co to za projekt w ktorym nie wszystko jest do konca zaprojektowane...

cugi253 - a ten wałek w głowicy to ma przesuwać się suwliwie w prawo/lewo sterując dopływem czynnika roboczego - tak ?
    Moim zdaniem powinieneś dać krzywkę albo korbę na końcu wału głównego - oczywiście musiałbyś doświadczalnie albo z orientacyjnych wyliczeń dobrać skok krzywki lub korby.
    cugi253
    Poziom 16  
    tak ma sie przesuwac suwliwie. Moglbys chociazby w paincie naszkicowac jak by ta krzywka miala przesuwac rozdzielacz? co do wyliczeń to mam to wszystko w cadzie narysowane wiec bym sobie jakos to zaprojektowal. Tylko chcodzi mi o istote dzialnia. Wielkie dzieki:)
    zbeep
    Poziom 13  
    cugi253 napisał:
    tak ma sie przesuwac suwliwie. Moglbys chociazby w paincie naszkicowac jak by ta krzywka miala przesuwac rozdzielacz? co do wyliczeń to mam to wszystko w cadzie narysowane wiec bym sobie jakos to zaprojektowal. Tylko chcodzi mi o istote dzialnia. Wielkie dzieki:)

tak na szybko wykonałem rys, bo nie miałem dużo na to czasu.
    Rozrząd narysowany symbolicznie także nie ma się co do niego czepiać bo w takim założeniu nie miałby prawa właściwie działać - trzeba by policzyć i dobrać przewężenia w suwaku :).
    Jeszcze mam kilka pomysłów na rozwiązanie Twojego "problemu" - ale może póżniej.

pozdrawiam
    cugi253
    Poziom 16  
    Narazie tak na oko przymierzałem i chyba troszke za mało miejsca mam aby zrobic pelen przesuw twoim sposobem. Ale bede jeszcze kombinowal. Jesli bys mial jeszcze jakeis pomysly to bardzo chetnie zobacze:) Dzieki wielkie.
    cugi253
    Poziom 16  
    tak tak wychodzilem dokladnie z tej konstrukcji. Ale tak jak powiedziales zabraklo mi niestety koł stozkowych.