Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Metal Work Pneumatic
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz 0-25V sterowany cyfrowo

waldo7 11 Mar 2005 18:53 86109 128
  • #91 11 Mar 2005 18:53
    aras84
    Poziom 1  

Witam! Niestety nie mam wystarczających punktów a bardzo chciałbym zbudować sobie takie cudeńko jak ten zasilacz w wersji 3.1 :)) Jeśli to możliwe to byłbym wdzięczny za przesłanie mi projektu na maila ostrowski.arek(malpa)wp.pl

• Metal Work Pneumatic
  • #93 22 Mar 2005 10:41
    diodak_
    Poziom 15  

Witam,
    Przeglądając ostatnio archiwalne numery Elektroniki dla Wszystkich. W numerze 8/2003 znalazłem całkiem fajny projekcik zasilacza sterowanego przez mikrokontroler AT89C4051. Sam zasilacz jest zbudowany w opraciu o znany układ LM723.
    Cały układ umożliwia regulację napiecia w zakresie 3-25V ze skokiem 100mV i ograniczeniem prądu regulowanym ze skokiem 10 mA. Maksymalna wydajność to 4A i może być zmieniona. Jeśli chodzi o problem dużych start mocy przy dużym spadku napięcia na tranzystorze, to jest to rozwiązane przez zastosowanie trafa z dzielonym uzwojeniem i przekaźnika. Własnie zabieram się za składanie tego zasilacza- narazie kompletuję części, może być problem ze znalezieniem niektórych układów(MAX504, MAX1243- proszę o info jeśli ktoś wie gdzie je znaleźć) . O efektach poinformuję w krótce.
    P.S. Jeśli ktoś ma jakieś doświadczenia z tym zasilaczem to równierz proszę o info.

Pozdrawiam.

• #94 24 Mar 2005 21:05
    camell2110
    Poziom 14  

Witam!
    Diodak czy moglbys umiescic na forum projekt tego zasilacza?

Pozdrawiam!

• Metal Work Pneumatic
  • #95 24 Mar 2005 22:12
    diodak_
    Poziom 15  

Postaram sie zeskanowac ten projekcik i jak dobrze pojdzie to jutro go zamieszcze na forum.
    Pozdrawiam

• #96 24 Mar 2005 22:12
    bies
    Poziom 10  

Mam problem z tym zasilaczem. Przy zwarciu końcówek uwala mi tranzystor db338. więc nasuwa mi się pytanie. Czy to ograniczenie przeciwzwarciowe dziala komus poprawnie ? a jeśli nie to jak zabezpieczyć wyjscie zasilacza przed skutkami zwarcia?

• #97 24 Mar 2005 23:17
    diodak_
    Poziom 15  

Witam, jesli masz na mysli zasilacz na mikrokontrolerze PIC to problem jest dość znany, i mysle ze to moze byc wina zbyt wolnego procesora , poniewaz to on sprawdza na bierzaco pobor pradu i analizuje czy nie zostala przekroczona granica. Poprobuj zmienic tranzystor mocy na wiekszy ktory by wytrzymal prad zwarcia.
    Pozdrawiam

• #98 29 Mar 2005 12:21
    Janek Bień
    Poziom 17  

Witam zainteresowała mnie osobiście konstrukcja tego zasilacza
    ukłony w stronę Waldo z mojej strony przeanalizowałem schemat tego zasilacza po przeczytaniu wcześniejszych wypowiedzi opisujących problem z zabezpieczeniem prądowym wydajemisie ze może ten problem wynikać z zasady działania zabezpieczenia prądowego w tym zasilaczu potwierdzam wcześniejszą wypowiedz ze szybkość procesora wpływa na czas reakcji układu na przeciążenie . Po zwarciu wyjścia przez moment wartość prądu nie jest pod kontrola dopuki procesor nie zmniejszy współczynnika PWM na wyjściu. Dodatkowe niekorzystne opóźnienie reakcji układu wprowadza filtr dolno przepustowy RC służący do przetwarzania PWM na napięcie. Pozwoliłem sobie, więc na wprowadzenie modyfikacji w schemacie części power zasilacza. Polega ona na dodaniu tranzystora który zmniejszałby natychmiastowo napięcie na wejściu nieodwracającym wzmacniacza operacyjnego, który steruje tranzystorem mocy po przekroczeniu napięcia 0.6-0.7V odkładającym asie na rezystorze R5 zabezpieczenia prądowego. Prąd zwarcia zostaje natychmiastowo ograniczony do Ok 6-7A dopóki procesor nie zareaguje na zmianę pobieranego prądu. Powyższa zmianę zamieszczam w pliku PDF. Bardzo aprosze o komentarz w tej sprawie najlepiej bezpośrednio od autora projektu
    Poniżej przedstawiam moją wersje zasilacza[img]

• #100 10 Kwi 2005 02:06
    Janek Bień
    Poziom 17  

Po uruchomieniu i przetestowaniu zamieszczonego powyżej zasilacza
    Który zresztą został wykonany przez zemnie dokładnie według schematu autora projektu WALDO mogę na dzień dzisiejszy podzielić asie zauważonymi niedopracowaniami ocalej konstrukcji :
    1) zasilacz nie stabilnie zachowuje sie podczas impulsowej zmiany obciążenia wystabilizowanie napięcia wyjscowego po nagłej zmianie obciążenia jest poprzedzone krótkim okresem gasnących oscylacji napięcia na wyjściu w przedziale dochodzącym nawet do ok 1 V
    Powodem jest zadurza stała czasowa układu kompensacji częstotliwościowej wzmacniacza operacyjnego odpowiadającego za stabilizacje napięcia wyjściowego. Zastosowany kondensator o wartości 100nF włączony pomiędzy wyjście wzmacniacza a wejście odwracające okazuje sie znacznie za duża odpowiednia wartość, przy której efekt ten zostaje zniwelowany praktycznie do zera to!!!! 100pf !!! Myślę ze to jest to dość duża pomyłka hehe
    2) kwesta jasności świecenia wyświetlaczy pozostawia wieeleee do życzenia . zależy to nie tylko od wydajności wyświetlacza a przede wszystkim od producenta układu 4543 . przypominam ze : dekoder 4543 jest przeznaczony do bezpośredniego sterowania wyświetlaczem LCD i maksymalny prąd wyjść sterujących wyświetlaczem jest znacznie mniejszy niz. typowej bramki wykonanej w technologii CMOS przy napięciu zasilania 5V tego układu rezystancja dynamiczna wyjścia sterującego ma wartość !!! paręset om .
    koniecznie należy więc zastosować pomiędzy 4543 a wyświetlaczem bufory sterujące np. z serii 74HCT541 regulacji jasności możemy wtedy dokonać poprzez połączenie pinu GND u7kladu 541 do masy poprzez jedna lub więcej diod
    3) regulacja napięcia wyjściowego jest trochei powolna tzn. po przytrzymaniu dłużej przycisku + lub - układ powinien szybciej przyspieszacz . zmiana nastawy napięcia np. od 3V do 20V zajmuje ok 12s
    4) liczyłem na znacznie szerszy zakres ustawiania max napiecia oraz prądu w fazie programowania nastaw podczas pierwszego uruchomienia układu myślę ze zakres powinien być zwiększony do ok 50V oraz 10A

postaram się w najbliższym czasie umieścić zmodyfikowany-ulepszony schemat oraz pcb poprawiający 2 pierwsze mankamenty zasilacza
    Co do zmian w algorytmie sterowania było by fajnie gdyby sam Waldo to uczynił?

• #101 10 Kwi 2005 15:22
    yety
    Poziom 11  

co do zwiekszenia do 50V to jestem za. no i ile by takie cos kosztowało (50V 10A)i jakie trafo do tego jest potrzebne?

• #103 17 Kwi 2005 15:22
    bies
    Poziom 10  

Wlutowałwem ten BC546 z R220 om jak radził Janek leczi po włączeniu zasilacza i zwarciu końcówek nadal ubija mi tego bc 338.

• #104 20 Kwi 2005 02:28
    Janek Bień
    Poziom 17  

Witam
    Tak jak obiecywałem zamieszczam pełną dokumentacje zasilacza sterowanego cyfrowo autorstwa WALDO z moimi drobnymi modyfikacjami.
    w części power jak wcześniej pisałem dodałem dodatkowy układ zabezpieczenia zwarciowego. układ ten ogranicza max prąd zwarcia przez krótki moment dopóki procesor nie przejmie pełnego procesu ograniczenia prądowego. jest to spowodowane określonym czasem reakcji procesora. opisywałem zresztą to już wcześniej. dla poprawnej pracy tego ukladu konieczna jest zmiana kondensatora C6 z wartosci 100n na 100p.
    dodałem takze dodatkowy dzielnik napięcia przy potencjometrach kalibracyjnych który ma na celu zwiększenie dokladnosci regulacji napięcia oraz pradu w fazie uruchamiania i kalibracji zasilacza.
    Opisywany również wcześniej problem z niemożliwością ustawienia minimalnego napięcia na wyjściu tłumaczony że za duża beta tranzystora itp. historie został usunięty przez dodanie rezystora 100 om pomiędzy B-E tranzystora mocy który stabilizuje parametry pracy tranzystorów w układzie Darlingtona

w części procesorowej wyeliminowałem mankament zbyt ciemnego świecenia wyświetlaczy poprzez dodanie buforów sterujących 74HCT541
    .Istnieje teraz także możliwość ustawienia jasności świecenia wyświetlacza poprzez wlutowanie dodatkowych diod ograniczających napięcie na wyświetlaczu . jeśli zależy nam na maxymalnej jasności to nie montujemy diod D3 i D4 a zamiast nich dajemy zworki .czyli nóżkę gnd bufora łączymy bezpośrednio do masy . Jeśli istnieje potrzeba zmniejszenia jasności wyświetlaczy wtedy kolejno dokładamy jedna lub dwie diody łącząc nimi szeregowo wyjście GND układu 541 do masy.

Jako że : wykonałem podwójny zasilacz w którym zastosowałem stosunkowo mały radiator mieszczący się w obudowie konieczne było zastosowanie wymuszonego chłodzenia przez wentylator .
    Wentylator sterowany jest przez prosty układ z wykorzystaniem termistora umieszczonego w pobliżu tranzystorów mocy .Próg załączenia wentylatora możemy regulować za pomocą podkówki ja osobiście ustawiłem na 45 st.C

Jako tranzystory mocy zastosowałem najtańsze z polskich BD393 (15A/60V) ale polecam BD911
    poniżej zamieszczam zdjęcia wykonanego prze zemnie zasilacza oraz poprawione schematy wraz z wzorami płytek. Dodatkowo jeszcze filmik ukazujący poprawną prace zabezpieczenia prądowego.

• #105 29 Kwi 2005 23:12
    bies
    Poziom 10  

Znalazłem w końcu wolną chwilę by się zając zasilaczem i wydaje mi się, że mój tranzystor BC337 dobija zbyt wysokie napięcie . Otóż na układ Darlingtona w moim zasilaczu przychodzi około 38V a Uce tego BC337 wynosi 45V. Gdy wymieniłem Trafo na słabsze wszystko działa jak trzeba. Zastanawiam się czy to możliwe aby w czasie zwarcia napięcie Uce zostało przekroczone ?

• #107 02 Maj 2005 15:38
    scoroop
    Poziom 14  

Witam!
    Ma ktos moze rozrysowana plytke jednostronna czesci w ktorej znajduje sie procesor i wyswietlacze? Jezeli tak to prosilbym bardzo o udostepnienie.

• #108 04 Maj 2005 13:37
    Uszol 1990
    Poziom 29  

witam prosilbym zeby ktos mi przesłał schematy tego zasilacza ja nie mam wystarczającej ilosci punktów z góry dziekuję pozdro!!

• #110 05 Maj 2005 20:16
    Uszol 1990
    Poziom 29  

scoroop: ja wiem i nawet je mam tylko chciałbym zrobić ten zasilacz Janka Bieńa co ma poprawione błędy mój meil marek447a(malpa)o2.pl

• #111 05 Maj 2005 22:11
    scoroop
    Poziom 14  

W zalaczniku schematy oraz plytki jednostronne wersji poprawionej, format eagle.
    Zrezygnowalem z buforow sterujacych wyswietlaczami.

Plytki przetestowalem, zasilacz dziala poprawnie, poza tym ze w dalszym ciagu ubija mi tranzystor przy zwarciu (uzylem bd911). Czy ktos ma pomysl jak to rozwiazac?

• #112 16 Cze 2005 22:43
    *seba*
    Poziom 12  

mam pytanko nie idzie do tego zasilacza dorzucic jeszcze jeden wyswietlacz led zeby jednoczesnie wyswietlal prad i napiecie ?

• #113 04 Lip 2005 12:26
    insectteam
    Poziom 11  

witam!

A może ktoś z Was wie gdzie można kupić płytki do zasilacza który stworzył Waldo - chciałbym nabyć ich 5 kompletów, bo i moi kumple też się nim ostro zainteresowali, a nikt nie chce robić płytek ... nie będę zgadywał nawet czemu ...

• #114 05 Lip 2005 21:50
    Godziks
    Poziom 14  

Witam!
    Mogę wykonać płytki drukowane do tego zasilacza, ponieważ chętnie sam bym taki zbudował do własnego warsztatu.
    Tylko musi znaleźć się kilka chętnych, aby zamortyzować koszty wykonania dokumentacji, no i oczywiście, jeśli konstruktor tego zasilacza nie będzie miał nic przeciwko temu.
    Orientacyjne ceny płytek:

Płytka power:
    - jednostronna
    - solder maska
    - pokrycie HAL
    - opis montażowy
    - wycięta na wymiar
    CENA: 4 – 5 zł/szt.

Płytka proc:
    - dwustronna z metalizacja otworów
    - solder maska
    - pokrycie HAL
    - opis montażowy
    - wycięta na wymiar
    CENA: ok. 15 zł/szt.

Ewentualnie można wykonać płytki do tego zasilacza : http://www.mcu.cz/modules/news/article.php?storyid=172 – także ciekawy projekt, godny uwagi, z możliwością współpracy z komputerem.

Ewentualnych chętnych na płytki drukowane proszę o kontakt e-mail: pcb(malpa)gotronik.pl

Pozdrawiam
    Piotrek

• #115 24 Lip 2005 07:38
    *seba*
    Poziom 12  

Godziks ja bym byl zainteresowany tym plytka do tego drugiego zasilacza tylko w wersji 2.5 A

• #116 06 Lis 2005 17:33
    Uszol 1990
    Poziom 29  

jak tam odpalił ktoś ten zasilacz ??
    pozdrawiam
    <MaReK>

• #117 08 Gru 2005 07:26
    mcy
    Poziom 15  

Cześć

ten zasilacz prezentowany na czeskiej stronie był opisywany w dwóch numerach EP z 2002 roku. Chyba 4 i 3 albo 2, niestety nie pamiętam. Ale jak chcecie to napiszczie do mnie to prześlę skan, albo sprawdźcie w na stronie www.ep.pl->Archiwum. Aha oryginalny projekt pochodzi z czasopisma NORD ELECTRONIS, czyli nie z Czech.

pozdrawiam
    Mariusz

• #118 10 Lut 2006 14:48
    chomikaaa
    Poziom 18  

zbuduje ten zasilacz na pic16f628 wg Janka Bienia tylko jakie on ma parametry po modyfikacji czy mozna wiekszy prad uzyskac mam trafo ts 120/4 2x(25V 2,4A lub 20V 2,8A) nie wiem ktore ma parametry bo jeszcze nie sprawdzalem

mam jeszcz pytanie jak zrobie 2 moduly to bede mogl laczyc symetryczniei ew w jakich konfiguracjach moze on pracowac?

• #119 20 Lis 2006 16:51
    MAAKX
    Poziom 12  

Czy ktoś może mi powiedzieć z jaką szybkością można zmieniać napięcie na Procku +, -
    Zastanawiam się czy nie mozna wykorzystać tego programu na PIC16F628 do mikrioroków silnika krokowego

• #120 21 Lis 2006 15:03
    chomikaaa
    Poziom 18  

zegar 4mhz pytanie ile trwa okres i jaka rodzielczosc pwm i masz odpowiedz

Szukaj w 5mln produktów