Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

UNIVERSUM FT 7118 - ZIELONY OBRAZ

waldi_8601 18 Lis 2006 23:21 1395 8
  • #1 18 Lis 2006 23:21
    waldi_8601
    Poziom 13  

Mam telewizor Universum, który ma zbyt dużo zielonego koloru, obraz jest tak jakby przebarwiony na zielono. Sprawdzając na forum dowiedziałem się że najpierw należy spr. czy kineskop nie wysiadł, idąc za tą radą sprawdziłem i jest OK. Więc wzmacniacz RGB albo dekoder, zamieniłem na we. wzmacniacza RGB sygnały R i G obraz dalej jest bardziej zielonkawy ale wyświetlane OSD jest koloru czerwonego(wcześniej było zielone).

Dodam jeszcze, że wzmacniacz RGB to: TEA5101A, i posiada rezystory
    chyba od sprzężenia zwrotnego, ponieważ są podłączone do we. i nóżki feedback(sprzężenie) i właśnie owe rezystory są przegrzane, aż na płytce przy ich końcówkach jest tak jakby przepalone, wcześniej były tam zimne luty i obraz "skakał" po poprawieniu jest OK w sensie stałości wyświetlania, zaś kolorów nie. Czy te rezystory mogą mieć z tym coś wspólnego? Jeżeli to wina wzm. RGB to czy wystarczy go wymienić czy
    jeszcze jakieś inne części?

Nie wiem co dalej i który układ to dekoder znalazłem na
    płycie telewizora scalak TDA4650, czy to on?

Proszę o pomoc !!!

0 8
  • #2 18 Lis 2006 23:57
    Mirek Z.
    Moderator

Jak rozumiem, kineskop sprawdzałeś zamieniając sterowania np. R i G na jego wejściach i z zielonkawego zmienił się na czerwonawy. Jeżeli z kolei zamiana sygnałów na wejściach na płytkę kineskopu nie dała zmiany, to usterka jest na płytce kineskopu. Na początek wymień te rezystory.

0
  • #3 19 Lis 2006 00:32
    waldi_8601
    Poziom 13  

Tak zamieniłem sygnały R i G z wyjścia wzmacniacza RGB i obraz zrobił się tak jakby różowy.

Spróbuje wymienić te rezystory i dam znać czy pomogło.

0
  • #4 27 Lis 2006 00:01
    waldi_8601
    Poziom 13  

Wymiana rezystorów nic nie wniosła, w dalszym ciągu jest przewaga zielonego.

0
  • #5 27 Lis 2006 00:17
    Mirek Z.
    Moderator

Do sprawdzenia pozostałe rezystory i diodki na PK (diodki najlepiej podstawić). TEA też potrafi się uszkadzać dając podobne objawy. Litera na końcu symbolu (A lub B) obojętna.

0
  • #6 27 Lis 2006 00:25
    waldi_8601
    Poziom 13  

Resztę rezystorów i diody również sprawdziłem, wszystko sprawne.

0
  • #7 27 Lis 2006 03:57
    Mirek Z.
    Moderator

Powtórzę się dla pewności, bo ostatnio pisałeś o zamianie torów na wyjściu wzmacniacza RGB. Wzmacniacz końcowy RGB to TEA5101. Zamiana torów za nim, czyli na wejściach katod kineskopu upewnia, że kineskop jest sprawny, bo odcień się zmienił. Z pierwszego postu wynikało, że zamieniałeś również tory na wejściu TEA, czyli sygnały przychodzące z matrycy w scalaku wizji (TDA4580?- nie wiem, jaki tam jest, wspomniany TDA4560 to dekoder). Jeżeli ta zamiana nic nie dała - odcień się nie zmienił, to jak najbardziej usterka jest na płytce kineskopu. Jak inne elementy sprawne, pozostaje TEA. Tańszy powinien być z literką B.

0
  • #8 05 Gru 2006 20:19
    waldi_8601
    Poziom 13  

Wiec tak sprawdziłem jeszcze raz na płytce czy wszystko OK, wymieniłem TEA na ten z literką B.

Obraz nadal jest zielony. Sprawdziłem jeszcze raz czy zmiana sygnałów na wejściu TEA coś wnosi, wynik, to brak zmian odcienia obrazu. Czyli chyba dalej coś na płytce kineskopu. Nie wiem albo coś przeoczyłem albo podczas wymiany uszkodziłem.

Na płytce są diody BYV36C, sprawdzałem je
    i wydają się być dobre, więc ich nie wymieniałem.

Brak pomysłów nie wiem co dalej.

0
  • #9 03 Sty 2007 12:13
    waldi_8601
    Poziom 13  

Dzięki za pomoc, faktycznie problem tkwił na PK, tylko że ja skupiłem się nad sprawdzaniem elementów toru G, zaś wszystko wróciło do normy po wymianie uszkodzonego rezystora 470Ω(były tam dwa połączone w szereg) w torze R na wejściach katod kineskopu. Możliwe, że TEA był sprawny, ale już nie chciało mnie się go znów wylutowywać.

Jeszcze raz dziękuje i pozdrawiam !!!

Zamykam temat.

0